دلایل رشد نکردن ریش و سبیل در مردان

شنبه 9 بهمن 1400 سلامت
دلایل رشد نکردن ریش و سبیل در مردان

دلایل رشد نکردن ریش و سبیل در مردان

ریش و سیبیل به عوان یک علائم مردانگی تلقی شده و نقش به سزایی در زیبایی صورت اقایان دارد . بنابراین نبود یا کمبود آن میتواند باعث از دست رفتن اعتماد بنفس و ایجاد استرس در آقایان شود. مردانی که از نداشتن ریش و سبیل رنج می برند، در ابتدا باید توسط متخصص غدد درون ریز تحت بررسی هورمونی قرار بگیرند تا مشکلات هورمونی احتمالی شان بررسی شود .

 

دلایل رشد نکردن ریش و سبیل در مردان

دلایل رشد نکردن ریش و سبیل در مردان

 

برای داشتن ریشی پرپشت فقط کافی نیست که ریش تراش تان را دور بیاندازید بلکه باید صبور باشید و از ریش خود به خوبی نگهداری کنید. داشتن ریش و سبیلی
زیبا و پرپشت زمان بر است اما خیلی از آقایان از اینکه صورتشان کم مو است و یا به علت نداشتن ریش و سبیل پر پشت، عصبانی و نگرانند و در آرزوی این هستند که ریش و سبیل پرپشتی مثل دیگران داشته باشند و انواع درمان ها را جستجو می کنند.

نداشتن ریش و سبیل نوجوانان و جوانان در اغلب موارد علت خاصی ندارد و به خاطر مسائل ژنتیکی طبیعت بدن فرد طوری بنا نها شده است که فولیکولهای موی کمی در اون ناحیه رشد کند.

علل در نیامدن ریش و سبیل پسران

در  نیامدن موهای صورت در جنس مذکر دو منشأ می تواند داشته باشد. یکی اینکه اصلا فولیکول مویی وجود نداشته باشد. مثلا در بعضی نشانگان ها (سندرم ها)
مثل هیپوتریکوزیس ارثی و مادرزادی چنین مشکلی وجود دارد و به طور ژنتیکی دربعضی از پسران و مردان خانواده، قسمتی از ریش های فرد در نمی آید. در بیشتر این موارد در قسمت های فاقد ریش، فولیکول مو اصلا وجود ندارد و لذا هیچ درمانی نمی تواند باعث رشد مو شود و تنها راه حل کاشت مو می باشد که البته در موارد بسیار نادری که این تنک بودن غیرقرینه و محدود به منطقه کوچکی باشد، منطقی به نظر می رسد و نیاز به درمانی ندارند.

اما دومین علت نداشتن ریش و سبیل، کمبود هورمون های مردانه است. کمبود هورمون مردانه (آندروژن) اگر قبل از سن بلوغ رخ دهد، در جنس مذکر موجب علایمی می
شود که شامل ایجاد علایم ثانویه جنسی به طور ناقص، تناسب اسکلتی خواجه ای، آلت تناسلی کوچک، کوچک ماندن بیضه ها و عدم تشکیل چین و چروک های خاص کیسهبیضه است. در این حالت صدای فرد نازک مانده و توده عضلانی اش افزایش پیدا نکرده و قدرت فرد از حد طبیعی کمتر خواهد بود.

کمبود هرمون های مردانه یکی از دلایل نداشتن ریش و سبیل است علایم بلوغ مرتبط با رویش ریش و سبیل پسران

بزرگ شدن بیضه ها در بلوغ پسران تقریبا در سنین 11٫5 سالگی(در محدوده 9٫5 الی 13٫5 سالگی) آغاز می شود که فقط چند ماهی دیرتر از سن جوانه زدن پستان ها در دختران است. یک سال بعد از بزرگ شدن بیضه ها رشد آلت تناسلی آغاز می شود.

قب  از رشد آلت, موهای ناحیه تناسلی در قائده آلت تناسلی ظاهر میشود و پس از رشد آلت, موهای زیر بغل شروع به رشد میکنند. تکمیل رشد بیضه ها در هر زمانی بین سنین 13٫5 سالگی تا 17 سالگی ممکن است رخ دهد. افزایش طول و قطر آلت به طور طبیعی بین سنین 10٫5 الی 14٫5 سالگی رخ می دهد و تکامل آلت تناسلی در سنین 12٫5 الی 16٫5 سالگی انجام می شود. جهش رشدی در پسر ها نسبتا دیررس است, اما به طور طبیعی و بسته به سرشت هر فرد, از سن 10٫5 تا 16 سالگی شروع شده و تا سن 13٫5 الی 17٫5 سالگی کامل می شود. رشد فرد با سرعت آهسته تری برای چندین سال پس از جهش رشدی ادامه می یابد.

دلایل رشد نکردن ریش و سبیل در مردان

دلایل رشد نکردن ریش و سبیل در مردان

درمان کم پشتی ریش و سبیل پسران

مردانی که از نداشتن ریش و سبیل رنج می برند، در ابتدا باید توسط متخصص غدد درون ریز تحت بررسی هورمونی قرار بگیرند تا مشکلات هورمونی احتمالی شان بررسی شود، هم چنین معاینه و بررسی موهای سر، دندان ها و علایم جنسی ثانویه می تواند برای تشخیص سندروم های خاص مفید باشد.

بیشتر کسانی که مشکل نداشتن ریش و سبیل دارند با تراشیدن ریش این نقص را تقریباً غیرقابل مشاهده می کنند، ولی کسانی که اصرار به بلند کردن محاسن خود دارند می توانند از
داروی «ماینوکسیدیل» موضعی که موهای ریز صورت را درشت تر می کند استفاده کنند. در مواردی هم که هیچ مویی روی صورت وجود نداشته باشد، معمولاً درمانی
جز کاشت مو برای نداشتن ریش و سبیل نتیجه بخش نخواهد بود.


استفاده از رنگ مو

ممکن است موی صورت را ضخیم تر و پرتر نشان دهد، ولی در صورتی که موی صورت خیلی نازک باشد رنگ کردن آن چندان موثر نیست و نمی تواند منظره ی ریش و سبیل یک فرد بالغ را نشان دهد. اگر تمایل به رنگ کردن ریش و سبیل خود دارید، از محصولاتی استفاده کنید که منحصر به موی صورت آقایان هستند و فقط برای سبیل و ریش استفاده می شوند. این محصولات باعث بروز واکنش آلرژیک یا راش نمی شوند، البته بهتر است قبل از انجام این کار آن ها را آزمایش کنید. دلایل متفاوتی وجود دارند که موی صورت شما پس از اصلاح به علت نداشتن ریش و سبیل پر پشت و به نظر ضخیم تر می رسند. موها در نزدیکی ریشه ی مو کلفت تر و تیره تر هستند و وقتی شما مو را از نزدیکی ریشه می برید کلفت تر به چشم می آیند.

خارج شدن مو از سطح پوست باعث ایجادحالت زبری روی سطح پوست در یکی، دو روز پس از اصلاح می شود و با ادامه ی رشد مو این حالت زبری کمتر خواهد شد. اگر این باور درست باشد بیشتر افرادی که هر روز اصلاح می کنند باید ریش پر و کاملی داشته باشند، در حالی که این طور نی

 

اصول غذا خوردن کودکان در مدرسه

اصول غذا خوردن کودکان در مدرسه

۱۰ ماده غذایی که عمرتان را بیشتر می‌کند

۱۰ ماده غذایی که عمرتان را بیشتر می‌کند!

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا