خواص روغن مصطکی

سه‌شنبه 5 بهمن 1400 سلامت
خواص روغن مصطکی

خواص روغن مصطکی

گیاه خارق العاده و ناشناخته مصطکی، از آن دسته گیاهانی محسوب می‌شود که خواص خود را در طب سنتی به اثبات رسانده است و فواید خارق العاده‌ای دارد.که در این مقاله با خواص روغن مصطکی اشنا خواهید شد

How to use mastic

خواص روغن مصطکی

معرفی گیاهی به نام مصطکی

مصطکی از گیاهان دارویی ناشناخته است که در طب سنتی کاربرد‌های درمانی فراوانی دارد. این گیاه که به «برادر کندر» معروف است، می‌تواند درمانگر بسیاری از مشکلات و درد‌های جسمانی شود.درختچه یا درخت کوچکی است که بلندی آن معمولا تا ۳ متر، ولی اگر پرورش داده شود و از آن مراقبت نمایند، در باغ‌ها تا ۱۴ متر نیز می‌رسد.بومی مناطق با آب و هوای مدیترانه‌ای است و در آفریقای شمالی و در بعضی از جزایر یونان که به نام جزایر مصطکی معروف می‌باشند، انتشار دارد.درختچه‌ای است همیشه سبز که بوی رزین مصطکی از تمامی اندام گیاه استشمام می‌شود.گل‌های آن دو پایه در ابتدا سبز، ولی به تدریج قرمز رنگ می‌شود. میوه آن کروی قرمز، کوچک و پس از رسیدن سیاه رنگ می‌شود.از میوه این درخت اهالی جزایر مصطکی روغنی خوراکی می‌گیرند که قابض است و به جای روغن زیتون در خوراک مصرف می‌کنند، ولی محصول عمده این درختان رزینی است که از شاخه و چوب و ساقه‌های ایندرخت در اثر شکافی که وارد می‌کنند، گرفته می‌شود و به ماستیک معروف است.

 

 

خواص مصطکی از دیدگاه طب سنتی

در کتاب مخزن الادویه عقیلی خراسانی گونه‌ای از مصطکی مرغوب دانسته شده که سفید، خوشبو، صاف و شفاف و کمی شیرین باشد، هنگام جویدن به دندان بچسبد، به حدی نرم باشد که ساییده نشود، خود درخت آن را به بیرون تراوش کرده باشد و با خراش بیرون نیامده باشد و هرچه بزرگ‌تر باشد مرغوب‌تر است.

 

روغن مصطکی

روغن مصطکی برای پوست بسیار مفید بوده، مالیدن این روغن به پوست باعث شفافتر شدن و نرم شدن پوست شما میشود. همچنین از این روغن جهت التیام سوختگی‌ها استفاده میشود و از آن می‌توان به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید استفاده نمود.روغن مصطکی از تورم پوست پیشگیری کرده و به طورکلی در حفظ و سلامت پوست موثر است.از روغن مصطکی در طب سنتی و در قدیم برای درمان وبا استفاده می‌شده است.امروزه از این روغن برای درمان غده‌های سرطانی استفاده می شود.از روغن مصطکی در طب سنتی و مخلوط آن با روغن زیتون، در بهبود بخشیدن معده، کبد و بیماری‌های پوستی استفاده می‌شده و آنرا علاج ورم روده و کبد دانسته اند.

 

خواص روغن مصطکی

مزه‌مزه کردن روغن مصطکی دندان‌ها و لثه‌ها را محکم می‌کند و ضد میکروب است.

اگر روغن مصطکی را در دهان مزه مزه کنید، دندان‌ها را محکم می‌کند.

غده‌های سرطانی معده را از بین می‌برد.

اگر صورت خود را با آن تمیز کنید؛ پوست را سالم و شفاف می‌کند.

سوختگی پوست را التیام می‌بخشد.

بهترین روغن برای پوست در زیر آفتاب است، زیرا روغن مصطکی اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید را گرفته و نمی‌گذارد به پوست صدمه بزند.

 

ضد سرطان است.

از تورم پوست جلوگیری می‌کند.

از کرم خوردگی دندان‌ها پیشگیری می‌کند.

در قدیم برای جلوگیری از وبا به کار می‌رفته است.

ماساژ روی معده با روغن مصطکی برای رفع ضعف معده

بیماری ضعف معده و ضعف هضم بیماری است که باید در آن عادات ناپسند غذایی ترک شود و آداب صحیح غذا خوردن رعایت شود.

مالیدن روغن سنبل الطیب، روغن مصطکی و ضماد پوست سیب و “به” به‌روی معده در ضعف معده مفید است.

ترکیب میخک، انیسون، مصطکی از هر کدام ۷ گرم، زنجبیل و شکر از هر کدام ۳.۵ گرم، خوب بکوبند و الک کنند و در هنگام مصرف ۷ گرم از مخلوط فوق را بخورند که در درمان ضعف معده مجرب است.

images 14

خواص روغن مصطکی

قرص مسکن آلفن ایکس ال

قرص مسکن آلفن ایکس ال

عدم کنترل ادرار

عدم کنترل ادرار در مردان ، را تا زمان درمان ، مدیریت کنید!

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا