تشخیص اوتیسم به روش بازی

یکشنبه 30 بهمن 1401 بازار
تشخیص اوتیسم

تشخیص اوتیسم

یکی از شایع ترین اختلالات گفتار و زبان است که در دنیای امروز خانواده‌ها نسبت به وجود آن در کودکان خود دغدغه زیادی دارند. مشخصه اصلی این اختلال گفتار و زبان در سنین پایین تر عدم دارا بودن مهارت‌های پیش زبانی از جمله تماس چشمی و توجه مشترک و در سنین بالاتر عدم برقراری ارتباط کلامی و غیر کلامی با دنیای اطراف است.

کودکان دارای اتیسم جدای از ضعف در مهارت‌های گفتار و زبان ممکن است در سایر موارد نیز به مشکلات جدی برخورد کنند و به صورت کلی استقلال زیادی در زندگی خود ندارد. اما نکته‌ای که بسیار مهم و کلیدی است، این است که اتیسم پایان دنیا نیست و با همکاری خانواده، گفتاردرمانگر، کاردمانگر و … می‌توان تا حدودی مشکلات این کودکان را کمتر و کمتر کرد.

گفتاردرمانی آنلاین یکی از زیرمجموعه‌های رشته‌های توانبخشی می‌باشد که به آسیب شناسی، ارزیابی و درمان اختلالات مختلف مرتبط با گفتار و زبان می‌پردازد. به فردی که در این رشته تحصیل می‌کند گفتار درمانگر می‌گویند. گفتاردرمانگران تلاش مستمری برای بهبود مهارت‌های ارتباطی، گفتاری و زبانی کودکان و همچنین بزرگسالان دارند و در این زمینه ممکن است با متخصصین مختلفی از جمله کاردرمانگر در تماس باشند.

از زمانی که دلبند شما متولد می‌شود، مهارت‌های ارتباطی در او شروع به شکل گیری می‌کنند. به بیان دیگر، آنچه که یک گفتاردرمانگر  برای بررسی چگونگی رشد گفتار و زبان در کودک در نظر دارد، صرفا گفتار و تظاهرات ظاهری مربوط به فعل حرف زدن نمی‌باشد! کودک در ابتدا با استفاده از مجموعه‌ای از مهارت‌هایی که به آن‌ها مهارت‌های پیش زبانی می‌گوییم، شروع به ارتباط گیری با محیط اطراف می‌کند. از جمله این مهارت‌ها می‌توان تقلید، توجه مشترک، تماس چشمی، نوبت گیری و … را نام برد. سپس از حدود یک سالگی، کلمات وارد دنیای ارتباطی کودک می‌شوند و از حدود 2 سالگی، گفتار کامل تری شکل می‌گیرد. به بیان دیگر از حدود 2 سالگی کودک به مرور ترکیب کلمات را آغاز می‌کند.

یک بازی ساده برای تشخیص اوتیسم

بازی روشی است که والدین با استفاده از آن می توانند شناخت بیشتری نسبت به کودک خود پیدا کنند و در خلال آن کودک خود را با دقت مشاهده کنند و رفتار او را مورد ارزیابی قرار دهند.

اگرچه تشخیص اوتیسم بر عهده ی گروهی از متخصصان شامل: متخصص مغز و اعصاب، روانپزشک،متخصص اطفال و … است و بهترین راه تشخیص اوتیسم استفاده از تست های غربالگری رسمی است اما والدین کودک نیز می توانند با استفاده از بازی و مشاهده ی غیر رسمی کودک به بررسی رفتار های اجتماعی و ارتباطی کودک خود بپردازند و برخی از نشانه های اختلال طیف اوتیسم را در کودک تشخیص دهند و از این طریق برای درمان زودهنگام وی اقدام کنند.در ادامه به معرفی برخی از این بازی ها می پردازیم.

  • ساده ترین راه ارزیابی و مشاهده کودک، استفاده از بازی «پرتاب کردن و گرفتن» است.

شما می توانید این بازی را به دو صورت انجام دهید:

1- شما از کودک می خواهید با فاصله از شما بنشیند و در حین بازی توپی را به سمت کودک خود پرتاب می کنید. آیا کودک شما قادر به گرفتن آن است یا خیر؟

2-سبدی را با فاصله از کودک خود قرار می دهید و از او میخواهید توپ را داخل سبد بیندازد. آیا قادر به انجام این کار است؟

گرفتن و پرتاب کردن توپ به تمرکز، دقت و هماهنگی اولیه دست و چشم نیاز دارد که معمولا این توانایی ها در کودکان مبتلا به اوتیسم دچار اختلال است. همچنین در طی این بازی کودک باید در مورد بهترین اقدام تصمیم گیری کند. بنابراین بازی «گرفتن و پرتاب کردن توپ» می تواند راه مناسبی جهت مشاهده و ارزیابی کودک شما باشد.

گلو درد

برای درمان گلودرد شدید و رفع علائم آن چه باید کرد؟

میثم شکری

میثم شکری ساز کلاهبردار های فعال در فضای مجازی را خائن به ایران و ایرانی می داند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا