خواص آلو و آلو خشک

چهارشنبه 6 بهمن 1400 سلامت
 خواص آلو و آلو خشک

 آلو یکی از میوه های مغذی است که برای درمان یبوست شهرت دارد،آلو میوه بسیار مغذی است که فواید زیادی برای سلامت دارد. آلو علاوه بر فیبر و آنتی اکسیدان، حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است که خطر بروز بسیاری از بیماری های مزمن را کاهش می دهد که در این مطلب به مهم ترین خواص آلو اشاره می شود

 

آلو را می توانید به شکل تازه یا خشک شده استفاده کنید. آلوی خشک برای بهبود بسیاری شرایط موثر است، از جمله یبوست و پوکی استخوان. در ادامه به برخی از مهم ترین مزیت های آلو اشاره می شود.آلو تازه و خشک دارای مقدار زیادی مواد مغذی هستند، آنها علاوه بر فیبر و آنتی اکسیدان، حاوی بیش از 15 نوع ویتامین و ماده معدنی مختلف هستند.

خواص آلو

 خواص آلو و آلو خشک

 خواص آلو و آلو خشک

آلو حاوی مقدار کمی کالری است، اما ویتامین ها و مواد معدنی است. یک آلو حاوی مواد مغذی زیر است:

 • کالری : 30
 • کربوهیدرات : 8 گرم
 • فیبر : 1 گرم
 • شکر : 7 گرم
 • ویتامین A : 5 درصد نیاز روزانه
 • ویتامین C : 10 درصد نیاز روزانه
 • ویتامین K : 5 درصد نیاز روزانه
 • پتاسیم : 3 درصد نیاز روزانه
 • مس : 2 درصد نیاز روزانه
 • منگنز : درصد نیاز روزانه

به علاوه یک آلو حاوی مقدار کمی ویتامین B، فسفر و منیزیم است.

خواص آلو خشک

 خواص آلو و آلو خشک

 خواص آلو و آلو خشک

آلو خشک نسبت به آلو تازه کالری بیشتری دارد. یک آلو خشک 28 گرمی حاوی موارد زیر است:

 • کالری : 67
 • کربوهیدرات : 18 گرم
 • فیبر : 2 گرم
 • شکر : 11 گرم
 • ویتامین A : 4 درصد نیاز روزانه
 • ویتامین K : 21 درصد نیاز روزانه
 • ویتامین B2 : 3 درصد نیاز روزانه
 • ویتامین B3 : 3 درصد نیاز روزانه
 • ویتامین B6 : 3 درصد نیاز روزانه
 • پتاسیم : 6 درصد نیاز روزانه
 • مس : 4 درصد نیاز روزانه
 • منگنز : 4 درصد نیاز روزانه
 • منیزیم : 3 درصد نیاز روزانه
 • فسفر : 2 درصد نیاز روزانه

به طور کل محتوای ویتامین و مواد معدنی موجود در آلو تازه و خشک کمی با یکدیگر متفاوت هستند. آلو خشک حاوی مقدار بیشتری ویتامین K و تا حدی سطح ویتامین B بیشتری دارد. به علاوه آلو خشک کالری، فیبر و کربوهیدرات بیشتری نسبت به نوع تازه آن دارد.

رفع یبوست با آب آلو خشک

آلو خشک و آب آن به رفع یبوست کمک می کنند. این ویژگی تا حدی مربوط می شود به میزان فیبر موجود در آلو خشک. یک آلو خشک حاوی یک گرم فیبر است. فیبر موجود در آلو خشک عمدتا نامحلول است، به این ترتیب در آب حل نمی شود.آلو خشک با افزایش حجم مدفوع از بروز یبوست پیشگیری کرده و سرعت حرکت مدفوع را در روده افزایش می دهد. به علاوه آلو خشک و آب آن حاوی سوربیتول sorbitol است که نوعی قند الکلی است که دارای خواص ملین کنندگی طبیعی است.بررسی ها نشان داده اند مصرف آلو خشک در رفع یبوست بسیار موثرتر از خوردن برخی داروهای ملین است.به یاد داشته باشید که خوردن مقدار زیادی آلو در یک زمان دارای تاثیرات ناخوشایندی مانند بروز اسهال، خواهد بود. برای پیشگیری از بروز چنین پیامدی بهتر است روزانه یک چهارم تا یک دوم (بین 44 تا 87 گرم) آلو بیشتر مصرف نکنید.اگر آب آلو خشک مصرف می کنید مطمئن شوید قندی به آن اضافه نشده باشد، به علاوه میزان مصرف آب آلو خشک در روز بین 118 تا 237 میلی گرم است.

آلو و آلو خشک سرشار از آنتی اکسیدان هستند

 خواص آلو و آلو خشک

 خواص آلو و آلو خشک

آنتی اکسیدان برای کاهش التهاب و محافظت از سلول ها در مقابل آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد موثر است. آلو به ویژه حاوی آنتی اکسیدان پلی فنول است که تاثیرات مثبتی بر روی سلامت استخوان ها دارد و خطر بروز بیماری قلبی و دیابت را کاهش می دهد.در حقیقت برخی بررسی ها نشان داده اند که آلو حاوی بیش از دو برابر آنتی اکسیدان موجود در سایر میوه ها مانند شلیل و هلو است.بسیاری از بررسی های آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که پلی فنول موجود در آلو تازه و آلو خشک دارای تاثیرات ضد التهابی قوی است و همچنین می تواند از آسیب وارد شده به سلول ها که معمولا باعث بیماری می شوند، جلوگیری کند. در یکی از این بررسی ها مشخص شد که پلی فنول موجود در آلو خشک نشانگرهای التهابی مربوط به بیماری های مفاصل و ریه را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داده است.آنتوسیانین نوع خاصی از پلی فنول است که به نظر می رسد فعال ترین آنتی اکسیدان موجود در آلو خشک و آلو تازه است. این آنتی اکسیدان خطر بروز بیماری قلبی و سرطان را کاهش می دهد.

خواص گیاه ترنجبین

آلو موثر در کاهش قند خون

آلو دارای خواصی است که به کاهش قند خون کمک می کند. علیرغم اینکه آلو خشک و آلو تازه حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است، اما مصرف آن باعث افزایش سطح قند خون نمی شود. این خاصیت مربوط می شود به افزایش سطح آدیپونکتین adiponectin، هورمونی که نقش مهمی در تنظیم قند خون ایفا می کند.به علاوه فیبر موجود در آلو تا حدی بر روی سطح قند خون تاثیر دارد. فیبر سرعت جذب کربوهیدرات را در بدن کاهش می دهد و باعث می شود قند خون به تدریج افزایش پیدا کند و نه به طور ناگهانی.به علاوه مصرف میوه هایی مانند آلو خشک و آلو تازه خطر بروز دیابت نوع 2 را کاهش می دهد. با این حال دقت زیادی بر روی میزان مصرف خود داشته باشید، چرا که آلو خشک دارای کالری زیادی است و احتمال پرخوری در مورد آن وجود دارد.

آلو خشک موثر در بهبود سلامت استخوان ها

آلو خشک موثر در بهبود سلامت استخوان هاست. برخی بررسی ها مصرف آلو خشک را با کاهش خطر بروز پوکی استخوان مرتبط می دانند.آلو خشک نه تنها از کاهش تراکم استخوانی پیشگیری می کند، بلکه حتی می تواند به رفع این مشکل در افرادی که دچار کاهش تراکم استخوانی هستند، کمک کند.اینکه چرا آلو خشک دارای این خواص است هنوز مشخص نیست، با این حال محتوای آنتی اکسیدان هر دو نوع آلو و خواص ان در کاهش التهاب نقش مهمی در این مسئله بازی می کند.به علاوه بررسی ها نشان داده اند مصرف آلو خشک سطح هورمون هایی را افزایش می دهد که در شکل گیری استخوان ها موثر هستند.به علاوه آلو خشک حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است که دارای اثرات محافظتی از استخوان هاست، از جمله ویتامین K، فسفر، منیزیم و پتاسیم. گرچه تمام این یافته ها مثبت هستند، اما بیشتر این شواهد براساس یافته های مربوط به بررسی های نمونه های حیوانی است.

آلو و آلو خشک تقویت کننده سلامت قلب

مصرف منظم آلو تازه و خشک از سلامت قلب محافظت می کند. هر دو نوع آلو فشار خون بالا و سطح کلسترول را کاهش می دهند که هر دو عامل خطر بروز بیماری قلبی را افزایش می دهند.در پژوهشی که در این زمینه انجام شد شرکت کنندگان در تحقیق به مدت 8 هفته هر روز صبح مقداری آب آلو خشک به همراه 3 تا 6 عدد آلو خشک می خوردند، با گروه دیگری مقایسه شدند که هر روز صبح با معده خالی یک لیوان آب می خوردند.پس از اتمام دوره محققان دریافتند افرادی که آلو خشک و آب آن را در این مدت خورده اند دارای سطح فشار خون، سطح کلی کلسترول، کلسترول بد خون کمتری هستند.تاثیر مثبتی که آلو بر روی بیماری های قلبی دارد، به نظر می رسد مربوط می شود به میزان بالای فیبر، پتاسیم و انتی اکسیدان.

آلو را به راحتی می توان به رژیم غذایی اضافه کرد

آلو میوه ای است که به راحتی قابل مصرف با غذاهای مختلف است، شما می توانید آلو را به تنهایی بخورید یا به شکل اسموتی و یا همراه با سالاد مصرف کنید. آلو خشک را نیز می توانید به تنهایی مصرف کنید و یا آب ان را بخورید.

قرص زاکسیم

قرص زاکسیم

قرص مداسین و درمان بیماری نقرس

قرص مداسین و درمان بیماری نقرس

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا