تمیز کردن خانه را به این علت به آقایان بسپارید

سه‌شنبه 8 اسفند 1396 خانه داری
تمیز کردن خانه را به این علت به آقایان بسپارید

تمیز کردن خانه را به این علت به آقایان بسپارید

استفاده از مواد پاک کننده در تمیز کردن خانه خطری برای سلامت تنفسی زنان محسوب می شود اما استفاده از این محصولات بر ریه مردان هیچ تاثیری ندارد بنابراین کارهای خانه تکانی را به مردان بسپارید.

اثرات مخرب مواد پاک کننده در تمیز کردن خانه بر ریه زنان

مردان در تمیز کردن خانه از توانمندی های بدنی بیشتری نسبت به زنان برخوردارند و در برابر سختی ها و به خصوص کارهای فیزیکی قابلیت های بیشتری دارند اما یک دلیل دیگر وجود دارد که باید کار تمیز کردن خانه را به آقایان بسپاریم

تمیز کردن خانه

تمیز کردن خانه را به این علت به آقایان بسپارید

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که خطر تمیز کردن خانه با استفاده از مواد پاک کننده برای ریه زنان به اندازه کشیدن روزی 20 نخ سیگار است، اما تاثیری بر ریه مردان ندارد .محققان دانشگاه برگن نروژ در این مطالعه ریه شش هزار و 235 زن و مرد را در 22 مرکز مورد بررسی قرار دادند و دوباره آنها را بعد از 22 سال مورد پیگیری قرار دادند .
محققان از این افراد سوال کردند که آیا آنها تنها خانه خود را تمیز می کردند و یا به عنوان نیروهای خدماتی فعالیت دارند.همچنین تعداد دفعات استفاده از محصولات پاکیزه کننده مایع و افشانه ها را از این افراد سوال کردند .
این تحقیق نشان داد، زنانی که حداقل هفته ای یک بار خانه های خود را تمیز کرده اند و یا به عنوان کارگران حرفه ای تمیزکار فعالیت داشته اند، کاهش شدیدی را در ظرفیت ریه خود تجربه کردند .
بر اساس نتایج این مطالعه، کاهش ایجاد شده در ظرفیت ریه زنان هر دو گروه با کاهش ظرفیت ریه بر اثر کشیدن روزی 20 نخ سیگار برای مدت 10 تا 20 سال برابر بود .نویسندگان این مطالعه هشدار می دهند که استفاده از محصولات پاکیزه کننده برای زنان خطری برای سلامت تنفسی آنها محسوب می شود. اما استفاده از این محصولات بر ریه مردانی که یا تنها خانه خود را تمیز می کردند و یا به عنوان کارگران حرفه ای تمیزکار فعالیت داشتند، هیچ تاثیری ندارد .

تمیز کردن خانه

خطرات تمیز کردن خانه در مردان کمتر است

محققان اظهار داشتند که استفاده از محصولات پاکیزه کننده برای تمیز کردن خانه باعث بروز التهاب با درجه کم در ریه ها می شود و بروز این التهاب در طول سال ها به آسیب دائمی در راه های هوایی منجر می شود .
محققان افزودند:به خوبی مشخص شده است که قرار گرفتن در معرض محرک های راه های هوایی مانند آمونیاک و مواد سفید کننده که هر دو در محصولات تمیز کننده خانه مانند سفید کننده ها و پاک کننده های توالت وجود دارند باعث بروز تغییرات فیبروتیک در بافت ریه شده که به زخم های ریه منجر می شود .به گفته محققان، محصولاتی که برای تمیز کردن خانه استفاده می شوند، هم باعث آزردن ریه ها می شوند و هم در طول زمان تغییرات دائمی در ریه ها ایجاد می کنند .
محققان اظهار داشتند که این کاهش در ظرفیت ریه به این دلیل اتفاق می افتد که مواد شیمیایی محصولات پاکیزه کننده باعث تخریب مخاط غشای راه های هوایی شده که در طول زمان به بروز تغییرات دائمی در راه های هوایی منجر می شود.اما این مطالعه نشان داد که ریه مردانی که مرتب از محصولات پاکیزه کننده استفاده می کنند، تحت تاثیر قرار نمی گیرند .آنها حدس زدند که این موضوع می تواند به این دلیل باشد که ریه مردان کمتر تحت تاثیر مواد شیمیایی پاکیزه کننده قرار می گیرند .تحقیق قبلی نشان داده است که ریه های مردان نسبت به آسیب ناشی از محرک های مختلف مانند دود سیگار و گرد و غبار چوب مقاوم تر است .

همچنین بخوانید : تمامی راه ها و نکات خانه داری حرفه ای

تمیز کردن خانه

به چه دلایلی تمیز کردن خانه را به مردها بسپاریم

وی افزود:پیام اصلی این مطالعه این است که استفاده طولانی مدت از مواد شیمیایی پاکیزه کننده خانه به احتمال زیاد باعث وارد آمدن آسیب جدی به ریه ها می شود .محققان با تاکید بر اینکه استفاده از این محصولات شیمیایی معمولا غیرضروری هستند، گفت:به استثنای لزوم استفاده از سفید کننده ها برای سرویس بهداشتی، استفاده از پارچه های میکروفیبر و آب برای بیشتر اهداف تمیز کردن خانه ها کافی است .

نکات خانه داری و تمیز کردن فرش

کمک های عیدانه

مردان از توانمندی های بدنی بیشتری نسبت به زنان برخوردارند و در برابر سختی ها و به خصوص کارهای فیزیکی قابلیت های بیشتری دارند .سنت خانه تکانی قبل از سال جدید سنت بسیار پسندیده ای است. تمیز و مرتب شدن خانه علاوه بر نظافت و پاکیزگی باعث طراوت و شادابی روح تک تک اعضای خانواده خواهد شد .
کارهای خانه تکانی به علت اینکه در یک برهه زمانی خاص صورت می گیرد بسیار خسته کننده و طاقت فرسا است و در بسیاری از مواقع باعث وارد آمدن فشارهای روحی و جسمی بر زنان می شود. در این موقعیت است که حضور مرد خانه در کنار همسرش علاوه بر اینکه قوت قلبی برای او محسوب خواهد شد در به سر انجام رسیدن کارها بسیار موثر خواهد بود. در خانه تکانی های عیدانه به علت حجم سنگین کارها همچون ، جا به جایی لوازم منزل، پاک کردن شیشه پنجره ها و دیوار ها و شستن فرش ها … نیاز به حضور یک مرد کاملاً احساس می شود. در این جاست که مرد خانه حتی اگر اهل کار کردن در منزل نیست باید آستین ها را بالا بزند و مردانه پای خانه تکانی در کنار همسرش بایستد .

منبع:نمناک

طریقه کاشت سبزه با خاک ژله‌ ای

طریقه کاشت سبزه با خاک ژله‌ ای

ترفند های مهم برای تمیز کردن خانه

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا