جاذبه گردشگری هند

شنبه 23 اردیبهشت 1402 جاذبه های گردشگری
 جاذبه گردشگری هند

 جاذبه گردشگری هند

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان کشوری واقع در جنوب آسیا است که بخش گسترده ای از شبه قاره هند را شامل می‌شود و پایتخت آن دهلی نو می‌باشد.کشور هند از شمال غربی با پاکستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شمال شرقی با برمه و بنگلادش همسایه‌است. همچنین هند از خاور با خلیج بنگال، از باختر با دریای عمان، و از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد.

هند، سرزمینی پرجنب و جوش از تضادهای شگفت انگیز است که دنیای سنتی و مدرن در آن به هم پیوندیده‌اند. این هفتمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت و دومین کشور از نظر جمعیت، دارای میراث غنی است که نتیجه قرن‌ها فرهنگ و مذاهب مختلف است که آثار خود را برجای گذاشته‌اند. در این سرزمین، مسافران می‌توانند تجربه مجموعه ای از مکان‌های مقدس و برخوردهای معنوی را داشته باشند. همچنین، دوستداران طبیعت می‌توانند از سواحل آفتابی، پارک‌های سرسبز ملی و پناهگاه‌های حیات وحشی مهیج لذت ببرند.

1. تاج محل ، آگرا در هند

تاج محل در شهر آگرا، مقبره‌ای عظیم از سنگ مرمر سفید است که بین سال‌های 1632 تا 1653 به دستور شاه جهان، امپراتور مغول، به یاد همسر محبوبش ساخته شد. این قطره که به گونه ابدیت شناخته می‌شود، یکی از شاهکارهای معماری مغول و جاذبه‌های گردشگری مهم هند است. علاوه بر مقبره‌ی مرمر گنبدی سفید، تاج محل شامل چندین ساختمان دیگر زیبا، استخرهای منعکس کننده و باغ‌های تزئینی گسترده با درختان و بوته‌های گلدار است. این زیباترین آرامگاه هند، با نام ممتاز محل، همسر مورد علاقه شاه جهان امپراتور را به یادگار می‌گذارد. این ساختمان در سال 1631 با مرگ همسر محبوب شاه آغاز شده و برای تکمیل آن تا سال 1648، ۲۰۰۰۰ کارگر مشغول به کار شدند.

تاج محل در آگرا

تاج محل در آگرا

2. شهر مقدس وراناسیدر هند

شهر مقدس واراناسی، یکی از مراکز بزرگ زیارتی برای هندوها است و با رودخانه قدرتمند گنگ، یکی از مهمترین نمادهای مذهبی ایمان در ارتباط است. واراناسی، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مسکونی در جهان است که به قرن ۸ قبل از میلاد بازمی‌گردد.از بسیاری جهات، واراناسی بهترین و بدترین جنبه‌های هند را تجسم می‌بخشد و می‌تواند کمی طاقت‌فرسا باشد. واراناسی، واقع در کرانه رود گنگ، برای هندوها، بودایی‌ها و جین‌ها مقدس است. صحنه‌ای که زائران در هنگام طلوع آفتاب در رودخانه گنگ، عبادت خود را انجام می‌دهند، یکی از چشمگیرترین مکان‌های دیدنی در جهان است.

شهر مقدس وراناسی

شهر مقدس وراناسی

3. غارهای الورا در هند

غارنوردی در غارهای الورا، یکی از بزرگترین مجتمع‌های غار صومعه‌معبد جهان که از صخره‌ها بریده شده است، هنری به ارتفاعات جدید کشیده است. ایلورا دارای ۱۰۰ غار است، اگرچه فقط ۳۴ غار برای عموم آزاد هستند. بزرگترین کاوش سنگی یکپارچه در معبد کایلاسا پیدا شده است که مساحتی به اندازه دو برابر پارتنون در آتن دارد و بین قرن هفتم و نهم ساخته شده است. غارها به خدایان هندو، بودایی و جینیسم اختصاص یافته‌اند.غارهای معروف بنای یادگار الورا، بین قرن پنجم تا دهم توسط راهبان بودایی، جین و هندو ساخته شده‌اند و سفری عالی را از بمبئی، که ۳۰۰ کیلومتری غرب آن قرار دارد، ارائه می‌دهند.

غارهای الورا ، اورنگ آباد

غارهای الورا ، اورنگ آباد

4. کاخ میسور در هند

این کاخ زیبا و سه طبقه کاملاً در سال 1897 بازسازی شد و دارای برجسته هایی مانند برج های مربع شکل زیبا و گنبدهای آن است. بسیاری از سقف ها و ستون های تزئین شده در سالن دوربر ؛ و غرفه ازدواج باشکوه ، با کاشی های کف لعاب دار ، شیشه های رنگی خیره کننده ،

جاذبه های گردشگری اقلید فارس

آثار هنری و نمایش جواهرات (این مکان نیز جایی است که در موارد خاص ، تخت طلای نفیس به نمایش گذاشته شده است). کاخ اصلی آنها در سال 1399 ساخته شد و کاخ فعلی در سال 1912 تکمیل شد. کاخ جدید تلفیقی از سبک های مسلمان ، هندو ، گوتیک و رایپوت است. دارای سه طبقه بلند ، دارای گنبدهای مرمر صورتی عمیق و برج عاج.

کاخ میسور

کاخ میسور

5. شهر طلایی: جیزالمر در هند

جیزالمر در دورترین گوشه غربی راجستان، نزدیک مرز با پاکستان قرار دارد. دیوارهای ماسه‌سنگی زرد “شهر طلایی” از کویر ثار مانند صحنه‌ای از شب‌های عربستان بلند می‌شوند، در حالی که قلعه جیزالمر شهر را تاجگذاری می‌کند. تجارت غیرقابل کنترل، دید عاشقانه جیزالمر را کمرنگ کرده است، اما حتی با وجود کلاهبرداری‌ها و اتوبوس‌های مسافرتی، همچنان یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری هند است.

این شهر که زمانی یک پایگاه استراتژیک بود، پر از قصرهای باشکوه قدیمی، دروازه‌های باشکوه و قلعه عظیم جیزالمر است که به عنوان قلعه طلایی نیز شناخته می‌شود؛ سازه‌ای دلهره‌آور قرن دوازدهم که در بالای شهر قرار دارد.

شهر طلایی: جیزالمر

شهر طلایی: جیزالمر

کشور چین

جاذبه های گردشگری چین

کشور اردن

کشور اردن/همه چیز درباره کشور اردن

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا