بی‌خوابی‌ در دوران بارداری

پنج‌شنبه 30 دی 1400 سلامت
بی‌خوابی‌ در دوران بارداری

بی‌خوابی‌ در دوران بارداری

در بارداری مشکلات زیادی به وجود می آید . یکی از این مشکلات که اکثر خانم های باردار تجربه میکنند بی خوابی است. بی خوابی میتواند مشکلات زیادی از جمله استرس و خستگی ایجاد کند.مصرف هرگونه قرص خواب برای جنین خطرناک است!

بی‌خوابی‌ در دوران بارداری

بی‌خوابی‌ در دوران بارداری

بی‌خوابی‌ در دوران بارداری

استرس یکی از حس‌های جدانشدنی از مادران باردار است، استرس زایمانی که نزدیک است، استرس کارها یا فعالیت‌هایی که می تواند به جنین آسیب بزند و … باعث می‌شود تا مادران از شرایط نرمال خود فاصله بگیرند. اما رعایت برخی نکات ساده‌ای می‌تواند اختلالات خواب مادران را اصلاح کند.

 

شام را سبک و با حداقل کالری میل و از مصرف غذاهای سنگین و چرب بپرهیزید. نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه و چای را از غروب آفتاب به بعد حذف کنید. نوشیدنی‌های آرامش بخش میل کنید: چای های گیاهی، شیر گرم و…زمانی که برای استراحت و خواب آماده می‌شوید از تماشای تلویزیون یا صحبت با تلفن و بازی کردن بپرهیزید.ریتم مرتب و ثابتی را برای ساعت خواب و بیدار شدن دنبال کنید.

اگر خوابتان نمی‌رود و بی‌خوابی‌ دارید ، مجبور نیستید در تختخواب خود بمانید، از اتاق خواب خارج شوید و به انجام کارهای آرام بپردازید. برخی از خانم‌های باردار روی کاناپه سالن بیشتر استراحت ارامش می‌کنند و در آنجا راحت تر به خواب می‌روند. در کلاس‌های تمدد اعصاب مانند یوگا و مدیتیشن حاضر شوید. حرکاتی که در این کلاس‌ها آموزش داده می‌شوند برای تقویت روحیه و همینطور کاهش استرس سودمند هستند. از مصرف سیگار و مشروبات الکی بپرهیزید. از زمان غروب افتاب مصرف نوشیدنی‌ها را به حداقل برسانید.

 

بی‌خوابی‌ در دوران بارداری

بی‌خوابی‌ در دوران بارداری

غذاهای پر ادویه نیز می‌توانند باعث برهم خوردن خواب مادران شوند. بر نگرانی های خود غلبه کنید و اجازه ندهید که نگرانی هایتان مانع از خواب شوند. از تختخوابتان فقط برای خواب استفاده کنید. برای مثال، هنگامی که در تختخوابتان هستید به تماشای تلویزیون نپردازید. بارداری را می‌توان یکی از سخت‌ترین دوران زندگی هر زنی دانستبه پهلوی چپ بخوابید تا خون و همینطور مواد مغذی لازم برای جنین به سمت رحم در جریان باشند و برای احساس راحتی بیشتر از یک کوسن یا بالشت کوچک استفاده کنید.

ورزش کنید اما در زمان های نزدیک به خواب از انجام حرکات ورزشی که اختلالات خواب را به دنبال دارند، بپرهیزید.اگر خروپف همسرتان باعث برهم خوردن خواب شما می‌شود تا زمانی که به آرامش برسید اتاق تان را عوض کنید. از همسرتان بخواهید تا قبل از خواب شانه، گردن یا پای شما را ماساژ دهد تا با آرامش بیشتری استراحت کنید. قبل از خواب، دوش آب گرم بگیرید. مصرف شیر و عسل گرم نیز می‎‌تواند مفید باشد. قبل از استراحت مواردی مانند: دمای اتاق، نور، پرده ها و … را بررسی کنید که هیچ موردی خواب شما را بر هم نزند. گوش دادن به موسیقی یا کتاب خواندن نیز می‌توانند مفید باشند. در پایان اگر بعد از انجام دستورات ذکر شده باز هم با اختلالات خواب مواجه بودید با پزشک خود مشورت کنید و حتی المقدور از مصرف قرص‌های خواب بپرهیزید.

 

فصل آنفولانزا

فصل آنفولانزا

خوراکی های نفخ آور

خوراکی های نفخ آور

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا