جایگزین تخم مرغ در آشپزی و شیرینی پز

دوشنبه 29 فروردین 1401 آشپزی

جایگزین تخم مرغ در آشپزی و شیرینی پز

تخم مرغ جز موادی است که در انواع خوراک ها کاربرد دارد ، این ماده خوراکی به دلیل مثله کنار هم نگه داشتن مواد، ورآمدن و پف کردن، رطوبت به غذا و ایجاد عطر و رنگ در غذاها استفاده میشود. با این همه کاربردی که تخم مرغ دارد ، یک سری افراد علاقه ای به استفاده از آن در غذاهایشان ندارند و به دنبال جیگزینی برای آن هستند اگر می خواهید بدانید به جای تخم مرغ چه مواد غذایی را می توان استفاده نمود، در این مطلب مارا دنبال کنید.

 

 

تخم کتان یا تخم شربتی

برای تهیه پنکیک، مافین، نان و کلوچه می توانید به جای تخم مرغ از تخم کتان یا تخم شربتی که سرشار از فیبر، امگا3 و سایر ترکیبات گیاهی هستند، استفاده نمایید. جایگزین کردن ژل تخم شربتی ترکیب شده با آب می‌تواند جایگزین خوبی برای تخم مرغ باشد زیرا به عنوان عاملی جهت چسبندگی یا خمیرمایه استفاده می‌شود.

به ازای هر عدد تخم مرغ می‌توانید یک قاشق غذاخوری تخم شربتی را با 3 قاشق غذاخوری آب ترکیب کنید و 20 دقیقه صبر کرده و آنگاه آن را به موادتان اضافه کنید. برای پُف کردن نیز می‌توانید نصف قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین به موادتان بیفزایید.از این مخلوط برای تهیه کیک‌ها و شیرینی‌ها استفاده نکنید زیرا باعث غلظت و سنگینی مخلوط شما می‌شود.

موز له شده

برای تهیه کیک ها، کلوچه ها، براونی ها و نان های سریع می توانید به جای تخم مرغ از موز له شده استفاده کنید. به جای یک عدد تخم مرغ یک چهارم فنجان (65 گرم) پوره موز بریزید. توجه کنید هنگام استفاده از موز برای تهیه کیک ها و… ممکن است مواد شما مزه موز ملایمی داشته باشد، در صورتی که طعم موز را نمی پسندید از میوه های له شده مثل کدو تنبل و آووکادو به همان مقدار که گفتیم، می توانید به جای یک عدد تخم مرغ استفاده کنید تا روی عطر و مزه اثر نگذار

 

کره بادام زمینی

به جای تخم مرغ در هنگام تهیه کلوچه، کیک و براونی می توانید از کره بادام زمینی یا کره بادام شیرین استفاده کنید. به جای یک عدد تخم مرغ، 3 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی معادل 60 گرم کافی است. روغن موجود در کره بادام زمینی می‌تواند عاملی چسبنده شبیه تخم مرغ باشد.

آب گازدار

یکی از کاربردهای استفاده از تخم مرغ پف دار نمودن کیک و… است. برای تهیه کیک، کاپ و بیسکوییت می توانید از آب گازدار استفاده کنید. آب گازدار رطوبت و پف کافی را به مخلوط شما می‌دهد. می توانید به جای یک عدد تخم مرغ از 4/1 پیمانه معادل 60 گرم آب گازدار استفاده نمایید.

 

جایگزین تخم مرغ در آشپزی

جایگزین تخم مرغ در آشپزی

 

لسیتین سویا

تخم مرغ به ساختار کلی، رنگ، مزه و قوام کالاهای پخته شده کمک می کند اما به جای آن می توانید از لسیتین سویا که خاصیت چسبندگی آن مانند تخم مرغ است، استفاده نمایید. لسیتین سویا یک محصول جانبی از روغن سویا است و توانایی مخلوط کردن و نگه داشتن مواد در کنار هم را داراست پس در دستور آشپزی به جای یک عدد تخم مرغ از 1 قاشق غذاخوری (14 گرم) پودر لسیتین سویا استفاده نمایید.

پودر اروروت

اروروت یک گیاه با غده زیرزمینی سرشار از نشاسته می باشد که از ریشه‌های آن نشاسته را استخراج نموده و به صورت یک پودرو… خشک می کنند. در آشپزی، شیرینی پزی و… می توانید به جای یک عدد تخم مرغ از دو قاشق غذاخوری پودر اروروت و 3 قاشق غذاخوری آب استفاده نمایید. پودر آروروت شبیه نشاسته ذرت می باشد.

آب نخود سبز یا لوبیا سفید

آکوفابا یا آبی از نخود یا لوبیای سفید به جا می‌ماند، جایگزین مناسبی برای تخم مرغ است و این مایع غلظتی مشابه تخم مرغ دارد. برای تهیه مارشمالو، ماکارون یا نوقا و دستورهای غذایی که سفیده تخم مرغ دارند، از مایع نخود (آبی که در کنسرو نخود قرار دارد) استفاده کنید. به جای یک عدد تخم مرغ 3 قاشق غذاخوری معادل 45 گرم از این مایع کافی است.

 

پوره سیب

در برخی از دستورها می توانید به جای تخم مرغ از پوره سیب پخته استفاده نمایید. برای شیرین کردن این پوره می توانید از ادویه‌هایی مثل جوز و دارچین استفاده کنید اما در صورت استفاده از پوره سیب شیرین به مقدار شکر در دستور غذایی‌تان توجه نمایید. به جای یک عدد تخم مرغ از 4/1 پیمانه پوره سیب که حدود 65 گرم می‌شود، استفاده کنید.

جایگزین تخم مرغ در آشپزی

جایگزین تخم مرغ در آشپزی

مارگارین

به جای اینکه روی دستور پخت ها از تخم مرغ هم زده استفاده نمایید، می توانید از مارگارین آب شده استفاده کنید چرا که مارگارین یک جایگزین برای لعاب تخم مرغ است.

پوره آووکادو

همانطور که تخم مرغ در برخی دستورهای تهیه کیک رطوبت مواد را تامین می کند، استفاده از آووکادو نیز به جای تخم مرغ، رطوبت و چربی موادتان را تأمین می‌کند. به جای یک عدد تخم مرغ می توانید یک‌چهارم فنجان پوره آووکادو استفاده کنید.

لوبیا سفید

به جای اینکه به سالادها و ساندویچ ها تخم مرغ آبپز اضافه کنید، می توانید از لوبیای سفید استفاده کنید زیرا بافت و محتوای پروتئینی لوبیای سفید، مشابه تخم مرغ است و می تواند جایگزینی برای تخم مرغ آب‌پز باشد.

 

جایگزین تخم مرغ در آشپزی

جایگزین تخم مرغ در آشپزی

توفو له شده

اسکرامبل توفو جایگزین مناسبی برای اسکرامبل تخم مرغ می باشد. 2 اونس (حدود 56 گرم) توفو نرم یا سفت را می توانید در دستورهای آشپزی به جای یک عدد تخم مرغ به کار ببرید. از زردچوبه نیز کمک بگیرید تا رنگ توفو شبیه تخم مرغ شود.

ترکیب سرکه و جوش شیرین

سرکه سیب یا سرکه سفید تصفیه شده یکی از جایگزین ها برای تخم مرغ است. برای تهیه کیک‌ها، پنکیک و نان‌های با پخت سریع سرکه سیب یا سرکه سفید تصفیه شده جایگزین خوبی برای تخم مرغ است. به جای یک تخم مرغ می توانید از 1 قاشق چایخوری جوش شیرین با 1 قاشق غذاخوری سرکه استفاده نمایید.زمانی که جوش شیرین و سرکه با هم ترکیب می‌شوند شروع به ایجاد یک واکنش شیمیایی می‌کنند که دی اکسید کربن و آب را تولید می‌کند چیزی که برای سبکی و هوادهی فراورده نهایی شما مناسب است.

ماست یا دوغ

ماست و دوغ نیز یکی دیگر از جایگزین ها برای تخم مرغ است. بهتر است از ماست ساده استفاده کنید. از یک چهارم فنجان (60 گرم) ماست یا دوغ می توانید به جای یک عدد تخم مرغ استفاده نمایید.

 

 

Ashkene

اشکنه / طرز تهیه اشکنه رب انار

kofte paniry

کوفته / طرز تهیه کوفته پنیری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا