جاذبه های گردشگری تاجیکستان

دوشنبه 12 اردیبهشت 1401 جاذبه های گردشگری
جاذبه های گردشگری تاجیکستان

جاذبه های گردشگری تاجیکستان

تاجیکستان کوچک‌ترین کشور آسیای میانه ولی مرتفع‌ترین آنهاست. بیش از نیمی از زمین‌های این کشور 3000 متر از سطح دریا بالاتر هستند. پس به کاربردن اصطلاح بام جهان برای این کشور کامل مناسب است. این ارتفاع، طبیعت تاجیکستان را متمایز از کشورهای همسایه‌اش کرده و این مزیتی گران‌بها در گردشگری تاجیکستان است. در میان این طبیعت زیبا روستا و شهرهایی پراکنده‌اند که شکوه تاجیکستان را فراتر از همیشه نشان می‌دهند. اگر دوست دارید جاهای دیدنی تاجیکستان را بشناسید دایان را همراهی کنید.

 

موزه مردم نگاری

موزه مردم نگاری - جاهای دیدنی تاجیکستان

موزه مردم نگاری

موزه مردم نگاری در پایتخت تاجیکستان، دوشنبه، موزه‌ای ملی از آثار باستانی است. این موزه مجموعه‌ای بی‌نظیر از لباس‌های سنتی تاجیکی؛ جواهرات و نمونه‌هایی از پارچه ابریشم به نام اطلس، را شامل می‌شود. بافت پارچه اطلس به طور سنتی توسط آقایان انجام می‌شود و رنگ‌آمیزی آن هم به طور سنتی با رنگدانه‌های طبیعی مثل دانه انار یا نیل و بسیاری رنگدانه‌های طبیعی دیگر انجام می‌گیرد. بافت این پارچه هنر خاصی می‌طلبد که متاسفانه حتی در تاجیکستان هم هنر اطلسی‌بافی رو به نابودی است. موزه مردم نگاری دوشنبه از جاهای دیدنی تاجیکستان است که بسیار مورد استقبال توریست ها قرار گرفته است.

 

سد نورک

سد نورک - جاهای دیدنی تاجیکستان

سد نورک

سد نورک با 70 کیلومتر طول دومین سد مرتفع جهان است. آب زیبای به رنگ آبی اوپالی این سد، در بین کوه‌ها منظره‌ای بسیار چشم‌نواز را به وجود آورده که از بزرگراه اصلی شهر دوشنبه قابل دیدن است. در این سد تعدادی قایق شخصی وجود دارد که ساکنین در آخر هفته‌ها برای استراحت از آنها استفاده می‌کنند. با توجه به این که سد منطقه‌ای حساس است، ورود به آنجا نیاز به مجوز‌های خاص و یا استفاده از عضویت کلوپ آبی تاجیکستان دارد. سد نورک یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان در فاصله 80 کیلومتری شهر دوشنبه است و حمل و نقل آبی در آن فقط از طریق کلوپ آبی تاجیکستان ممکن است.

پارچان

این بنای زیبا یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان در شهر دوشنبه است که در محوطه بیرونی کتابخانه ملی، برای بزرگداشت استقلال تاجیکستان ساخته شد. پارچان ستون باریک و سفید سنگ مرمر است که نسخه‌ای طلایی از نشان ملی تاجیکستان روی آن قرار دارد.

بازار شاه منصور

بازار شاه منصور از دیدنی های تاجیکستان

بازار شاه منصور

بازار شاه منصور که به آن بازار سبز هم گفته می‌شود یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان و قلب تجارت این کشور است. این بازار مکانی عالی برای حس زندگی واقعی در یک شهر تاجیکی است. چرخ دستی‌های خربزه، زردآلو و هلو، ظرف‌های بزرگ آلومینیومی ماست که با قاشق‌های چوبی هم‌زده می‌شوند و گاری‌های فروش نان، هرج و مرج زیبایی خاصی به بازار شاه منصور داده است.

کوه‌های فان

احتمالاً زیباترین سلسله کوه نه تنها در تاجیکستان، بلکه در تمام آسیای میانه، کوه‌های فان در غرب تاجیکستان هستند. این منطقه دیدنی که به راحتی از دوشنبه در دسترس است، چندین قله 5000 متری برفی دارد. مرتفع‌ترین قله آن که یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان است، Chimtarga نام دارد و ارتفاعی در حدود 5489 متر دارد. مسیرهای کوهنوردی متفاوت و دیدنی زیادی در کوه‌های فان وجود دارند که پیشنهاد می‌کنیم از نقاط دیدنی برجسته‌ای از جمله دریاچه‌های علاء الدین، دریاچه بی‌بی جنت و دریاچه چوکوراک در طول آنها بازدید کنید.

دریاچه اسکندرکول

دریاچه اسکندرکول تاجیکستان

دریاچه اسکندرکول

این دریاچه مثلثی در کوه‌های فان قرار دارد و بر اساس افسانه‌ها به اسکندر بزرگ مرتبط می‌شود. البته هنوز ثابت نشده است که اسکندر هیچ‌گاه این دریاچه را دیده است یا خیر. اسکندرکول یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان و مکانی عالی برای پیاده‌روی کمپینگ و شنا است. سواحل این دریاچه سنگریزه است.

قلعه یامچون

قلعه یامچون تاجیکستان

قلعه یامچون

قلعه یامچون(Yamchun) در دره واخان (Wakhan)، بقایای ارگی شکوهمند در امتداد جاده ابریشم است. این قلعه‌ها برای دفاع از تجار و امپراطوری کوشان در حدود 300 سال قبل از میلاد ساخته شده است. زمین لرزه‌ها و رانش زمین باعث ویرانی بخش بیشتری از ارگ شده‌اند. چشمه‌های آب گرم بی‌بی فاطمه هم در اطراف این ارگ وجود دارد.

بزرگراه پامیر

بزرگراه پامیر - جاهای دیدنی تاجیکستان

بزرگراه پامیر

بزرگراه پامیر، دومین بزرگراه بین‌المللی روی کره زمین و مرتفع‌ترین است. بزرگراه در امتداد جاده ابریشم باستانی قرار دارد و مسیری محبوب برای گشت و گذار اکتشاف‌گران و دوچرخه سواران است. این جاده تاجیکستان را به افغانستان و ازبکستان متصل می‌کند. این بزرگراه یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان است که می‌توانید از آن دریاچه‌های کوه کریستال آبی، گذرگاه‌های کوهستانی و غارهای کنار صخره ببینید.

آبشار گسگرف، بزرگ‌ترین چای خانه جهان، باغ گیاه شناسی کاخ ریاست جمهوری، مرکز باکتری‌شناسی، کاخ ملل، ساختمان اتحادیه نویسندگان و کتابخانه ملی هم از جاهای دیدنی تاجیکستان در شهر دوشنبه هستند.

خجند:‌ شهر کاخ‌ها، مساجد و ارگ‌ها 

شهر خجند که در گذشته به آن لنین آباد می‌گفتند، دومین شهر بزرگ تاجیکستان است. کمیل خجندی این شهر زیبا را با کاخ‌ها، مساجد و ارگ‌های بزرگ بنا کرد. در قرن سیزدهم مغول‌های بیشتر آثار خجند را نابود کردند. گفت می‌شود اسکندر کبیر زمانی شمالی‌ترین اردگاه خود را در این شهر تاسیس کرد. خجند امروزه مرکز تجارت خارجی و مملو از جاهای دیدنی تاجیکستان مثل موزه‌ها، بازار‌ها و پارک هاست.

ارگ خوجند

ارگ خوجند تاجیکستان

ارگ خوجند

چشم‌انداز اصلی شهر خجند، ارگ آن است که بخش بازسازی شده آن به عنوان یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان، در دسترس بازدیدکنندگان است. این ارگ زمانی محل سکونت اصلی اسکندر کبیر بود و هفت دروزاه و شش کیلومتر دیوار دفاعی دارد. تاریخچه نظامی ارگ خجند جدید است و به سال 1997 بر می‌گردد که حدود 300 نفر در این ارگ در جنگ بین ازبک‌ها و نیروهای تاجیکی کشته شدند.

بخش اصلی ارگ توسط ارتش اشغال شده ولی بخش بزرگی از دیوار شرقی آن بازسازی شده و موزه باستان‌شناسی را هم شامل می‌شود. اطراف ارگ مغازه‌های سوغاتی فروشی در کنار باغ‌های گل رز، نمایی با شکوه به وجود آورده‌اند.

موزه تاریخی سغد

این موزه که در زیرزمین بازسازی شده جنوب شرقی دیوار ارگ خجند ساخته شده است، مجموعه‌ای جذاب از موزائیک‌های مرمر مدرن را به نمایش می‌گذارد که زندگی اسکندر بزرگ را به تصویر می‌کشد. این تصاویر صحنه‌های جنگ و مراسم تشییع پیکر این جنگجو بزرگ نشان می‌دهد در حالی که دستانش خالی است و این مفهوم را می‌رساند که این جنگجو نیمی از جهان را فتح کرد اما بدون هیچ وسیله‌ای به خاک سپرده شده است. این موزه یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان و بهترین محل برای شناخت تاریخ است.

از دیگر ویژگی‌های این موزه می‌توان به منسوجات و لباس‌های زیبای تاجیکی، گلدوزی‌های سنتی تاجیکی و برخی فرش‌های دستباف تاجیکی که اخیراً بسیار نادر هستند، اشاره کرد. در تالار اصلی هم مجسمه تیمور مالک قهرمان محلی در جنگ با مغول‌ها قرار داد.

پنجشنبه بازار

پنجشنبه بازار - جاهای دیدنی تاجیکستان

پنجشنبه بازار

پنجشنبه بازار خجند یکی از مشهورترین بازارها در آسیای میانه است که با یک سالن بسیار زیبا با ورودی خاص قوسی و نمایی نئوکلاسیک صورتی و سبز در سال 1964 احداث شد. این بازار هرچند بزرگ‌ترین بازار تاجیکستان نیست ولی به طور حتم یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان است به خصوص روزهای پنج‌شنبه که سیل مردم روانه پنج‌شنبه بازار می‌شوند.

دو مجسمه طلاکاری زن و مرد از خریداران هنگام ورود استقبال می‌کنند. داخل سالن و اطراف آن رنگارنگ و زیباست. انواع صنایع دستی تاجیکی مثل کلاه مشکی تاجیکی را هم می‌توانید از این بازار بخرید.

مجتمع شیخ مسأل‌الدین

مجتمع شیخ مسأل‌الدین

مجتمع شیخ مسأل‌الدین

این بنا از جاهای دیدنی تاجیکستان و محل دفن شیخ مسأل الدین شاعر قرن دوازدهم و حاکم خجند است. از ویژگی اصلی این مجتمع، مقبره شیخ مسأل الدین، مسجد و مناره‌های آن است. گفته می‌شود که سقف این مقبره قرن چهاردهمی توسط معماران كلیسای جامع سنت باسیل ساخته شده است. مسجد این مجتمع پر از نقش‌های برجسته و ستون‌های چوبی حک شده است. خود مسجد در قرن بیستم با نمای سنگ سفید و مناره آجری 21 متری بنا شد. مناره دوم آن جدید‌تر است و به تازگی به مسجد اضافه شده و آجری با طراحی جدید و سنتی همراه با گنبدی از زمرد سبز است.

مجسمه لنین و مجسمه کمیل خجندی

مجسمه لنین و مجسمه کمیل خجندی

مجسمه لنین و مجسمه کمیل خجندی

مجسمه یادبود لنین به طول 22 متر از سال 1974 هنگامی که خوجند لنین آباد نامیده می‌شد؛ از مسکو به خجند منتقل شد. در سال 2011 این مجسمه از جای اصلی خود در منطقه شمال رودخانه به پارک پیروزی منتقل شد. امروزه مجسمه لنین به عنوان یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان در پارک آزادی خجند مورد بازدید گردشگران زیادی قرار می‌گیرد.

مجسمه لنین و مجسمه کمیل خجندی تاجیکستان

مجسمه لنین و مجسمه کمیل خجندی

مجسمه یادبود کمیل خجندی در تقاطع محل قرارگیری لنین و خیابانی به نام کمیل خجندی، قرار دارد.

پنجکنت: یادگار دوران جاده ابریشم

شهر روستایی پنجکنت در بخش غربی دره زرافشان بر روی کوه‌های بلند واقع شده است. سابقه تاریخی پنجکنت به روزهای مرتبط با رفت و آمد در جاده ابریشم باز می‌گردد. اماکن باستان‌شناسی، موزه و بازاری در این شهر قدیمی وجود دارد. پنجکنت به دلیل داشتن خوشمزه‌ترین غذای ملی کشور به نام پلو، مشهور است.

پنجکنت کهن

در بخش بالایی سواحل رودخانه زرافشان در فاصله یک و نیم کیلومتری جنوب شرقی پنجکنت، ویرانه‌های شهری بزرگ و قدیمی و یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان، پنجکنت کهن، قرار دارد که تصویری از شهرهای قرن پنج تا هشتم در جاده ابریشم است. این شهر در زمان حمله اعراب به آسیای میانه در قرن هشتم متروک شد. موزه‌ای در ساختمان سنتی تک اتاقه پنجکنت کهن با نسخه‌هایی از بهترین یافته‌های زندگی قدیمی در آن وجود دارد.

جاذبه های گردشگری قزاقستان

پنجکنت کهن

منطقه پنجکنت کهن سال‌ها مورد کاووش و بررسی قرار گرفته است و یافته‌های مهمی از جمله نقاشی‌های دیواری با صحنه‌های شکار و رقاصه‌ها در آن کشف شد که بخشی از این نقاشی‌ها در موزه به نمایش گذاشته شده است. بخش دیگری از این نقاشی‌ها در موزه ملی دوشنبه و بهترین بخش یافته‌های پنجکنت کهن در موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ در معرض نمایش قرار گرفته است.

موزه رودکی

این موزه زیبا و یک طبقه، با ستون‌های سفید و نمایی زیبا از گل‌ها و اتاقی به نام رودکی «پدر شعر فارسی» از جاهای دیدنی تاجیکستان در پنجکنت است که مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. در این موزه انواع منسوجات، نقاشی‌های دیواریو ابزارهای نوسنگی به نمایش گذاشته شده است.

پارک رودکی

پارک رودکی - تاجیکستان

پارک رودکی

پارک رودکی، پارکی بزرگ با درختان بالغ و مسیرهای پر از گل در کنار دریاچه و چشمه‌ها از جاهای دیدنی تاجیکستان در دوشنبه است. پارک رودکی محل قرار گرفتن پرچم بزرگ تاجیکستان، مجسمه رودکی و چشم‌انداز زیبای شهر، مکان مناسبی برای گذراندن پیک نیک و عکاسی است.

مجسمه رودکی محبوب‌ترین شاعر کشور در مرکز پارک رودکی در میان باغ گل رز قرار گرفته و مورد تجلیل تاجیکی‌ها است. مردم تاجیکی اعتقاد زیادی به این شاعر پارسی دارند و علاوه بر قرآن، کتاب اشعار رودکی همیشه در منازل آنها پیدا می‌شود.

بیرک

بیرک - دوشنبه تاجیکستان

بیرک

بیرک یا میله پرچم تاجیکستان با ارتفاع 165 متر برای بزرگداشت بیستمین سالگرد استقلال تاجیکستان برپا شد. بیرک یکی از دیدنیهای تاجیکستان است که تا سال 2014 بلندترین میل پرچم جهان بود و از سال 2014 به بعد میل پرچم جده با 170 متر این عنوان را نصیب خود کرد.

مجسمه اسماعیل سامانی

مجسمه اسماعیل سامانی - دیدنی های تاجیکستان

مجسمه اسماعیل سامانی

یکی از چشم‌گیرترین بناهای مدرن دوشنبه، مجسمه از بنیانگذار قرن دهم سلسله سامانیان است. این مسجمه زیبا با طراحی منحصر به فرد و پوشش طلا در مرکز میدان دوستی قرار دارد و از جاهای دیدنی تاجیکستان است که شهر دوشنبه را جذاب و خاص کرده است.

قلعه حصار

قلعه حصار - جاهای دیدنی تاجیکستان

قلعه حصار

قلعه حصار در فاصله 30 کیلومتری دوشنبه، بنایی تاریخی است که منظره زیبای آن روی اسکناس‌های 20 سامانی تاجیکستان نقش بسته است. بقایای این قلعه قرن هجدهم، سفری یک روزه جالبی را برای گردشگران به قصد دیدن جاهای دیدنی تاجیکستان، رقم خواهد زد. تنها بخشی که از این ارگ بعد از حمله روسیه در سال 1924 به جای مانده است، برج‌های دوقلوی قلعه حصار است. اما با این حال این محل جایی است که بسیاری از تاجیکی‌ها و گردشگران آن برای بازدید انتخاب می‌کنند. موزه‌ای کوچک در این محل قرار دارد که لباس‌های تاجیکی و پوشش‌های زمستانی تاجیکی‌ها را به نمایش می‌گذارد. برخی از مغازه‌های اطراف ارگ هم صنایع دستی تاجیکی را به فروش می‌رسانند.

موزه ملی

موزه ملی تاجیکستان

موزه ملی

موزه ملی تاجیکستان در یک ساختمان مدرن چشم‌گیر با سقفی بیضوی و راهرویی غول پیکر قرار دارد. این مجموعه شامل سه بخش اصلی تاریخ طبیعی، باستان شناسی و هنرهای زیبای معاصر است. این موزه لباس‌های زرهی، ابزارآلات موسیقی، درخت معدنی بزرگ، تصاویر پلنگ‌های برفی و گوسفندان مارکوپولو و بسیاری دیگر را شامل می‌شود. از مهم‌ترین بخش‌های نمایشگاه می‌توان به نقاشی دیواری پنجکنت کهن و یک محراب چوبی نفیس قرن 10 میلادی را نام برد.

از دیگر جاهای دیدنی تاجیکستان در موزه ملی، بنای بازسازی شده صومعه بودایی آجینا تپه (Ajina Tepe) مربوط به قرن هفتم و مجموعه جالبی از هدایایی است که از کشورهای دیگر به تاجیکستان اهدا شده‌اند.

مجتمع فرهنگی رودکی

این مجتمع محلی است که پیکر رودکی در سال 1958 در آنجا یافت شد. مجتمع مدرن رودکی در سال 2008 برای بزرگداشت این شاعر بزرگ ساخته شده است. آرامگاه سفید رودکی، کتابخانه و کتاب فروشی در این مجتمع قرار دارد. در باغ اطراف آرامگاه درختان توت 400 ساله و هزاران بوته گل رز کاشته شده است و گفته می‌شود بعضی از آنها توسط خود رودکی کاشته شده است. این زیارتگاه یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان برای علاقه مندان شعر پارسی است علاوه بر آن جدا از هر گونه علاقهبه شعر فارسی، فضای محوطه آن محلی دوست داشتنی برای گردشگران است.

مزار شریف

مزار شریف

مزار شریف

بنا بر روایات مزار شریف آخرین محل استراحت محمد بشرو، مبلغ قرن هشتم، در گرجستان بوده است. این محوطه زیارتی با درهای چوبی حکاکی شده و گچ کاری‌های ظریف، یکی از جاهای دیدنی گرجستان است که در حدود 35 کیلومتری پنجکنت، مورد استقبال گردشگران قرار دارد. قرار گرفتن این آرامگاه در بین صنوبر‌ها و سایه درختان فضایی آرام و دلنشین را به وجود آورده است.

مجسمه لویک شرالی

مجسمه لویک شرالی

مجسمه لویک شرالی

شاعر معاصر لویک شرالی در سال 1941 در مزارشریف در نزدیکی پنجکنت متولد شد. او عنوان شاعر مردم تاجیکستان را به دست آورد و وقتی در سال 2000 درگذشت، در دوشنبه دفن شد. مجسمه لویک شرالی در پنجکنت همراه با لباس و کتاب‌های او از جاهای دیدنی گرجستان است.

بازار پنجکنت

این بازار در پشت یک طاق سنتی جالب توجه در گوشه‌ای از خم رودکی قرار دارد و مکان عالی برای خرید میوه (گیلاس، توت، خربزه) است.

از دیگر جاهای دیدنی گرجستان در پنجکنت می‌توان به مجسمه سامونی، مجتمع اولیم ددخوخ (Olim Dodkhokh)، موزه باستان شناسی پنجکنت و مجسمه دیواستیچ اشاره کرد.

خاروغ: شهر بازارها و چایخانه‌ها

خاروغ مرکز اداری و بزرگ‌ترین شهر ایالت پامیر در گرجستان است. این شهر جو خاصی دارد و گردشگران را از دور نزدیک به بازارها، سوپر مارکت‌ها و چایخانه‌های مرفه خود، جذب می‌کند. خاروغ مکانی ایده‌آل برای گذران یک یا دو روز استراحت است.

پارک مرکزی خاروغ

پارک مرکزی خاروغ

پارک مرکزی خاروغ

پارک مرکزی خاروغ در قحطی سال 1990 برای کشت محصولات کشاورزی ایجاد شد. خاروغ پس از گذران قحطی‌ها توسط آقاخان نوسازی شد و به پارک تبدیل شد و اکنون یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان و مکانی دلپذیر برای کتاب خواندن یا قدم زدن کنار رودخانه است. مرکز اطلاعات گردشگری PECTA هم در حاشیه پارک قرار دارد.

باغ‌های گیاه شناسی پامیر

باغ‌های گیاه شناسی پامیر

باغ‌های گیاه شناسی پامیر

در پنج کیلومتری شرق شهر خاروغ دویست هکتار زمین به باغ گیاه‌شناسی پامیر تعلق دارد که گفته می‌شود دومین باغ گیاه‌شناسی جهان است که علاوه بر درختان بالغ؛ مجموعه کاملی از گیاهان به تاجیکستان را شامل می‌شود. این مجموعه که یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان است، همچنان رو به توسعه است و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

شنبه بازار خاروغ

شنبه بازار خاروغ

شنبه بازار خاروغ

در حدود پنج کیلومتری غرب خاروغ، پلی که افغانستان و تاجیکستان را به تاجیکستان وصل می‌کند، از رودخانه عبور می‌کند و در نقطه‌ای به نام گانت با پیانج ادغام می‌شوند. هر روز شنبه تجار افغانی اجازه عبور از پل را دارند و در فضایی بین رودخانه بازار هفتگی برگزار می‌گردد که بسیار دیدنی است.

بازار خاروغ

بازار خاروغ

بازار خاروغ

این بازار یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان است که غرفه‌های آن با چنرهای رنگارنگ در اطراف ساختمان اصلی بازار چشم‌نوازی می‌کنند. در غرفه‌های آن صنایع دستی پشمی مثل جوراب‌های سنتی، کلاه‌های مخملی قرمز یا سبز مخملی پامیر را به فروش می‌رسانند.

موزه منطقه‌ای خاروغ

این موزه در واقع مدرسه قدیمی با سبک آموزش روسی بود که در آن اولین پیانو روسی به همراه پرتره‌هایی از استالین به نمایش گذاشته شده است. موزه در ساختمانی نئوکلاسیک تقریبا در پارک مرکزی واقع شده است و به عنوان یکی از جاهای دیدنی گرجستان و ساختمان قدیمی تئاتر گرجستان مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است.

مرغاب: شهر رشته‌کوه‌های باشکوه

در وسط فلات بلند پامیر، شهر کوچک و توسعه نیافته کوهستانی مرغاب با ویژگی‌های خاص قرار گرفته است. مردم مرغاب عمدتا تاجیکی و پامیری و قرقیزی هستند و به زندگی سخت عادت کرده‌اند. آنها با یادگیری از جوامع قرقیزی، دانش چگونگی زنده ماندن در شرایط سخت را آموخته‌اند. مرغاب در ارتفاع 3618 متری از سطح دریا واقع شده است. مرغاب به خاطر رشته کوه‌های باشکوه و یخچال‌های طبیعی‌اش شهرت دارد. زمستان‌ها بسیار سرد و تابستان‌های بسیار گرم از ویژگی‌های خاص مرغاب است. می‌توانید غذاهای قرقیزی را در مرغاب امتحان کنید و مردم محلی را در لباس‌های سنتی معروف به کلپاک، ببینید. همچنین یک بازار در مرغاب وجود دارد که می‌توانید کالاهای ارزان قیمت چینی، صنایع دستی و مواد غذایی را خریداری کنید.

دهکده رنگ کول

نقاشی‌های غار شاکتی

دهکده رنگ کول

باستان شناسان اتحادیه جماهیر شوروی در یک شب طوفانی در سال 1958 برای گذران شب تا صبح به غاری 4200 متر پناه بردند و هنگام صبح نقاشی‌های نوسنگی از شکار گراز را روی دیوار غار شاکتی پیدا کردند. غار شاکتی در 50 کیلومتری جنوب غربی مرغاب در دره کورتسکی امروزه به یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان مبدل شده است. برای بازدید از این غار می‌توانید از تورهای ویژه این منطقه، استفاده کنید.

دهکده رنگ کول

دهکده رنگ کول

دهکده رنگ کول

سفر‌های داخل گرجستان کمی سخت است ولی رنگ کول (Rang-Kul) در فاصله 45 کیلومتری مرغاب برای یک مسافرت نیم روزه، انتخاب مناسبی است. رنگ کول دریاچه نمکی جذابی دارد که مناطق کویری کوهستانی واقع شده است. رنگ کول مکانی جذاب برای پیاده روی است. تپه‌های شنی بزرگ نزدیک رنگ کول هم دیدنی هستند ولی این روستا به دلیل مرز با چین اندکی محدودیت دارد.

مسجد جامع

مسجد جامع مرغاب، مسجدی قدیمی جذاب در این شهر است. این مسجد با داشتن برج‌های گنبدی و مناره‌های بلند آن از همه نقاط شهر قابل دیده شدن است.

دریاچه کاراکول

دریاچه‌ای بزرگ و شور در نزدیکی مرز قرقیزستان، در 130 کیلومتری شمال مرغاب قرار گرفته و منظره فوق‌العاده‌ای از قله‌ها و یخچال‌های طبیعی را ارائه می‌دهد.

دریاچه سارازکول

دریاچه سارازکول

دریاچه سارازکول

در فاصله 130 کیلومتری جنوب غربی مرغاب دریاچه سارازکول یکی از جاهای دیدنی تاجیکستان است. دریاچه سارازکول توسط صخره‌های بی‌نظیر، چند رنگ و پشته کوه‌های عظیم احاطه شده است و منظره‌ای فوق‌العاده را به وجود آورده است.

تاجیکستان زیبا

تاجیکستان کشوری کوچک است که در بین مسافران ماجراجو محبوبت دارد. این کشور به دلیل چشم‌اندازهای باورنکردنی، کوه‌های زیبا، کلان شهرهای شلوغ و بی‌نظیر و دریاچه‌های زیبا، معروف است. این کشور آسیای مرکزی هیچ خط ساحلی ندارد، اما طبیعت کوهستانی آن زیبایی بی‌نظیری دارد. تاجیکستان تا حدودی فرهنگ مشابه ایرانیان دارند و سفر به آن خالی از لطف نخواهد بود.

 

جاذبه های گردشگری ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه

جاذبه های گردشگری پاکستان

جاذبه های گردشگری پاکستان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا