نکات مهمی که برای انتخاب خمیر دندان کودکتان باید بدانید

شنبه 14 تیر 1399 سلامت
اهمیت انتخاب خمیر دندان مناسب برای کودکان

امروزه شاهد تنوع  انواع خمیر دندان ها و برندها برای کودکان هستیم اما چگونه بهترین و مناسب ترین خمیر دندان را برای سلامت کودک انتخاب کنیم و از انواع نامناسب آن اجتناب کنیم. پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری در کودکان است و سالانه بیش از 16 میلیون کودک از آن رنج می برند.

بعد از اینکه کودک‌تان به سن ۹ یا ۱۰سال رسید، تعدادی دندان دائمی خواهد داشت و شرایط دهان و دندان در آن ها تغییر خواهد کرد. پس لازم است که از خمیردندانی قوی‌تر استفاده کند. به عبارت دیگر، خمیردندان‌های کودک دیگر برای او جوابگو نخواهند بود. از این سن به بعد دیگر امکان استفاده از خمیردندان بزرگسالان برای او مقدور می‌شود. در انتخاب خمیردندان کودک دقت و جدیت به خرج بدهید. اگر بتوانید عادت و فرهنگ رسیدگی به بهداشت دهان و دندان را در کودک‌تان نهادینه کنید، گنج بزرگی برای تضمین سلامتش در آینده به او هدیه می‌دهید.

بهترین خمیردندان کودک

برای انتخاب یک خمیر دندان مناسب برای کودکان به این نکات توجه کنید:

خمیر دندان هایی که فلوراید زیادی دارند استفاده نکنید:

برای خرید خمیر دندان و تشویق کودکان به مسواک زدن تنها به شکل و طعم خمیر دندان توجه نکنند، بلکه باید توجه داشته باشند که خمیر دندان هایی که فلوراید زیادی دارند یعنی بیش از حد مجاز و استاندارد می توانند برای کودکان مضر باشند، پس از خرید این نوع خمیر دندان ها صرف نظر کنند.

خمیر دندان های گیاهی گزینه مناسب برای انتخاب می باشند:

خمیر دندان‌های گیاهی برای کودکان بسیار مناسب هستند. این محصولات فاقد مواد مضر هستند و مینای دندان کودک را تخریب نمی‌کنند. برای مثال، ماده سدیم لورت سولفات (SLS) از جمله موادی است که برای کَف کردن بیشتر خمیر دندان به آن اضافه می‌شود و استفاده از آن باعث به وجود آمدن برفک در دهان بعضی از کودکان می‌شود. اما خمیردندان‌های گیاهی دیگر مواد مضر و خطرناک ندارند و تهدیدی برای سلامت دهان و دندان محسوب نمی شوند . مواد سفیدکننده شیمیایی هم ندارد که باعث سایش مینای دندان کودکان می‌شوند.

از خمیردندان حاوی مواد ساینده استفاده نکنید:

ساینده های خفیف می توانند مواد باقی مانده و لکه های سطحی غذا را از دندان پاکسازی کنند اما از طرفی می توانند مینای دندان را ازبین ببرند. از خمیر دندان های ساینده برای کودکان که حاوی مواد سفید کننده چون کربنات کلسیم، ژل های سلیس کم آب، اکسید های آلومینیوم هیدراته، کربنات منیزیم و سیلیکات ها هستند خودداری کنید.

به دنبال خمیردندانی دارای مهر تأییدیه باشید:

هنگام خرید لوازم بهداشتی مراقبت از دهان و دندان به دنبال تأییدیه انجمن دندان پزشکی باشید زیرا این اطمینان را به شما می دهد تا کالای معتبر و مفیدی خریداری کنید.

استفاده از خمیردندان خیلی شیرین ممنوع:

هدف از مسواک زدن آن است که کودک به مدت دو دقیقه و دوبار در روز مسواک بزند. بسیاری از کودکان طعم تند نعنا را نمی پسندند. خمیر دندان کودکان اغلب با طعم های توت فرنگی و موز همراه بوده و گاهی از برخی شخصیت های کارتونی مورد علاقه یا ابر قهرمانان نمایش داده می شود.اما توجه داشته باشید در بیشتر خمیر دندان‌های کودک از مواد شیرین‌کننده مصنوعی استفاده می‌شود. این مواد مانند ساخارین و آسپارتام باعث شیرین شدن خمیر و خوشایند بودن آن برای کودکان می‌شوند. هر چقدر درصد این مواد در یک خمیردندان بیشتر باشد و طعم شیرینی در آن بیشتر احساس شود، لزوم دوری از آن محصول افزایش پیدا می‌کند. چون شیرینی این خمیرها برای دندان کودک مناسب نیستند.

بیماری هیپوگلیسمی

بیماری هیپوگلیسمی علائم وراه درمان آن

دلایل ریزش موی سر

دلایل ریزش مو چیست؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi