ترک الکل

چهارشنبه 1 دی 1400 سلامت
ترک الکل

ترک الکل

تقریبا دو هفته طول می کشد تا بدن به طور کامل سم زدایی الکل را انجام دهد. طی این مدت، افراد می توانند کاهش سطوح انرژی، احساس خشم و پرخاشگری، اضطراب و افسردگی، اختلالات خواب یا کابوس دیدن و کاهش میل جنسی را تجربه کنند.

نوشیدن الکل می تواند تسکینی موقت برای ذهن آشفته شما باشد و به فراموشی مشکلات و دغدغه های روزمره منجر شود، اما در بلند مدت بدن شما بهای سنگینی برای این احساس موقت می پردازد، به ویژه اگر به نوشیدن الکل اعتیاد داشته باشید.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “مدیکال دیلی”، کنار گذاشتن الکل ایده فوق العاده ای محسوب می شود و می تواند از ضررهای بزرگتر پیشگیری کند و بدن شما از این کار سود خواهد برد.
اما پس از ترک الکل چه اتفاقی در بدن رخ می دهد، چیزی است که در ادامه به آن می پردازیم.

آغاز ترک الکل

تنها شش ساعت پس از آخرین نوشیدنی الکلی مصرف شده، نشانه های روند ترک الکل پدیدار می شوند. افزایش تعریق و دمای بدن، فشار خون و ضربان قلب افزایش یافته، لرزش، بی خوابی، و اضطراب از جمله این نشانه ها هستند. همچنین، در صورتی که فرد اعتیاد به الکل داشته باشد می تواند تشنج و هذیان گویی را نیز تجربه کند.

سم زدایی کامل

تقریبا دو هفته طول می کشد تا بدن به طور کامل سم زدایی الکل را انجام دهد. طی این مدت، افراد می توانند کاهش سطوح انرژی، احساس خشم و پرخاشگری، اضطراب و افسردگی، اختلالات خواب یا کابوس دیدن و کاهش میل جنسی را تجربه کنند. طی این بازه زمانی، فرد ممکن است هرچه بیشتر هوس مصرف الکل را داشته باشد.

کاهش وزن

ترک الکل به ویژه اگر به آن اعتیاد داشته باشید، به معنای کاهش چشمگیر در کالری های دریافتی است. نتایج مطالعه ای که در سال 2005 انجام شد، نشان داد که مردان در نتیجه نوشیدن الکل 433 کالری اضافی دریافت کرده و این رقم برای زنان برابر با 300 کالری بوده است.

خواب بهتر

بررسی 27 مطالعه در زمینه تاثیر الکل بر خواب نشان داد که اگرچه در ابتدا، الکل در به خواب رفتن سریع‌تر و عمیق‌تر افراد نقش دارد، اما پس از مدتی به کاهش کیفیت خواب منجر می شود. با ترک الکل بار دیگر بهبود در شرایط خواب خود را تجربه خواهید کرد.

ترک الکل

ترک الکل

 

هورمون های بدن

بی خوابی

وصله عرق

وصله عرق

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا