حقایق جالب درباره فیل ها

یکشنبه 16 مهر 1402 حیوانات
فیل

فیل ها حیوانات باهوش و با احساس

فیل ها بزرگترین حیوانات خشکی در جهان هستند. فیل آفریقایی در قاره آفریقا و فیل هندی در آسیا یافت می شود. فیل ها پستانداران و همچنین گیاهخواران هستند، به این معنی که آنها فقط گیاهان را به جای گوشت می خورند.

فیل جانوری بزرگ‌جثه و گیاه‌خوار از راسته فیل‌سانان و خانواده فیلان است. فیل‌ها تنها بازماندگان راسته فیل‌سانان محسوب می‌شوند و امروزه در مناطقی از جنوب آفریقا، جنوب آسیا و جنوب شرق آسیا زیست می‌کنند.

 

انواع فیل

دو نوع اصلی فیل وجود دارد: فیل آفریقایی و فیل آسیایی.

فیل آفریقایی – فیل آفریقایی بزرگتر از فیل هندی است. گوش های بزرگتری هم دارد. نر و ماده هر دو عاج دارند. فیل آفریقایی دارای پوست خاکستری چروکیده، پشتی تاب خورده و دو نوک در انتهای خرطوم خود است که می تواند مانند انگشتان برای برداشتن مواد از آنها استفاده کند.
فیل آسیایی –فیل‌های آسیایی در جنوب و جنوب شرق آسیا و در کشورهای هند، میانمار، سری‌لانکا و مناطق سوماترا و شبه‌جزیره مالایا پراکندگی دارند.

فیل هندی یا آسیایی کوچکتر از فیل آفریقایی است و گوش های کوچک تری دارد. آنها بیشتر یک قوز پشت و فقط یک نوک انگشت مانند در انتهای تنه خود دارند. همچنین، پوست آنها نسبت به فیل آفریقایی چروک کمتری دارد.

 

 آنها بزرگترین حیوان زمینی جهان هستند

فیل ها واقعاً حیوانات غول پیکر هستند. آنها می توانند تا 11 فوت رشد کنند و تا 13000 پوند وزن داشته باشند. بزرگترین فیل تاریخ 13 فوت قد و 24000 پوند وزن داشت! اشتهای فیل ها به اندازه اندازه آنهاست. آنها می توانند روزانه تا 400 پوند غذا بخورند و تا 30 گالن آب بنوشند.

فیل ساوانا (بوش) آفریقایی بزرگترین حیوان زمینی جهان است – با مردان بالغ یا فیل های گاو نر ، تا 3 متر ارتفاع ایستاده و به طور متوسط 6000 کیلوگرم وزن دارد. نرها فقط در 35-40 سال به اندازه کامل خود می رسند-این بیش از نیمی از طول عمر آنها است زیرا فیل های وحشی می توانند تا 60-70 سال زندگی کنند.

و این فقط بزرگسالان نیستند – حتی گوساله ها بسیار زیاد هستند! در بدو تولد ، یک فیل کودک می تواند 120 کیلوگرم وزن داشته باشد – این تقریباً 19 سنگ است.

آنها چه شکلی هستند؟

فیل ها دارای ویژگی های جالب بسیاری از جمله گوش های غول پیکر، عاج های بلند و خرطوم بزرگ هستند. فیل ها گوش های غول پیکر خود را تکان می دهند تا خنک شوند. عاج آنها می تواند تا 10 فوت طول داشته باشد. فیل ها از عاج های خود برای کندن یا تراشیدن پوست درختان استفاده می کنند. گاهی از آنها برای مبارزه استفاده می کنند. عاج های آنها برای تمام عمرشان به رشد خود ادامه می دهند.

خرطوم فیل همه کاره ترین زائده آنهاست. فیل ها از خرطوم بلند خود برای برداشتن مواد غذایی به کوچکی یک تیغ علف استفاده می کنند و همچنین شاخه های درخت را پایین می کشند تا به غذا برسند. فیل ها همچنین از خرطوم خود برای نوشیدن، بوییدن و مکیدن آب استفاده می کنند تا خود را برای حمام اسپری کنند.

 آنها پوست ضخیم دارند

پوست یک فیل در بیشتر مکان ها 2.5 سانتی متر ضخامت دارد. چین ها و چین و چروک های موجود در پوست آنها می توانند تا 10 برابر آب بیشتری نسبت به پوست مسطح حفظ کنند ، که به خنک شدن آنها کمک می کند.

آنها پوست خود را تمیز نگه می دارند و با مصرف منظم گرد و غبار و حمام گل ، خود را از آفتاب سوختگی محافظت می کنند.

آیا آنها باهوش هستند؟

فیل ها بسیار باهوش در نظر گرفته می شوند. آنها ساختارهای اجتماعی و روش های ارتباطی بسیار پیچیده ای دارند. آنها همچنین در ابزارها بسیار ماهر هستند و می توانند برای انواع کارها آموزش ببینند. شاید این جمله که “فیل هرگز فراموش نمی کند” حقیقت داشته باشد.

 

دندان

فیل‌ها معمولاً دارای ۲۶ دندان هستند که شامل دو دندان پیش که تبدیل به عاج شده‌اند و ۱۲ دندان آسیای بزرگ و ۱۲ دندان آسیا کوچک می‌باشد.

فیل‌ها در آرواره خود جوانه‌های ۶ مجموعه دندان زیر هم دارند که یکی پس از دیگری رشد می‌کنند و هنگامی که دندان آسیای قبلی می‌پوسد دندان جدیدی از زیر آن می‌روید و جانشین قبلی می‌شود.

 

عاج

عاج در واقع دومین دندان‌های پیشین بالایی فیل است. وقتی مانند دندان انسان این دندان‌ها شروع به رشد می‌کنند، لایه‌ای از مینای دندان دارند. اما وقتی بزرگتر می‌شوند، مینا دیگر روی دندان‌ها را نمی‌پوشاند. بخش زیادی از عاج را پالپ دندان و رشته‌های عصبی تشکیل می‌دهند. فیل‌ها از عاج‌ها برای دفاع و خوردن غذا و همچنین برای کندن زمین جهت دسترسی به آب یا ریشهٔ درختان و جابجایی اشیا سنگین استفاده می‌کنند.

 

حقایق جالب درباره فیل ها

دوره بارداری فیل که ۲۲ ماه طول می کشد، طولانی تر از هر حیوان دیگر زمین در جهان است. یک نوزاد تازه متولد شده انسان وزنی حدود ۳ کیلوگرم دارد، در حالیکه یک نوزاد تازه متولد شده فیل می تواند تا ۱۱۷ کیلو وزن داشته باشد. نوزادان فیل ها به سرعت بعد از به دنیا آمدن می توانند بایستند.

همه بچه فیل ها هنگام تولد نابینا هستند اما تقریبا بلافاصله بعد از به دنیا آمدن روی پا می ایستند.

پوست فیل می تواند تا یک اینچ ضخامت داشته باشد، اما همچنین بسیار حساس است.

بزرگترین فیل تاریخ 24000 پوند وزن و 13 فوت قد داشت.

بینایی ضعیفی دارند اما شنوایی و حس بویایی عالی دارند.

برخلاف تصور رایج، فیل ها واقعاً بادام زمینی را دوست ندارند.

آنها شن و خاک را روی پشت خود می ریزند تا آفتاب سوخته نشوند.

یک فیل آنقدر باهوش است که بتواند خود را در آینه تشخیص دهد.

فیل‌ها می توانند تا ۶۰ گالن در روز آب بخورند.

فیل‌ها در حالت ایستاده می خوابند.

فیل ها، هم نژاد های کمی دارند. این هم نژاد ها عبارتند از هیراکس، گاو دریایی و دوگانگ.

یک فیل تازه متولد شده در بدو تولد حدود ۲۰۰ پوند (۹۰ کیلوگرم) وزن و حدود ۹۱ سانتی متر قد دارد.

این حیوانات می توانند بیش از ۲۵ صدای مختلف ایجاد کنند و هر صدا معنی خاص خود را دارد.

فیل‌ها از پاهای خود برای تشخیص ارتعاشات صدای داخل زمین استفاده می کنند. آنها میتوانند حرکات سایر گله ها را از فاصله ی ۳۲ کیلومتری احساس کنند.

سوراخ های بینی یک فیل در امتداد قسمت داخلی خرطوم او واقع شده اند.

فیل‌ها فقط چهار دندان دارند: یک دندان فوقانی و یک دندان پایینی در هر طرف دهانشان. آنها دندان وسط ندارند.

فیل‌ها روی انگشتان پایشان راه می روند. در پشت انگشتان آنها توده ای از بافت نرم به نام پد دیجیتال قرار دارد که مانند یک کمک فنر عمل می کند.

در حالی که پوست یک فیل خشن به نظر می رسد، اما می تواند لمس ملایم انگشت را تشخیص دهد. در طبیعت، فیل ها پوست خود را با خاک یا گل می پوشانند تا پوست خود را از آفتاب یا نیش حشرات در امان نگه دارند.

فیل‌ها جزو اجتماعی ترین حیوانات جهان هستند.

گله های نر و ماده فیل‌ها به طور جداگانه مهاجرت می کنند.

ممکن است فیل ها در کنار بدن خویشاوند مرده خود بایستند و یا به سراغ استخوان های فیل بروند و مدتی را صرف لمس یا حتی دفن آنها کنند.

فیل‌ها دوست دارند در آب بازی کنند. شناور بودن به کاهش فشار موجود بر روی مفاصل آن‌ها کمک می کند.

با اینکه خرطوم یک فیل می تواند ۱٨۱ کیلوگرم وزن داشته باشد اما بقدری ظریف عمل میکند که می تواند یک دانه برنج را از روی زمین بردارد.

قهوه ای بنام قهوه عاج فیل وجود دارد که گران ترین قهوه دنیا نام گرفته است. این قهوه که یک فنجان آن ۵۰ دلار یا ۴۵۰ گرم آن ۵۰۰ دلار است از مدفوع لوبیاهایی که توسط فیل خورده شده، تهیه می شود.

فیل‌ها علاوه بر اینکه از خرطوم خود برای احوال پرسی و بغل کردن هم نوعان خود استفاده می کنند، از آن ها برای ضربه زدن و تنبیه فیل های کوچکتر نیز استفاده می کنند.

پیرترین فیل تاریخ که اطلاعات آن به ثبت رسیده، یک فیل ٨۶ ساله آسیایی بود که در فوریه  ٢۰۰٣ از دنیا رفت.

در حالی که فیل‌ها می توانند به جلو و عقب حرکت کنند، اما نمی توانند بدوند. آنها برای بلند کردن کل پاهای خود از زمین و دویدن خیلی سنگین هستند.

فیل‌های آفریقایی در بین قلمروی حیوانات، بهترین حس بویایی را دارند. فیل‌ها به تنهایی دارای ۲۰۰۰ ژن هستند که به حس بویایی اختصاص دارد. انسان ها حدود ۴۰۰ ژن دارند.

فیل‌ها مژه های بلندی دارند. این مژه ها، چشم های آن ها را از ورود ماسه و غیره محافظت می کند.

فیل‌ها برای برقراری ارتباط در مسافت های طولانی از صداهای فروسرخ که زیر آستانه شنوایی انسان است استفاده می کنند.

فیل‌ها می توانند بوی آب را از فاصله ی ۱٩.٢ کیلومتری حس کنند.

خرطوم یک فیل می تواند یک بار ٢۵۰ کیلوگرمی را بلند کند.

فیل‌ها در کف پاهای خود عصب هایی دارند که به آن ها کمک می کند ارتعاشات زمین را حس کنند. دانشمندان بر این باورند که این توانایی به بسیاری از فیل‌ها کمک کرد تا از سونامی ٢۰۰۴ آسیا جان سالم به در ببرند.

زرافه ها

زرافه ها/واقعیاتی جالب و باورنکردنی در مورد زرافه ها

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا