معرفی بی‌ ام و M5 کامپتیشن مدل 2019

جمعه 21 اردیبهشت 1397 دسته‌بندی نشده
31b041a2 fe4d 467a a445 201fbdb3690b

 

 انتظار به پایان رسید و از نسخه کامپتشین سدان بی‌ام‌و M5 مدل ۲۰۱۹ رونمایی شد؛ این خودرو، قدرتمندتر از مرسدس بنز AMG E63 S و یکی از پرشتاب‌ترین سدان‌های دنیا است.

طرفداران بی‌ام‌و می‌توانند شاهد نسخه جدیدی از سدان لوکس بی‌ام‌و M5 باشند. نسخه ۲۰۱۹ بی‌ام‌و M5 در حال حاضر کمی ظاهر تراشیده‌تری دارد و سریع‌تر و قدرتمندتر از رقیب اصلی خود یعنی مرسدس AMG شده است. همه مایل بودند تا ببینند که با توجه به تلاش بی‌ام‌و برای بهبود قابلیت اسپرت محصولاتش، از سطح رفاهی و راحتی این سدان نیز کاسته می‌شود. این در حالی است که مرسدس بنز در طراحی خود بیش‌تر به دنبال خودرویی قدرتمند و خشن می‌گردد. خوشبختانه جدیدترین نسخه بی‌ام‌و M5 در فضای مسابقه سیر می‌کند و باید حدس بزنید که چیزی نیست مگر بی‌ام‌و M5 کامپتیشن.

2019 BMW M5 Competition / سدان بی‌ام‌و M5 کامپتیشن

همه تغییرات اساسی بی‌ام‌و M5 کامپتیشن از زیر کاپوت شروع می‌شود؛ جایی که پیشرانه ۴.۴ لیتری مجهز به توربوشارژر دوقلو موجود در مدل F90 بی‌ام‌و M5، اکنون می‌تواند ۶۲۵ اسب بخار قدرت و ۷۵۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. به این معنا که قدرت پیشرانه با افزایش ۲۵ اسب بخاری همراه می‌شود، در حالی که میزان گشتاور آن تقریبا یکسان است. با این حال سدان بی‌ام‌و M5 کامپتیشن قدرتمندتر از مرسدس AMG E63 S می‌شود و همین باعث نگرانی رقبا خواهد شد، هرچند که پیشرانه AMG همچنان گشتاور بیش‌تری دارد. با وجود برتری مرسدس AMG E63 S در گشتاور، اما بی‌ام‌و M5 اکنون ۲۰۰ دور بر دقیقه به محدوده گشتاور خود افزوده است که همین باعث می‌شود تا قدرتمند باشد و واکنش سریعی در شرایط جاده از خود نشان دهد.

بی‌ام‌و ادعا می‌کند که نسخه مسابقه بی‌ام‌و M5 می‌تواند در زمان ۳.۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت دست یابد، که همان زمان نسخه معمولی بی‌ام‌و M5 است؛ اما برای رسیدن به سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت به ۱۰.۸ ثانیه زمان نیاز دارد که ۰.۳ ثانیه سریع‌تر از نسخه معمولی این خودرو است. البته ناگفته نماند که برای یک خودرو در کلاس سدان، دست‌یابی به سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت در زمان ۱۱ ثانیه بسیار قابل توجه به نظر می‌رسد. پیش از این رکورد بی‌ام‌و M5 در زمان صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت به ۲.۸ ثانیه (بسیار بهتر از مقدار ادعایی بی‌ام‌و) رسید، که آن را به عنوان سریع‌ترین سدان دنیا معرفی می‌کند؛ البته اگر از خودروی الکتریکی تسلا مدل S P100D و شتاب‌گیری بی‌نظیر آن صرف‌نظر کنیم. با توجه به این نکته، دور انتظار نیست که خودروی بی‌ام‌و M5 کامپتیشن نیز بتواند از رقم ادعایی سازنده سریع‌تر عمل کند و این رکورد را در ۲.۷ ثانیه به پایان برساند.

بی‌ام‌و M5 کامپتیشن در حال حاضر از سیستم اگزوز جدید و منحصربفردی بهره می‌برد. نسخه معمولی بی‌ام‌و M5 صدای مناسبی دارد اما نسبت به رقیب خود، مرسدس AMG E63 خیلی ضعیف به نظر می‌رسد. بنابراین بی‌ام‌و تصمیم گرفت تا با ارتقای سیستم اگزوز، صدای پیشرانه را تقویت و به صدایی در شان یک خودروی مسابقه‌ای نزدیک کند. به همین علت بی‌ام‌و M5 کامپتیشن در رانندگی مسیر پیست صدایی بسیار دلنواز و قوی تولید می‌کند تا احساس راننده از سواری اسپرت بهبود یابد.

خودروساز باواریا در طراحی بی‌ام‌و M5 کامپتیشن به دنبال ارقام عملکردی و مشخصات خودرو نیست و بیش‌تر قصد داشته است نا خودرویی با پیکر تراشیده‌تر، پویاتر و هیجان‌انگیزتر نسبت به نسخه معمولی بی‌ام‌و M5 تولید کند. در نتیجه این هدف باعث می‌شود که بی‌ام‌و از پایه‌های پیشرانه اختصاصی سری اسپرت و مسابقه‌ای برای کنترل پیشرانه بهره ببرد که بسیار مستحکم هستند و پاسخ بهتری نیز ارائه می‌دهند. این پایه‌ها در عین حال اجازه می‌دهند که قسمت جلوی خودرو احساس سفتی بیش‌تری داشته باشد.

بی‌ام‌و برای نسخه کامپتیشن سدان بی‌ام‌و M5، سیستم تعلیق جدیدی فراهم کرده است. تعلیق جدید هفت میلی‌متر پایین‌تر از مدل استاندارد قرار می‌گیرد و دارای کمک‌فنر، فنر و هندسه مخصوص تعلیق برای بهبود رانندگی اسپرت است. بنابراین افزایش زاویه کمبر منفی در جلوی خودرو، میله‌های ضدغلتش ضخیم‌تر و استفاده از اتصالات توپی به جای بوش‌های لاستیکی در محور عقب موجب می‌شود تا سدان بی‌ام‌و M5 کامپتیشن بطور قابل توجهی دارای سواری و پایداری بهتری نسبت به مدل استاندارد باشد. فنرها در تعلیق جلو و عقب، ۱۰ درصد سخت‌تر شده‌اند که به خودروی بی‌ام‌و M5 کامپتیشن اجازه می‌دهد تا فرمان‌پذیری بهتری نسبت به مدل استاندارد از خود نمایش دهد. تغییرات دیگری نیز وجود دارد که شامل اصلاح تعلیق جلو و عدم وجود لاستیک در مقایسه با مدل قدیمی می‌شود و احساس فرمان را در خودرو بهبود می‌بخشد؛ این تغییرات در مجموع سواری و رانندگی اسپرت با بی‌ام‌و M5 کامپتیشن را بسیار هیجان‌انگیز می‌کنند.

منبع : زومیت

ad9ae46e 0ecd 4498 83fe f655e148a638

نگاه عمیق به نسل جدید تویوتا کورولا هاچبک

3d144af6 1578 4b3b bd96 28ee9eee28be

رونمایی از نسخه ویژه مرسدس بنز AMG GT 63 S

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا