جاذبه های گردشگری لیقوان تبریز

دوشنبه 15 فروردین 1401 جاذبه های گردشگری ، گردشگری
لیقوان تبریز

 جاذبه های گردشگری لیقوان تبریز

منطقه ای در دامنه کوهستان سهند و در جنوب شرقی تبریز وجود دارد که یک روستای کوهستانی و ییلاقی می باشد که لیقوان نام دارد در قسمت شرقی این روستا رودخانه لیقوان وجود دارد و آب شرب این روستا را تامین میکند.

بین تمامی دره های موجود در استان ، تنها دره لیقوان است که امکان ارائه خدمات به مسافران و گردشگران را دارد. با انکه روستای لیقوان ، با پنیر های قالبی در ایران شناخته شده اما اگر تنها به عنوان یک گردشگر به آن روستا وارد شوید تمام ذهنیت تان تغییر پیدا میکند چرا که این روستا به قدری جاذبه دارد که به راحتی شما را مجذوب خود می کند.

 

طبیعت لیقوان آنقدر شگفت انگیز و غافلگیر کننده است که ممکن است هربار متعجب تر از قبل از خود بپرسید آیا صحنه ای که میبینید واقعی است یا خیر!وجود باغ های میوه و کشتزار های سرسبز در طول سال مخصوصآ در فصل تابستان هزاران گردشگر و طرفدار طبیعت را به سمت خود معطوف می کند.

این روستای کوهستانی در 36 کیلومتری شرق تبریز و 24 کیلومتری جنوب شهرستان باسمنج در دامنه کوه سهند واقع است. شما بعد از عبور از روستای بیرق و هروی به این روستای سرسبز می رسید . لیقوان یکی از بزرگترین  پرجمعیت ترین و در عین حال زیباترین روستاهای تبریز به شمار می رود که در دل یک دره زیبا و باصفا در دامنه کوه های سهند قرار گرفته است و از آن به عنوان یک روستای تاریخی یاد می شود.

 

لیقوان تبریز

لیقوان تبریز

فلسفه گذاری روستای لیقوان

در زبان محلی این روستان را لیوان یا لوان می نامند که به معنای آب های گرم بازار آتشفشانی و دامنه سهند جاری هست. این روستا همیشه مجموعه ای از دره های سهند که آب گرم از آنها جاری بوده وجود دارد دلیل اینکه این منطقه لقب دره بهشت خود گرفته است به خاطر دارا بودن آب و هوای کوهستانی و خنک و چشمه های آب گرم آن است.
همچنین بخاطر بن بست بودن این روستا ، بستری مناسب برای چرای گوسفندان می باشد. این روستا به شدت برای زندگی عشایری مناسب می باشد.

طبق گفته هایی که شد روستای لیقوان در تبریز واقع شده است و شرایط ویژه ای از لحاظ پوشش گیاهی دارد گیاهان دارویی همچون قارچ ، بابونه ، پونه و … در آن فراوان است. وجود گوسفندان در این منطقه باعث شد مردم این روستا شروع به تهیه پنیری لذیذ بکنند که به جرات میتوان گفت طعم این پنیر در خاورمیانه تک و بی نظیر است و به دلیل همین خاصیت و طعم بی نظیرش به شهرت رسیده است.

تقریبا 10 کارخانه پنیر سازی در این منطقه فعالیت میکنند که اقدام به تولید صدها تن پنیر از شیر خالص گوسفندان محلی روستای لیقوان کرده  و به سراسر کشور صادر میکنند

چشمه های آب گرمی که در روستای لیقوان وجود دارند از بقایای آتشفشانهای خاموش کوه های سهند و تغییرات زیرزمینی سرچشمه می گیرند و از جذابیت های این روستا به شمار می روند باید بدانید این چشمه ها از مجموعه چند رودخانه تشکیل شده اند و در کنار همین رودخانه ها شاهد جوشش آب های گوارایی از دل زمین هستیم به خاطر همین شرایط اقلیمی غنی ترین و بهترین آب های معدنی را در این منطقه می توان یافت.

اصلی ترین ساختار روستای لیقوان تبریز

ساختار این روستا بصرت پلکانی است به همین خاطر زمین های کشاورزی در این روستا اهمیت زیادی دارند و این موضع باعث شده تمامی روستا بر روی صخره های حاشیه زمین ساخته شود و در نهایت معماری روستا به صورت پلکانی در بیاید.

جاذبه های گردشگری ژاپن

محصولات تولیدی روستای لیقوان تبریز

محصولات کشاورزی و لبنی

جو ، گندم ، سیب ، گردو ، سیب زمینی ، شیر ، خامه ، دوغ ، کره ، روغن حیوانی ، گلابی ، کشک ، نخود و پنیر لیقوان از محصولات لبنی و کشاورزی هستند که می توان به تولید آنها در روستای لیقوان اشاره کرد.

غذاهای محلی روستای لیقوان

غذای محلی این روستا آبگوشت مخصوص لیقوان(پیتی) و دیزی ، اوماج آشی ، یارما شورباسی و قورمای می باشد که پیشنهاد میکنم طعم لذیذ آن را بچشید

تاریخ روستای لیقوان

چنانچه بخواهیم مروری بر تاریخ روستای لیوان داشته باشیم این گونه می توان گفت که مهمترین رخداد تاریخی در این روستا متعلق به دوره معاصر و حمله افراد حزب دموکرات آذربایجان در سال 1324 می باشد که در پی این حمله حاج احتشام لیقوانی ارباب این روستا و بزرگترین مالک آذربایجان در دوره فئودال به قتل می رسد و در تصمیمی بزرگ از سوی سران فرقه دموکرات در تبریز تصمیم به مبارزه علیه فئودال های آذربایجان و ریشه کن کردن حاکمیت اربابی گرفته شد و مبارزه از لیقوان شروع شد.

صنایع دستی روستای لیقوان

با توجه به اینکه این منطقه یک روستا به شمار می رود بنابراین صنایع دستی شغلی برای اهالی روستا به شمار رود محصولاتی که زنان و مردان این روستا اقدام به تولید آنها می کنند عبارتند از لباس های نمدی مردانه(شال پالتار) ، ظروف سفالی(معروف به لیقوان قابی) ، لباس های محلی زنانه(کوینح) ، لباس های مخمل و چین دار زنانه(یل تومان) ، جوراب های پشمی مردانه و زنانه ، چاروق ، قالی و قالیچه ، جلیقه و شال ، کلاه نمدی ، جاجیم و گلیم و همچنین تابلو فرش های نفیس می باشد.

آثار تاریخی روستای لیقوان
از جمله آثار تاریخی این روستا می توان به قبرستان و خانه اربابی اشاره کرد تاریخ قدمت این قبرستان کهن و خانه اربابی متعلق به قرن هفتم هجری می باشد که پر اهمیت ترین جاذبه گردشگری و تاریخی این روستا محسوب می شوند. بر روی قبرهای این قبرستان سنگ نوشته های قدیمی و تاریخی گوناگونی قرار دارند به طرز کاملاً ماهرانه ای جملات متعددی روی سنگها حکاکی شده اند.البته باید بدانید متاسفانه این قبرستان نیز همانند سایر گورستانها از دست سوداگران و سارقین در امان نبوده و بعضی از آثار باستانی آن که ارزش زیادی داشتند غارت شده است. این قبرستان از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است تا جایی که نام آن در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و خوشبختانه در سالهای اخیر از سوی سازمان میراث فرهنگی در راستای مرمت و بازسازی آن اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.

 

معرفی جاذبه های گردشگری و تاریخی

  • پل حاج سالار لیقوان (حاج سالار کورپوسی)
  • عمارت سنگی لیقوان (داش عمارت)
  • چشمه های معدنی لیقوان
  • آب گرم طبیعی لیقوان
  • زاغه های طبیعی موجود در سردخانه بزرگ لیقوان
  • دره جنگلی و گردشگری لیقوان
  • قبرستان تاریخی لیقوان
  • رودخانه لیقوان

آدرس روستای لیقوان

جاده ارتباطی لیقوان-تبریز از مسیر «دروازه تهران» شهر تبریز شروع شده و پس از گذر از شهر باسمنج و روستای های هروی (هربی) بیروق (بره) به روستای لیقوان می رسد.هروی (هربی) بیروق (بره) به روستای لیقوان می رسد.

پر بازدیدترین مکان ها در نوروز امسال

پر بازدیدترین مکان ها در نوروز امسال

جاذبه های گردشگری لبنان

جاذبه های گردشگری لبنان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا