درمان گیاهی عفونت ریه

دوشنبه 11 بهمن 1400 سلامت
درمان گیاهی عفونت ریه

درمان گیاهی عفونت ریه

شاید درمان گیاهی عفونت ریه درمانی سخت تر و زمان بر باشد اما عوارض بسیار کمتر و بجای تضعیف سیستم ایمنی، به تقویت آن می‌پردازد.

درمان گیاهی عفونت ریه

در عفونت ریه بدن خود با تولید خلط به شستشوی ریه می‌پردازد و با سرفه کردن تلاش در تخلیه این خلط دارد؛ در این فرایند، درمان‌های گیاهی به درمان کمک می‌کنند.
تحمل مشکلی چون عفونت ریه برای کوچک و بزرگ سخت است! در این میان بچه‌ها، زنان شیرده یا باردار و سالمندان بخاطر محدودیت مصرف دارو بیشتر اذیت می‌شوند. چون بدن آن‌ها تحمل عوارض مصرف دارو را ندارد. همین امر ما را ترغیب به انجام درمان‌های گیاهی می‌کند.برای آشنایی با درمان گیاهی عفونت ریه ابتدا علائم عفونت ریه را بیان می‌کنیم و بعد با سازوکار درمان عفونت ریه آشنا می‌شویم. شناخت انواع سرفه‌ها تاثیر زیادی در تعیین نوع درمان دارد و درمان گیاهی عفونت ریه متناسب با طبع سرفه‌ پیشنهاد می‌شود.

علائم عفونت ریه

 

ابتدا باید بدانیم داشتن چه علائمی خبر از ابتلا به عفونت ریه می‌دهد. خصوصا که ممکن است هر از گاهی عفونت ریه با بیماری‌های دیگری همچون انسداد ریه اشتباه گرفته شود. علائم عفونت ریه عبارتند از:
۱- تب یا تب و لرز
۲- تنگی نفس و حالاتی، چون نفس نفس زدن و افزایش ضربان قلب. بعبارتی می‌توان گفت: هر تغییری در وضعیت تنفسی باید بررسی شود.
۳- تغییرات مخاطی به این شکل که یا خلط گلو افزایش یابد، یا گلو دچار خشکی شدید شود. معمولا در عفونت ریه مخاط دچار تغییر رنگ شده و سفت‌تر و چسبنده‌تر می‌شود و حتی ممکن است بوی بسیار بدی هم بدهد. گاهی هم رنگ مخاط تغییر می‌کند.
۴- پلوریت سینه یا احساس درد در قفسه سینه. این درد می‌تواند با تنفس عمیق بیشتر هم بشود و شخص احساس تنگی و فشار بر روی سینه‌اش دارد.
۵- سرفه کردن. سرفه معمولا تلاش بدن برای خارج کردن اخلاط است.

طبع سرفه‌های شما

 

عفونت ریه زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری، ویروس و یا قارچ‌ها در ریه یک فرد جمع شده و شروع به رشد می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که کیسه‌های هوایی پر از چرک و مایع شوند و در نتیجه تنفس برای افراد سخت گردد. در این حالت بدن شخص هم متوسل به سرفه کردن می‌شود تا بتواند با تخلیه این چرک و مایع عفونی که آن را بعنوان خلط کثیف می‌شناسیم ریه‌ها را تمیز و ضدعفونی کند. هرکاری می‌کنیم باید به بدن در انجام این فرایند کمک کنیم.
بسیاری از پزشکان سرفه را نگهبان ریه می‌دانند، سرفه یک بازدم انفجاری است که مکانیزمی حفاظتی برای پاک کردن ریه‌ها از ترشحات و اجسام خارجی را فراهم می‌کند.
از منظر طب سنتی دو نوع سرفه داریم. سرفه‌تر و سرفه خشک. تفاوت این دو نوع سرفه را براحتی از وجود خلط در سرفه‌ها می‌شود فهمید. ضمن آنکه یک سری نشانه‌های دیگر نیز وجود دارند. مثلا سرفه‌های خشک در حالت فعالیت و گرسنگی افزایش پیدا می‌کند و در حالت آرامش و سیری شکم کاهش می‌یابند. اما تشخیص سرفه گرم از سرد بسیار مشکل است.
سرفه سرد: در صورت وجود سرفه سرد رنگ صورت به سربی تبدیل می‌شود. با سرمای زیاد این سرفه بیشتر شده و با کاهش سرما نیز سرفه کم می‌شود. البته اگر همراه سرفه سرد خلط هم وجود داشته باشد (سرفه سرد و‌تر باشد)، فرد احساس می‌کند که چیزی از بالا به سوی سینه می‌ریزد. همچنین از علائم دیگر سرفه سرد، تشنگی کم است.سرفه گرم: در سرفه گرم شخصی که سرفه می‌کند، صورتش سرخ می‌شود. اگر این شخص سرفه‌هایش گرم و خشک باشد، هرگاه سرفه می‌کند دچار سوزش و خارش در گلو و قفسه سینه شده و احساس می‌کند چیزی مثل نمک به قفسه سینه‌اش می‌ریزد. این سرفه‌ها احتمالا هنگام شب بیشتر شده و به آن‌ها سرفه صفراوی می‌گویند.

اما لزوم شناخت طبع سرفه‌ها چیست؟ اگر هنگام درمان گیاهی عفونت ریه به اشتباه داروی گیاهی‌ای مصرف کنید که طبعش با طبع سرفه‌های شما ناسازگار باشد باعث بدتر شدن اوضاع می‌شوید. شما با شناسایی طبع سرفه‌هایتان می‌فهمید کدام دارو‌ها مناسب حال شما هستند و چرا همه سرفه‌ها با دم کرده آویشن یا گل بنفشه درمان نمی‌شوند! چون وضوحا سرفه‌های خشک را تمام آن دارو‌هایی که همیشه به شما گفته‌اند بخورید، مثل آویشن و پونه که طبع گرم و خشک دارند بدتر می‌کند!

درمان گیاهی عفونت ریه

 

 

 • یک نسخه عمومی که برای درمان گیاهی سرفه وجود دارد (البته بهتر است اسم درمان رویش نگذاریم! ما در اصل داریم کاری که سرفه می‌خواهد در بدن شخص انجام دهد را آسان‌تر می‌کنیم) مصرف چهار تخم است. هر عطار ممکن است چهار تخم خاص خودش را درست کند. اما عموما قدومه، اسفرزه، بارهنگ، سه‌ پستان و تخم مرو در آن وجود دارد. شما باید چهار تخم را در آب جوش بریزید و بگذارید روی گاز جوش بخورد. البته دم هم می‌توانید بکنید. نتیجه‌اش یک نوشیدنی لزج و لعاب‌دار است که طبع سرد و تری دارد. لعاب گرم چهار تخم وقتی از روی گلوی شما رد می‌شود چند اتفاق مثبت در بدن شما می‌افتد: یکی اینکه این گرما باعث می‌شود خلط‌ها به سهولت از سینه شما خارج شوند. دوم اینکه اگر ریه شما خلط غلیظ و سفت دارد این خلط رقیق می‌شود و باز خروجش آسانتر می‌شود. به همین خاطر به آن نسخه عمومی می‌گوییم. چون هم برای سرفه‌های‌تر مناسب است هم خشک. ولی اثرگذاریش بر روی سرفه‌های خشک بیشتر است. از طرفی این نوشیدنی، چون طبع خنکی دارد باعث فرونشاندن تب هم می‌شود.
 • نسخه بعدی در درمان گیاهی عفونت ریه چهار گل است که تشکیل شده از گل پنیرک، گل بنفشه، گل ختمی، گل نیلوفر یا گل نسترن است. که می‌توانید خواص هر یک از عناصر این نسخه را جداگانه مطالعه کنید:.
بیماری COPD یا انسداد مزمن ریوی

ترکیب این عناصر یک نوشیدنی معتدل پدید می‌آورد که به بدن در مبارزه با عفونت کمک می‌کند.

برای گرفتن بهترین نتیجه در درمان گیاهی عفونت ریه باید هم چهارتخم و هم چهارگل را دم کرده و هر ۲ ساعت یک بار از هرکدام یک فنجان میل کنید. خواص خنک این دو، هم باعث فرونشاندن تب شده و هم یبوست را برطرف می‌کند. همین امر باعث می‌شود سموم بدن زودتر از بدن خارج شوند. ضمن آنکه خوردن جوشانده باعث افزایش ادرار شما نیز می‌شود که این هم برای بدن شما بسیار خوب است.
 • مراحل بعدی درمان گیاهی عفونت ریه؛

 

 • اگر عفونت ریه شما با همان سرفه‌ها و تخلیه خلط رقیق خوب شد که چه بهتر. اما اگر نشد و شما همچنان سرفه‌های خلط دار داشتید این یعنی بدن شما از عهده عفونت برنیامده است. اینجا دیگر خوردن چهار تخم به تنهایی به شما کمک نمی‌کند و باید خودتان به کمک سیستم دفاعی بدنتان بیایید. بعد از استفاده از نسخه‌های معتدل و‌ تر به سراغ نسخه‌های گرم و خشک (برای مقابله با عفونت) می‌رویم. اشتباهی که خیلی‌ها می‌کنند این است که در مورد سرفه‌های خشک از همان اول به سراغ این نسخه‌ها رفته و در نتیجه خلط غلیظ موجود در سینه‌شان غلیظ‌تر شده و سرفه‌ها بدتر می‌شوند. برای تقویت سیستم دفاعی بدن هم گیاهانی همچون آویشن و پونه کوهی و سیر گزینه‌های خوبی هستند.
 • آویشن خلط آور و آنتی اسپاسم برونشیال است. جهت درمان آسم و خروج خلط از سینه روزی یک فنجان دم کرده آویشن را با آب لیمو ترش و کمی شکر مخلوط کرده خوب به هم زده و میل کنید و این عمل را تا بهبودی ادامه دهید.
 • برای تهیه دمنوش پونه، یک قاشق غذاخوری پونه کوهی (که بسیار موثرتر از پونه معمولی است) را در یک قوری چینی با آب ۸۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید. در صورت تمایل به شیرین کردن آن از عسل یا نبات استفاده کنید.
 •  یک داروی ضدعفونی کننده ریه خمیر سیر و آویشن و روغن زیتون است که برای تهیه آن باید ۱۰ حبه سیر را در هاون بکوبانید تا بصورت خمیر دربیاید و بعد برگ‌های ۳ شاخه آویشن تازه را جدا کرده و به خمیرتان اضافه کنید. آنقدر این خمیر را بکوبید که یکنواخت شود. سپس آن را در یک ظرف شیشه‌ای تمیز بریزید و به آن روغن زیتون اضافه کنید. بطوری که سطح آن را کاملا بپوشاند. ترکیب حاصل را یک شب دست نزنید و بگذارید بماند. بعد از آن می‌توانید یک قاشق چایخوری از این خمیر را بصورت ناشتا میل کنید. بعد از ۲ هفته شما اثر معجزه‌آسای این ترکیب را برروی ریه و سایر ارگان‌های بدنتان خواهید دید.
  هرچند بهتر است دقت کنید موقع مصرف این نسخه‌ها تب نداشته باشید. برای همین است که این‌ها را در مرحله بعد از مصرف چهار تخم مدنظر قرار می‌دهیم که ترجیحا تب برطرف شده باشد
 • برای اثرگذاری بهتر و کمک بیشتر به ریه می‌توان از بخور گیاهان نیز استفاده کرد. در این مرحله از بخور آویشن، بخور نعنا و بخور اکالیپتوس استفاده می‌کنیم. تنفس این بخور‌ها برونشه‌های سینه را باز کرده و کمک می‌کند عمل دم و بازدم به خوبی انجام شود. اگر سرفه‌های شما در این مرحله خشک شد باز هم از چهار تخم استفاده کنید. تا لعاب گرم آن سینه شما را تسکین دهد.
 • یک عمل دیگر که به شما در به کار انداختن سیستم ایمنی بدن و درمان گیاهی عفونت ریه کمک می‌کند ماساژ سینه با روغن‌ است. اگر سرفه‌های سرد می‌کنید، سینه را هر شب با لوسیون گرمی که متشکل از عرق کیالک، عرق زنجبیل و دارچین به نسبت یک به ده در یک روغن گرم مثل روغن سقز یا کنجد است ماساژ دهید. بعد از آن سینه را گرم نگه دارید. سینه را از گلو تا پایین قفسه سینه و از پشت تا ناحیه گردن و تا پایین دنده‌ها ماساژ دهید. همین عمل را با روغن‌های خنک برای سرفه‌های گرم هم می‌توان انجام داد. (مثلا روغن بنفشه یک روغن خنک است)، اما لوسیون گرم را اصلا برای سرفه‌های گرم استفاده نکنید.

 

مردان چگونه از شر جوش خلاص شوند

مردان چگونه از شر جوش خلاص شوند؟

بیضه‌

خودآزمایی بیضه‌ها چگونه انجام می شود؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا