دنده پلو/ طرز تهیه دنده پلوی خوشمزه ایلامی

چهارشنبه 15 بهمن 1399 آشپزی
dande polo

فهرست مطالب:

1-مواد لازم برای تهیه دنده پلو

2-طرز تهیه دنده پلو

دنده پلو

دنده پلو یک غذای سنتی وخوشمزه ایلامی است که  یا دنده را مزه دار می کنند و به عنوان ته چین از سمت چربی دنده در قابلمه قرار می دهند و برنج را روی آن ریخنه و به مدت 2 ساعت دم می دهند یا دنده ها را جداگانه پخته و لایی برنج  می گذارند و با ترشی یا ماست و سبزی خوردن سرو می کنند. این غذا چرب است و برای افرادی که رژیم غذای دارد مناسب نیست . با طرز تهیه دنده پلو با ما همراه باشید. در بخش آشپزی دایان طرز تهیه  ته چین شهمیرزادی و ته چین گرمسار که جزء غذاهای خوشمزه سمنان است  و ته چین یک نفره  قالبی را ببینید.

 

دنده پلو

دنده پلو

 

مواد لازم برای تهیه دنده پلو

 1. دنده گوسفند با استخوان ۵۰۰ گرم
 2. برنج : ۳ پیمانه
 3. برگ بو : ۲ عدد
 4. سرکه سفید : ۱ قاشق غذا خوری
 5. زیره پلویی : ۱ قاشق سوپ خوری
 6. سبزی پلویی :  ۳۰۰ گرم
 7. زعفران دم کشیده :به مقدار لازم
 8. نمک و فلفل و زردچوبه: به مقدار لازم
 9. پیاز : 2 عدد
 10. سیر له شده :  2 حبه

طرز تهیه دنده پلو

 • برای تهیه دنده پلو ابتدا پیاز ها را شسته و با رنده ریز رنده کرده و با کمک یک صافی آب آن را گرفته و تفاله را دور بریزید و آب پیاز را در ظرف جا دار ریخته . سپس سیر له شده  و سرکه سفید  و فلفل و زردچوبه و زعفران و برگ بو را به آب پیاز اضافه کنید  و دنده ها را به مخلوط اضافه کرده و خوب ماساژ دهید و برای ۳ تا 4 ساعت در یخچال بگذارید تا دنده ها مزه دار شوند.
 • برنج را به مدت 2 تا 3  ساعت خیس کنید.
 • کف قابلمه تفلون  مقداری روغن و  زردچوبه و زعفران ریخته سپس دنده ها را از مواد خارج کرده و  و دنده را از سمت چربی در کف قابلمه بچینید و مقداری  زیره پلویی روی دنده بپاشید .
 • برنج خیس شده را در آب جوش ریخته و  سبزی پلویی ریز خرد شده را اضافه کرده،  برنج را کمی زنده تر بردارید تا شفته نشود . سپس برنج را آبکشی کرده و سبزی پلو را روی دنده ها  بریزید  و قابلمه را روی حرارت زیاد  گذاشته تا بخار  بلند شود سپس حرارت را کم کرده و از شعله پخش کن استفاده کنید واجازه دهید برنج را بمدت ۱.۵ الی ۲ ساعت دم بکشد.
 • در انتهای پخت مقداری روغن حیوانی یا کره به همراه کمی زعفران دم کرده روی برنج ریخته و برنج را درون سینی سرو بر گردانید. دنده پلوی شما آماده است.   نوش جان
esmoti

اسموتی/ طرز تهیه 5 اسموتی خوشمزه

shiriny morabay

شیرینی مربایی/ طرز تهیه شیرینی مربای خوشمزه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi