آش لخشک گنابادی یکی از آش های محلی خراسان است که طرفداران زیادی هم دارد. اصلی ترین فرق آن با آش رشته معمولی، در نوع رشته آن است. رشته ی لخشک به نوعی رشته پهن و نازک تقریبا مربع مربع گفته می شود که به جای رشته معمولی در آش معمولی استفاده می شود.

 

مواد لازم برای آش لخشک گنابادی

این مواد برای ۴-۳ نفر کافیست.

كشك…………………………………..۱ پیمانه

لخشك………………………………..۱۵۰ گرم

اسفناج ………………………………۵۰۰ گرم

پیاز ساطوری……………………………۳ عدد

نعنا داغ و روغن………………………..به میزان لازم

نمك، فلفل و زردچوبه…………………به میزان لازم

 

طرز تهیه لخشک

برای تهیه لخشک در اولین مرحله باید یك پیمانه آ‌رد را با یك قاشق چایخوری نمك مخلوط كرده و بعد الك كنید کنید. حالا میتوانید یك عدد تخم‌مرغ و چند قاشق آ‌ب به آرد اضافه کرده و حسابی ترکیب کنید تا در نهایت خمیر نرم و یكدستی به دست آ‌ید. اگر خمیر به دست چسبید خیلی کم به آن ارد اضافه کنید.

حالا باید حدود یك ساعت خمیر را استراحت دهید تا خودش را بگیرد. پس از آن خمیر را به قطر ۲ میلی‌متر با وردنه پهن کنید و به پهنای ۲ انگشت برش دهید. حالا آن را در آ‌فتاب یا حرارت فر خشك  کنید.

 

طرز تهیه آش لخشک گنابادی

برای تهیه آش لخشک گنابادی ابتدا باید اسفناج‌ ها را شسته و خرد کنید. سپس آنها را با یك پیمانه آ‌ب و كمی نمك روی حرارت بگذارید تا بپزند. در همین حین در ظرف دیگری پیاز های ساطوری شده را با مقداری روغن سرخ كنید تا طلایی رنگ شوند. سپس زردچوبه و فلفل را هم به پیازها اضافه كنید.

در مرحله بعدی باید ۲ لیتر آ‌ب داخل قابلمه ریخته و نمك را به آن اضافه کنید. وقتیکه آب جوش آمد، ورقه های لخشك را خرد كرده و داخل آ‌ب جوش بریزید. حالا آنها را با قاشق چوبی هم بزنید تا به هم نچسبند.

بعد از حدود ۲۰ دقیقه اسفناج‌‌های پخته را هم در قابلمه ریخته و حدود ۱۰ دقیقه بعد شعله را خاموش کنید. در این بخش كشك را به آش اضافه کنید. اکنون آش شما آماده است. آن را در ظرف دلخواهی ریخته و با نعناع داغ، پیازداغ، کشک و زعفران تزیین کنید.

 

 

منبع : نیک استار