دلایل احساس سبکی سر

شنبه 18 دی 1400 سلامت
دلایل احساس سبکی سر

دلایل احساس سبکی سر

غش کردن شرایطی ترسناک است، اما 90 درصد افرادی که از هوش می روند با مشکل خاصی مواجه نیستند. برای 10 درصد دیگر، یک بیماری یا مشکل سلامت زمینه ای، مانند ریتم قلب غیر طبیعی عامل غش کردن باشد که نگرانی ها را افزایش می دهد.در این مقاله با هم دلایل احساس سبکی سر را برسی می کنیم…

 

از دلایل احساس سبکی سر

دلایل احساس سبکی سر

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “پریونشن”، غش کردن، بدون در نظر گرفتن دلیل آن، در نتیجه کاهش جریان خون به مغز طی یک بازه زمانی کوتاه شکل می گیرد. موارد مختلفی می توانند زمینه ساز این شرایط باشند که از آن جمله می توان به کاهش فشار خون، کاهش ضربان قلب، و دلایل نورولوژیکی مستقل از قلب اشاره کرد. برخی دلایلی که موجب کاهش فشار خون و ضربان قلب می شوند شایع بوده و نگران کننده نیستند، اما موارد دیگر نیازمند ارزیابی بیشتر هستند.حتی اگر در نتیجه این شرایط از هوش نروید، کاهش فشار خون یا ضربان قلب می تواند موجب سبکی سر شود، و این احساس که ممکن است از هوش بروید، در شما شکل می گیرد. از سوی دیگر، سرگیجه می تواند شامل احساس سبکی سر شود، اما با احساس چرخش اتاق به دور شما نیز همراه است.تشخیص این که غش کردن یا با سبکی سر چه زمانی جای نگرانی دارد، حتی برای پزشکان نیز دشوار است و  بر همین اساس ارزیابی های دقیقی در این زمینه باید صورت بگیرد. در ادامه با چند دلیل بالقوه احساس سبکی سر بیشتر آشنا می شویم. مراجعه به پزشک بدون در نظر گرفتن دلیل این شرایط همواره ایده خوبی است.

با کم آبی بدن مواجه هستید

برخی افراد هنگامی که دمای بدن آنها بالا می رود، عرق می کنند و بیش از اندازه مایع از دست می دهند با احساس سبکی سر یا حتی غش کردن مواجه می شوند. گرما مسیری را در سیستم عصبی تحریک می کند که افت فشار خون را به همراه دارد. هنگامی که با احساس سبکی سر ناشی از کم آبی بدن و گرما مواجه هستید، دراز کشیدن به ارسال خون بیشتر به قلب و مغز و بهبودی سریع‌تر این شرایط کمک می کند.

با یک عامل غافلگیر کننده شوکه شده اید

هنگامی که با یک عامل غافلگیر کننده، مانند زمانی که فردی شما را به ناگاه می ترساند، واکنشی مشابه با اثر کم آبی می تواند شکل بگیرد. در این شرایط سیستم عصبی به ناگاه و به شدت فعال می شود و فشار خون ناگهان افت می کند که به احساس سبکی سر منجر می شود. همچنین، برخی نشانه های هشدار دهنده مانند سبز شدن چهره و احساس حالت تهوع می توانند به احتمال غش کردن شما اشاره داشته باشند.

خیلی سریع از جای خود بلند شده اید

احساس سبکی سر یا حتی مشاهده نقاط سیاه زمانی که به ناگاه و سریع از جای خود بلند می شوید به نام هیپوتانسیون ارتواستایک یا افت فشار خون وضعیتی شناخته می شود، که افت ناگهانی فشار خون در نتیجه ایستادن را تعریف می کند. این شرایط به طور معمول مشکلی جدی نیست، اما اگر زیاد رخ می دهد یا پس از چند دقیقه به جای این که بهبود یابد شدت آن بیشتر می شود، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق‌تر شرایط ایده خوبی است.

ممکن است ریتم قلب غیر طبیعی داشته باشید

بر خلاف ظهور نسبتا تدریجی علائم در نتیجه یک عامل غافلگیر کننده، غش کردن های مرتبط با قلب سریع رخ می دهند، از این رو حتی ممکن است متوجه احساس سبکی سر نیز نشوید. ضربان قلب نامنظم یا آریتمی به معنای آن است که قلب شما یا بیش از اندازه کند یا بیش از اندازه سریع می تپد، که می تواند بر جریان خون ارسالی به مغز تاثیرگذار باشد. این نوع از غش کردن ناگهانی که اغلب بدون هیچ هشداری رخ می دهد، به واقع نگران کننده است. ممکن است فردی در حال صحبت کردن با شما باشد و به ناگاه از هوش برود. این تجربه ناگهانی پزشک را در درجه نخست به ریتم قلب غیر طبیعی مشکوک می سازد که یکی از شایع‌ترین دلایل مرگ قلبی ناگهانی است.

مشکلی در دریچه قلب شما وجود دارد

مشکلات دریچه قلب به طور معمول مادرزادی هستند و احتمال بیشتری دارد در جوانان رخ دهند، در شرایطی که افرادی 60 ساله یا پیرتر در معرض خطر بیشتری برای آریتمی قرار دارند. مشکلات دریچه قلب می توانند جریان خون را محدود سازند و به ویژه هنگام ورزش کردن ممکن است موجب احساس سبکی سر یا سرگیجه شوند.

داروهای مصرفی شما ممکن است مقصر باشند

برخی داروها مانند مسکن ها و برخی قرص های ضد اضطراب می توانند به واسطه تاثیر مستقیم بر مغز یا کند کردن ضربان قلب یا کاهش فشار خون موجب بروز سرگیجه و سبکی سر شوند. در برخی موارد، زمانی که یک بیمار به طور مکرر با احساس سبکی سر مواجه می شود و نمی تواند دلیل آن را توضیح دهد، ممکن است با عوارض جانبی داروهای مصرفی خود مواجه شده باشد.

همچنین، احتمال آلرژی به داروی مصرفی وجود دارد. در موارد نادر، زمانی که فرد یک واکنش آنافیلاکتیک به یک دارو دارد، ممکن است سبکی سر یا حتی غش کردن را تجربه کند. در این شرایط که به واسطه واکنش سیستم ایمنی بدن رخ می دهد، رگ های خونی گشاد می شوند و فشار خون افت می کند.

ممکن است سکته مغزی را تجربه کرده باشید

اگر احساس سبکی سر (یا سرگیجه) به همراه ضعف عضلانی، دشواری در تکلم، یا بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن را تجربه می کنید، ممکن است یک سکته مغزی در پس بروز این علائم قرار داشته باشد و باید بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید. کاهش جریان خون به مغز که به احساس سبکی سر منجر می شود می تواند به واسطه یک لخته خون در مغز شکل گرفته باشد، که می تواند موجب بروز یک سکته مغزی ایسکمیک شود.

غذا نخورده اید

زمانی که وعده ناهار را نادیده می گیرد، احساس گرسنگی به سرغ شما می آید. اگر مغز به میزان کافی سوخت مورد نیاز خود یا همان گلوکز را به واسطه سطوح پایین قند خون دریافت نکند، این شرایط می تواند به شکل گیری احساس سبکی سر منجر شود. در این حالت بیشتر با یک مساله متابولیک مواجه هستیم تا شرایطی که با ضربان قلب یا فشار خون مرتبط باشد. غذا خوردن در بیشتر مواقع به بهبودی علائم را در پی دارد. اما اگر به دیابت مبتلا هستید و برای کاهش قند خون خود دارو مصرف می کنید، احساس سبکی سر ممکن است نشانه ای از افت شدید و خطرناک قند خون باشد که می تواند به تشنج و بی هوشی منجر شود.

به آنفلوانزا مبتلا هستید

در زمان سرماخوردگی انسان تمایل چندانی به مصرف غذا و مایعات ندارد و از این رو احتمال کم آبی بدن یا افت قند خون افزایش می یابد، که می توانند موجب بروز احساس سبکی سر شوند. غذا خوردن و مصرف مایعات به میزان کافی می تواند از شکل گیری احساس سبکی سر پیشگیری کرده و به تسکین علائم دیگر آنفلوانزا کمک کند.

 

دلایل احساس سبکی سر

گیاهانی از جنس پروتئین

گیاهانی از جنس پروتئین

روغن حیوانی مصرف نکنید

روغن حیوانی مصرف نکنید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا