جاذبه های گردشگری ترکمنستان

سه‌شنبه 6 مهر 1400 جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری ترکمنستان

کشور ترکمنستان، کشوری واقع در آسیای مرکزی است که با دریای زیبای خزر هم‌مرز بوده و یکی از مشهورترین مناطق توریستی آسیا به شمار می‌رود.با سفر به قلب قاره آسیا دیدنی های کشور زیبای ترکمنستان را از دست ندهید. کشور ترکمنستان در آسیای میانه و در همسایگی ایران، افغانستان، ازبکستان و قزاقستان قرار گرفته است و از طریق دریای خزر نیز با کشورهای روسیه و جمهوری آذربایجان مرز آبی دارد.

ترکمنستان یک مقصد توریستی بسیار محبوب است. این کشور در سراسر جهان برای معماری و مکانهای باستان شناسی آن مشهور است. کشور ترکمنستان در قاره آسیا ( میانه ) واقع شده است ، پایتخت آن شهر عشق آباد است و زبان مردم ترکمنی است با مجله خانواده دایان همراه ما باشید تا شمارا با ناب ترین مکان های گردشگری کشور ترکمنستان آشنا کنیم

جاذبه گردشگری در ترکمنستان

جاذبه های گردشگری ترکمنستان

آشنایی با جالب ترین مکانهایی بازید در ترکمنستان

 

 1-عشق آباد پایتخت بنای یادبود پر از معماری مرمر و طلایی

عشق آباد پایتخت ترکمنستان است و یکی از جالب ترین مکانهایی است که می توانید از آن بازدید کنید! آیا می دانید عشق آباد دارای رکورد بیشترین تراکم در ساختمانهای مرمر سفید در جهان است. این شهر همچنین دارای رکورد بیشترین تعداد استخرهای چشمه در یک فضای عمومی و بسیاری از کنجکاوی های دیگر است. برای سفر یک روزه از عشق آباد گزینه های مختلفی وجود دارد مانند بازدید از خرابه های باستانی قدیمی نسا یا بازدید از مزرعه پرورش اسب با نژاد معروف اسب های آخال تکه.

عشق آباد (Ashgabat) شهری تاریخی با فرهنگ و پایتخت کشور ترکمنستان است. شهری اسلامی که در سال های اخیر خود را به عنوان یکی از بهترین و پیشرفته ترین شهرهای آسیای مرکزی معرفی کرده است. این شهر از مشهد تنها ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد.ه دارد.

 

جالب ترین مکانهایی گردشگری در ترکمنستان

جاذبه های گردشگری ترکمنستان

 

 2-دیافراگم گاز نیز به عنوان “دروازه جهنم” شناخته می شود

یکی از غیر معمول ترین موارد برجسته گردشگری در سراسر جهان این دهانه گاز سوزان است که به آن “دروازه جهنم” نیز گفته می شود. دروازا از زبان ترکمنی به معنی دروازه است و شعله های آتش از دهانه عظیم در وسط بیابان تخیل مسافران و مردم محلی را برمی انگیزد. تاریخچه پشت این دهانه اسرارآمیز بسیار ساده است ، زیرا در سال 1971 زمین شناسان شوروی مشغول حفاری گاز در محل یک غار بودند.

غار فروریخت و باعث آزاد شدن گاز شد. هیچ کس آسیب ندید. با این حال ، از ترس مسموم شدن ، عمداً گاز به آتش کشیده شد. هیچ ثبت دقیقی از این رویداد وجود ندارد ، اما واقعیت این است که از آن زمان تاکنون این غار گاز در حال سوختن است. قطر دهانه 69 متر و عمق 30 است.

زندگینامه ابو علی سینا

شما می توانید آن را دور بزنید ، و از سال 2018 ، حتی حصار برای ایمنی مسافران نصب شده است. شما می توانید از این سایت شگفت انگیز در صحرای کاراکوم دیدن کنید و شب ماندن و دیدن آن بسیار چشمگیر است. در سال 2013 ، رکورد دیگری در گینس ثبت شد که توسط اولین مردی که به پایین دهانه گاز رسیده بود ، ثبت شد.

 

جالب ترین مکانهایی گردشگری در ترکمنستان

جالب ترین مکانهایی گردشگری در ترکمنستان

 

 3 – صخره های سوررئال و چشم انداز دره ها

دره های چشمگیر یانگیکالا 5.5 میلیون سال پیش تشکیل شده اند و این مناظر شگفت انگیز آهکی توسط رودخانه ها و بادهای کویر کاراکوم شکل گرفته اند. حدود 15 میلیون سال پیش ، این منطقه منطقه ای ساحلی از اقیانوس / دریا Paratethys باستان بود. این یکی از نقاط برجسته کشور است ، اما گردشگران زیادی به آنجا نمی روند ، بنابراین اگر تصمیم به گشت و گذار در این مناطق کشور دارید ، به احتمال زیاد همه چیز را برای خود خواهید داشت. شما می توانید از طریق بالکان آباد یا ترکمنباشی به آنجا برسید ، زیرا از هر دو شهر فاصله حدود 160 کیلومتر است.

 

جالب ترین مکانهایی گردشگری در ترکمنستان

جالب ترین مکانهایی گردشگری در ترکمنستان

 

 4 – خرابه های مرو یک شهر باستانی که فقط یکی از بزرگترین شهرهای جهان بوده است

مرو از سال 1999 یکی از میراث جهانی یونسکو است و تاریخ ویرانه های آن 4000 سال است. تا قرن یازدهم ، این یکی از مراکز مهم یادگیری در جهان اسلام بود. در قرون یازدهم و دوازدهم میلادی این شهر پایتخت امپراتوری بزرگ سلجوقیان بوده است. در قرن سیزدهم بیش از 500000 نفر جمعیت داشت و در آن زمان یکی از بزرگترین شهرهای جهان محسوب می شد.

در سال 1221 توسط امپراطوری مغول تخریب شد و از آن زمان تاکنون چندین بار بازسازی شد ، اما هرگز به شکوه سابق خود نرسید. امروزه می توانید در ویرانه های قلعه های باستانی ، خیابان های قرون وسطایی قدم بزنید و حتی از آرامگاه سلطان سنجر حاکم سلجوقی دیدن کنید. قلمرو این سایت 353 هکتار مساحت با 883 هکتار منطقه بافر را پوشش می دهد. با قدم زدن در این خرابه های بزرگ آجری گلی ، دشوار است تصور کنید که زمانی شهری مهم در جاده ابریشم بوده است.

 

جالب ترین مکانهایی گردشگری در ترکمنستان

جالب ترین مکانهایی گردشگری در ترکمنستان

 

5- گونور تپه – یکی از قدیمی ترین شهرهای ساکن شده

این مکان باستانی جالب توجه دیگری است که در 60 کیلومتری مرو باستان واقع شده است. این مکان محل استقرار اولیه عصر مفرغ است که مربوط به سالهای 2400-1600 قبل از میلاد است. در دهه 1970 حفاری شد و به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای مجموعه باستان شناسی Bactria – Margiana (BMAC) یا تمدن Oxus شناخته شد.گونور دپه یکی از اولین شهرها در ترکمنستان  بود.

 

جالب ترین مکانهایی گردشگری در ترکمنستان

جالب ترین مکانهایی گردشگری در ترکمنستان

منبع:travel.com

میدان شارل دوگل

میدان شارل دوگل فرانسه و طاق پیروزی پاریس +عکس

روستای گرسماسر

مکان دیدنی روستای گرسماسر

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا