تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات

یکشنبه 21 آذر 1400 آشپزی
سودمندی میوه و سبزیجات

 تابستان فصلی دلچسب با خوراکی های خوشمزه است و بیشتر مردم همیشه یک ظرف پر از میوه های تازه روی میز خود دارند و از طعم عالی آن ها لذت می برند.

اما یکی از ایراداتی که می توان به این فصل وارد کرد این است که مواد غذایی خیلی سریع فاسد و غیر قابل استفاده می شوند. البته بسیاری از ما با قرار دادن میوه و سبزیجات در یخچال یا نگهداری از آن ها دور از نور آفتاب و گرما سعی می کنیم تا حد امکان بر طول عمرشان بیفزائیم. اما در برخی موارد این راهکار پاسخگو نیست و باید دست به دامن ترفندهای کاربردی تر بشویم.

تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات

ترفندهایی برای تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات برای مدت زمان طولانی

در همین راستا، ما در ادامه این مطلب روش نگهداری از ۱۶ ماده غذایی، میوه و سبزیجات را برایتان انتخاب کرده ایم که کمک می کنند تا این مواد برای مدت طولانی تری سالم و قابل استفاده باقی بمانند. اگر کنجکاو هستید تا با این ترفندهای آشنا شوید،  ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

۱۶- خانواده بِری ها + سرکه + آب

سرکه سیب و آب را به نسبت یک به ۱۰ با یکدیگر مخلوط کنید. انواع توت ها همانند توت فرنگی را در این محلول شست‌وشو داده و سپس آبکشی کنید. درون یک کاسه، یک ورقه کاغذ قرار دهید و میوه ها را درون آن بریزید. سپس آن ها را در یخچال نگهداری نمائید.

از آنجا که این محلول بسیار رقیق است شما به هیچ عنوان متوجه طعم سرکه سیب نخواهید شد اما در عوض میوه برای زمان طولانی تری سالم باقی خواهد ماند.

۱۵- کرفس، بروکلی، کاهو + ورقه نازک آلومینیومی

این ترفند بسیار آسان است: کلم بروکلی، کرفس یا کاهو را در یک لایه ورقه آلومینیومی نازک بچیپید. به این ترتیب، می توانید آن ها را ۲ تا ۳ هفته سالم و تازه نگه دارید.

۱۴- پنیر + کاغذ روغنی

اگر پنیر را درون یک لایه کاغذ روغنی بپیچید و سپس درون یک کاسه شیشه ای یا سرامیکی قرار دهید، برای مدت طولانی تری سالم باقی خواهد ماند. همچنین می توانید آن را درون یک کیسه پلاستیکی نیز بگذارید اما کمی آن را باز بگذارید.

ترجیحا پنیر را در بخش گرم تر یخچال بگذارید. از دیگر روش های سالم نگه داشتن پنیر این است که آن را رنده کرده و درون کیسه پلاستیکی در فریزر بگذارید.

۱۳- زردآلو + جداسازی آن ها از یکدیگر

بهترین روش برای نگهداری زردآلو نمونه هایی است که به طور کامل نرسیده باشند و هیچ لکه و خراب‌شدگی هم نداشته باشند. برای اینکه همه آن ها سالم بمانند بهتر است میوه ها را از هم جدا کنید. برای این منظور می توانید در کارتن های مخصوص تخم مرغ استفاده کنید. یا برای اشغال فضای کمتر، هر عدد زردآلو را درون یک کاغذ روغنی بپیچید و سپس درون کاسه یا جعبه قرار دهید.

زردآلو در دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد می رسند. نمونه های رسیده را حتما در یخچال نگهداری کنید.

۱۲- پنیر دلمه شده + نمک یا شکر

پنیر دلمه شده را از درون پاکت بسته بندی درآورده، درون کاسه شیشه ای یا لعاب‌داری که در دارد، بریزید. سپس آن را درون یخچال نگهداری کنید. برای افزایش طول عمر آن بهتر است ۲ تا ۳ حبه قند روی پنیرها قرار دهید.

اگر نمی خواهید آن را درون یخچال بگذارید، یک لایه پنیر درون یک کاسه استریل شده بریزید، پنیر دلمه شده را روی آن بریزید. در نهایت یک پارچه تمیز و روی آن یک شئی سنگین قرار دهید.

بد نیست اشاره کنیم که پنیرهای دلمه شده ی کم چرب طول عمر بیشتری خواهند داشت.

۱۱- انگور + طناب

بهترین مکان برای نگهداری انگور در یخچال، در نزدیکی دیوار عقبی دستگاه است. اما اگر می خواهید این میوه را بیرون از یخچال نگهداری کنید، بهتر است روی طناب در یک مکان تاریک، خشک و خنک که هوا جریان دارد آویزان کنید. به این ترتیب تا یک ماه هم می توان از این میوه نگهداری نمود.

۱۰- زنجبیل + آب جوشیده یا کاغذ روغنی

اگر خواص زنجبیل برایتان مهم نیست و فقط می خواهید از طعم و عطر آن در غذاها یا نوشیدنی ها بهره بگیرید، آن را در فریزر نگهداری کنید. اما اگر می خواهید این ریشه خوراکی را برای زمان طولانی تازه نگه دارید، آن را کمی در مقابل نور خورشید خشک کنید. سپس درون یک لایه کاغذ روغنی بپیچید و در یک مکان تاریک و خنک نگه دارید.

روش دیگر برای سالم نگه داشتن زنجبیل برای زمان طولانی، قرار دادن آن درون آب جوشیده و گذاشتن در یخچال است.

حلوا / طرز تهیه حلوا تر تبریزی

۹- گوشت قرمز + گیاه گزنه + چاشنی

شما می توانید گوشت تازه قرمز را به مدت ۴ الی ۶ روز در فضای باز و خارج از یخچال نگهداری کنید. برای این منظور لازم است یک شاخه گزنه (برگ های ترب کوهی، سلمک معطر یا نارنگی نیز قابل استفاده هستند) روی آن بگذارید. سپس گوشت را درون پارچه گذاشته و در سرکه بخیسانید.

در مرحله بعدی باید آن را درون یک تابه یک جعبه چوبی بگذارید. درب جعبه را بسته و به عمق  ۲۰ سانتی متری زمین قرار دهید. پس از این مراحل، در زمان پخت باید گوشت را ابتدا با آب بشوئید.

جالب است بدانید که بهترین شکل تازه ماندن گوشت در فریزر این است که آن را در یک لایه ورقه آلومینیومی بپیچید.

۸- پیازچه + بطری + فریزر

ترفندهایی برای تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات برای مدت زمان طولانی

بهترین روش برای نگهداری پیازچه در فریزر این است که ابتدا آن ها را برش دهید. سپس کمی خشک کنید. بعد درون بطری پلاستیکی بریزید و در آخر در فریزر بگذارید. اگر این کار را درست انجام دهید، می توانید این گیاه بهاری را تا زمستان تازه حفظ کنید.

۷- گوجه فرنگی + ساقه یا رو به بالا یا رو به پائین

گوجه فرنگی های کال را به صورتی که ساقه های آن ها رو به پائین باشد در یک کیسه کاغذی یا یک جعبه گذاشته و در یک مکان خنک قرار دهید تا قرمز شوند.

گوجه فرنگی های رسیده باید در دمای اتاق و به صورتی که ساقه های آن ها رو به بالا هستند، نگهداری شوند. ترجیحا آن را طوری بچینید که با هم تماس نداشته باشند.

۶- ماهی + یخ

ماهی را اگر درون یک جعبه یخ بگذارید، می توانید تا ۲ الی ۳ روز آن را تازه و سالم نگه دارید.

۵- سبزیجات + آب + کیسه پلاستیکی

برای اینکه بتوانید سبزیجات خود را برای مدت طولانی تری تازه نگهدارید، بهتر است ساقه آن ها را درون یک ظرف آب گذاشته و روی برگ هایشان را نیز با کیسه پلاستیکی بپوشانید. همچنین توجه داشته باشید که آن ها باید در یک مکان خنک قرار داشته باشند.

۴- سیب + کاغذ + کشو

 ترفندهایی برای تازه نگه داشتن میوه و سبزیجات برای مدت زمان طولانی

برای اینکه بتوانید سیب ها را به مدت ۲ هفته سالم و تازه نگه دارید، بهتر است آن ها را به صورت نشسته در کاغذ معمولی یا کاغذ پوستی (نه روزنامه) بپیچید. سپس به گونه ای که ساقه شان رو به بالاست، در یک مکان خنک و تاریک نگهداری کنید. تا حد امکان این میوه را در کنار سیب زمینی نگذارید.

۳- قارچ + جعبه، کاسه یا کیسه کاغذی

این روش برای قارچ های جوان و تازه مفیدتر است. آن را بشوئید و آبکش کنید تا آب جذب گوشت آن شود. یا می توانید آن را درون محلول آب نمک بریزید تا آلودگی هایش گرفته شود.

قارچ ها را پس از شست‌وشو روی یک دستمال حوله ای بچینید و قسمت های سیاه و خراب شده را جدا کنید. پس از اینکه کاملا خشک شدند، آن را درون کیسه کاغذی، جعبه چوبی یا کاسه ای که یک لایه دستمال کاغذی درون آن است گذاشته و در یخچال قرار دهید.

۲- هندوانه _ خاکستر، توری، شن، خزه یا حصیر

هندوانه در زیرزمین با دمای ۲ درجه سانتی گراد بسیار خوب می ماند. اما برای اینکه طولانی تر این میوه را تازه و سالم نگه دارید، بهتر است درون یک پارچه پیچیده و سپس درون توری گذاشته و از دیوار آویزان کرده یا یک لایه حصیر بکشید و روی کابینت بگذارید.

همچنین می توانید روی پوست هندوانه خاک بمالید. روش دیگر برای تازه ماندن هندوانه استفاده از خاکستر است.

به صورت کلی، هندوانه ها در گوشه های تاریک و خنک خانه تازه تر می مانند.

۱- کره + فر

این روش سنتی و قدیمی کمک می کند تا شما بتوانید کره را به مدت ۱ تا ۳ سال سالم نگه دارید. شیشه ها را استریل کنید. سپس آن ها را درون سینی فر بچینید و کره ها را درون آن ها بریزید. کره را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در فر با دمای ۱۱۰ درجه سانتی گراد بپزید.

سپس کره بیشتر به شیشه ها اضافه کنید، در شیشه را ببندید و ۴۵ دقیقه دیگر در فر بپزید. بااین روش می توانید کره را در دمای اتاق برای چندین سال نگهداری کنید.

 

صبحانه گرم

صبحانه گرم

تهیه بال‌ مرغ

تهیه بال‌ مرغ !

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا