راهنمای روش نگهداری گیاه ژینورا

شنبه 3 دی 1401 گل و گیاه
 راهنمای روش نگهداری گیاه ژینورا

معرفی گیاه ژینورا

فرمانرو: گیاهان

شاخه: گیاهان گلدار

رده: دولپه‌ای‌های نو

راسته: میناسانان

تیره: کاسنیان

سرده: ژینورا

 

آبیاری مناسب گیاه ژینورا

ریشه های این گیاه بسیار ظریف و حساس می باشند،در صورتی که زیاد آبیاری شوند پوسیده خواهند شد. بنابراین از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید.استفاده از خاک نفوذ پذیر و گلدان دارای سوراخ های زهکشی به خروج آب اضافی و جلوگیری از رطوبت زیاد خاک کمک می ‎کند و در مقابل این گیاه توانایی مقابله با کم آبی را نیز نداشته و در صورت عدم آبیاری کافی آن ، امکان ریزش برگ های گیاه وجود خواهد داشت.میزان متعادل آبیاری گیاه به عوامل مختلفی از جمله اندازه گیاه ، نور و گرمای محیط بستگی دارد.برای مثال این گیاه در طول فصول بهار و تابستان به آبیاری بیشتری در مقایسه با فصول سرد سال نیازمند است.

نور مورد نیاز گیاه ژینورا

نور مورد نیاز گیاه ژینورا

نور مورد نیاز گیاه ژینورا

این گیاه از نور غیر مستقیم ورشید تغذیه میکند ،در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در محیط داخلی آپارتمان خود ، بهتر است از آن در کنار پنجره پوشیده شده با پرده نگهداری کنید که قرار گرفتن این گیاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید باعث سوختن برگ های آن و عدم تامین نور کافی برای آن ، منجر به پژمرده شدن پرز های بنفش روی برگ های این گیاه و ایجاد حالتی چسبناک بر روی آن خواهد شد . استفاده از چراغ های مخصوص رشد گیاه نیز به تامین نور مورد نیاز این گیاه کمک خواهد کرد

دمای مناسب برای گیاه ژینورا

به صورت کلی دمای  مورد نیاز برای رشد این نوع گیاه  دمای 15 تا 23 درجه سانتی گراد است. در واقع دمای معمولی اتاق برای رشد کافی این گیاه مناسب است. لازم به ذکر است که این گیاه تحمل دمای پایین را نیز نخواهد داشت.

کوددهی گیاه ژینورا

این گیاه نیازمند آن است که به صورت منظم به آن کوددهی شود. کود دهی به این صورت است که هر دو هفته یکبار در فصل بهار و تابستان باید کوددهی انجام شود.با این حال کوددهی گیاه را به ماهی یک بار در طول فصول سرد سال کاهش دهید و در صورتی که گیاهتان در این فصول از رشد کافی برخوردار نبود ، از کوددهی ان به طور کامل خودداری کنید.

رطوبت مورد نیاز گیاه ژینورا

این گیاه نیازمند رطوبت است اما باید توجه کرد از اسپری کردن آب به برگ های این گیاه باید خودداری کرد زیرا این پرز ها آب را جذب میکنند و به مرور زمان پژمرده میشوند.پر کردن سینی زهکشی گلدان با آب و یا استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا برقی روش مناسبی برای افزایش رطوبت محیط است . رطوبت به رشد گیاه و جلوگیری از حمله برخی آفات مانند کنه های عنکبوتی کمک می ‎کند.

 راهنمای روش نگهداری گیاه ژینورا

راهنمای روش نگهداری گیاه ژینورا

هرس کردن گیاه ژینورا

در صورت عدم هرس گیاهان ژینورا ، رشد آن ها به صورت تهاجمی افزایش پیدا خواهد کرد و بنابراین هرس شاخ و برگ این گیاهان به جلوگیری از رشد بیش از حد آن کمک خواهد کرد.

تعویض گلدان گیاه ژینورا

باید دقت کنید که گیاه ژینورا معمولا دو تا سه سال بعد از کاشته شدن نیازمند آن است که به گلدانی بزرگتر منتقل شوددر غیر این صورت ریشه های گیاه از فضای کافی برای رشد برخوردار نبوده و پژمرده خواهد شد . نکته مهم در هنگام انتقال گیاه به گلدان جدید ، مراقبت از آن به منظور عدم آسیب رسیدن به ریشه های آن است.

گل های گیاه ژینورا

در فصل زمستان گل های این گیاه به رنگ نارنجی در می آیند ولی از آنجایی که گل های ژینورا بوی بسیار بدی دارد بسیاری از افراد قبل از شکوفایی کامل آن ها ، آن ها را از بین می ‎برند . خوشبختانه این گیاه به طور مداوم گل نمی ‎دهد و معمولا پس از گذشت 2 تا 3 از کاشت گیاه شروع به گل دادن سالانه خواهد کرد.

رطوبت مورد نیاز گیاه ژینورا

رطوبت مورد نیاز گیاه ژینورا

روش تکثیر گیاه ژینورا

به منظور تکثیر این گیاه از روش قلمه زنی استفاده کنید . ابتدا ساقه مورد نظر را از گیاه جدا کرده و آن را درون یک لیوان آب قرار دهید تا ریشه های جدید ایجاد شوند . ریشه زایی گیاه معمولا چند هفته به طول می ‎انجامد و همچنین می ‎توانید انتهای ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و آن را درون خاک مرطوب بکارید . گلدان را در مکانی با دمای مناسب قرار داده و پس از رشد گیاه، آن را به گلدان جدید با بستر مناسب منتقل کرده و مراقبت های لازم از آن را به عمل آورید.

سمیت گیاه ژینورا

این گیاه ، گیاه سمی ای نیست اما مصرف آن ممکن است باعث بروز حساسیت و  دل درد شود، بهتر است آن را از کودکان و پرندگان خانگی خود دور نگه دارید.

 راهنمای روش نگهداری گیاه ژینورا

راهنمای روش نگهداری گیاه ژینورا

مشکلات رایج گیاه ژینورا

این گیاه معمولا با مشکلات خاصی رو به رو نخواهد بود اما با این حال در صورت عدم رعایت نیازهای مراقبتی ممکن است به برخی آفات و بیماری ها دچار شود.

سوختگی گیاه ژینورا

تغییر رنگ دادن نوک و یا اطراف برگها به رنگ قهوه ای معمولا به دلیل سوختگی گیاه اتفاق می‎ افتد که این امرمعمولا به دلیل قرار گرفتن گیاه در معرض نور شدید و یا کوددهی آن در مقادیر بالا ایجاد خواهد شد.نکته قابل توجه در زمینه کوددهی گیاه، استفاده از کود مایع و رقیق شده و تغذیه به موقع گیاه با آن است . در صورت عدم قرار گیری گیاه در معرض نور زیاد ، می ‎توان نتیجه گرفت که کوددهی به میزان سنگینی انجام شده است.

پوسیدگی ریشه

همان طور که گفته شد ، از آن جایی که این گیاه دارای ریشه های ظریف و حساس است ، به راحتی دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد و از آن جایی که ریشه در زیر خاک قرار دارد ممکن است شناسایی آن کمی دشوار باشد اما با این حال نشانه هایی از وجود پوسیدگی ریشه در گیاه ایجاد خواهد شد.به طور کلی وجود لکه های قهوه ای بر روی برگ های گیاه و پیچیده شدن شاخ و برگ آن ها ، نشان دهنده پوسیدگی ریشه است . پوسیدگی ریشه همچنین باعث باریک و تیره شدن ریشه ها نیز خواهد شد.

آفات گیاه ژینورا

آفات گیاه ژینورا

برای مقابله با این وضعیت ، گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه ها را با آب جاری شستشو داده و اجازه دهید در اثر جریان هوا خشک شود . در صورت عدم برطرف شدن این مشکل ، قسمت های آلوده ریشه را جدا کرده و گیاه را در خاک تازه و خشک بکارید و توجه بیشتری به آبیاری آن داشته باشید.

آفات گیاه ژینورا

  • آفاتی که به طور معمول به گیاه ژینورا حمله می ‎کنند عبارتند از :شته ها ، حشرات مقیاس ، حشرات اردی و کنه های عنکبوتی اما با این حال حمله کنه های عنکبوتی به این
  • گیاه در مقایسه با سایر موارد شایع تر است.
  • از آن جایی که کنه های عنکبوتی بسیار ریزند و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، با ایجاد لکه های زرد و قهوه ای در شاخ و برگ گیاه شناسایی می ‎شوند و همچنین با
  • قرار دادن یک تکه کاغذ سفید و وجود لکه های سیاه بر روی آن می ‎توان نتیجه گرفت که گیاه مورد حمله کنه های عنکبوتی قرار گرفته است.اولین اقدام در جهت از بین بردن
  • این آفات ، شستشو گیاه با فشار زیاد آب است . این کار را به مدت یک هفته و دو بار در روز تکرار کنید تا این آفات به طور کامل برطرف شوند . سم پاشی گیاه با حشره کش
  • و یا روغن نیم نیز، راهکاری دیگر به منظور از بین بردن این آفات است.
  • برای از بین بردن این آفات از سموم دفع آفات استفاده نکنید زیرا کنه های عنکبوتی در برابر این سموم مقاوم اند.
Capture 29

7 علت از بین رفتن کاکتوس ها

 ساخت تراریوم

آموزش ساخت تراریوم یا باغ شیشه ایی در خانه

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا