خواص درمانی عسل گزانگبین

یکشنبه 17 بهمن 1400 سلامت
خواص درمانی عسل گزانگبین

خواص درمانی عسل گزانگبین

خواص درمانی عسل گزانگبین شامل پیشگیری از پوکی استخوان، رفع کم خونی، تقویت حافظه، تقویت معده، افزایش انرژی و نشاط ،تقویت قوای جنسی، تقویت قوای جسمانی و تقویت استخوان‌ها و درنتیجه پیشگیری از نرمی استخوان‌‌ها می شود.

 

خواص درمانی عسل گزانگبین

 

اگر به دنبال عسلی هستید که سلامت شما را تضمین کند، عسل گزانگبین یکی از بهترین انواع عسل‌های طبیعی است. عسل گزانگبین یکی از انواع عسل‌های گیاهی و طبی خوشمزه است و به راحتی در کوهستان‌های خوانسار و اطراف دامنه‌های کوه‌های زاگرس مرکزی، توسط پرورش‌دهندگان زنبور عسل تولید می‌شود. در این مطلب برخی از مهمترین خواص عسل گزانگبین و فواید مصرف آن برای سلامتی را گردآوری کرده‌ایم.

خواص عسل گزانگبین

طبع گیاه گزانگبین گرم و خشک است و عسل تهیه شده از آن، نیز دارای طبعی گرم و برگرفته از خواص گزانگبیناست. مهمترین خواص درمانی این عسل عبارتند از:

۱. پیشگیری و درمان کم خونی

عسل گزانگبین غنی از آهن است. بنابراین یکی از مهمترین خواص عسل گزانگبین اصل، کمک به پیشگیری و درمان کم خونی است.

۲. استحکام استخوان‌ها

پیشگیری از پوکی استخوان و  کمک به درمان نرمی استخوان است. انگبین دارای ویتامین‌های مختلف از جمله ویتامین دی و کلسیم است و به همین جهت برای معالجه و پیشگیری از نرمی استخوان مفید است. متخصصان تغذیه به زنان میانسال و در آستانه یائسگی توصیه می‌کنند، به جای شکر و قند مصنوعی از عسل انگبین استفاده کنند تا از بروز پوکی استخوان که از شایع‌ترین بیماری‌های زنان بعد از یائسگی است، جلوگیری شود، همچنین این عسل برای درمان و کاهش درد‌های مفصلی، استخوانی و آرتروز بسیار مفید است.

۳. تقویت مغز و اعصاب

همانند انواع دیگر عسل‌های طبیعی، مصرف عسل گزانگبین نیز به تقویت مغز و اعصاب کمک کرده و برای تقویت حافظه و افزایش قدرت یادگیری مفید است.

۴. افزایش انر‍‍ژی

میزان قند طبیعی موجود در این عسل بالاست و مصرف آن کالری زیادی برای بدن ایجاد می‌کند که باعث افزایش انرژی و ایجاد حس نشاط می‌شود.

۵. تقویت کننده معده و درمان یبوست

از دیگر خواص عسل گزانگبین تقویت دستگاه گوارش و معده است. مصرف این عسل برای درمان درد‌های معده،  درمان اسید معده، نفخ و ترش کردن مفید است و به دلیل خاصیت ملین که دارد به پیگیری ودرمان یبوست نیز کمک می‌کند.

۶. رفع گرفتگی صدا، نرم کننده و بهبود خشونت سینه

ترکیب عسل گزانگبین با آب ولرم و لیموترش تازه یکی از بهترین درمان‌ها برای رفع گرفتگی صدا و بهبود خشونت سینه است.

۷. بهبود درد و التهاب مثانه و کلیه

در طب سنتی از خواص عسل گزانگبین برای بهبود درد و التهاب مثانه و کلیه استفاده می‌شود.

گیاه شناسی گزانگبین

گزانگبین گیاهی بسیار پر دوام و مقاوم است و به صورت وحشی و خودرو در کوهستان‌های خوانسار و اطراف دامنه‌های کوه‌های زاگرس مرکزی (کوهرنگ، زردکوه  و بازفت) می‌روید. این گیاه ارتفاعی بین ۶ تا ۱۰ متر دارد و دارای انشعاب‌های زیاد، چوب سخت و برگ‌های کوچک، صاف به رنگ غباری سفید است. انگبین گون از نظر شیمیایی نوعی مان (نوعی ماده خوراکی سفید رنگ و عسل مانند که مستقیماً به وسیله حشره و یا به کمک حشره بر روی گیاه تولید می‌شود) است که بر روی گیاه گون یا خار انگبین تولید می‌شود. این گیاه به صورت درختچه‌ای زیبا، با شاخه‌های بلند و گل‌های سفید است که در فصل بهار و تابستان زنبور‌های عسل را به خود جذب می‌کند. فصل برداشت این عسل در کشور ما اوایل تابستان و در تیرماه است.

خواص درمانی عسل گزانگبین

خواص درمانی عسل گزانگبین

جالب است بدانید ارزش عسل گزانگبین در این است که یکی از معدود قند‌های فروکتوز به تنهایی، در طبیعت است که در این عسل یافت می‌شود. همچنین علی رغم برخی مضرات گزانگبین و گیاه گون برای برخی افراد، استفاده از عسل این گیاه هیچ عارضه‌ای ندارد، زیرا توسط زنبور عسل فقط شهد آن برداشت شده است و طی تحولاتی که در بدن زنبور عسل به وجود می‌آید، عوارضی که مصرف گیاه خالص می‌تواند داشته باشد را این عسل  نخواهد داشت.

بروز جوش در بزرگسالی
راهکارهای طبیعی درمان‌نقرس

راهکارهای طبیعی درمان‌نقرس

ترفند ژاپنی برای رشد سریع مو

ترفند ژاپنی برای رشد سریع مو

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا