جاذبه های گردشگری استانبول

چهارشنبه 25 اسفند 1400 جاذبه های گردشگری
جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

شهر “استانبول” واقع در کشور ترکیه تنها شهر جهان است که در دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد و به دلیل داشتن زیباترین جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی، سومین شهر توریستی جهان به شمار می رود.

استانبول (به ترکی استانبولی :İstanbul) یا قسطنطنیه بزرگ ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگهٔ بسفر دو قارهٔ آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد.
بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است .استانبولاین کلان شهر به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا در سال 2010 انتخاب شده است. همچنین از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می رود .

شهر استانبول ترکیه سومین شهر توریستی جهان

جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

شهر ساحلی و خوش آب و هوای استانبول در ترکیه

کاخ دلمه باغچه استانبول

این کاخ که در راستای تنگه بسفر قرار دارد، زیبایی و اهمیت تاریخی زیادی دارد. کاخ دلمه باغچه در قرن نوزدهم ساخته شد، و آخرین سلاطین عثمانی از این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می کردند.معماری داخلی و خارجی این کاخ ترکیبی از طراحی های عربی و اروپایی است که فقط در این تقاطع دو قاره دیده می شود. این کاخ همه روزه بجز دوشنبه ها و پنج شنبه ها از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهر به روی عموم باز است .

جاذبه های گردشگری استانبول

کاخ دلمه باغچه استانبول

کاخ معروف و زیبای دلمه باغچه استانبول

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)

بازار بزرگ استانبول که به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده نامیده می شود در یک مایلی غرب سلطان احمد است و یکی از بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده در دنیاست.محصولاتی که در آن فروخته می شوند عبارتند از فرش و قالی و پوشاک تا کارهای دستی و هنری و شطرنج. رستوران ها، کافه ها و مساجد زیادی هم در این بازار هست .

موزه ایاصوفیه نماد استانبول

گفته می شود زمانی که امپراطور بیزانس برای اولین بار در سال 536 میلادی بعد از کامل شدن کلیسای خود وارد آن شد، فریاد زد:زنده باد خداوندی که من را شایسته انجام چنین کاری دانسته است. آه سلیمان، من تو را فراموش کردم! ایاصوفیه به پایگاه خودستایی و تکبر وزریدن امپراطور بر جهانیان با دارایی و سربازانش تبدیل شد.

سنت معتقد بود که منطقه اطراف تخت امپراطور در کلیسای ایاصوفیه مرکز اصلی فرمانروایی جهان است .ایاصوفیه زمانی خانه پرستشی بود که در طول قرن ها به ادیان مختلف به خوبی خدمت کرد. بعد از اینکه ارتش عثمانی قسطنطنیه را فتح کردند، این کلیسا به یک مسجد تبدیل شد و در قرن بیستم به موزه تغییر یافت. امروزه، موزه ایاصوفیه یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی استانبول به حساب می آید .

جاذبه های گردشگری استانبول

موزه ایاصوفیه نماد استانبول

موزه ایاصوفیه استانبول از ارزشمند ترین جاذبه های گردشگری

قصر توپکاپی در استانبول

یکی از پرطرفدارترین جاهای دیدنی استانبول قصر توپکاپی است که آمیخته ای از تاریخ و مناظر خیره کننده می باشد. کاخ توپکاپی در 5 کیلومتری دیوارهای سنگی توسط 27 برج احاطه شده است و از دستاوردهای تاریخ عثمانی به شمار می رود.توپکاپی که تاریخش به قبل از قرن پانزدهم برمی گردد، بر روی تپه ای مشرف به دریای مرمره استانبول، تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی است .

در گذشته این کاخ مقر دولت ترکیه و محل اقامت رسمی سلطان های عثمانی بود، اما در حال حاضر موزه ای است که بزرگترین و قدیمی ترین کاخ جهان شناخته می شود. بازدیدکنندگان می توانند نگاهی اجمالی به حرمسراها، جایی که دولت در آن کار میکرده است، مجموعه ای از سلاح های قدیمی که توسط سلطان ها مورد استفاده بود، آشپزخانه های کاخ با مجموعه بزرگی از کارکنان، و خزانه کاخ با مجموعه از جواهرات و ساعت ها داشته باشند .

جاذبه های گردشگری استانبول

قصر توپکاپی در استانبول

کاخ توپکاپی بزرگترین و قدیمی ترین کاخ جهان

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد یکی از بزرگترین هدایای معماری این شخص به پایتختش بود که یکی از زیباترین مسجدهای جهان به حساب می آید. امروزه این مسجد را به نام مسجد آبی می شناسند. مسجد آبی بین سال های 1609 و 1616 ساخته شد، بعد از اینکه ساخت مسجد به پایان رسید موجب خشم در سراسر جهان اسلام شد چون دقیقاً همانند خانه خدا در مکه 6 مناره داشت.به همین دلیل مناره هفتم به عنوان هدیه ای برای مکه ساخته شد تا به این مخالفت پایان داده شود.

نام مستعار این مسجد (مسجد آبی) از دکوراسیون داخلی اش که شامل دهها هزار کاشی ایزنیک است، گرفته شده است. فضای کلی و تأثیر رنگ داخلی، مسجد را به یکی از بهترین دستاوردهای معماری دوره عثمانی تبدیل کرده است .یکی از بهترین دیدنی های استانبول که سفر به این شهر را لذت بخش خواهد کرد قدم زدن در میان باغ هایی است که در بین مسجد آبی و موزه ایاصوفیه قرار گرفته است .

جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد در استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

در حالیکه در اروپا شما تنها می توانید یک معبد به این بزرگی پیدا کنید، در ترکیه تعداد چنین معابدی بسیار زیاد است. این بنا در قرن شانزدهم توسط معمار مشهور عثمانی به نام سنان برای سلیمان طراحی شد.شاهکاری از معمار سینان برای سلطان سلیمان که امروزه به یکی از اصلی ترین دیدنی های استانبول تبدیل شده است.

بزرگترین مسجد استانبول که در قرن 16 ساخته شده و با چهار مناره بالای گلدن هورن قرار دارد.مقبره سلطان، همسرش خرم و معمار سینان هم در محوطه مسجد واقع شده. این سازه شاهانه با وجود تزئینات کمتر، همچنان شباهت های زیادی به ایاصوفیه، اثر دیگر این معمار دارد .

جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد سلیمانیه استانبول

نمای داخلی از مسجد سلیمانیه استانبول

کلیسای مخزن استانبول

کلیسای مخزن یک مخزن بزرگ باستانی است که به خوبی حفظ شده است. این مکان بین قرن های سوم تا چهارم بعد از میلاد ساخته شده است. از آن به عنوان یک منبع تامین آب در شهر استفاده می شد.نحوه ی ساخت آن بسیار زیبا و قابل تحسین است.این مکان در قلب شهر قرار گرفته و تنها 150 متر از مسجد ایاصوفیه فاصله دارد .

بازار بزرگ قدیمی استانبول

این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده در جهان است که در سال 1455 توسعه و گسترش یافته است. بیش از 3000 مغازه می تواند 400000 بازدیدکننده را در طول روز به خود جذب کند.افراد می توانند محصولات نادر و منحصر به فردی همچون ادویه جات، چای، صنایع دستی، فرش، روغن ها و سایر موارد را خریداری کنند .

جاذبه های گردشگری استانبول

بازار بزرگ قدیمی استانبول

قدیمی ترین بازار سر پوشیده جهان در استانبول

حمام های استانبول ترکیه

حمام های ترکی، در جهان بسیار مشهور و معروف می باشد. همچنین این حمام ها برای قرن هاست که در این شهر توسعه و گسترش یافته اند. بنابراین شما می توانید انتظار بهترین تجربه را در این حمام ها داشته باشید. اصلی ترین هدف این حمام ها ایجاد حس آرامش در مشتریان بوده است .

پارک امیرگان استانبول ترکیه

این پارک تاریخی بخشی از املاک بسیار مهم از قرن هفدهم بوده است. در سال 1940 این مکان به شهر داده شد و سپس تبدیل به یک پارک زیبا برای بازدید عموم گردید. بازدیدکنندگان می توانند از سرسبزی با شکوه، باغبانی بی عیب و نقص، آبشارها و استخرهای زیبای آن لذت ببرند .این پارک یک مکان بسیار عالی برای سرگرمی و تفریح بوده و می تواند نمایانگر هزاران گونه از گیاهان باشد. شما می توانید از پیاده روی در این پارک لذت ببرید .

جاذبه های گردشگری استانبول

پارک امیرگان استانبول ترکیه

پارک بسیار زیبای امیرگان در استانبول

پارک مینیاتورک استانبول

این پارک مینیاتوری در شرق شاخ طلایی قرار دارد. مینیاتورک یکی از بزرگ ترین پارک های مینیاتوری جهان است. در محوطه 60 هزار متر مربعی این پارک، علاوه بر ماکت های مختلف، چندین پارک آبی و مرکز تفریحی دیگر هم وجود دارد .مجموعه ماکت های پارک در محوطه ای روباز و سرسبز قرار دارند.

122 ماکت این پارک با مقیاس 1 به 25 و با تکنولوژی های روز دنیا ساخته شده اند تا در مقابل شرایط دشوار نظیر باد و باران هم بسیار مقاوم باشند. با حضور در این پارک، 58 مدل از جاذبه های گردشگری استانبول، 52 مدل از آناتولی و 12 مدل از سایر معماری های عثمانی در خارج از مرزهای ترکیه ی امروزی را مشاهده خواهید کرد .

پارک گلخانه استانبول

اگر در تور استانبول، قصد دارید در کنار بازدید از کاخ ها و بازارهای استانبول، از مناظر طبیعی شهر هم لذت ببرید و البته قصد ندارید وقتتان را صرف رفتن به اطراف شهر کنید، پارک گلخانه گزینه ی ایده آل برایتان خواهد بود .پارک گلخانه بدون هیچ اغراقی، یکی از قدیمی ترین و زیباترین پارک های استانبول است.

با حضور در این پارک، ضمن قدم زدن در جاده های سنگ فرش شده ی زیبا، از عطر و رنگ چمزارها و گل های اطرافتان مست خواهید شد. همانطور که از اسم پارک می توان حدس زد، در پارک گلخانه، با طیف وسیعی از گل های جورواجور در رنگ های مختلف مواجه خواهید شد .پارک گلخانه در قسمت تاریخی شهر و در کنار کاخ موزه ی توپکاپی قرار دارد. بنابراین با صرف کمترین زمان، می توان از آن بازدید کرد .

جاذبه های گردشگری استانبول

پارک گلخانه استانبول

پارک گلخانه استانبول در کنار کاخ موزه توپکاپی

میدان تقسیم استانبول

علاوه بر جاذبه های گردشگریِ عنوان شده، شهر استانبول چند محله قدیمی و مهم دارد. این محله ها به علت قدمت و کثرت مراکز خرید و کافه ها، خود به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده اند. اکثر مسافران تور استانبول، از این مناطق دیدن می کنند .میدان تقسیم (تکسیم) و در ادامه ی این میدان، خیابان استقلال، یکی از مهم ترین و معروف ترین مناطق شهر استانبول هستند.

در خیابان استقلال جمعی از بهترین مراکز خرید استانبول قرار دارند. ضمن اینکه مجسمه بسیار معروف یادبود جمهوریت در میدان تکسیم قرار دارد . منطقه سیسلی و بازار سنتی استانبول، دیگر نقاطی از شهر هستند که دیدن و قدم زدن در آنها به همه مسافران استانبول توصیه می شود .

موزه های باستان شناسی استانبول

این موزه تقریبا در زمان ساخت کاخ توپکاپی یافت شده و دارای مجموعه ی باستانی قابل توجهی است. یکی از مهم ترین قطعات در آن، تابوت قابل توجه از اسکندر کبیر است. همچنین این موزه ، دارای مجموعه گسترده ای از سرامیک، کاشی باستانی، تصاویر کاشی از دروازه ایشتار بابل، سایر موارد باقی مانده از یونان باستان و امپراتوری عثمانی است.

این مکان یکی از مهم ترین موزه های تاریخی در آسیای شرقی است .در این موزه میلیون ها شیء عتیقه نگهداری می شود. خود موزه در سال 1891 باز شد و در واقع سه ساختمان جداگانه است که شامل موزه شرق باستان می شود. این موزه در نزدیکی کاخ توپکاپی قرار دارد. ورودی آن حدوداً 8 دلار است و همه روزه بجز دوشنبه ها از ساعت 9:30 تا 5 بعدازظهر باز است .

جاذبه های گردشگری استانبول

موزه های باستان شناسی استانبول

موزه تاریخی و باستان شناسی در استانبول

قلعه روملی حصار استانبول

به قلعه روملی حصار قلعه بوازکِسِن هم می گویند که در بر تپه ای در قسمت اروپایی تنگه بسفر و در منطقه ساری یر استانبول واقع شده است. جالب است بدانید که قبل ساخته شدن پل فاتح سلطان محمد قلعه روملی حصار از برجسته ترین جاذبه دیدنی تنگه بسفر به شمار می رفت.این بنا به دستور فاتح سلطان در سال 1452 در باریک ترین قسمت تنگه ساخته شد.

قلعه رملی حصار همراه آنادولو حصار که در سال 1393-1394 در قسمت دیگر تنگه ساخته شد عثمانی ها قادر به کنترل ترافیک آبی و همچنین با محروم کردن شهر از تامین آذوقه از راه دریا ، به مردم عثمانی در فتح قسطنطنیه نیز کمک بسیاری کرد.

برای رسیدن و دسترسی به این برج و بارو های این قلعه از طریق راه پله پر شیب امکان پذیر می باشد.در قسمت مقابل این بنا ایستگاه اتوبوس و چند رستوران و کافه زیبا نیز ساخته شده است که در طول بازدید از قلعه می توانید از آن ها استفاده نمایید و از منظره زیبا لذت ببرید .

جاذبه های گردشگری استانبول

قلعه روملی حصار استانبول

قلعه روملی حصار یکی از جاهای دیدنی استانبول

برج گالاتا در استانبول

برج گالاتا در سال 1384 میلادی حدود 700 سال پیش با نام مسیح در دوران بیزانس ، امپراطور رم شرقی ساخته شده بود. قابل توجه گردشگران تور استانبول ، برج گالاتا با ارتفاع 67 متر تا مدت ها بلند ترین برج و بنای استانبول و قسطنطنیه شناخته شده بود و همچنین در سال 1461 به دستور امپراطور دوم برج دیگری در کنار برج گالاتا ساخت که پس از گذشت زمان این برج منجم تقی الدین با هدف و کاربری رصد خانه استفاده شد اما در سال 1579 این رصد خانه بسته شد.

 

برج گالاتای به عنوان نماد شهر استانبول محسوب می گردد که با بالا رفتن از برج کل شهر استانبول را در زیر پای خوتان به چشم خواهید دید. در قسمت بالای برج رستوران ساخته شده است که می توانید انواع غذا های ترکی را در بی نظیر ترین مکان امتحان کنید و از زیبا ترین دیدنی استانبول لذت را ببرید .

جاذبه های گردشگری استانبول

برج گالاتا در استانبول

برج گالاتا بزرگترین برج استانبول

تنگه بسفر در استانبول

تنگه بُسفُر از میانه ی استانبول می گذرد و آسیا و اروپا و شرق و غرب استانبول را از یکدیگر جدا می کند. هم نشینی آب های تمیز تنگه با شهر زیبای استانبول، تصاویر زیبایی را خلق می کند. همین زیبایی باعث شده تا بسیاری از جذابیت های شهر در کنار تنگه بسفر باشند .در کنار تنگه بسفر، با تعداد کثیری از کافه ها و رستوران های خوب مواجه می شوید.

 

نشستن و غذا خوردن در این کافه ها در حالی که در مقابلتان چشم اندازی زیبا و آرامش بخش از بسفر و پرندگان و کشتی هایش قرار دارد، جزو خاطرات ماندگار شما از تور ترکیه خواهد شد .همچنین بسیاری از کاخ های پادشاهان عثمانی در ساحل بسفر بنا شده اند و در هنگام بازدید از آنها، لذت تماشای این تنگه را هم خواهید داشت .تور گشت یک روزه با کشتی مجلل بر روی تنگه بسفر یکی دیگر از گزینه های پیش روی مسافران است. معمولا مسافران برای استفاده از این تورها باید پول پرداخت کنند.

 

اما نشستن در این کشتی های مجلل و گذران وقت در فضای عاشقانه و آرامش بخششان ارزش صرف این هزینه را دارد. همچنین اگر تمایل ندارید برای چنین گشتی، پول هنگفت پرداخت کنید، باید گفت که کشتی های معمولی تری هم وجود دارند که برای حمل ونقل مردم در سفرهای روزانه ی درون شهری شان است. بلیط این کشتی ها بسیار ارزان تر است .

جاذبه های گردشگری استانبول

تنگه بسفر در استانبول

تنگه بسفر واقع در دو قاره آسیا و اروپا

شاخ طلایی استانبول

شاخ طلایی یکی از معروف ترین قسمت های تنگه بسفر است. در شاخ طلایی، آب به درون خشکی های قسمت غربی استانبول آمده است و از بالا، نمایی شبیه به یک شاخ را ایجاد کرده است این منطقه از قدیم الایام محلی برای تجارت و تخلیه کشتی ها بوده و بنابراین یکی از مهم ترین قسمت های شهر بوده است. شاخ طلایی، قسمت تاریخی استانبول را از نقاط امروزی تر شهر جدا می کند و بسیاری از جاذبه های گردشگری اصلی استانبول، در اطراف آن هستند. همچنین به جرات می توان گفت که اکثر رستوران ها و کافه های خوب استانبول در کنار آب های آن هستند .

جزیره پرنسس استانبول

جزایر پرنسس، مجموعه ی 4 جزیره بزرگ و 5 جزیره کوچک درون دریای مرمره است. این جزایر در جنوب استانبول هستند و حدودا 20 کیلومتر از قسمت غربی شهر فاصله دارند. در این جزایر، با مناظر طبیعی بکر و خلوت مواجه می شویددر جزیره بویوک آدا که بزرگ ترین جزیره است، کافه ها و رستوران های متعددی ساخته شده اند که حضور در آنها با وجود چشم انداز خیره کننده شان، بسیار لذت بخش خواهد بود.

همچنین حمل ونقل در این جزیره با کالسکه انجام می شود. کالسکه گردی در جاده های نوستالژیک و باصفای بویوک آدا، تجربه ای شیرین و ارزشمند برای توریست ها خواهد بود. با استفاده از این کالسکه ها می توانید از کلیسای قدیمی جزیره هم بازدید کنید .

 

جاذبه های گردشگری استانبول

جزیره پرنسس استانبول

طبیعت بکر جزیره پرنسس در استانبول

برج دختر استانبول

برج دختر، بناییست در میانه ی آب های تنگه بسفر و در نزدیکی ساحل قسمت شرقی استانبول. این بنا، چند صد سال پیش، ساختمان گمرک بود و از آن برای نظارت بر ورود و خروج کشتی ها و راهنمایی آنها استفاده می شد.چند سالیست که این بنا بازسازی شده است. این روزها، درون برج دختر، کافه و رستوران زیبایی وجود دارد که غذا خوردن در آنها با وجود چشم انداز زیبایی که دارند، بسیار لذت بخش است. برای رسیدن به این برج، می توانید از قایق های موجود در ساحل های مختلف شرق و غرب استانبول استفاده کنید .

 

 

 

آبشار گزو مازندران

آبشار گزو مازندران

جنگل ناهارخوران گرگان

جنگل ناهارخوران گرگان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا