درمان خشکی پوست

شنبه 11 دی 1400 سلامت
درمان خشکی پوست

 

مواد غذايي كه ما به‌طور روزانه مي‌خوريم نقشي بسيار مهم در سلامت پوست ما دارند.زماني مي‌توانيد بهترين پوست را داشته باشيد كه احتياجات پوست را به صورت دروني و هم به صورتي موضعي و خارجي برآورده سازيد. خوردن مواد غذايي مناسب باعث مي‌شود پوست شما توانايي محافظت از خود در مقابل آسيب‌ها را به دست آورد و بهترين راه ممكن براي داشتن پوستي سالم است، اصولا ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه انواع و اقسام ويتامين‌ها و مواد معدني را به بدن مي‌رسانند و از آنجا كه وجود اين مواد در سلامت پوست و مو موثرند بنابراين خوردن ميوه مي‌تواند در سلامت و شادابي پوست و مو نقش مهمي داشته باشد.

درمان خشکی پوست

 

 • پیری پوست را مهار کنید

يكي از مواد غذايي بسيار مفيد براي پوست هويج است چون منبع خوبي از بتاكارتن هستند بتاكارتن در بدن به ويتامين A تبديل مي‌شود. همچنين هويج منبع خوبي از ويتامين C يك آنتي‌اكسيدان قوي است كه راديكال‌هاي آزاد را كه به خاطر اشعه‌ ماوراءبنفش خورشيد به وجود آمده‌اند را از بين مي‌برند اين راديكال‌هاي آزاد به مرور باعث پيري پوست مي‌شوند، از ديگر ويژگي‌هاي ويتامين C ساختن كلاژن‌ پوست نيز هست. كلاژن باعث جواني و سفتي پوست مي‌شود.

ويتامين A به سالم‌ماندن و ساختن سلول‌هاي بدن كمك مي‌كند، وقتي بدن شما دچار كمبود ويتامين A مي‌شود پوست دچار خشكي مي‌شود. بنابراين خوردن هويج به عنوان يك ضدآفتاب طبيعي با SPF 2 تا 4 براي افراد با پوست روشن بسيار موثر باشد. سيب‌زميني شيرين نيز به‌اندازه هويج بتاكارتن و ويتامين C دارد، همچنين ويتامين E اين سيب‌زميني‌ها باعث جذب بهتر و توليد مجدد ويتامين C در بدن مي‌شود و بنابراين تاثير ويتامين C در بدن به بيشترين حد مي‌رساند. به طور كلي مواد غذايي داراي مقدار زياد ويتامين E و C مي‌توانند به عنوان آنتي‌اكسيدان‌هاي خيلي موثر از پوست محافظت كنند.

درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

 •  کلاژن‌سازی به روش طبیعی

انواع توت‌ها مثل زغال‌اخته، تمشك، شاتوت، توت‌فرنگي و … غذاي خوبي براي پوست هستند، به طور كلي توت‌ها به ساختن كلاژن‌ كمك مي‌كنند و كلاژن‌ باعث صاف‌شدن و انعطاف‌پذيرشدن پوست مي‌شود. توت‌ها به خصوص زغال‌اخته با تركيبات آنتي‌اكسيداني خود،‌ راديكال‌هاي آزاد مخرب را كه باعث پيري زودرس پوست مي‌شوند از بين مي‌برد. اين راديكال‌هاي آزاد كه به سلول‌هاي پوستي آسيب مي‌زنند به خاطر اشعه ماوراءبنفش خورشيد يا ساير منابع به وجود مي‌آيند. زغال‌اخته و ساير توت‌ها منبع خوبي از ويتامين A و E و ديبوفلاوين و فيبرهاي محلول و غيرمحلول هستند.

 • بهبود غذارسانی به پوست

آنتوسيانين موجود در آب انار ديواره رگ‌هاي خوني را تقويت مي‌كند كه در نتيجه باعث رسيده مواد مغذي به پوست مي‌شود. اما يكي از مهم‌ترين مواد موجود در انار آنتي‌اكسيدان هاي موجود در آن است كه حدود 3 برابر بيشتر آنتي‌اكسيدان‌هاي چاي سبز است. همچنين ويتامين‌ C و E و A و كلسيم، آهن، فوليك و پتاسيم موجود در انار به پوست كمك مي‌كنند تا سلول‌هاي جديد بسازد، اين مواد باعث افزايش عمر سلول‌هاي پوستي مي‌شود و توانايي پوست را در برابر آسيب‌ها افزايش مي‌دهند.

درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

 • با این میوه شاداب می‌مانید

آووكادو ميوه بسيار چربي است ولي چربي‌هاي آن تك‌اشباع هستند و بنابراين جزء چربي‌‌هاي بدون ضرر و كاملا سالم شناخته مي‌شوند. آووكادو براي پوست خوب است چون منبع اسيدهاي چرب امگا3 است،‌اين اسيدها باعث جواني و طراوت پوست مي‌شوند و مانع خشكي پوست مي‌شوند.

ويتامين C‌ و E موجود در آووكادو به طور مشترك به عنوان يك تركيب قوي از پيري پوست جلوگيري مي‌كنند. اين ميوه‌هاي سبز كرمي شكل يك منبع غني از روغن‌هاي ضروري و ويتامين Bكمپلكس هستند كه پوست را از درون و بيرون تغذيه مي‌كنند. نياسين (ويتامين B3) نيز از موادي است كه براي سلامت پوست بسيار مفيد است و آووكادو مقدار زيادي از آن را دارد. نياسين پوست‌هاي تحريك شده و قرمز را آرام مي‌كند يك دانه آووكادو حدود 8/3 ميلي‌گرم نياسين دارد و در نتيجه مي‌تواند 27درصد روزانه بدن به اين ويتامين را برآورده كند. نصف آووكادو را با ماست و توت‌هاي يخ‌زده ميكس كنيد تا به صورت خمير درآيد تا يك مخلوط خوشمزه و مغذي براي پوست‌تان به‌دست آوريد

 • پوست‌تان را اتو کنید

دانه تخمه آفتابگردان پر از ويتامين‌ A به عنوان يك آنتي‌اكسيدان قوي است كه پيري پوست را كند مي‌كند. همچنين اين دانه‌ها منبع خوبي از اسيدهاي چرب ضروري براي پوست هستند كه به صافي و چرب‌شدن پوست كمك مي‌كنند اين دانه‌ها جوش‌هاي سرسياه و آكنه‌هاي شما را كاهش مي‌دهند همچنين باعث كاهش انواع مشكلات پوستي مثل پسوريازيس، التهاب‌هاي پوستي آتوپيك و … مي شوند.

درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

 • بیماری‌های پوستی را فراری دهید
پینه پا/ 4روش طبیعی برای از بین بردن پینه پا در خانه

محصولات لبني به خاطر داربودن ويتامين A مي‌توانند براي پوست بسيار مفيد باشند. همان‌طور كه قبلا گفتيم ويتامين A يك ماده لازم براي سلامت پوست است. ويتامين A موجود در محصولات لبني برخلاف مواد غذا حاوي بتاكاروتن به صورت مستقيم هستند. بنابراين افرادي كه بدن آن‌ها براي تبديل بتاكاروتن به ويتامين A داراي مشكل است، مي‌توانند براي تامين ويتامين A بدن خود از محصولات لبني بيشتر استفاده كنند.

 • اسکارهای قدیمی را محو کنید

انبه مي‌تواند بيش از 80 درصد نياز روزانه‌ بدن شما را به ويتامين A برآورده‌ كنه، مي‌توان انبه را يك غذاي فوق‌العاده براي پوست دانست، ويتامين A موجود در انبه سلول‌هاي پوستي را ترميم كرده و به سالم ماندن آن‌ها كمك كند. كمبود ويتامين A باعث خشكي و پوسته‌پوسته شدن پوست شما مي‌شود. انبه به عنوان يك آنتي‌اكسيدان با راديكال‌هاي آزاد مقابله كرده و مانع پيري پوست مي‌شود. همچنين انبه با كالري كمتر از 70، علاوه‌بر خوشمزگي، نه تنها صورت شما را زيبا مي‌كند تناسب اندام شما را نيز حفظ مي‌‌كند.

 • لکه‌ها را پاک کنید

قارچ علاوه بر خوشمزگي، خاصيت‌هاي بسياري براي پوست شما دارد، قارچ يك منبع غني از ديبوفلاوين و ويتامين B است كه هر كدام از آن‌ها براي پوست حياتي است. ديبوفلاوين (ويتامين B2) بافت‌هاي پوستي را ترميم مي‌كنند و به سالم ماندن آن‌ها كمك مي‌كند همچنين تا حدي لكه‌هاي پوستي ناشي از تابش آفتاب  را برطرف مي‌كند، ديبوفلاوين به ترميم بافت‌هاي پوستي بعد از سوختگي‌ها، زخم‌ها‌ و جراحي‌ها بسيار كمك مي‌كند.

درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

 • لطافت را در آغوش بکشید

سيب‌زميني سرخ شده را كنار بگذاريد. يك سيب‌زميني بخارپز مي‌تواند براي پوست شما بسيار مفيد باشد. خوردن روزانه يك سيب‌زمين پخته با پوست تا 75 درصد نياز روزانه شما به مس را فراهم مي‌كند. مس اين ماده معدني ضروري به همراه ويتامين C و روي، فيبرهاي انعطاف‌پذيري توليد مي‌كند كه از ساختار پوست محافظت مي‌كنند.

 • پوست‌تان را جوان کنید

چاي سبز براي سلامت پوست شما فوق‌العاده است، چاي سبز مجموعه‌اي از خواص مفيد است، چاي سبز پوست را در برابر نوع خاصي از سرطان پوست با كاهش آسيب‌هاي ناشي از اشعه ماوراءبنفش خورشيد، محافظت مي‌كند. همچنين چاي هم براي پوست مفيد است و هم براي سلامت بدن چاي سبز داراي مقدار فراواني ويتامينC، ويتامين D، K، ديبوفلاوين، روي كلسيم، منيزيم و آهن است. علاوه بر اين‌كه خوردن چاي سبز به زيبايي پوست شما كمك مي‌كند، وجود چاي سبز در بسياري از كرم‌هاي زيبايي نيز قابل توجه است.

 • سرعت بهبود زخم‌ها را زیاد کنید

اين ساقه‌‌هاي سبز تيره يك منبع طبيعي از ويتامين هستند ويتامين E از مواد ضروري براي سلامت و زيبايي پوست است،‌در واقع چون ويتامين E سازنده بافت‌ها و ماهيچه‌هاست پوست را محكم مي‌كندو از به‌وجود آمدن چروك روي آن جلوگيري مي‌كند. همچنين ويتامين E به بازسازي سلول‌هاي بدن كمك كرده و در نتيجه بهبود مناطق آسيب‌ديده پوست شما (خراش، زخم يا حتي جاي زخم) بسيار كمك مي‌كند و تا حدودي زمان درمان و التيام زخم‌ها را كوتاه مي‌كند.

درمان خشکی پوست

درمان خشکی پوست

 • پوست‌تان را براق کنید

با خوردن يك مشت بادام در طول روز پوست شما چربي‌هاي خوب مورد احتياج خود را به دست مي‌آورد و در نتيجه با طراوت و درخشان مي‌شود. به طور كلي آجيل‌ها داراي مقدار زيادي ويتامين Bكمپلكس هستند كه اين ويتامين علاوه بر اين‌كه به بازسازي سلول‌هاي پوست كمك مي‌كند، مي‌تواند به رشد موها نيز كمك كند، همچنين ويتامين Bكمپلكس خستگي زياد پوست را نيز از بين مي‌برد. اين ويتامين پوست و شما را جوان مي‌كند و با تمام علائم پيري زودرس پوست (مثل چروك‌ها و خطوط باريك‌) مبارزه مي‌كند. بنابراين بهترين ميان‌وعده مي‌تواند يك مشت بادام بدون نمك طبيعي باشد. البته يادتان باشد افراط در هر‌چيز مضر است.

خواص لیمو ترش

خواص لیمو ترش

تاثیر نمک روی بدن

تاثیر نمک روی بدن

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا