راه های غلبه بر ناامیدی از آینده

پنج‌شنبه 8 اردیبهشت 1401 موفقیت

راه های غلبه بر ناامیدی از آینده

همه ی ما انسان های برای ادامه زندگی نیازمند امید و انگیزه هستیم ، گاهی به دلیل مشکلاتی که سر راهمان قرار میگیرند انگیزه خود را از دست میدهیم و ناامید میشویم.این احساسات باعث میشوند ما از زندگی خسته شده و دیگر برای آن تلاش نکنید. اگر نسبت به آینده ناامید هستید در این بخش با ما همراه باشید.

 

 

غلبه بر ناامیدی با حذف کارهای بیهوده

هر کاری که وقت و هزینه شما را تلف می کند و هیچ حاصلی در بر ندارد را از برنامه زندگیتان حذف کنید و برای حل مشکلاتتان درگیر یافتن راه حل هایی ( مانند یافتن راه حل در سایت های مختلف ) نشوید که وقت شما را تلف کند و تا می توانید بر روی کار فعلی خود تمرکز کنید.

غلبه بر ناامیدی با تمرکز بر عمل

زمانیکه نا امید می شوید، شور و اشتیاق اولیه خود را از دست می دهید و احساس می کنید که نمی توانید کار به جایی ببرید و به انجام کاری روی می آورید که فکرتان را از اهدافتان دور کند و در واقع از کار اصلی طفره می روید. برای اینکه نا امید نشوید اهداف از پیش تعیین شده را داشته باشید و مسیر مناسبی را برای خود انتخاب کنید و هیچگاه وقت زیادی را صرف نگرانی نکنید زیرا نگرانی سبب اتلاف انرژی می شود و شما را از حرکت به جلو باز می دارید پس تنها اهل عمل باشید و با روحیه مثبت به سمت جلو حرکت کنید تا دلیلی برای نگرانی هایتان وجود نداشته باشد.

غلبه بر ناامیدی با مثبت اندیشی

افراد موفق هیچگاه نا امید نمی شوند چرا که افکار منفی را از خود دور نگه می دارند. این افراد در همه حال مثبت اندیش هستند و هیچ جایگاهی برای شکست در ذهن این افراد وجود ندارد. داشتن افکار مثبت و امید سبب می شود شما به اهداف و آرزوهایتان دست یابید.

راه های غلبه بر ناامیدی از آینده

راه های غلبه بر ناامیدی از آینده

غلبه بر ناامیدی با افزایش تعاملات اجتماعی

انسان به عنوان موجودی اجتماعی، با اطرافیان خود ارتباط دارد و از حمایت آنها بهره مند می شود. برای رسیدن به اهداف، حمایت خانواده و دوستان بسیار تاثیرگذار است. بنابراین انسان ها باید روابط اجتماعی خود را گسترش دهند و با افرادی تعامل داشته باشند که مایل به شنیدن داستان آنها هستند و به چشم اندازی که برای زندگی شان تعریف کرده اند، باور داشته و حامیان خوبی باشند. این افراد زمان بروز ناامیدی و در هنگام برخورد با دشواری ها مایهٔ آرامش هستند و کمک می کنند دوباره به مسیر اصلی بازگردیم.

غلبه بر ناامیدی با احترام به خود

اگر همیشه غرق در افکار نامشخص و پریشانی هستید و به آینده احساس بدی دارید با انجام کارهای کوچک و مثبت بر این نا امیدی غلبه کنید مثلا به فکر خودتان باشید، لباس بپوشید بیرون بروید با یک دوست قدم بزنید و خوش و بش کنید، به تعطیلات کوتاه بروید و موسیقی گوش کنید، کوچک ترین موفقیت خود جشن بگیرید و برای تقدیر از خود هدیه ای بخرید.

غلبه بر ناامیدی با یادداشت اهداف

اگر احساس نمودید که هیچ دید مثبتی به حال و آینده ندارید، اهدافتان را یاداداشت کنید و بر روی دیوار، یخچال، سقف و جلوی دیدتان بچسبانید تا بتوانید زمان بروز نا امیدی به آن ها نگاه کنید. هر روز به اهداف و آرزوهایتان نگاه کنید تا انرژی و انگیزه شما افزایش یابد.

غلبه بر ناامیدی با عدم تمرکز بر روی مشکلات پیش پا افتاده

اگر می خواهید دچار نا امیدی نشوید و از اهداف خود دور نشوید، بدانید اهدافتان چیست و خود را سرگرم حل درگیری ها و مشکلات پیش پا افتاده نکنید. هیچگاه این سؤال را که “چرا چنین اتفاقی افتاد؟” از خود نپرسید زیرا این سوال شما را در گذشته نگه داشته و جلوی پیشرفتتان را می گیرد و کمکی برای حل مشکل شما نمی کند.

راه های غلبه بر ناامیدی از آینده

راه های غلبه بر ناامیدی از آینده

غلبه بر ناامیدی با دستیابی به دانش

بارها در بخش های مختلف عنوان شده است که برای پیش روی آگاهانه و دست یابی به اهداف مان به دانش و عمل نیاز داریم. بدون دانش و عمل ، امید ، فریبی روان شناختی است. برای رسیدن به خواسته ها به کسب دانش بپردازید و گام های حساب شده بردارید. دانش، قدرت و اطلاعات توانایی گرفتن تصمیم های حساب شده را به ما می دهد و سبب تقویت باورهای ما می شود.

غلبه بر ناامیدی با تمرکز بر زمان حال

داشتن امید گاهی سبب انحراف افکار ما از زمان حال می شود، بدین معنی که با داشتن امید و با فکر کردن به آینده ممکن است زمان حال را از دست بدهیم. از دست دادن زمان حال سبب شکست در اهداف بلند مدت می شود پس نباید زمان بیش ازاندازه صرف برنامه ریزی برای آینده کنیم و باید جریان کنونی زندگی را بپذیریم و با آن کنار بیاییم، این پذیرش باعث آرامش درونی و مانع وابستگی بیش ازاندازه به آینده می شود.

غلبه بر ناامیدی با قدردانی و سپاسگزاری

طبق قانون جذب قدردان داشته هایتان (مادی و معنوی) باشید تا چیزهای بیشتری به دست آورید. زمانی که دچار نا امیدی گشتید، نگاه خود را تغییر دهید و فقط به مشکلات خود نیاندیشید بلکه نفسی عمیق بکشید و به همهٔ چیزها و افراد با ارزش زندگی خود نگاه کنید و به خاطرشان سپاسگزار و قدردان باشید. می توانید دفترچه ای برای قدردانی تهیه کنید و درون آن مواردی که قدردان وجودشان هستید را بنویسید. بدانید که شکرگذاری، قدردانی و دوری از حس ناامیدی بر داشته هایمان اضافه می کند.

غلبه بر ناامیدی با عدم تمرکز بر افکار منفی

زمانی که نا امید می شوید، خود را از دایره منفی گرایی ها نجات دهید و بیاندیشید که آیا واقعا هیچ کاری از دستتان بر نمی آید؟ اگر بیشتر فکر کنید، مطمئناً یک راه پیدا می کنید که به شما کمک کند. پس همیشه یک راه وجود دارد که شما را از نا امیدی برهاند، هیچ وقت کاملا نا امید نشده و منفی گرا نباشید بلکه بر روی نکات مثبت تمرکز کنید و راهی را پیدا کنید که شما را به نتیجه برساند و از ناامیدی ها نجات دهد.

غلبه بر ناامیدی با ثبت تمام کارهای خود

کارهای خود راثبت کنید تا دریابید که در طول یک ماه تا چه حد پیشرفت کرده اید و چه کارهای بی ارزشی انجام داده اید که شما را از رسیدن به اهداف باز می دارد پس حواس خود را بیش از این ها جمع کنید. این کار سبب می شود با دیدن موفقیت هایتان شگفت زده شوید و دچار ناامیدی نشوید. با تهیه لیست همچنین می توانید تشخیص دهید که در کدام زمینه ها مؤثرتر عمل کرده اید و در کدام قسمت ها کمی ضعیف بوده و نیاز به تلاش بیشتری دارید.

غلبه بر ناامیدی با یادآوری موفقیت های گذشته

زندگی عرصه شکست ها و پیروزی ها است و همه ما در زندگی گذشته خود موفقیت های ریز و درشتی داشته ایم . اگر دچار نا امیدی شدید، موفقیت های خود را به یاد آورید و عرصه را بر شکست ها و نا امیدی تنگ کنید. یادآوری موفقیت ها باعث ایجاد انگیزه و امید بیشتر در شما می شود و امید سبب می شود، مسیر زندگی و آینده روشن تر و قابل دسترس تر باشد.

غلبه بر ناامیدی بابازنگری اهداف و چشم اندازها

زمانی که بر سر راه اهدافتان با مانعی برخوردید، اهداف و چشم اندازتان را بازنگری کنید. جزئیات اهدافی را که تعیین کرده اید، مشخص کنید و بررسی کنید که چه چیز در آغاز باعث تعیین این هدف برای شما شد . اهدافی تعیین کنید که به شما انگیزه می دهند تا متعهد به پیگیری آنها باشید. برای دستیابی به اهداف و برای مقابله با موانع برای خودتان صفحهٔ چشم انداز تهیه کنید یا توصیفی با جزئیات دقیق از آنچه می خواهید به آن برسید، بنویسید.

غلبه بر ناامیدی با یافتن منابع انگیزه بخش

برای اینکه همیشه امید داشته باشید و سرشار از خوش بینی باشید، بهترین منبع انگیزه را برای خودتان پیدا کنید. منابع انگیزه برای هر فرد متفاوت است . گاهی افراد با گذراندن اوقات با افراد مثبت و سرشار از امید ، انگیزه می گیرند و گاهی با خواندن کتاب های انگیزشی درباره موفقیت ،موسیقی، فیلم ها و داستان آدم های مختلف، انگیزه می گیرند . به هر حال روش های زیادی برای انگیزه بخشی وجود دارند ، تنها کافیست بهترین منبع انگیزه را برای خودتان بیابید.

غلبه بر ناامیدی با داشتن ذهن باز

داشتن یک ذهن باز سبب می شود راه حل های متفاوت را پیدا کرده و آنها را به کار ببندید و یک ذهن بسته نمی تواند راه حل های ممکن را بررسی کرده و آنها را تشخیص دهد. زمانی که مشکلات بر سر راه اهداف سبب خستگی ذهنیتان شد کمی استراحت کنید و با داشتن حس شوخ طبعی این گونه احساس ها را به سرعت از میان بردارید.

راه های غلبه بر ناامیدی از آینده

راه های غلبه بر ناامیدی از آینده

غلبه بر ناامیدی با مدیریت انتظارات

اگر انتظارات شما از خودتان غیر منطقی و دور از انتظارباشد، انگیزه شما از بین رفته و به ناامیدی دچار خواهید شد بنابراین با توجه به امکاناتتان اهداف قابل دستیابی داشته باشید تا دچار نا امیدی نشوید. انتظارات منطقی که دستیابی به آن ها راحت تر است سبب می شود قدم های خود را محکمتر به سمت آینده بردارید و دچار نا امیدی نشوید.

غلبه بر ناامیدی با داشتن یک نقشه جایگزین

برای رسیدن به اهداف خود داشتن یک نقشه و برنامه کافی نیست بلکه بهتر است همیشه یک نقشه دومی نیز داشته باشید تا اگر برنامه اصلی شما درست پیش نرفت و زمانی که شکست خوردید از دل خاکستر بر خیزید و راه را ادامه دهید. داشتن پلن B سبب می شود هرگز به نا امیدی دچار نشوید و در زمان شکست راه دیگری برای رسیدنبه اهداف داشته باشید.

 

 

4 راه حل تقویت اعتماد به نفس  اعضای خانواده

مطرح کردن خواسته

سبک افراد موفق برای مطرح کردن خواسته هایشان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا