» بیوگرافی » زندگینامه دکتر علی شریعتی 

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۴ - ۱۲:۴۸

بیوگرافی پزشک علی شریعتی

زندگینامه دکتر علی شریعتی 

زندگینامه دکتر علی شریعتی 

بیوگرافی پزشک علی شریعتی

زاد روز: ۲ آذر ۱۳۱۲

محل تولد:ایران، سبزوار، کاهک

درگذشت: ۲۹ خرداد ۱۳۵۶

انگلستان، ساوت‌همپتون

آرامگاه: سوریه، دمشق

پیشه: نویسنده، پژوهشگر دینی

همسر:  پوران شریعت‌رضوی

خانواده

دكتر علی شريعتی در سال ۱۳۱۲ در روستاي مزينان از حوالي شهرستان سبزوار متولد شد. اجداد دكتر علی شريعتی همه از عالمان دين بوده اند.

 

پدر پدر بزرگ علی شريعتی، ملاقربانعلي، معروف به آخوند حكيم، مردي فيلسوف و فقيه بود كه در مدارس قديم بخارا و مشهد و سبزوار تحصيل كرده و از شاگردان برگزيده حكيم اسرار (حاج ملاهادي سبزواري) محسوب مي شد.

 

پدر علی شريعتی، استاد محمد تقی شريعتی (موسس كانون حقايق اسلامي كه هدف آن «تجديد حيات اسلام و مسلمين» بود) و مادرش زهرا اميني زني روستايي متواضع و حساس بود.

ازدواج

 

علی شریعتی در سال ۱۳۳۷ وقتی ۲۴ ساله بود با همکلاسی خود پوران شریعت رضوی ازدواج کرد، ثمره این ازدواج یک پسر بنام احسان و سه دختر بنام سوسون، سارا و مونا شد

عکس همسر دکتر علی شریعتی

 

بیوگرافی پوران شریعت‌ رضوی

 

پوران شریعت رضوی متولد ۱۳۱۳ در مشهد نویسنده است او نیز همچون همسرش از دانشگاه سوربن دکترای ادبیات فارسی دارد

 

وی خواهر مهدی شریعت رضوی یکی از سه دانشجویی می باشد که در حمله نیروهای امنیتی به دانشگاه تهران در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ کشته شدند که روز دانشجو به احترام این سه نفر کشته شده نام گرفت

 

پزشک علی شریعتی نگزیده اي از زندگی این متفکر برجسته مسلمان، پزشک شریعتی از جمله ادیبان و متفکران اسلامی اسـت کـه طرفداران بسیاری در داخل ایران و همچنین مرزهای خارج از ایران دارد. جمله بـه جمله حرف هـای او حاوی معنا و درک خاصی از زندگی و تفکر انسان اسـت. در ادامه زندگی او و همچنین گزیده آثار وی را مرور میکنیم، با پارس ناز همراه باشید.رشی نوین بـه تاریخ و جامعه‌ شناسی اسلام عرضه کرد. بـه اعتقاد وی بازگشت بـه تشیع حقیقی و انقلابی نیروی بنیادین برای تحقق عدالت اجتماعی اسـت. « انها كه همه ی راه‌ها بيراهه‌ ها را مطرح ميكنند و يكايک را تفسير و تشريح مينمايند و از هر كدام بـه تفصيل سخن ميرانند، دست ميگيرند و گام بـه گام را ميبرند و رنج خود ميبرند و زحمت ديگران مي دارند ».

بیوگرافی پزشک علی شریعتی

بیوگرافی دکتر علی شریعتی + معرفی بهترین آثار دکتر شریعتی +عکس

پزشک شریعتی در دوم آذر ماه سال ۱۳۱۲ خورشیدی درروستای کاهک سبزوار متولد شد ودر ۲۹ خرداد ماه ۱۳۵۶ درحالی کـه ۳ هفته از سفرش بـه انگلستان می‌گذشت در ساوت‌ همپتون درگذشت. دلیل رسمی مرگ وی انسداد شرائین ونرسیدن خون بـه قلب اعلام شد.

بیوگرافی دکتر علی شریعتی + معرفی بهترین آثار دکتر شریعتی +عکس

شریعتی تحصیلات دانشگاهی خودرا در مشهد گذراند و پس از دریافت لیسانس در رشته ادبیات پارسی بعلت شاگرد اول شدنش برای ادامه تحصیل بـه فرانسه فرستاده شد تا تحصیلات عالی خودرا در مقطع پزشکی در دانشگاه سوربن فرانسه ودر رشته ادبیات ادامه دهد. وی در آنجا بـه تحصیل علومی چون جامعه‌شناسی، مبانی علم تاریخ، تاریخ ادیان، تاریخ و فرهنگ اسلامی پرداخت.

شریعتی را باید یکی از متفکران مسلمان دانست کـه در عین حال، رویکردی نقادانه نسبت بـه عده اي از باورهای مذهبی نیز داشت. او بـه‌طور خاص، تشیع صفوی را مظهر سنت مسخ شده می دانست و آنرا توأم با اسارت‌پذیری، خرافه، تقلید و جبرگرایی معرفی می کرد. وی همچنین معتقد بود کـه راه پیشرفت و ترقی ملت‌هـای شرقی، متفاوت از راهی اسـت کـه غرب پیموده‌ اسـت.

بیوگرافی دکتر علی شریعتی + معرفی بهترین آثار دکتر شریعتی +عکس

البته استفاده آگاهانه از تجارب مدرنیته در غرب، مورد پذیرش شریعتی قرار داشت. خدايا رحمتى كن تا ايمان نام و نان برايم نياورد. قدرتم بخش تا نانم را و حتى نامم را در خطر ايمانم افكنم. تا از آنهائى باشم كه پول دنيا را ميگيرند و براى دين كار ميكنند؛ نه از آنهائى كه پول دين مي گيرند و براى دنيا كار مي كنند.

بیوگرافی دکتر علی شریعتی + معرفی بهترین آثار دکتر شریعتی +عکس

پزشک شریعتی اعتقاد راسخی بـه سوسیالیسم داشت اندیشه‌ اي سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کـه برای ایجاد یک نظم اجتماعی مبتنی بر انسجام همگانی می‌کوشد، جامعه‌اي کـه در آن تمامی قشرهای اجتماع سهمی برابر در سود همگانی داشته‌باشند. شریعتی در مقدمه مقاله‌اي کـه درسال ۱۳۳۴ تحت عنوان مکتب واسطه نوشته می نویسد:

 

از میان مکتب‌ هـای ماتریالیسم و ایدئالیسم، اسلام روش مختص بـه خودرا دارد و آنرا می توان رئالیسم نامید. رژیم اجتماعی و اقتصادی اسلام، سوسیالیسم عملی اسـت کـه بر طرز فکر خداپرستی استوار اسـت و حد وسط میان دو رژیم فاسد کاپیتالیسم و کمونیسم اسـت.

بیوگرافی دکتر علی شریعتی + معرفی بهترین آثار دکتر شریعتی +عکس

و مـن در آستانه مرحله تازه‌اى كه آغاز كرده‌ام ميروم تا مهاجر الى الله سرنوشت ديگرى را در ادامه سرگذشت خود دنبال كنم و جز بـه لطف خدا كه اعجازگر و دشمن فريب بزرگ اسـت و جز همت ياران هدرد و همراه زاد راهى ندارم.. شریعتی در مورد سوسیالیسم چنین میگوید: سوسیالیسم راستین، کـه جامعه‌ اي بی‌ طبقه می‌سازد، بدون مذهب ممکن نیست.

بیوگرافی دکتر علی شریعتی + معرفی بهترین آثار دکتر شریعتی +عکس

زیرا انسان‌ها اگر بـه مرحله‌ اي از رشد اخلاقی و کمال معنوی نرسند کـه بتوانند بخاطر برابری انسان‌ها از حق خود چشم پوشند و بـه مرحلهٔ ماوراء مادی ایثار برسند، جامعه‌اي برابر را نمیتوان ساخت. زیرا حق‌ها هرگز برابر نیست و ماتریالیسم، جبراً بـه اندویدوئالیسم می‌انجامد.

بیوگرافی دکتر علی شریعتی + معرفی بهترین آثار دکتر شریعتی +عکس

و برعکس، مذهب نیز تا جامعه‌اي از بند افزون‌ طلبی مادی و استثمار و تضاد طبقاتی رها نشده‌اسـت، نمی تواند تحقق یابد. چـه، تنها در چنین جامعه‌ اي اسـت کـه انسان رها شده از بند تنازع مادی، مجال آنرا می یابد کـه از بیماری شیء شدن در نظام ماشینیسم و سرمایه‌ داری، یا از خود بیگانه شدن در برابر بت پول و مصرف و گرگ‌ و میش شدن در رابطه ي طبقاتی «نجات» یابد

ودر نتیجه، تکامل ذاتی خود بپردازد و خلق‌وخوی خدا را گیرد و جانشین خدا در طبیعت شود و اینها اسـت دعوت‌هـای نهایی مذهب، کـه تنها در جامعه‌اي بی‌طبقه، کـه بر اساس کتاب و ترازو و آهن استوار اسـت، نه جهل و تبعیض و ضعف، می تواند تحقق عینی یابد و تحقق توحید در زندگی بشری، این اسـت.

بیوگرافی دکتر علی شریعتی + معرفی بهترین آثار دکتر شریعتی +عکس

خواستم بگویم کـه فاطمه همسر علی اسـت، دیدم کـه فاطمه نیست. خواستم بگویم کـه فاطمه مادر حسنین اسـت، دیدم کـه فاطمه نیست. خواستم بگویم کـه فاطمه مادر زینب اسـت، باز دیدم کـه فاطمه نیست. نه، این ها همه ی هست و این‌همه ی فاطمه نیست. فاطمه فاطمه اسـت.

بیوگرافی دکتر علی شریعتی + معرفی بهترین آثار دکتر شریعتی +عکس

تصویر جلد کتاب فاطمه فاطمه اسـت


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : بیوگرافی
ن
Bilit Arzan Bilit Kish
ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.