خواص گل نسترن

یکشنبه 10 بهمن 1400 سلامت
خواص گل نسترن

خواص گل نسترن

از جمله خواص گل نسترن می‌توان به آرامش اعصاب، رفع کمبود ویتامین C، لطافت و زیبایی پوست، ترمیم زخم و سوختگی، رفع بوی بدن، دفع سنگ کلیه، رفع تپش قلب و کاهش فشارخون اشاره کرد.

خواص گل نسترن

۱- ترمیم زخم و سوختگی

از جمله خواص گل نسترن ترمیم زخم و سوختگی‌های وجود بر روی پوست و شستشوی آن‌ها است. گل نسترن می‌تواند باعث بالا بردن سرعت جریان خون در پوست شود. شستشوی مناطقی از پوست که دچار سوختگی یا زخم شده اند با دم کرده برگ و گل نسترن می‌تواند با توجه به خواص ذکر شده به ترمیم و بهبود آن‌ها بیانجامد.

۲- لطافت پوست

یک نکته مهم درباره خواص گل نسترن این است که می‌تواند در افزایش جریان خون در پوست تاثیرگذار باشد، از این جهت این گیاه به پوست لطافت خاصی می‌دهد و به جوانسازی پوست  کمک می‌کند.

۳- رفع بوی بد بدن

از خواص گل نسترن می‌توان به رفع بوی بدن اشاره کرد. گل خوشبوی نسترن نقش مفیدی در معطر کردن بدن و رفع بوی عرق دارد. افرادی که به میزان زیادی عرق می‌کنند می‌توانند پس از اینکه حمام کردند بدن خود را با دم کرده برگ و گل نسترن شستشو دهند و از عطر خوش آن لذت ببرند.

۴- سلامت قلب

دمنوش نسترن می‌تواند برای درمان بیماری‌های قلبی مفید باشد و به کار برده شود. از دم کرده نسترن می‌توان برای رفع تپش قلب استفاده کرد، همچنین میوه نسترن می‌تواند در کاهش فشار خون موثر واقع شود؛ بنابراین برای افراد مبتلا به فشار خون بالا می‌تواند گزینه خوبی باشد. برای این منظور می‌توانید پس از خیس کردن ۱۰ گرم از میوه نسترن برای مدت سه ساعت در ۳۰۰ سی سی آب، به مدت ۵ دقیقه آن را جوشانده و اجازه دهید ۱۵ دقیقه دم بکشد. نوشیدن ۳ لیوان از این دمنوش در روز می‌تواند اثر گذار باشد.

۵- تقویت معده

دمنوش حاصل از میوه نسترن مقوی معده است. همچنین این دمنوش از بین برنده انگل های روده است و اسهال و انقباض ماهیچه‌های معده را رفع می‌کند.

۶- دفع سنگ کلیه

میوه گل نسترن به صورت دم کرده می‌تواند تورم مجاری ادراری و کلیه را رفع کند. همچنین میوه گل نسترن در دفع سنگ کلیه کاربرد دارد. از دیگر خواص گل نسترن در این زمینه استفاده از میوه آن در بند آمدن ادرار است.

۷- درمان نقرس

گل نسترن در طب سنتی برای درمان نقرس به کار برده می‌شود.

۸- بهبود شکستگی استخوان

یکی دیگر از خواص گل نسترن، استفاده از ضمادی است که از برگ گل نسترن تهیه می‌شود و بر روی محل شکستگی قرار داده می‌شود. این ضماد می‌تواند در بهبود شکستگی استخوان مثمر ثمر واقع شود.

۹- آرامش اعصاب

استفاده از میوه گل نسترن می‌تواند اثرات مفیدی در آرام بخشی شخص به جای بگذارد و به آرامش اعصاب فرد بیانجامد. همچنین میوه گل نسترن می‌تواند غم واندوه را رفع کرده و بی خوابی را برطرف کند. میوه گل نسترن خاصیت ضد افسردگی دارد.

۱۰- تقویت سیستم ایمنی بدن

در هر ۱۰۰ گرم از میوه گل نسترن بیش از ۱۲۰۰ میلی‌گرم ویتامین C وجود دارد. توجه به این مقدار فراوان ویتامین C، میوه نسترن در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش موثری دارد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان به شمار می‌رود و در رفع و خنثی کردن رادیکال‌های آزاد نیز موثر است. میزان ویتامین C در میوه نسترن موجود است ۱۲ برابر پرتقال و ۳ برابر لیمو ترش است. قطعا این میزان، کمبود ویتامین C بدن را رفع می‌کند.

۱۱- رفع درد دندان

استفاده از میوه گل نسترن به صورت جوشیده می‌تواند خون لثه را در ناراحتی‌های مربوط به لثه بند آورد و همچنین باعث کاهش درد دندان شود.

گل نسترن نوعی رز وحشی ست که گل‌های ریزی دارد بوده و در رنگ‌های صورتی، سفید و زرد دیده می‌شود. گل نسترن دارای بوی کم، اما بسیار مطبوع است.
بخش‌هایی که می‌توان در گل نسترن مورد استفاده قرار داد شامل میوه گل نسترن به صورت تازه و یا خشک شده،گل نسترن و برگ آن است.

 

خواص سنگدان مرغ

خواص سنگدان مرغ

گریپ فروت

گریپ فروت سرشار از ویتامین

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا