جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

پنج‌شنبه 26 اسفند 1400 جاذبه های گردشگری
جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

وِنیز (به ایتالیایی:Venezia) جزیره ای در شمال ایتالیا که در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته است و بصورت جزیره های کوچک است که جزیره ها به وسیلهٔ کانال هایی از هم جدا شده اند و تردد در شهر به وسیله قایق صورت می گیرد.

جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

ونیز ،شهر عابرین پیاده، تنها شهری در جهان است که در آن ماشین تردد نمیکند شهر ونیز یکی از شهرهای گردشگر پذیر جهان است و سالانه میلیون ها گردشگر به این شهر می روند. از دیدنی های شهر ونیز می توان به میدان سن مارکو محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیح که به سن مارکو مشهور است، اشاره کرد.

شهر ونیز به خاطر شکل عجیب و همچنین تعدد آثار تاریخی و هنری و معماری در لیست میراث جهانی یونسکو نیز قرار گرفته که همین امر موجب شده سالانه میلیونها نفر(بیست میلیون به طور تخمینی) از سر تا سر جهان برای دیدن این شهر زیبا به ایتالیا سفر کنند.

ونیز شهر جشنواره ها و کارناوال ها نیز هست. برای مثال جشنواره ی فیلم ونیز در اواخر اگوست، هر سال یکی از اتفاقات مهم دنیای فیلم و هنر است. کارناوال مشهور ونیز هم که در ماه فوریه در تمام شهر برپاست، از بزرگ ترین و قدیمی ترین کارناوال های جهان است.

این کارناوال به کارناوال ماسک ها نیز مشهور است. همان ماسک هایی که شاید در Eyes Wide Shut دیده باشید. ماسک های آن فیلم را نیز هنرمندان این شهر ساخته اند. به غیر از ماسک ها، کریستال های ونیزی هم شهرت فراوان دارند و طرز ساخت شان دیدنی است. این کریستال ها را هنوز با روش سنتی در جزیره های اطراف ونیز (مورانو و بورانو) می سازند:ظریف وخارق العاده با قیمت های بالا.

شهر ونیز هم سطح دریا می باشد و دارای 118 جزیره می باشدونیز شهر عابرین پیاده

جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

تاریخچه شکل گیری ونیز

شهر ونیز به صورت امروزی در سال 800 بعد از میلاد با پیشینه زیستی ماقبل تاریخ به وجود آمد.تالاب ونیز در سال 800 بعد از میلاد مسیح کم کم شکل امروزی را به خود گرفت قبل از آن هم با توجه به منابع غنی برای شکار و ماهیگیری افرادی می زیستند به طور پراکنده، طبق شواهد تاریخی در زمان قبل از رومیان نیز تمدنی با مشاغلی از قبیل ماهیگیری، تولید نمک و حمل و نقل دریایی در این منطقه وجود داشته.

با آمدن رومیان به این منطقه مشاغل رونق بیشتری می گیرد و بنادر ساخته می شود (کیوجا) اولین بندر ساخت رومیان در نزدیکی ونیز است. آثار متعددی که هنوز هم پای بر جاست در همین دوران ساخته می شود و بنا بر شواهدی رومیان از ونیز به عنوان تفرج گاه برای تعطیلات نیز استفاده می نمودند.

بنا بر نظر کرونیکن آلتیللانته تاریخ نویس قرن 11 میلادی، برای اولین بار در 25 مارس 421 با افتتاح کلیسای سن جاکومتو بر روی پل ریآلتو شهر ونیز به طور رسمی ایجاد شد بعدها ساکنان نواحی اطراف با پناه آوردن به ونیز بعد از حملات مکرر لونگو باردی ها در سال میلادی 568 به جمیعت شهر افزودند.

دستور پخت پاستا ایتالیایی

ونیز دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد

جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

موقعیت جغرافیایی ونیز

شهر ونیز هم سطح دریا می باشد و دارای 118 جزیره، بعضی از این جزایر به هم به وسیله پل متصل می باشند و بعضی دیگر مجزا.قسمت تاریخی ونیز که درمرکز شهر ونیز قرار دارد به طور سنتی و از قدیم به شش قسمت تقسیم شده. این مناطق شش گانه عبارتند از درسودورو، سانتا کروچه، سن پلو، سن مارکو، کانا رجو، کاستلو. این مناطق در دو طرف کانال گراند یا کانال بزرگ قرار دارند که حدود 150 کانال کوچکتر را به هم وصل می کند.

قسمت تاریخی ونیز که درمرکز شهر ونیز قرار دارد

 

 جزایر مهم دیگر که بخشی از ونیز به حساب می آیند

مورانو که به خاطر هنر شیشه سازی معروف است.

بورانو که به خاطر توری بافی و همچنین خانه های رنگارنگ معروف است.

تورچلو که گفته می شود قدیمی ترین جزیره در این منطقه می باشد از نظر سکونت.

لیدو که دارای دوازده کیلومتر طول می باشد و به خاطر ساحل زیبا و آرامش معروف می باشد.

 

آب و هوای ونیز

 

ونیز دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد در زمستان ها به حداقل 3 درجه بالای صفر به طور متوسط می رسد و در تابستان ها متوسط دمای هوا 24درجه بالای صفر. رطوبت هوا نیز بالا می باشد.

ترابریونیز

ونیز شهری بدون خودرو است.رفت وآمد در درون آن با قایق انجام می شود.

ونیز ،شهر عابرین پیاده، تنها شهری در جهان است که در آن ماشین تردد نمیکند

مَد یا بالا آمدن آب دریا

بالا آمدن آب دریا به غیر از مد معمولی می باشد بدین معنی که در ونیز به ویژه در بهار و پاییز سطح آب به اندازه ای بالا میاید که رفت وآمد را مختل می کند و کوچه پس کوچه های شهر پر از آب می شود درست مانند سیل. مد معمولی هنگامی که با طوفان و امواج همراه باشد موجب بالا آمدن آب بیش از حد معمول می شود که این مساله در ونیز یک مساله عادی می باشد و همه به آن عادت دارند.

از سال 2003 به این طرف پروژه ی عظیم سد دریایی متحرک که در نوع خودش بی نظیر می باشد در دست اجرا می باشد تا بدین وسیله با این پدیده ی بالا آمدن آب مبارزه کنند.ونیز ،شهر عابرین پیاده، تنها شهری در جهان است که در آن ماشین تردد نمیکند و برای قدم زدن بسیار مناسب می باشد. جزیره اصلی و مرکزی ونیز که ریالتین نام دارد را میشود به راحتی در یک ساعت پیاده روی تماشا کرد.

ونیز به داشتن کوچه های باریک معروف است. علت باریک بودن آن ها این است که در گذشته، تنها مسیر ارتباطی، کانالهای شهر بوده و درب اصلی هر ساختمان به یک کانال باز می شده و خیابان ها تنها فضایی برای جدا کردن ساختمانها از یکدیگر بوده و کاربرد دیگری نداشتند.

جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

جاذبه های گردشگری ونیز ایتالیا

 

مکان هایی برای سفرهای نوروزی

مکان هایی برای سفرهای نوروزی

موزه قرمز تخت جمشید

موزه قرمز تخت جمشید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا