جراحی اسلیو معده و بای پس چه تفاوتی با هم دارند

شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ سلامت
جراحی اسلیو معده

تفاوت جراحی اسلیو معده و بای پس معده

انواع عمل لاغری

با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های مختلفی برای لاغری و تناسب اندام به دنیای پزشکی معرفی شده که عمل جراحی نیز نمونه‎ای از این روش‌ها است. از معروفترین و مشهورترین عمل‌هایی که امروزه برای لاغری مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • جراحی اسلیو معده
 • جراحی بای پس معده
اما اسلیو معده بهتر است یا بای پس؟ این سوال مشترک همه افرادیست که از چاقی رنج می‌برند و می‌خواهند با عمل جراحی شاهد کاهش وزن چشمگیر خود باشند

 

تفاوت اسلیو معده و بای پس معده

عمل اسلیو معده:

 

مراحل اسلیو معده یا آستینی کردن معده عبارت است از برداشتن قسمت عظیم معده و ساختن کیسه باریکی که مری را به روده کوچک متصل می کند.کیسه جدید معده بخیه زده می شود و مابقی معده برداشته می شود. برخی جراحان اقدامات اضافی دیگری نیز برای تقویت خط منگنه (بخیه) انجام می دهند که موثر بودن این اقدامات هنوز ثابت نشده است.

 

عمل بای پس معده:

عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن باعث تغییر در سیستم گوارشی می شوند و مقدار غذای مصرفی را محدود و یا جذب مواد مغذی را کم می کنند. گاهی اوقات نیز هر دو این تاثیرات را با هم می گذارند تا به کاهش وزن کمک کنند. زمانی عمل بای پس معده یا دیگر جراحی های کاهش وزن انجام می شوند که رژیم غذایی و ورزش نتیجه مناسب را ندهند یا فرد به خاطر وزن بالا با مشکلات جدی سلامتی روبه رو شده باشد.

عمل بای پس معده چرا انجام می شود؟ عمل بای پس معده برای کاهش وزن اضافی و خطر ابتلا به بیماری های مربوط به چاقی انجام می شود. این بیماری ها عبارتند از:
بیماری ریفلاکس معده به مری
بیماری قلبی
فشار خون بالا
آپنه خواب مزمن
دیابت نوع ۲
سکته مغزی

عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن تنها زمانی باید انجام شود که فرد با رژیم غذایی و ورزش قادر به کم شدن وزن خود نباشد.

جراحی بای پس معده

در عمل جراحی بای پس معده، قسمت بالایی معده که حجم بسیار کمی دارد و تنها ۲۸ گرم غذا را می‌تواند در خود جای دهد، از معده اصلی جدا می‌شود. این کیسه کوچک به صورت مستقیم به روده کوچک متصل است تا غذا وارد معده نشود با ورود مستقیم غذا از کیسه کوچک به روده کوچک، بدن کالری به نسبت کمتری جذب‌ می‌کند.

 

تفاوت جراحی اسلیو معده و بای پس معده

عمل بای پس معده

 

جراحی اسلیو معده

در عمل جراحی اسلیو، معده به شکل یک موز برش داده می‌شود. محاسن جراحی اسلیو معده شامل موارد زیر است:
 1. حجم معده تا ۸۵ درصد کاهش می‌یابد و به همین ترتیب، مصرف غذا به صورت چشمگیری کم خواهد شد
 2. کاهش ترشح هورمون گرسنگی
حال با روشن شدن تمایز بین اسلیو معده و بای پس، کدام یک از این دو عمل بهتر است؟

جراحی اسلیو معده و بای پس چیست

این که کدام نوع عمل برای شما جواب می‌دهد برای افراد مختلف متفاوت است. برای انتخاب اصولی، استفاده از نظر پزشکان اهمیت بسزایی دارد.
 1. در عمل اسلیو معده بیماران در طول ۱۲ تا ۱۸ ماه به صورت میانگین ۶۰ الی ۷۰ درصد وزن اضافی خود را از دست خواهند داد.
 2. در عمل بای پس معده بیماران ۵۰ تا ۸۰ درصد وزن اضافی خود را در ۱۲ تا ۱۸ ماه از دست می‌دهند.
 3. عمل بای پس برای افرادی توصیه می‌شود که شاخص توده آن‌ها بالاتر از ۴۵ است.

 

 مزایای اسلیو معده

جراحی اسلیو معده در مقایسه با بای پس معده مزایای متعددی دارد. مزایای اولیه آن، کاهش اشتها، سرعت و سهولت عمل می باشد. همچنین پس از جراحی بدن به ویتامین کمتری نیاز دارد.

 • حفظ پیلور معده
 • عدم نیاز به قرار دادن جسم خارجی در بدن
 • کاهش وزن در طول دو سال به تدریج
 • کاهش ریسک و بیماری‌های ناشی از افت شدید وزن بدن
 • ساده بودن روند جراحی
 • شیوه عمل به صورت لاپاراسکوپی است

 

مزایای بای پس معده

بسیاری معتقدند که بای پس معده در مقایسه با اسلیو معده، دارای استانداردی طلایی است. زیرا:

 • بای پس معده قدیمی تر بوده و مدت طولانی تری انجام شده است. به همین دلیل، درباره نتایج و عوارض آن تحقیق شده و مزایای آن ثابت شده است. همه ی جراحان لاغری، بیشتر دوره تحصیل خود را صرف یادگیری بای پس و حلقه معده کردند.
 • بای پس بخشی از روده موجب کاهش جذب کالری بدن می شود. (بدن زمان کمتری را برای جذب کالری می گذارد زیرا قسمت جذب کننده روده کوتاه تر شده و در نتیجه موجب کاهش جذب کالری می شود.)
 • جراحی بای پس معده پیچیده تر و پرخطر تر از اسلیو می باشد، اما موجب کاهش وزن  بیشتری می شود.
 • اگر سابقه ریفلاکس معده داشته باشید، جراح لاغری به شما پیشنهاد می کند که به جای اسلیو معده، بای پس معده انجام دهید زیرا امکان ریفلاکس معده پس از بای پس بسیار کاهش می یابد.

اسلیو معده بهتر است یا بای پس؟

 

نتایج به دست آمده از کسانی که اسلیو معده و بای پس معده را انجام داده اند نشان می‌دهد که هر دو عمل نتایج رضایت بخشی را به همراه داشته است. اما اگر صحبت به برتری و مقایسه باشد، جراحی اسلیو معده بهتر است. مهم‌ترین دلایلی که موجب برتری عمل اسلیو معده نسبت به بای پس معده شده شامل موارد زیر است:

۱. کوتاه بودن زمان جراحی و بیهوشی اسلیو معده

در عمل جراحی اسلیو معده مدت زمان لازم برای عمل و مدت بیهوشی کمتر از یک ساعت است در صورتیکه عمل بای پس معده به دلیل جزئیات بیشتری که دارد، بیش از دو ساعت به طول می‌انجامد.

۲. با جراحی اسلیو معده کمتر احساس گرسنگی می‌کنید

مهم‌ترین مزیت عمل اسلیو معده نسبت به بای پس معده احساس گرسنگی کمتر نسبت به گذشته خواهد بود. دلیل این امر، کاهش مقدار هورمون گرسنگی است که به دلیل کوچک تر شدن معده در این جراحی به وجود می‌آید. در اسلیو معده درست آن قسمتی از معده بریده می‌شود که نوعی هورمون به نام گرلین را ترشح می‌کند. وظیفه این هورمون، ارسال دستور گرسنگی به مغز ارسال است. زمانیکه این قسمت از معده بریده شود دیگر خبری از هورمون گرلین نبوده و فرد کمتر احساس گرسنگی خواهد کرد.

۳. در اسلیو معده به مرور زمان وزن کم می‌کنید

افرادی که اسلیو معده را به بای پس ترجیح داده اند، با سرعت کمتری وزن خود را از دست می‌دهند و در نتیجه ریسک‌های حاصل از کاهش وزن سریع وجود نخواهد داشت. کاهش تدریجی وزن از افتادگی و شل شدن پوست و ترک‌های پوستی تا سطح قابل توجهی جلوگیری می‌کند. کسانی که از اسلیو معده استفاده می‌کنند فرآیند لاغر شدن آن‌ها تدریجی است.

۴. عدم بروز سندروم دامپینگ

سندروم دامپینگ یا تخلیه سریع معده وضعیتی است که در آن، تخلیه غذا و به خصوص کربوهیدرات‌ها از معده به روده کوچک سریع اتفاق می‌افتد. مهم‌ترین علائم سندروم دامپینگ که ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بعد از غذا خوردن بروز می‌کند، شامل موارد زیر است:
 • دل درد
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • سرگیجه، سرخی بدن
 • افزایش شدید ضربان قلب

افرادی که اسلیو معده را انجام می‌دهند به ندرت به سندروم دامپینگ مبتلا می‌شوند.

 

۵. دوران نقاهت اسلیو معده کمتر است

دو روز بعد از عمل اسلیو معده از بیمارستان مرخص خواهید شد و بعد از سه روز استراحت در منزل، بهبودی کامل خود را کسب خواهید کرد. با این حال بازگشت به روند طبیعی زندگی می‌تواند تا ۲ هفته به طول بیانجامد. بعد از دوران نقاهت می‌توانید به راحتی ورزش کرده و نگران عمل خود نباشید. روند بهبودی برای بای پس معده کاملا متفاوت است. دوران نقاهت تا بهبودی کامل ممکن است چندین ماه طول بکشد؛ بنابراین اگر روند بهبود و دوران نقاهت برای شما مهم است، عمل اسلیو معده می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

۶. در جراحی اسلیو معده تغییری در مسیر گوارش ایجاد نمی‌شود

مهم‌ترین تفاوت بای پس معده با اسلیو معده تغییری است که در مسیر طبیعی گوارش ایجاد می‌شود. در بای پس معده دیگر بدن نمی‌تواند همانند قبل از عمل، غذا را هضم و جذب کند. اما در اسلیو معده تنها معده برش داده شده و کوچکتر می‌شود، اما تغییری در مسیر گوارش ایجاد نشده و بدن همانند قبل فرآیند جذب را ادامه خواهد داد. مواد مغذی پس از بای پس، به دلیل دور زدن معده همانند گذشته جذب نخواهند شد بنابراین لازم است برخی از ویتامین‌ها و املاح به بیمار تزریق شود تا دچار اختلالات تغذیه‌ای نشود.

۷. جراحی اسلیو معده سازگار با دیگر انواع جراحی‌ها

در روش اسلیو معده، در صورتی که بعدها نیاز به آندوسکوپی و معاینه قسمت‌های معده داشته باشید می‌توانید این کار را انجام دهید. دلیل این امر این است که معده تنها کوچکتر شده و مسیر آن تغییر نکرده است. برخی از افراد به دلیل میزان توده چربی که دارند در بعضی از شرایط به عمل دوم نیاز خواهند داشت. با اسلیو معده محدودیتی برای عمل دوم نخواهید داشت.

۸. بای پس و افزایش احتمال ابتلا به سرطان

بای پس معده مسیر گوارش را تغییر می‌دهد و همین امر می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را به شدت افزایش دهد اما اسلیو معده به خودی خود احتمال بروز سرطان را افزایش نمی‌دهد؛ بنابراین اسلیو معده نسبت به بای پس معده از امنیت بالاتری برخوردار است.

هزینه جراحی اسلیو معده کمتر است یا بای پس؟

جراحی اسلیو معده علاوه بر تمام محاسنی که دارد از هزینه به نسبت کمتری نسبت به بای پس معده برخوردار است.
سندرم دامپینگ

مقایسه خطرات، عوارض و معایب

همانطور که می دانید، مطالعات کمتری پیرامون نتیجه اسلیو معده انجام شده است، اما جراحی بای پس معده به علت چند دهه تحقیق و تجربه؛ به عنوان راه حل استاندارد کاهش وزن شناخته شده است.

عوارض اسلیو معده

بر اساس تحقیقاتی که در دسترس است، خطرات و عوارض عمل اسلیو معده به شرح زیر می باشد.

 • خونریزی، عفونت و لختگی خون
 • نشتی معده در خط منگنه
 • غیر قابل بازگشت بودن

عوارض بای پس معده

بعد از جراحی بای پس معده معمولا افراد با برخی از مشکلات همراه خواهند بود.
 • سوء هاضمه
 • حالات تهوع
 • افت قند خون
 • عفونت زخم‌ها
 •  خونریزی
 •  انسداد رگ‌ها به دلیل لخته‌های خونی
 • سنگ کیسه صفرا

 

رابطه جنسی مقعدی

عوارض خطرناک رابطه جنسی مقعدی

بهترین حالت خواب

بهترین حالت برای خوابیدن کدام است

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا