خاصیت روغن کرچک

سه‌شنبه 21 دی 1400 سلامت
روغن کرچک

خاصیت روغن کرچک

روغن کرچک از دانه های گیاه کرچک به دست می آید که بومی نواحی گرمسیری آفریقا و آسیا است. می توان آن را به طور مستقیم با پنبه روی پوست مالید و استفاده از آن نسبتا بی خطر است و ایجاد حساسیت و اگزما نمی کند. با این حال، اثرات جانبی آن بر بعضی افراد پس از استفاده روی پوستشان، بندرت گزارش شده است.به نظر می آید که این روغن گیاهی اثرات ضد حساسیت و التهاب، ضد میکروب، مرطوب کنندگی و چند فایده دیگر داشته باشد. این روغن بظاهر مایعی کدر یا نیمه شفاف با رنگی زرد است که خاصیت روغن کرچک و کار ایی بسیاری در خانه داری نیز دارد؛

 

خاصیت روغن کرچک

از جمله در برخی مواد تمییز کننده و حتی در نقاشی ساختمان از آن استفاده می‌شود.روغن کرچک برای مداوای برخی بیماریها و خصوصا ناراحتی های گوارشی هم به کار می رود. این روغن در روده کوچک به اسید ریزینولئیک تجزیه می شود که هضم غذا را در روده ها سرعت می دهد.گذشته از آن تحقیقات نشان داده است که روغن کرچک مزایای بسیاری برای پوست صورت و بدن دارد.اسید ریزینولئیک موجود در آن قدرت جذب پوست را بالا برده، به افزایش جذب مواد غذایی توسط پوست کمک می‌کند. گاهی در درمان انواع بیماریهای پوستی از جمله پسوریاسیس و آکنه نیز به کار می رود. همچنین بنابر شواهدی گزارش شده است که این روغن باعث افزایش رشد موها می شود؛ البته هنوز شواهد علمی برای اثبات آن وجود ندارد.به دلیل دارا بودن ریزینولئیک اسید و چندین اسید چرب دیگر، این روغن می تواند به عنوان یک محصول مراقبت از پوست، خصوصا برای پوست صورت نیز مفید باشد.روغن کرچک روغنی گیاهی است که طیف مصرفی گسترده‌ای دارد؛ از لوازم آرایشی گرفته تا کاربردهای طبی. معمولا افراد از روغن کرچک به عنوان ملین استفاده می‌کنند اما این روغن، فواید بالقوه‌ای برای پوست دارد. در این مطلب به این فواید می‌پردازیم.

 

خاصیت روغن کرچک

روغن کرچک چیست؟

از نظر ظاهری، روغن کرچک یک مایع شفاف با ته مایه‌ای از رنگ زرد است. این روغن ماده‌ای است که در بسیاری از چیزها وجود دارد؛ از شوینده‌ها گرفته تا رنگ‌ها. از روغن کرچک برای درمان بیماری‌های زیادی نیز استفاده می‌شود که عموما مشکلات گوارشی هستند. روغن کرچک در روده‌ی کوچ به اسید ریسینولئیک تجزیه می‌شود که پروسه‌ی گوارش را در روده‌ها تسریع می‌کند. گفته می‌شود روغن کرچک دارای فواید بالقوه‌ای برای پوست است.روغن کرچک و اسید ریسینولئیک، توسط پوست به خوبی جذب شده و گاهی برای درمان مشکلات گوناگون پوستی به کار می‌روند، مانند پسوریازیس و آکنه. همچنین این باور از قدیم وجود داشته که روغن کرچک موجب تقویت رشد مو می‌شود، اما تاکنون هیچ گونه شواهد علمی برای تائيد این ادعا وجود ندارد.روغن کرچک با دارا بودن اسید ریسینولئیک و چند اسید چرب دیگر، خواصی دارد که آن را محصول مناسبی برای مراقبت از پوست، مخصوصا پوست صورت می‌کند.روغن کرچک، سرشار از اسیدهای چرب دیگری است که برای نرمی و لطافت پوست مفید است

10فایده‌ی روغن کرچک برای پوست صورت

1. آکنه: خواص ضد میکروبی و ضد التهابی روغن کرچک باعث شده در کاهش آکنه موثر باشد. اسید ریسنولئیک تولید شده توسط روغن کرچک می‌تواند رشد باکتری‌های مولد آکنه را مهار کند.

2. بافت پوست: روغن کرچک، سرشار از اسیدهای چرب دیگری است که می‌تواند نرمی و لطافت پوست صورت را افزایش بدهد.

3. رنگ پوست چهره: اسیدهای چرب موجود در روغن کرچک همچنین می‌توانند رشد بافت سالم پوست را تقویت کرده و برای یکنواخت کردن رنگ پوست مفید باشند.

4. پوست حساس: روغن کرچک، تقریبا غیر کومدوژنیک است، یعنی احتمال اینکه چربی آن باعث مسدود شدن حفره‌های پوستی شود بسیار پایین بوده و به همین دلیل برای استفاده‌ی پوست‌های حساس که مستعد ابتلا به جوش‌های سر سیاه هستند، مناسب است.

5. ارزانقیمت بودن: محصولات مراقبت از پوست و بویژه کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص صورت، معمولا گرانقیمت هستند. اما روغن کرچک نسبتا ارزانقیمت است و از نظر خاصیت و تاثیرگزاری با بسیاری از این محصولات، برابری می‌کند.

6. ضد التهابی: هم روغن کرچک و هم اسید ریسینولئیک دارای خواص ضد التهابی هستند که باعث می‌شود برای درمان پوست‌های حساس و ملتهب مفید باشند.

7. ضد میکروبی: روغن کرچک می‌تواند با کمک به دور کردن پاتوژن‌های مهاجم (باکتری‌های بیماریزا)، از پوست در برابر عفونت‌های باکتریایی محافظت کند.

8. مرطوب کنندگی: روغن کرچک حاوی تریگلیسرید است که به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و برای درمان خشکی پوست مناسب است.

9. آبرسانی: روغن کرچک خاصیت نم نگه‌دار دارد، یعنی می‌تواند رطوبت را از هوا گرفته و به پوست برساند و در نتیجه پوست را هیدراته نگه دارد.

10. پاک کنندگی: تریگلیسرید موجود در روغن کرچک برای زدودن آلودگی‌های روزمره از روی پوست مناسب است.

چطور از روغن کرچک برای پوست استفاده کنیم
جذب کامل روغن کرچک توسط پوست کمی زمانبر است، اما می‌توانید با رقیق کردن آن، جذبش را سریع‌تر کنید. می‌توانید روغن کرچک را با روغن‌های دیگر مانند روغن زیتون یا روغن بادام زمینی به نسبت نصف نصف رقیق کنید.

عوارض جانبی
هر چند روغن کرچک، خواص زیادی دارد اما باید بدانید که بسیاری از آنها، هنوز پشتوانه‌ی علمی نداشته و معمولا تجربی هستند. ممکن است استفاده از روغن کرچک برای بعضی از افراد ایجاد راش‌های پوستی، تورم و خارش کند. کسی که به روغن کرچک واکنش آلرژیک نشان داده باید فورا به پزشک مراجعه کند.

 

خاصیت روغن کرچک

 

 

درد در قسمت های مختلف شکم

درد در قسمت های مختلف شکم

تسکین عفونت دستگاه ادراری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا