دفع سنگ کلیه با ورزش

پنج‌شنبه 4 خرداد 1402 ورزشی
Capture 179

دفع سنگ کلیه با ورزش

بیماری سنگ کلیه یک بیماری مزمن است که در آن سنگ‌های کوچک و سفت در کلیه‌ها و گاهی در ارولیت‌ها (لوله‌هایی که ادرار از کلیه‌ها به مثانه جاری می‌شود) شکل می‌گیرند. این بیماری ممکن است به دلیل تجمع مواد شیمیایی مختلف در ادرار، کمبود مایعات در بدن، عفونت کلیه و یا ارثی باشد. سنگ‌های کلیه ممکن است بدون علائم به مدت طولانی در کلیه‌ها قرار گیرند و در صورت رشد، ممکن است باعث درد شدید، عفونت و خونریزی در ادرار شوند.

دفع سنگ کلیه با ورزش

دفع سنگ کلیه با ورزش

علائم بیماری سنگ کلیه

علائم بیماری سنگ کلیه ممکن است بسته به اندازه و موقعیت سنگ، میزان تحریک کلیه و ادرار، وجود عفونت، و سایر عوامل متفاوت باشد. بسیاری از بیماران با سنگ کلیه علائمی ندارند و سنگ کلیه به صورت تصادفی در طی انجام بررسی‌های پزشکی تشخیص داده می‌شود. با این حال، برخی از علائم و نشانه‌های بیماری سنگ کلیه عبارتند از:

  •  درد شدید در ناحیه پایین شکم، کمر، و کمربندی با طبیعت درد نواری یا تیز
  •  خون در ادرار
  •  تغییر رنگ ادرار به رنگ قهوه‌ایی یا سیاه
  •  سوزش و درد هنگام ادرار کردن
  •  نفخ و تورم شکم
  •  ادرار کم و نامطلوب
  •  تب
  •  استفراغ و تهوع
علائم بیماری سنگ کلیه

علائم بیماری سنگ کلیه

افرادی که بیشتر ممکن است دچار سنگ کلیه شوند

1. افرادی که در خانواده‌هایی با سابقه بیماری سنگ کلیه هستند.

2. افرادی که در مناطقی با آب شدیدا سخت دسترسی به آب نرم هستند و مجبور به استفاده از آب دارای مواد معدنی زیادی هستند.

3. افرادی که با مشکلات خاصی مانند اختلالات متابولیکی، اضطراب، دیابت، افزایش ترشح هورمون‌های درونریزی، عفونت کلیه و یا مشکلات گوارشی مواجه هستند.

4. افرادی که رژیم غذایی نامناسب و بیش از حد حاوی پروتئین، سدیم، قند، و چربی هستند.

5. افرادی که به علت فعالیت‌هایی مانند نشستن طولانی، بیماری‌های مربوط به سیستم گوارش، کم خونی، سن بالا، و یا پرخوری شدید در معرض خطر هستند.

6. افرادی که مصرف داروهای خاصی مانند دیورتیک‌ها، سیکلوسپورین، پروتئین‌های تجزیه‌ناپذیر، و یا مکمل‌های کلسیم دار هستند.

ورزش های هوازی یا تمرینات کاردیو

ورزش‌های هوازی، باعث افزایش تپش قلب، سرعت تنفس و گردش خون در بدن می‌شوند. با افزایش سرعت گردش خون در بدن، خون با شدت بیشتری از کلیه‌ها عبور کرده و مواد زائد بیشتری از بدن دفع می‌شوند. همچنین، به دلیل تشنگی شدید پس از انجام تمرینات هوازی، مقدار بیشتری از آب مصرف می‌شود که خود به دفع سنگ کلیه کمک می‌کند. انجام تمرینات هوازی می‌تواند بهبود شرایط انواع بیماری‌ها را به همراه داشته باشد. ورزش‌های هوازی شامل دوچرخه‌سواری، رقص، دویدن، شنا، پیاده‌روی، ایروبیک، طناب‌زدن و زومبا هستند.

ورزش های هوازی یا تمرینات کاردیو

ورزش های هوازی یا تمرینات کاردیو

تمرینات یوگا برای دفع سنگ کلیه

حرکت اول

در این تمرین یوگا، اندام های بدن، به ویژه ناحیه کمر و کلیه، کشیده می‌شوند و عضلات بدن به تقویت می‌رسند. برای انجام این حرکت، باید به پشت دراز بخوابید و پاهای خود را جمع کنید و درون شکم خود را کشیده و فشار دهید. سپس با لمس کردن زانوهایتان به سر، همراه با نفس عمیق، چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس به آرامی به حالت اول بازگردید. در صورت داشتن هرگونه مشکل در ستون فقرات، از انجام این تمرین خودداری کنید.

تمرینات یوگا برای دفع سنگ کلیه 

تمرینات یوگا برای دفع سنگ کلیه

حرکت دوم

حرکتی که در یوگا به نام “سوپتا بادا کوناسانا” یا “حرکت آرام پا به سمت بالا” شناخته می‌شود، باعث رها شدن عضلات ناحیه کمر، شکم، پاها و لگن می‌شود و بهبود عملکرد کلیه‌ها و کبد را به همراه دارد. همچنین به کاهش درد سنگ کلیه کمک می‌کند. برای انجام این حرکت، باید به خوابیده روی زمین دستان خود را در امتداد شانه قرار داده و کف دست‌های خود را روی زمین قرار دهید. سپس دم بگیرید و هر دو پا را به طوری که با هم در ارتفاع هستند بالا ببرید. در این حالت چند ثانیه بمانید و نفس عمیقی بکشید.

Capture 177

حرکت سوم

حرکتی که با نام “آردژا کناسانا” یا “حرکت خم شدن به سمت ران” در یوگا شناخته می‌شود، به بهبود عملکرد کلیه‌ها، کاهش درد و بهبود گردش جریان خون به سمت کبد کمک می‌کند. این حرکت می‌تواند به درمان برخی مشکلات مربوط به کبد و شکم نیز کمک کند. برای انجام این تمرین، ابتدا باید نشسته و پای چپ خم شده را از روی پای راست عبور داده و در کنار لگن سمت راست قرار دهید. سپس پای راست را نیز در زیر زانوی پای چپ خم کنید.

دست چپ خود را روی زانوی راست قرار دهید و دست راستتان را پشت به سمت پشتوانه نهاده و به آرامی کمر را به سمت راست بچرخانید تا به حالت خم شدن به سمت ران برسید. به سمت شانه راست خود نگاه کنید و پشت خود را در طول حرکت صاف نگه دارید. سپس به آرامی به موقعیت اولیه خود بازگردید و این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

حرکت ورزشی برافرازی سینه برای دفع سنگ کلیه 

حرکت ورزشی برافرازی سینه برای دفع سنگ کلیه

حرکت ورزشی برافرازی سینه برای دفع سنگ کلیه

حرکتی که به بهبود گردش خون، تحریک عضلات ناحیه شکم و کاهش درد و پاکسازی کلیه‌ها کمک می‌کند، با نام “برافرازی سینه” شناخته می‌شود. برای انجام این تمرین، باید به خوابیده روی شکم، دست‌های خود را به صورت خم، کنار پهلوهای خود قرار داده و کف دست‌ها را روی زمین قرار دهید. سپس با فشار به عضلات بازو، سر و سینه خود را به سمت بالا ببرید تا جایی که احساس کشیدگی کنید. در این حالت چند ثانیه بمانید و نفس عمیقی بکشید.

در نهایت، به حالت اولیه خود بازگردید و این تمرین را چندین بار تکرار کنید. این حرکت به عنوان “برافرازی سینه” شناخته می‌شود و می‌تواند به بهبود عملکرد قلب و عروق، تحریک عضلات ناحیه شکم، بهبود گردش خون و کاهش درد، پاکسازی و بهبود عملکرد کلیه‌ها کمک کند. با این حال، همیشه قبل از شروع هر نوع ورزشی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و با توجه به وضعیت شما، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

 

 

 

Capture

معرفی رشته سوارکاری

Capture 175

درمان کمر درد با ورزش

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا