» سلامت » درمان میگرن عصبی به روش‌های معمول

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۱۳:۳۷

 کد خبر: 165383
 149 بازدید

درمان میگرن عصبی به روش‌های معمول

درمان میگرن عصبی به روش‌های معمول
درمان میگرن عصبی با روش‌های کنترل استرس، استفاده از مسکن، ورزش منظم، نوشیدن آب، حجامت، جراحی و روش‌های طب سنتی امکان پذیر است.

۱- استفاده از مسکن‌های معمولی

سردردهای میگرنی می‌تواند فرد را به شدت اذیت کند و او را از انجام کار‌های روزمره باز دارد. برای رفع سردرد می‌توانید از مسکن‌های معمولی استفاده کنید. نکته‌ای که در اینجا لازم به ذکر است این است که درمان با استفاده از مسکن‌های معمولی موقتی است و اگر دو یا سه بار در هفته دچار سر درد‌های میگرنی شوید و مسکن بخورید ممکن است بدن شما به این مسکن‌ها مقاوم شود و دیگر تاثیری بر درمان میگرن عصبی نداشته باشند. در این گونه موارد بایستی به پزشک مراجعه کنید و برای شما دارو‌های مخصوص سر درد تجویز شود.

استفاده از مسکن و رفع میگرن عصبی
۲- کنترل استرس

شرایط و عواملی را که باعث بروز اضطراب و استرس در شما می‌شوند و در پی آن دچار میگرن می‌شوید پیدا کنید. سعی کنید از این شرایط دوری کنید و راههای کنترل استرس و نگرانی را در این شرایط بیاموزید تا بتوانید میگرن عصبی را کم و کمتر کنید.

۳- ورزش کردن

فعالیت ورزشی می‌تواند یکی از روش‌های درمان میگرن عصبی باشد. ورزش کردن را به صورت مرتب و منظم انجام دهید.

۴- رفع کم آبی بدن

آب نوشیدن را به زمانی موکول نکنید که تشنه اید. مرتب آب بنوشید و کم آبی بدن خود را که می‌تواند یکی از دلایل بروز سر درد‌های میگرنی باشد رفع کنید.

نوشیدن آب در درمان میگرن عصبی
۵- رژیم غذایی

برای درمان میگرن عصبی بایستی بعضی مواد غذایی را از برنامه غذایی خود حذف کنید. از جمله این مواد غذایی می‌توان به سس گوجه، مرکبات، شکلات، پنیر و غذا‌هایی که پروتئین تیرامین دارند اشاره کرد.

۶- جراحی

اخیرا روش جراحی برای درمان میگرن عصبی کاربرد بسیاری پیدا کرده است. در روش جراحی ابتدا بیمار به صورت کامل بیهوش می‌شود، سپس جراح پایانه‌های عصبی که در صورت وجود دارند را پیدا کرده و به تخریب آن‌ها می‌پردازد. به این طریق است که هم شدت و هم مدت زمان حملات میگرنی کاهش پیدا می‌کند. در روش جراحی نیازی به شکسته شدن جمجمه نیست و جراح تنها بافت‌های زیر پوست را دستکاری کرده و با موفقیت جراحی را انجام می‌دهد.

درمان میگرن‌های عصبی با استفاده از طب سنتی

۱- حجامت

حجامت می‌تواند در کاهش حملات میگرن‌های عصبی نقش بسزایی داشته باشد. اگرچه دلیل آن هنوز مشخص نشده، ولی تجربیات کسانی که در فواصل منظم حجامت انجام داده اند نشان داده است که در کاهش سردرد‌های میگرنی آن‌ها مؤثر بوده است.
نقش حجامت در درمان میگرن عصبی

۲- معجزه گل ساعتی

گل ساعتی یکی از گیاهان دارویی است که در شرایط بیخوابی و اضطراب فرد را آرام می‌کند و نقش آرام بخشی بالایی دارد. از اصلی‌ترین خواص گل ساعتی درمان میگرن‌های عصبی است. این گیاه دارویی به کسانی که در زندگی و شرایط مختلف به زودی و به راحتی عصبی می‌شوند و کسانی که تندخو و آتشین مزاج بوده توصیه می‌شود. این گیاه می‌تواند با بالا بردن کارکرد سیستم عصبی، به تسکین آن بپردازد و به درمان میگرن‌های عصبی بپردازد.

۳- استفاده از ریحان

ریحان طبیعتی گرم و خشک دارد. این گیاه دارویی نیز می‌تواند سر درد و میگرن را تسکین بخشد و آرام کند.

ریحان و درمان میگرن عصبی
۴- فلفل قرمز

فلفل قرمز دارای ترکیب فعالی به نام کپسایسین است. این ترکیب می‌تواند مسیر پیام‌های عصبی که به گیرنده‌های درد در مغز منتقل می‌شوند را تغییر دهد و از این طریق به تسکین درد بپردازد. فلفل قرمز یکی از گزینه‌های مهم برای رفع سر درد‌های میگرنی است و مصرف آن در بین بیماران میگرنی بسیار رایج است.

۵- مصرف زنجبیل

زنجبیل از گیاهان دارویی است که مزه‌ای تند دارد. زنجبیل می‌تواند سر درد‌های میگرنی را کنترل کند و به بهبود آن‌ها بپردازد. همچنین مصرف زنجبیل باعث درمان حالت تهوع ناشی از سر درد‌های میگرنی است. نکته قابل ذکر این است که اثر زنجبیل با اثر ضد درد‌های شیمیایی در پیشگیری و کنترل میگرن برابری می‌کند.

۶- بابونه

بابونه از گیاهان معروف و محبوب ضد استرس است. مصرف چای بابونه در افرادی که سابقه میگرن عصبی دارند باعث آرامش و خواب بهتر در آن‌ها می‌شود. بابونه می‌تواند استرس‌هایی که به سیستم عصبی وارد شده و سیستم عصبی را مشوش کرده است رفع کند و به آرام کردن آن بپردازد. کودکان نیز می‌توانند از چای بابونه استفاده کنند.

بابونه  و درمان میگرن عصبی
۷- بهره گیری از نعنا

نعناع گیاه دارویی حاوی منتول است. این ترکیب سر درد را در بیماران مبتلا به میگرن کنترل می‌کند. می‌توان از روغن نعنا هم برای درمان میگرن‌های عصبی استفاده کرد. این کار را می‌توانید با مالیدن مقداری از آن بر روی پیشانی خود انجام دهید. منتول موجود در روغن نعنا علاوه بر درمان میگرن‌های عصبی حالت تهوع ناشی از آن را نیز برطرف می‌کند. همچنین این گیاه باعث بازشدن رگ‌های خونی شده و جریان خون را در سر برقرار می‌کند.

۸- ترکیب آرام بخش‌

ترکیب آرام‌بخش شامل گیاهان دارویی ریحان، بابونه و آویشن است. می‌توانید از دم‌کرده این ترکیب به منظور رفع تنش و اضطراب خود استفاده کرده و میگرن‌های عصبی را رفع کنید.  این ترکیب سردرد‌هایی که از نگرانی‌ها و استرس‌ها به وجود می‌آیند را تسکین می‌دهد. ترکیب آرام‌بخش را هر روز صبح بعد از بیداری و هر شب قبل از خوابیدن به مدت دو هفته مصرف کن
منبع:ستاره

برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : سلامت
ن
Bilit Arzan Bilit Kish
ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.