عرق کرفس/15 خواص عرق کرفس

یکشنبه 25 تیر 1402 سلامت
خواص عرق کرفس

فواید کرفس چیست؟

عرق کرفس یک سبزی کم کالری است که به دلیل داشتن آب زیاد شناخته شده است. این یک منبع غنی از فیبر رژیمی است که به بهبود سلامت گوارش کمک می کند. حاوی فلاونوئیدهایی است که از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند.

کرفس حاوی مواد مغذی ضروری مانند پتاسیم و کلسیم است که از قلب سالم حمایت می کند. علاوه بر این، فولات و ویتامین K موجود در آن باعث تشکیل گلبول های قرمز و لخته شدن خون موثر می شود.

 

کرفس خیلی بیشتر از یک سبزی کم کالری و پر آب است و هر چیزی به جز بی مزه است! یک ساقه کرفس مملو از ویتامین ها و آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C، بتاکاروتن، فلاونوئیدها و سایر مواد مغذی گیاهی به نام ترکیبات گیاهی است که دارای اثرات ضد التهابی عمیقی است که از آسیب اکسیداتیو محافظت می کند.

 

در واقع، کرفس و دانه های آن حاوی بیش از 25 ترکیب ضد التهابی هستند که می توانند سیتوکین های پیش التهابی را کاهش دهند و از التهاب در سراسر بدن جلوگیری کنند.

 

اگر نمی دانید کرفس برای چه چیزی مفید است، در اینجا برخی از مزایای سلامتی مهم کرفس آورده شده است:

خواص عرق کرفس

خواص عرق کرفس

1. ممکن است به کاهش خطر سرطان کمک کند

کرفس سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که با مبارزه با رادیکال های آزاد محرک سرطان، به پیشگیری از سرطان کمک می کند. حاوی دو فلاونوئید زیست فعال – آپیژنین و لوتئولین – است که ممکن است سلول های سرطانی را در بدن از بین ببرد

همچنین باعث افزایش اتوفاژی می شود، فرآیندی که از طریق آن بدن سلول های ناکارآمد را که به پیشگیری از بیماری کمک می کند، حذف می کندهمچنین گفته می شود کرفس دارای پلی استیلن های زیست فعال است.

این ترکیبات محافظ شیمی درمانی پتانسیل جلوگیری از تشکیلات سرطانی متعدد را دارند

 

2-ممکن است التهاب را کاهش دهد

کرفس مملو از آنتی اکسیدان های گیاهی است که دارای خواص ضد التهابی است. مطالعه انجام شده توسط دانشگاه پزشکی هاربین (چین) نشان داد که این سبزی همچنین منبع مهمی از فلاونول ها است .

مطالعه دیگری که توسط دانشگاه ایالتی اوهایو انجام شد نشان داد که آب کرفس یا عصاره کرفس نیز فعالیت پروتئین های خاصی را که با التهاب مرتبط هستند کاهش می دهد . گفته می شود که عصاره دانه کرفس دارای خواص ضد التهابی است

 

3. ممکن است سطح فشار خون را کاهش دهد

کرفس حاوی یک ماده شیمیایی گیاهی به نام فتالید است که دیواره سرخرگ ها را شل می کند و جریان خون را افزایش می دهد. همچنین ماهیچه های صاف رگ های خونی را منبسط می کند و به کاهش فشار خون کمک می کند .

کرفس همچنین سرشار از نیترات است که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

در طب سنتی چینی، کرفس اغلب به عنوان یک ماده آشپزی “خنک” نامیده می شد که می تواند فشار خون را کاهش دهد . مطالعه دیگری نشان داد که آب کرفس تازه مخلوط با سرکه به زنان باردار در آفریقای جنوبی داده می شود تا فشار خون بالا را کاهش دهند .

 

4. ممکن است سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد

کرفس معمولا به عنوان یک عامل ضد فشار خون در طب سنتی تجویز می شود. می تواند به حفظ سلامت قلب و عروق کمک کند. مطالعه ای که در ایران انجام شد نشان داد که عصاره برگ کرفس می تواند پارامترهای قلبی عروقی متعددی مانند کلسترول، تری گلیسیرید و LDL (کلسترول بد) را بهبود بخشد .

کرفس سرشار از پلی فنول است که دارای فواید ضد التهابی و قلبی عروقی است . با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک این مزیت کرفس در انسان مورد نیاز است.

 

خواص عرق کرفس

خواص عرق کرفس

5. ممکن از دست دادن حافظه جلوگیری کند

کرفس ممکن است خطر از دست دادن حافظه را کاهش دهد. مطالعه ای که در دانشگاه JiNan (چین) انجام شد نشان داد که بین لوتئولین (یک فلاونوئید موجود در کرفس) و میزان کمتر از دست دادن حافظه مرتبط با افزایش سن ارتباط وجود دارد. لوتئولین التهاب مغز را آرام می کند و ممکن است در درمان اختلالات التهابی عصبی کمک کند . بنابراین، ممکن است به کاهش خطر تخریب عصبی نیز کمک کند.

 

6. ممکن است به هضم کمک کند

کرفس ممکن است سلامت دستگاه گوارش را تقویت کند. فیبر طبیعی موجود در کرفس آن را به یک ماده غذایی مهم برای سیستم گوارش تبدیل می کند.

فیبر محلول در کرفس توسط باکتری های روده بزرگ تخمیر می شود. این فرآیند تخمیر اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کند که یکی از آنها (بوتیرات) سلامت دستگاه گوارش را ارتقا می دهد. کرفس همچنین حاوی فیبر نامحلول است و ممکن است حرکات روده را تقویت کند.

 

7. ممکن است زندگی جنسی را بهبود بخشد

کرفس حاوی آندروستنون و آندروستنول است، هورمون های مردانه که اعتقاد بر این است که تحریک جنسی در زنان را تحریک می کنند. آنها پتانسیل افزایش انگیختگی را با انتشار رایحه هایی دارند که می تواند شما را مطلوب تر کند . عصاره کرفس عملکرد جنسی را افزایش می دهد .

 

8. ممکن است به کاهش وزن کمک کند

کرفس کالری کمی دارد و حاوی فیبر است که باعث می شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. محتوای فیبر نامحلول کرفس می تواند سیری را افزایش دهد و به کاهش وزن کمک کند. محتوای بالای آب کرفس ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند. همچنین متابولیسم لیپید را تنظیم می کند.

همچنین می توان آن را با سبزیجات دیگری که چگالی انرژی بیشتری دارند مصرف کرد. شواهد حکایتی حاکی از آن است که کرفس، غنی از آب است، ممکن است تراکم انرژی سایر موادی را که با آنها جفت می شود کاهش دهد. این ممکن است باعث کاهش وزن شود.

خواص عرق کرفس

خواص عرق کرفس

 

9. ممکن است به درمان آسم کمک کند

در اینجا تحقیقات محدودی وجود دارد. گفته می شود که دانه های کرفس دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی هستند که می توانند در درمان آسم مفید باشند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک بیشتر این مکانیسم کرفس مورد نیاز است.

 

10. ممکن است به درمان دیابت کمک کند

تحقیقات در این زمینه محدود است. کرفس حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام فلاون است که به دلیل نقش آنها در کاهش سطح قند خون مورد مطالعه قرار گرفته است . برخی از کارشناسان معتقدند ویتامین K موجود در کرفس ممکن است خواص ضد دیابتی داشته باشد. ممکن است التهاب و حساسیت به انسولین مرتبط را کاهش دهد، که ممکن است منجر به بهبود متابولیسم گلوکز شود. با این حال، هیچ مدرک علمی در مورد مشابه وجود ندارد.

شواهد حکایتی نشان می دهد که مصرف کرفس ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

 

11. ممکن است ایمنی را تقویت کند

کرفس حاوی ویتامین C است. این ماده مغذی ممکن است ایمنی را تقویت کند. آنتی اکسیدان های موجود در کرفس نیز می توانند در بهبود ایمنی شما نقش داشته باشند. مشخص شده است که سلول های متعدد سیستم ایمنی برای عملکرد بهینه و پیشگیری از بیماری به ویتامین C وابسته هستند .

همچنین مشخص شده است که مکمل ویتامین C باعث افزایش غلظت ایمونوگلوبولین ها در خون می شود که ترکیبات کلیدی سیستم ایمنی هستند . با این حال، برای درک این مزیت کرفس به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 

12. ممکن است سنگ کلیه را درمان کند

اسانس کرفس حاوی لوتئولین و سایر ترکیبات ضروری است که می تواند در درمان سنگ کلیه استفاده شود . علاوه بر این، یکی از فلاونوئیدهای اصلی کرفس – آپیژنین – می تواند کریستال های کلسیم موجود در سنگ کلیه را تجزیه کند. با این حال، تحقیقات طولانی مدت بیشتری برای درک این مزیت کرفس در انسان مورد نیاز است.

 

خواص عرق کرفس

خواص عرق کرفس

13. ممکن است سلامت مفاصل را بهبود بخشد

دانه کرفس و عصاره های مربوط به آن دارای خواص ضد آرتریت هستند که ممکن است در درمان درد مفاصل و نقرس مفید باشد . درد مفاصل معمولاً به دلیل تجمع اسید اوریک ایجاد می شود. یک نظریه نشان می دهد که خواص ادرارآور کرفس ممکن است به دفع اسید اوریک برای درمان بالقوه درد مفاصل و بهبود سلامت استخوان کمک کند.  روغن دانه کرفس منبع خوبی از سدانولید است. این ترکیب می تواند برای درمان مسائل التهابی مانند نقرس و روماتیسم استفاده شود

 

14. ممکن است علائم یائسگی را تسکین دهد

برخی از ترکیبات گیاهی به نام فیتواستروژن ممکن است به تعادل سطوح هورمونی کمک کند. غذاهای غنی از فیتواستروژن پتانسیل تسکین علائم یائسگی را در زنان دارند . کرفس حاوی فیتواستروژن است و می تواند در این زمینه مفید باشد . با این حال، شواهد علمی ملموس تری در این زمینه مورد نیاز است.

 

15. ممکن است به درمان ویتیلیگو کمک کند

ویتیلیگو وضعیتی است که در آن پوست رنگدانه خود را در نواحی خاصی از دست می دهد و باعث ایجاد لکه های سفید می شود. طبق مطالعه ای که در لهستان انجام شد، فورانوکومارین موجود در کرفس ممکن است به درمان ویتیلیگو کمک کند .

بیماری ویتیلیگو

بیماری ویتیلیگو چیست؟

بارداری

هفته بیست و یکم بارداری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا