خواص گلاب

چهارشنبه 15 دی 1400 سلامت
فواید گلاب برای پوست

گلاب یک تونر عالی و بی نقص است که با  آب رسانی پوست صورت و پاک کردن پوست از آلودگی های روزانه، از آن به خوبی محافظت می کند . در این مطلب شما را با خواص گلاب برای پوست آشنا می کنیم.

خواص گلاب

خواص گلاب برای پوست، از درمان آکنه تا روشن کردن لب

گل های رز به عنوان «ملکه گل ها» شناخته می شوند و این گل های زیبا می توانند زیبایی و جذابیت واقعی را به هر باغ یا طراحی داخلی خانه اضافه کنند .
دیر زمانی است که گل رز به واسطه زیبایی، روغن معطر و قدرت های دارویی خود مورد استفاده مردم قرار می گیرد. محصولات بسیاری از گل رز تهیه می شوند و یکی از پر مصرف ترین آنها گلاب است که بوسیله تقطیر گلبرگ های گل رز با بخار به دست می آید .گلاب به صورت سنتی در تهیه غذا و نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین از آن می توان برای مراقبت زیبایی یا پوست استفاده کرد. گلاب حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی است و از خواص ضدعفونی کننده، ضد باکتری، ضد پیری و ضد التهاب سود می برد. در ادامه با برخی از فواید گلاب برای پوست، مو و سلامت کلی بیشتر آشنا می شویم .

تونر عالی برای پوست خشک
گلاب یک تونر (مایع آرایشی برای پاکسازی پوست و باز کردن منافذ آن) خوب، به ویژه برای پوست های خشک است. این محصول می تواند به کاهش خشکی کمک کند و پوست را مرطوب نگه دارد. همچنین، گلاب با احیای pH پوست به حفظ ظاهر شاداب و جوان آن کمک می کند .
دو قاشق غذاخوری گلاب را در یک بطری اسپری بریزید .
یک قاشق چایخوری گلیسیرین به آن اضافه کنید .
بطری را تکان دهید تا مواد به خوبی با هم ترکیب شوند .
تونر را به آرامی روی صورت خود اسپری کنید، پیش از این که از یک مرطوب کننده استفاده کنید .
یک بار در روز از این ترکیب استفاده کنید .
باقیمانده محلول را می توانید به مدت 10 روز در یخچال نگهداری کنید .

خواص گلاب

خواص گلاب

آشنایی با خواص بی نظیر گلاب برای داشتن پوستی زیبا

تسکین تحریک و سوزش پوست
اگر به واسطه شرایطی مانند اگزما، درماتیت یا روزاسه با سوزش و تحریک پوست خود مواجه شده اید، گلاب می تواند تسکین فوری برای آن فراهم کند .گلاب دارای ویژگی های ضد التهابی و همچنین آرام بخش است که به تسکین هر گونه سوزش و قرمزی پوست کمک می کنند. همچنین، این محصول به عنوان یک پاک کننده خوب برای از بین بردن روغن و گرد و غبار جمع شده روی پوست که موجب بسته شدن منافذ پوست می شوند، عمل می کند .مقداری گلاب را روی مقداری پنبه ریخته و آن را روی منطقه تحت تاثیر قرار گرفته پوست بمالید .اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه به همان حالت باقی بماند و سپس پوست خود را شستشو دهید .
این کار را روزی یک بار انجام دهید .

درمان آکنه
از گلاب می توان برای درمان آکنه نیز استفاده کرد. این محصول به پاکسازی منافذ، کنترل روغن اضافی و حتی پیشگیری از طغیان ناگهانی آکنه کمک می کند . همچنین، گلاب به بهبودی زخم های آکنه کمک می کند .گلاب به حفظ تعادل pH پوست کمک می کند که برای پیشگیری از آکنه اهمیت دارد .برای استفاده روزانه، یک قاشق غذاخوری گلاب را با یک قاشق غذاخوری آبلیمو ترکیب کنید .این ترکیب را روی منطقه تحت تاثیر قرار گرفته گذاشته و اجازه دهید 30 دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس با آب تمیز موضع را شستشو دهید. این کار را یک بار در روز انجام دهید .برای استفاده هفتگی، مقدار کافی از گلاب را به یک قاشق غذاخوری پودر خاک رس سبز اضافه کنید تا یک خمیر شکل بگیرد. این خمیر را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید خشک شود. سپس با آب صورت خود را شستشو دهید .از این ماسک یک بار در هفته استفاده کنید .

خواص گلاب

خواص گلاب

با خواص بی نظیر گلاب آشنا شوید

درمان پاشنه های ترک خورده
در شرایطی که گلاب به تنهایی نمی تواند ترک پاشنه را درمان کند، ترکیب کلاسیک آن با گلیسیرین می تواند درمان خانگی موثری برای ترک های پاشنه پا باشد .گلیسیرین پوست پا را نرم می کند و گلاب ویتامین های A ، B3 ، C ، D ، و E و همچنین ویژگی های آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد عفونی کنندگی را برای پوست فراهم می کند .به مقدار مساوی گلاب و گلیسیرین را با یکدیگر به خوبی ترکیب کنید .این ترکیب را پیش از خواب روی پاشنه ها و کف پای خود بمالید .
صبح روز بعد پاهای خود را با آب ولرم شستشو دهید .این کار تا زمانی که نیاز است، تکرار کنید .

نرم و صورتی کردن لب ها
دیگر نیازی نیست لب های رنگ و رو رفته خود را زیر پوشش رژ لب پنهان کنید زیرا با استفاده از گلاب نرمی و رنگ صورتی زیبایی به آنها می بخشید .مقداری گلاب را هر روز پیش از خواب روی لب های خود بمالید .برای کمی رنگ بیشتر، یک ریشه چغندر را به تکه های کوچک برش زده و آنها را در برابر نور خورشید خشک کنید. این تکه ها را آسیاب کرده تا پودری یکدست شکل بگیرد. اندکی از این پودر را با مقدار کافی گلاب ترکیب کنید تا شکل خمیر به خود بگیرد. این خمیر را روی لب های خود قرار دهید و پس از 10 دقیقه با آب ولرم آنها را شستشو دهید. این کار را یک بار در روز انجام دهید .

پاک کننده طبیعی آرایش
باقی ماندن آرایش برای مدتی طولانی روی صورت می تواند به پوست آسیب وارد کند . به جای صرف هزینه زیاد برای خرید پاک کننده های آرایش، شما می توانید از گلاب استفاده کنید .گلاب یک پاک کننده آرایش طبیعی خوب برای انواع مختلف پوست است. همچنین، این محصول به پاکسازی پوست و حفظ سلامت و ظاهر درخشان آن کمک می کند .مقداری پنبه را در گلاب خالص فرو ببرید و سپس از آن به آرامی برای پاک کردن آرایش صورت استفاده کنید. در صورت نیاز، پنبه اضافی برای خیس کردن در گلاب استفاده کنید .از این پاک کننده آرایش طبیعی هر روز پیش از خواب استفاده کنید .

خواص گلاب

خواص گلاب

درباره با خواص بی نظیر گلاب چه می دانید

فواید رز گلاب برای مو
چه با موهایی خشک و فردار مواجه باشید، یا با عفونت یا شوره سر، گلاب می تواند به کمک شما بیاید .ویژگی های مرطوب کنندگی و تغذیه کننده گلاب کیفیت مو را بهبود می بخشند و آن را درخشان می سازند. گلاب به عنوان یک نرم کننده و احیا کننده طبیعی رشد مو عمل می کند .ماهیت ضد عفونی کننده و ضد التهابی گلاب به درمان عفونت های خفیف پوست سر و خلاص شدن از شر شوره سر نیز کمک می کند .برای نرم و درخشان کردن مو، یک فنجان گلاب را در قالب شستشوی نهایی پس از شامپو زدن مو استفاده کنید .برای درمان عفونت خفیف پوست سر، مقدار مساوی از گلاب و گلیسیرین را ترکیب کنید .با استفاده از مقداری پنبه این ترکیب را روی پوست سر خود به مدت 10 دقیقه ماساژ دهید. سپس اجازه دهید 30 دقیقه به همان حالت باقی بماند و پس از آن موی خود را با شامپو شستشو دهید. این کار را یک یا دو بار در هفته انجام دهید تا شرایط پوست سر بهبود یابد .

بهبود خلق و خو
رایحه آرامش بخش گلاب می تواند خلق و خوی انسان را بهبود ببخشد. همچنین، این محصول از ویژگی های ضد افسردگی و ضد اضطراب سود می برد .مقداری گلاب را در فضای اتاق اسپری کنید. رایحه این محصول اتاق را فرا گرفته و به بهبود خلق و خوی شما کمک می کند .گزینه دیگر، قرار دادن مقداری گلاب در یک دستمال و استنشاق بوی آن است .

خواص گلاب

خواص گلاب

گلاب چه خواصی برای پوست دارد

تسکین سردرد
گلاب به واسطه رایحه تسکین دهنده و ویژگی های خنک کننده خود می تواند در تسکین سریع سردرد موثر باشد. در حقیقت، استفاده از گلاب یکی از قدیمی ترین درمان های سردرد است .یک کمپرس سرد که در گلاب خیس خورده است را به مدت 45 دقیقه روی سر خود قرار دهید. همچنین، شما می توانید چند قطره روغن اسطوخودوس را به گلاب اضافه کرده و آن را برای کاهش درد روی شقیقه های خود قرار دهید .

شیوه نگهداری گلاب
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که برای نگهداری گلاب بهتر است آن را درون ظرفی پاستوریزه و کاملا تمیز نگهداری کرد. در صورتی که گلاب به صورت صنعتی تهیه شده باشد بهتر است آن را در همان ظرف اولیه نگهداری کنید اما دقت داشته باشید که در ظرف را کاملا بسته و آن را در محیطی خنک و دور از تابش نور خورشید قرار دهید. به این ترتیب با گذشت زمان تغییری در خواص درمانی، عطر و طعم گلاب ایجاد نمی شود و برای مدت های طولانی قابل استفاده است .

گلاب طبیعی را بشناسیم
از جمله ویژگی های گلاب مرغوب و خوب شفافیت، صافی و بیرنگی آن است. گلاب باکیفیت هرگز ناخالصی ندارد و بافت آن کاملا همگن است. طعم گلاب مرغوب و سنتی که خواص درمانی و دارویی دارد لطیف، سبک و مایل به تلخی است. علاوه بر این وقتی به ظاهر گلاب نگاه می کنید کاملا شفاف است و هیچ گونه ناخالصی در آن دیده نمی شود. یکی دیگر از راه های شناسایی گلاب سنتی و مرغوب آن است که مقدار کمی از آن را کف دستتان بریزید. اگر با همین مقدار کم، عطر گلاب فضای اتاق و محیط اطراف شما را پر کرد و همه متوجه عطر و بوی آن شدند نشانه ای از خالص بودن و باکیفیت بودن گلاب است. تمام این فاکتورها در کنار هم، نشان دهنده مرغوبیت و کیفیت مناسب گلاب است. بنابراین هنگامی که در مورد یکی از این فاکتورها تردید کردید باید درباره میزان خلوص و طبیعی بودن گلاب و اسانس به کار رفته در آن یا شرایط تهیه و تولید آن، بیشتر تحقیق کنید .

 

 

 

 

چه زمانی خون بدهیم؟

چه زمانی خون بدهیم؟

از بین بردن بوی بد عرق

از بین بردن بوی بد عرق

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا