درمان‌های مبتنی بر LSD می‌توانند به سازماندهی مغز کمک کنند – فناوری

سه‌شنبه 15 اسفند 1396 فناوری
7df98a8d 2da2 4697 8a73 ec27a288a542

بر اساس آخرین یافته‌ها، داروهای روانگردان مثل LSD می‌توانند به درمان عارضه‌های مغزی کمک کنند.

در سال‌های گذشته، دانشمندان موفق به رونمایی از مزایای درمانی بالقوه‌ی داروهای روان‌گردان مثل سیلوسایبین و لایزرژیک دی اتیل آمید (LSD) شده‌اند. به نظر می‌رسد این داروها بتوانند کارکرد اولیه‌ی مغز را در افراد مبتلا به عارضه‌های سلامت ذهنی، بازیابی کنند.

یک بررسی جدید، عملکرد دقیق مغز را هنگام مصرف LSD نشان می‌دهد. این بررسی از ارتباطی پرده برمی‌دارد که نشان می‌دهد چرا این درمان می‌تواند علائم اختلال‌هایی مثل اختلال استرسی پس از سانحه (PTSD) و افسردگی مزمن را درمان کند.

پژوهش‌های انجام شده توسط مرکز مغز و تشخیص دانشگاه بارسلونا ، موفق به کشف فرآیند سازماندهی بخش‌های از مغز شده است که در شرایط عادی با یکدیگر کار نمی‌کنند.

مقاله‌های مرتبط:

بر اساس فهرست این تیم، مواد روان‌گردان مثل LSD می توانند مغز را تشویق به توسعه‌ی الگوهای مشخصی از فعالیت کنند. این تیم معتقد است که الگوها می‌توانند به خنثی‌سازی ارتباط‌های نامنظمی که منجر به عارضه‌های ذهنی می‌شوند، کمک کنند. به‌گفته‌ی دانشمند عصب‌شناس، سلن آتاسوی:

به پیاده‌سازی یک تحلیل جدید، یک رمزگشایی هارمونیک از داده‌های fMRI پرداختیم که نگاه جدیدی به فعالیت عصبی دارد؛ این تحلیل فعالیت عصبی را به عنوان موج‌های هماهنگ در مغز در نظر می‌گیرد که به آن‌ هارمونیک‌های کانکتوم گفته می‌شود

پژوهشگرها از مغز دوازده داوطلب اسکن گرفتند، این دوازده نفر به گروه‌هایی تقسیم شدند و در هر گروه دوز مشخصی از LSD یا دارونما (پلاسیبو) را دریافت کردند. بعضی از آن‌ها در حال شنیدن بعضی صداها یا در حال شنیدن موسیقی بعد از جلسه، دوزهای مشخصی از دارو را مصرف کردند.

اما چرا موسیقی؟ پژوهش‌های گذشته نشان می‌دهند LSD به بهبود واکنش‌های احساسی نسبت به شنیدن قطعات مختلف موسیقیایی کمک می‌کند و بر اساس نتایج به دست آمده می‌توان به بررسی آثار عصب‌شناختی پرداخت.

عصب‌شناسان به نوسان شبکه‌های فعالیت در الگوها علاقه مند شدند، این فعالیت‌ها هماهنگ با یکدیگر عمل می‌کردند و تا حدودی مثل ظهور الگوی موج‌های صوتی از یک واسطه‌ی موسیقیایی به نظر می‌رسیدند. به نظر می‌رسد  LSD فرکانس صوتی جدیدی را وارد مغز می‌کند، فرکانسی که مغز معمولا مناطق تازه‌ی مغز معمولا با آن سر و کار ندارند.

تصویر 1

به‌گفته‌ی آتاسوی:

 بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، تأثیر LSD بر مغز مشابه بداهه‌سازی‌های موسیقی جاز است. همان‌طور که نوازندگان جاز به صورت تصادفی از تعداد زیادی نت موسیقی استفاده می‌کنند، مغز هم موج‌های هارمونیک را (هارمونیک‌های کانکتوم) به صورت تصادفی اما به شکلی ساختاریافته ترکیب می‌کند.

شباهت موسیقیایی به همین‌‌جا ختم نمی‌شود، ثابت شده است که شنیدن موسیقی همزمان با مصرف LSD می‌تواند آثار سازماندهی این قرص را تقویت کند.

این اولین بار نیست که یک بررسی به نگاشت مغز سوژه‌ها بر اسید می‌پردازد یا حتی به دنبال الگوهای مغزی است؛ اما بررسی خود در نوع خود اولین موردی است که به تغییر این هارمونیک‌ها در واکنش به دوزهای مختلف LSD می‌پردازد و مکانیزم‌های مرتبط با آثار بالقوه‌ی درمانی را شرح می‌دهد.

شنیدن موسیقی همزمان با مصرف LSD می‌تواند آثار سازماندهی قرص را تقویت کند

سلامت ذهنی کم  اغلب می‌تواند در اثر اتصال‌های انحرافی در کل شبکه‌های مغزی رخ دهد و منجر به حالت‌های نامنظم و ظهور علائمی مثل آنهدونیا (فقدان احساس لذت) یا اختلال حسی شود.

با وادار ساختن مغز به اکتشاف مسیرهای جدید، مغز می‌تواند شبکه‌های جدیدی را بسازد که به غلبه بر این آسیب‌ها کمک می‌کنند. تغییرات موجود در هارمونیک‌های عصبی ناشی از LSD و همین‌طور آثار بالقوه‌ی درمانی، در چند ساعت به‌شدت کاهش یافتند. اما پژوهشگرها شاهد تغییرهایی بودند که نشان‌دهنده‌ی پایدار شدن شبکه‌های عصبی هستند. هنوز هم راه زیادی در تجویز دارو برای این نوع پژوهش باقی مانده است. پس از نیم قرن پژوهش و قانع شدن در مورد خطر داروهای بازسازی، هنوز هم روند دستیابی به شواهد عینی برای  حمایت از اثر شفابخش داروهای روان‌گردان بسیار کند است. اگرچه بررسی‌های پیش رو،  خبرهای خوبی را به  افراد مبتلا به عارضه‌های ذهنی خواهند داد. به‌گفته‌ی آتازوی:

امیدوارم در آینده  بتوانیم به دیدگاه‌هایی در مورد مکانیزم‌های عصبی اساسی تأثیر درمانی و همین‌طور دیگر ابزار درمانی برسیم.


منبع : زومیت

a890efa0 77d6 4044 83cd 1edb06b7567b

نسل جدید تویوتا آوریس معرفی شد - فناوری

4f0148af 0da4 4cf1 8488 4f714887c966

خودروی مفهومی الکتریکی استون مارتین لاگوندا ویژن رونمایی شد - فناوری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا