تهیه باقلوا با خمیر یوفکا

یکشنبه 8 اسفند 1400 آشپزی
تهیه باقلوا با خمیر یوفکا

تهیه باقلوا با خمیر یوفکا

باقلوا یک دسر لذیذ ترکی است که طرفداران زیادی دارد پایه این دسر خمیر است ، درون آن باانواع مغز های پسته و بادام پر میشود. یک شهد مخصوص دارد. هر باقلوا بسته به منطقه ای که در آن درست میشود متفاوت است!

 

 

مواد لازم برای  تهیه باقلوا با خمیر یوفکا

  • خمیر یوفکا   ۶ ورقه
  • مغز گردو یا پسته یا بادام  پودر شده  ۲ پیمانه
  • کره ذوب کرده  ۱۵۰ گرم
  • گلاب ۳ قاشق غذا خوری
  • پودر قند نرم ۴ قاشق غذا خوری
  • پودر هل  ۲ قاشق غذا خوری

مواد لازم برا ی شربت باقلو

  1. آب  ۱ پیمانه
  2. شکر   ۱/۵ پیمانه
  3. عرق هل یا گلاب   ۳ قاشق غذا خوری
  4. شیر عسلی   ۱/۲ پیمانه
تهیه باقلوا با خمیر یوفکا

تهیه باقلوا با خمیر یوفکا

طرز تهیه باقلوا با خمیر یوفکا

 

ابتدا شهد  یا شربت باقلوا  را تهیه کنید

داخل یک شیر جوش تمام موادتان را بریزید بجز گلاب و هل که در آخر باید اضافه شوند. روی حرارت ملایم ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بگذارید. باید وسط کار کف رویش را بگیرید و در آخر اسانس را بریزید و دو تا قل که زد از روی حرارت بردارید و بگذارید تا خنک شود
 بعد  مواد میانی باقلوا را  تهیه کنید
حالا مغزها و مواد دیگر  را مخلوط  کنید.می توانید برای گردو به تنهایی به جای هل از دارچین استفاده کنید و در شهدش هم از اول کار چوب دارچین بیندازید. طعم متفاوتی خواهید داشت.پودر مغزها را داخل یک کاسه با پودر قند و هل و گلاب مخلوط کنید اگر مواد حالت چسبندگی و خمیری شکل نشد کمی دیگر گلاب بریزید. مواظب باشید زیاد هم شل تشود.
حالا کره ذوب شده  و برس را کنار دستتان  بگذارید و  از خمیر ۳ لایه بردارید و باقی را سریع ببندید و لای نایلون یا دستمال بگذارید. سریع خشک می شوند. پس کمی سرعت عمل هم داشته باشید. پس با دقت ۳ ورق ازش جدا کنید و سعی کنید کنده و پاره نشوند.و سه لایه خمیر یوفکا را روی سینی بززگ پهن کنید  روی لایه بالایی را با برس یا هرچیزیکه برایتان ممکن است با کره ذوب شده حسابی چرب کنید. بعد هم نیمی از مواد میانی را بردارید و روی طول خمیر ها با ۳ انگشت فاصله فشرده کنید و محکم رولش کنید و بعد با یه چاقوی تیز به فاصله ۳ سانتی یا کمتر و بیشتر بسته به اندازه نهایی که می خواهید باقلوا ها داشته باشند برش بزنید.
تهیه باقلوا با خمیر یوفکا

تهیه باقلوا با خمیر یوفکا

این کار را با دقت انجام دهید و زیاد فشارش ندهید که بافتش خراب نشود. بهتر است با چاقوی اره ای تیز این کار را انجام دهید. بعد یک پیرکس را یا قالبتان را با کره حسابی چرب کنید و به ترتیب داخلش بچینید و رویش را بازم کره بمالید.حالا رول بعدی و تکرار کارهای بالا.
فر را با ۱۸۰ درجه از ۱۵ دقیقه قبل گرم کنید. در آخر باقی مانده کره های آب شده را روی تمام باقلوا ها بریزید و برای ۲۰ دقیقه بگذارید داخل فر.
در آخر کار اگر به رنگ طلایی دلخواه نرسیدید ۵ دقیقه از دگمه گریل استفاده کنیدبعد باقلوا را خارج کرده شهد روی آن بریزید و با پسته تزیین کنید
 تا باقلواها داغ داغ هستند شهد را که خنک خنک شده رویش بریزید. این نکته بسیار مهم  است 
اگر خواستیددر ماکرو فر درستش کنید باید دکمه کانوکشن را بزنید و ۱۰ دقیقه زمان بدهید تا داخل دستگاه گرم شود. بعد هم روی پایه کوتاه با درجه ۲۰۰ و مدت ۲۰ دقیقه و دکمه کانوکشن قرار دهید.
dal adas

دال عدس / طرز تهیه خوراک و خورش دال عدس متفاوت و خوشمزه

Capture 59

طرز تهیه ساندویچ ران مرغ با سالاد کلم

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا