تسکین درد آرتریت روماتوئید با ماساژ

پنج‌شنبه 28 بهمن 1400 سلامت
تسکین درد آرتریت روماتوئید با ماساژ

تسکین درد آرتریت روماتوئید با ماساژ

ماساژ توانایی خود در کاهش درد به طور موقت را نشان داده است. این در شرایطی است که دلیلی وجود ندارد که تسکین درد آرتریت روماتوئید با ماساژ  را به عنوان بخشی از روند درمان در برنامه خود اضافه نکنید.

9d48550f11f133e7 1024x684 1

تسکین درد آرتریت روماتوئید با ماساژ

ماساژ نه تنها می تواند احساسی خوب و آرامش بخش را در شما ایجاد کند، بلکه می تواند روش درمانی خوبی برای آرتریت روماتوئید نیز باشد. طی مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد، شرکت کنندگان تسکین درد و سفتی پس از چهار بار دریافت ماساژ در هفته با فشار متوسط را گزارش کردند. این افراد در خانه نیز خودماساژ انجام می دادند. همچنین، آنها افزایش قدرت در نگهداری اجسام و دامنه حرکتی بیشتر نسبت به افرادی که ماساژ ملایم دریافت کرده بودند را گزارش کردند. به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “اوریدی هلث”، مطالعه ای که پیش‌تر نیز انجام شده بود، نشان داد که ماساژ فوایدی مشابه برای درد آرتریت روماتوئید دارد و همچنین به این نکته اشاره داشت که ترکیب ماساژ درمانی هفتگی و خودماساژ روزانه به بهبود خلق و خو و خواب شرکت کنندگان منجر شده است. هر دو این مطالعه ها توسط پروفسور تیفانی فیلد، موسس و مدیر موسس پژوهشی تاچ در دانشگاه میامی میلر رهبری شده بود. اگرچه ماساژ درمانی فوایدی را برای افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید به همراه داشت، این پرسش که آن فواید چه اندازه دوام می آورند، بی پاسخ باقی ماند. بر همین اساس، شما ممکن است نیازمند انجام مداوم ماساژ یا مراجعه مجدد برای دریافت ماساژ به واسطه بازگشت درد و سفتی در مفاصل باشید. ماساژ توانایی خود درکاهش درد به طور موقت را نشان داده است. این در شرایطی است که دلیلی وجود ندارد که ماساژ را به عنوان بخشی از روند درمان آرتریت روماتوئید در برنامه خود اضافه نکنید.

گزینه های مختلف ماساژ درمانی برای آرتریت روماتوئید

اگرچه انواع مختلفی از ماساژ وجود دارند، اما تنها دو گزینه – ماساژ فشار متوسط و مایوفشیال ریلیز – در مطالعات صورت گرفته برای تسکین درد آرتریت روماتوئید بررسی شده اند، اما شما می توانید روش های دیگر را نیز مد نظر قرار دهید. نتایج دلگرم کننده بوده اند. به عنوان مثال، در مطالعه ای که در نوامبر 2015 در نشریه Complementary Therapies in Practice منتشر شد، پژوهشگران دریافتند، شرکت کنندگانی که ماساژ با فشار متوسط روی زانوهای خود دریافت کرده بودند، کاهش درد و افزایش دامنه حرکت را گزارش کردند. پژوهشگران بر این باورند که تسکین درد ممکن است با افزایش ترشح سروتونین مغز مرتبط باشد که یک مهارکننده طبیعی درد در بدن است.

می توانید این چهار روش ماساژ را مد نظر قرار دهید:

مایوفشیال ریلیز (Myofascial Release)

سبکی از درمان است که شامل فشار طولانی‌تر بر مناطق منتخب بدن به منظور شکستن بافت همبند می شود. پژوهش ها نشان داده اند این سبک درمانی، سه بار در هفته به مدت دو هفته، می تواند تسکین درد و دیگر نشانه های آرتریت روماتوئید را به همراه داشته باشد. فشار طولانی (بیش از سه دقیقه) روی مناطق هدف در بدن به تغییر ساختار اساسی بافت همبند کمک می کند، و تغییرات ساختاری که می توانند به درد منجر شوند را اصلاح می کند. این روش می تواند در تحریک گردش خون موثر باشد و زمینه ساز اقدامات ضد التهابی طبیعی بدن شود.

ماساژ سوئدی

به عنوان شناخته شده‌ترین تکنیک ماساژ، ماساژ سوئدی از ضربات طولانی با فشار متغیر برای تسکین و باز گردن گره های عضلانی استفاده می کند. درخواست نسخه فشار متوسط این نوع ماساژ می تواند نتایجی مشابه با آنچه در مطالعات کسب شده است را به همراه داشته باشد. ماساژور ممکن است از لوسیون ها یا روغن ها برای انجام ماساژ استفاده کند.

ماساژ سنگ داغ

این سبک ماساژ استفاده از دست برای رفع گرفتگی و سفتی عضلات را با بکارگیری سنگ های داغ که می توانند آرامش عضلات و کاهش درد را به همراه داشته باشند، ترکیب می کند. البته نسبت به گرما باید محتاط بود، زیرا ممکن است شرایط مفاصل ملتهب را وخیم‌تر سازد.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق از فشار شدید و لمس بافت برای رفع سفتی و درد استفاده می کند. با این وجود، اگر فشار به نظر بیش از اندازه می رسد، این سبک ماساژ را برای درمان آرتریت روماتوئید ادامه ندهید.

روماتیسم مفصلی با فیزیوتراپی

تسکین درد آرتریت روماتوئید با ماساژ

بدن در مواجهه با هجوم آدرنالین

بدن در مواجهه با هجوم آدرنالین

کدهای سلامت روی زبان

کدهای سلامت روی زبان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا