ترشی زرشک /1ترشی خوشمزه پاییزی

جمعه 20 مرداد 1402 آشپزی
ترشی زرشک

ترشی خوشمزه پاییزی

ترشی زرشک: ترشی پای ثابت سفره های ایرانی است و به همراه غذا سرو می شود .ترشی جات جزو مهمترین غذاهای تخمیر شده هستند . غذاهای تخمیر شده مثل ترشی ها و شوریجات با متعادل کردن میزان اسید معده و باکتری های روده به هضم غذا کمک می کنند و باعث می شوند روده مواد مغذی بیشتری را جذب کند . ترشی انواع مختلف دارد و در شهرهای مختلف با ادویه های مخصوص آن شهر تهیه می شود . در بخش آشپزی مجله دایان طرز تهیه تـرشی زرشـک تازه را توضیح دادیم حتما آموزش آنها را ببیند

زرشک میوه ی ترشی است که برای پختن غذاهای مختلف و تهیه مربا و ترشی و لواشک از آن استفاده می شود . در این بخش آشپزی مجله دایان با طرز تهیه ترشی زرشک با ما همراه باشید.

تـرشی زرشـک تازه

تـرشی زرشـک تازه

مواد لازم برای تـرشی زرشـک تازه

  • سرکه سفید: به میزان لازم
  • زرشک تازه: به میزان لازم
  • آب

طرز تهیه ترشی زرشک

  1. برای تهیه تـرشی زرشـک  ابتدا زرشک  تازه را به خوبی پاک کنید و خوب آن را بشویید و درون آبکش بریزید وقتی خوب آب آن کشیده شده  زرشک ها را روی پارچه یا حوله آشپزخانه پهن کنید تا آب اضافه آن گرفته شود .
  2. مقداری از زرشک پاک شده رادر قابلمه بریزیدو کمی آب روی آن بریزید و  روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید زرشک ها به مدت ۶۰ دقیقه بپزند و له شوند و بعد از آن اجازه دهید زرشک خنک شود و زرشک را چنگ بزنید و از صافی رد کنید  تا  آب آن ها بیرون آید.
  3. در این مرحله  آب زرشک صاف  شده را با سرکه سفید ترکیب نمایید.( به نسبت مساوی آب زرشک و سرکه را با هم ترکیب کنید)
  4.  حال باید نمک و شکر به آب زرشک و سرکه اضافه کنیم که باید به ازای یک لیتر  آب زرشک و سرکه یک قاشق غذاخوری نمک و دو قاشق غذاخوری شکر به آن اضافه کنید و  روی حرارت ملایم قرار دهید تا  شکر و نمک  حل شوند. وقتی ترکیب جوشید شعله را خاموش کنید و اجازه دهید تا خنک شود .
  5.  حال درون ظرف مناسب ترشی , زرشک های تازه که روی پارچه پهن کردید و آب آن گرفته شده را بریزید سپس محلول آب زرشک و سرکه را به آن اضافه کنید و درب ظرف را به صورت محکم ببندید( ختما ظرف ترشی باید  شیشه ای باشد و سر آن فلزی باشد.)
  6. ظرف حاوی ترشی زرشک  را به صورت برعکس روی سطحی صاف قرار دهید و آن را به مدت ۲۴ ساعت ک به همین شکل نگه دارید تا هوای ظرف خارج شود و به اصطلاح در ظرف پرس شود و سپس ظرف را در جای خشک و خنک قرار دهید و بعد از گذشت یک هفته ترشی را سرو کنید. هروقت در ترشی را باز کردید  باید بعد از آن ترشی را  در یخچال قرار دهید تا کپک نزند.
تارت نارگیلی

طرز تهیه  تارت نارگیلی خوشمزه و ساده

گراتن کلم بروکلی

کلم بروکلی/طرز تهیه  گراتن کلم بروکلی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا