خواص روغن هسته انار

یکشنبه 17 بهمن 1400 آرایش پوست ومو
خواص روغن هسته انار

خواص روغن هسته انار

خواص روغن هسته انار شامل خاصیت ترمیم، تغذیه و آبرسانی پوست، رفع شوره سر و تقویت موها، کمک به درمان نوسانات خلقی، گرگرفتگی و عرق شبانه است.

 

خواص روغن هسته انار

انار از خواص فوق العاده ای برخوردار بوده، ارزش غذایی و درمانی بالایی دارد.امروزه از دانه های این میوه خوشمزه روغنی گرفته میشود که همانند خود میوه از خواص
درمانی بسیار به ویژه در زمینه پوست و مو برخوردار است.
و از آن علاوه بر مصرفخوراکی و دارویی، در صنایع آرایشی و در ترکیب بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی

مانند صابون، ژل‌های حمام، روغن‌های ماساژ، مرطوب‌کننده‌ها و سایر محصولات مراقبتاز پوست نیز استفاده می شود. همچنین استخراج روغن از هسته انارمی تواند به
عنوان منبعی جدید در کنار سایر دانه
های روغنی برای تولید روغن نباتی کشور، مطرح باشد.امروزه مصارفدارویی این روغن نیز رو به افزایش بوده و مطالعات علمی دانشمندان نشان می دهد کهاین روغن در کمک به سیستم ایمنی بدن و کمک به مقابله با بیماریهای سرطانی، چاقی،دیابت و بیماریهای قلبی بسیار موثر است.دانه های انار معمولا به شکل تازه مصرف شده، لیکن در صورتی که تحت فشار قرارگرفته و روغن آن نیز استخراج شود، شامل فواید و خواص متعدد میگردد. برخی ازمهمترین فواید روغن هسته انار به شرح زیر میباشد:

فواید روغن هسته انار برای پوست

 • روغن هسته انار سلول های اصلی که در لایه بیرونی پوست وجود دارند را تحریک به تولید مثلو رشد می کند. این عمل باعث می شود که صدمات و آسیب های وارد آمده به پوست ترمیمشود. در نتیجه سلولهای پوست بازسازی شده در نهایت باعث ترمیم و جوانسازی پوستمیشود.
 • اسیدهای چرب موجود در روغن هسته انار، از آسیبهای ناشی از تاثیر مضر اشعه خورشید بر پوست کاستهو از بروز سرطان پوست پیشگیری میکند.
 • یکی دیگر از مهمترین فواید روغن هسته انار برای پوست، کمک به پیشگیری و درمانترکهای ایجاد شده در شکم و رانها در دوران بارداریاست.
 • استعمال موضعی روغن هسته انار بر روی پوست صورت، باعث افزایش رطوبت لازم در پوست و کاهش
  خشکی و چروکیدگی آن می
  گردد و پوست با مصرف منظم این روغن، محکمتر،درخشنده و براق بنظر می رسد. همچنین این روغن علاوه بر مرطوب نمودن پوست، به علتخواص استروژنیک طبیعی، آنتی اکسیدانی، ضد فساد پذیری و ضد میکروبی آن باعث افزایش
  قدرت و خاصیت الاستیکی پوست می شود
  .
 • روغن هسته انار دارای خاصیت ضد التهابی بوده، از این رو مصرف آن برای رفعمشکلات ناشی از آفتاب سوختگی، مفیده بوده، پوست آسیب دیده را آبرسانی و موجبتولیدسلولهای جدید پوستی میگردد. همچنین مواد ضدالتهابی موجود در آن، التهاب و قرمزی پوسترا بهبود می‌بخشد.

فواید روغن هسته انار برای موها

 • استفادهاز روغن هسته انار و مالیدن آن به موها، باعث ترمیم موهای خشک و شکنده شده، مو رادر برابر آلودگی‌های محیطی محافظت می‌کند و حیاتی دوباره به موها می‌بخشد. همچنینبا رساندن مواد غذایی به مو، باعث تغذیه موها و تقویت مو میشود.
 • ماساژ پوست سر با روغن هسته انار، باعث تحریک جریان خون بر روی پوست سر شده و در نتیجهباعث افزایش رشد موها میگردد.
 • از دیگر فواید روغن هسته انار برای موها کمک به پیشگیری و درمان شوره و پوسته پوسته شدن سرمیباشد.
 • روغن هسته انار وقتی با روغن‌هایی حامل مانند روغن نارگیل، روغن بادام و روغن ویتامین E مخلوط شود، به شکل
  تونیکی اثربخش برای موها عمل می‌کند. همچنین روغن دانه‌ انار گرم شده برای بهتر
  کردن موهای مجعد استفاده می‌شود
  .

مواد و ترکیبات روغن هسته انار

روغن هسته انار شامل ترکیبات موثری چون سابینن، مایکنا، لیمونن، آلفا پینن، ترپیننول و تشکیل یافته است که حتی مقادیر ناچیزی از این مواد اثرات درمانی فوق العاده ای دارند. همچنین این روغن از یک اسید چرب غیر اشباع به نام پونیکیک اسیدتشکیل یافته است که نوعی اسید چرب امگا 5 می باشد و اثرات بسیار قوی آنتی اکسیدانیدارد.همچنین این روغن، یکی از تنها منابع گیاهی است که شاملاسید های چرب مزدوج سه تایی می باشد.

 

معجزه ی جوش شیرین

معجزه ی جوش شیرین

یخ درمانی

یخ درمانی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا