خواص ماسک گوجه فرنگی

دوشنبه 11 بهمن 1400 آرایش پوست ومو
خواص ماسک گوجه فرنگی

خواص ماسک گوجه فرنگی

تقویت سلول‌های پوست شما و درمان بسیاری از مشکلات از خواص ماسک گوجه فرنگی است . با کمک چند ماده ارگانیک دیگر مانند لیمو، روغن زیتون و شکر بهترین ماسک‌های خانگی برای درمان جوش صورت، خشکی پوست و از بین بردن لکه‌ها را تهیه کنید.

خواص گوجه فرنگی برای پوست

در درجه اول گوجه فرنگی یک ماده آنتی‌اکسیدان و آنتی‌تیاروسیناز است که برای روشن شدن پوست و حفاظت از آن در برابر عوامل مخرب موثر عمل می‌کند. گوجه به عنوان یک ماده ضدپیری هم شناخته می‌شود و اگر به صورت موضعی مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند با ترک‌های پوستی، چین‌وچروک‌ها و لکه‌های پیری مبارزه کند. رنگدانه‌های قرمز گوجه با نام علمی لیکوپن سلول‌های پوست را در برابر پرتو فرابنفش خورشید محافظت می‌کنند. ویتامین C. موجود در آن باعث افزایش قدرت کلاژن‌سازی پوست می‌شود و قدرت ارتجاعی پوست را هم بهبود می‌بخشد. گوجه فرنگی می‌تواند به تنظیم چربی پوست کمک کند و با داشتن عملکرد ضدباکتریایی عوامل عفونی و جوش‌های صورت را نابود کند. عملکرد آن روی پوست موجب از بین رفتن سلول‌های مرده و کوچک شدن منافذ پوستهم می‌شود.

خواص ماسک گوجه فرنگی

خواص ماسک گوجه فرنگی

ماسک گوجه فرنگی برای لک صورت

در قسمت پیش با خواص گوجه فرنگی و از جمله خاصیت روشن‌کنندگی آن آشنا شدید. خاصیت روشن‌کنندگی گوجه با آبلیمو تقویت می‌شود و می‌تواند یک ترکیب ضدلک قوی ایجاد کند. این دو ماده می‌توانند لکه‌های قهوه‌ای ناشی از جای جوش‌ها، لکه‌های پیری و مواردی از این دست را درمان کنند. این ماسک را با این روش تهیه کنید:

 • ۲ قاشق عصاره گوجه فرنگی
 • ۱ قاشق آبلیمو

این دو ماده را ترکیب کنید و با یک برس تمیز روی پوست پخش کنید. اجازه دهید این ماسک به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب سرد آبکشی کنید. برای رسیدن به نتایج دلخواهتان باید به طور مرتب و هفتگی از این ماسک استفاده کنید.

خواص ماسک گوجه فرنگی

خواص ماسک گوجه فرنگی

ماسک گوجه فرنگی برای جوش صورت

همانطور که گفته شد گوجه خاصیت آنتی باکتریال داشته و می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های مولد جوش کمک کند. از طرفی روغن درخت چای هم عملکرد ضدباکتریایی و ضدقارچی داشته و عملکرد ماسک گوجه را برای مبارزه با جوش‌های صورت تقویت می‌کند. اگر پوست شما بر اثر کم‌آبی و افزایش ترشح چربی جوش می‌زند، با اضافه کردن روغن آرگان یا روغن نارگیل به این ماسک می‌توانید پوستتان را هیدراته کرده و از ترشح چربی مازاد جلوگیری کنید. این ماسک با این روش تهیه می‌شود:

 • ۲ قاشق عصاره گوجه فرنگی
 • ۱ قاشق روغن درخت چای
 • ۱ قاشق روغن آرگان یا روغن نارگیل

این مواد را ترکیب کرده و با کمک یک برس نرم و تمیز روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب سرد آبکشی کنید. اگر پوست شما در اثر روغن‌های ماسک چرب شده است با یک دستمال کاغذی چربی اضافه پوست را بگیرید و با یک کرم مرطوب‌کننده بدون روغن آن را مرطوب کنید. این ماسک را دو یا سه بار در هفته برای از بین بردن جوش‌های صورت تکرار کنید.

خواص ماسک گوجه فرنگی

خواص ماسک گوجه فرنگی

ماسک گوجه فرنگی برای پوست خشک

یکی از ویژگی‌های مهم ماسک گوجه فرنگی، آبرسانیسلول‌های پوششی پوست است. این دقیقاً همان چیزی است که برای درمان خشکی پوست به آن نیاز دارید. البته باید گفت کامل‌ترین درمان برای افراد با پوست خشک، مرطوب کردن و آبرسانی عمیق سلول‌هاست. در فرآیند مرطوب کردن پوست، مولکول‌های آب درون سلول‌ها به دام می‌افتند. به همین دلیل ماسک گوجه فرنگی به همراه روغن زیتون یک ماسک قوی و بسیار موثر است. روغن زیتون با داشتن اسید‌های چرب ضروری می‌تواند فرآیند مرطوب کردن پوست را به خوبی انجام دهد و سلول‌های پوستی را هم تغذیه کند. این ماسک را با این دستورالعمل تهیه کنید:

 • ۱ یا ۲ قاشق عصاره گوجه فرنگی
 • ۱ قاشق روغن زیتون

این دو ماده را ترکیب کنید و با یک برس نرم و تمیز روی پوست پخش کنید. پس از گذشت ۲۰ دقیقه پوست خود را با آب سرد آبکشی کنید. از این ماسک برای درمان خشکی پوست یک بار در هفته استفاده کنید.

خواص ماسک گوجه فرنگی

خواص ماسک گوجه فرنگی

ماسک گوجه فرنگی و زردچوبه؛ ماسک ضدسرطان

تا اینجا با بسیاری از خواص گوجه برای سلامت پوست آشنا شدید. زردچوبه نیز ماده ارگانیک دیگری است که امروزه کاربرد‌های آرایشی و زیبایی هم پیدا کرده است. زردچوبهسرشار از مولکول‌های آنتی‌اکسیدان است و عملکرد ضدباکتریایی هم دارد. اگر احساس می‌کنید پوستتان به تازگی حساس و نازک شده است، یا شما جزو افرادی هستید که به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار دارید، ماسک گوجه و زردچوبه بهترین گزینه برای شماست. این ماسک به خوبی فرآیند سرطانی شدن سلول‌ها را متوقف کرده و ادامه حیات سالم سلول‌ها را فراهم می‌کند. روش تهیه ماسک به صورت زیر است:

 • ۲ قاشق عصاره گوجه فرنگی
 • ۱ قاشق زردچوبه
 • ۱ قاشق شیر یا ماست پرچرب

این مواد را به خوبی ترکیب کرده و با کمک یک برس تمیز روی کل پوست صورت و گردن پخش کنید. پس از مدت ۲۰ دقیقه ماسک را با آب شستشو داده و رنگ زرد زردچوبه را هم با مقداری شیر پاک کنید. این ماسک به روشن و شفاف شدن پوست نیز کمک می‌کند. یک یا دوبار در هفته برای درمان آفتاب سوختگی و روشن شدن پوست از این ماسک استفاده کنید.

خواص ماسک گوجه فرنگی

خواص ماسک گوجه فرنگی

ماسک گوجه فرنگی و آبلیمو؛ ماسک ضد برنزه

اگر پوستتان در اثر تابش نور خورشید آفتاب سوخته شده یا به تازگی آفتاب گرفته‌اید و می‌خواهید رنگ برنزه پوست را از بین ببرید ماسک گوجه فرنگی و آبلیمو بهترین ماسک طبیعی برای شماست. آبلیمو یک مایع اسیدی است و عملکرد آن روی پوست موجب روشن شدن این بافت می‌شود. دو رنگی شدن پوست دست و بدن در اثر پرتو‌های خورشید نیز به کمک ماسک گوجه فرنگی و آبلیمو به خوبی درمان می‌شود. این ماسک را به روش زیر تهیه کنید:

 • ۲ قاشق عصاره گوجه فرنگی
 • ۱ قاشق آبلیمو
 • ۲ قاشق ماست پرچرب

این سه ماده را ترکیب کنید و روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک ۲۰ دقیقه یا بیشتر روی پوست باقی بماند سپس با آب سرد آبکشی کنید. هنگام استفاده از این ماسک ممکن کمی‌ احساس سوزش یا خارش داشته باشید که طبیعی است. بعد از استفاده از ماسک‌های حاوی آبلیمو به‌هیچ‌وجه استفاده از کرم‌های ضدآفتاب را فراموش نکنید.

خواص ماسک گوجه فرنگی

خواص ماسک گوجه فرنگی

ماسک گوجه فرنگی و شکر؛ ماسک لایه‌بردار

گفته می‌شود پوست ما هر هفته نیاز به فرآیند لایه‌برداری خفیف و جزئی دارد. می‌دانید که سلول‌های سطحی پوست ما هرچند روز یکبار تقسیم می‌شوند و سلول‌های پیر و مرده جای خود را به سلول‌های جوان می‌دهند. گاهی ممکن است سلول‌های مرده به هر دلیل از سطح پوست جدا نشوند. در این صورت با مسدود شدن منافذ پوست توسط این سلول‌های مرده، با پدیده جوش‌های چرکی و سرسیاهمواجه می‌شویم. همچنین پوست صورت کدر و مات به نظر می‌رسد. با فرآیند لایه‌برداری علاوه بر روشن و شفاف شدن پوست، از بروز جوش‌ها هم جلوگیری می‌کنید. با کمک ماسک گوجه فرنگی و ذرات شکر یک ماسک اسکراب و لایه‌بردار فوق‌العاده بسازید:

 • ۱ قاشق عصاره گوجه
 • ۱ قاشق شکر

در صورت تمایل به این دو ماده مقداری آبلیمو هم اضافه کنید. البته اجازه ندهید که ذرات شکر حل شوند. ماسک را روی صورت پخش کنید و اجازه دهید خشک شود. هنگام شستشوی صورت، با کمک دست پوست را به خوبی و آرامی و رو به بالا ماساژ دهید. نواحی چانه، پیشانی و بینی را کمی بیشتر از بقیه نواحی ماساژ دهید. سپس با آب ولرم شستشو دهید. این ماسک را هفته‌ای یکبار استفاده کنید.

خواص ماسک گوجه فرنگی

خواص ماسک گوجه فرنگی

 

جوانسازی پوست/12 روش بسیار ساده ‌خانگی
خواص وازلین برای پوست

خواص وازلین برای پوست

خواص هندوانه برای پوست

خواص هندوانه برای پوست

آخرین دیدگاه‌ها

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا