بیوگرافی حمید سوریان، کشتی گیر ایرانی

شنبه 14 آبان 1401 بیوگرافی

چکیده ای از بیوگرافی حمید سوریان

نام : حمید

نام خانوادگی: سوریان ریحان‌پور

زمینه فعالیت: ورزشی

تولد: ۲ شهریور ۱۳۶۴

زادگاه: ری

ملیت: ایرانی

تحصیلات: _

وزن: ۵۹ کیلوگرم

پیشه : کشتی فرنگی

 

حمید سوریان کیست ؟

حمیدمحمد سوریان ریحانپور (زادهٔ در شهر ری) کشتی‌گیر ایرانی وزن ۵۵ کیلوگرم و دارندهٔ ۵ مدال طلای کشتی فرنگی در مسابقات جهانی و یک طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن است. سوریان به همراه عبدالله موحد، طلایی‌ترین کشتی‌گیران تاریخ ایران در مسابقات جهانی و المپیک محسوب می‌شوند.

حمید سوریان متولد چه سالی است ؟

حمید سوریان در ۲ شهریور ۱۳۶۴ متولد شد.

حمید سوریان اهل کجا است؟

او در شهر ری متولد شد.

 

کودکی حمید سوریان

حمید سوریان فرزند محمدسوریان و اعظم السادات شادالله‌زاده و جوان‌ترین عضو یک خانواده ۸ نفری است. او ۵ برادر دارد. حمید در شهرری متولد شده و مدارج تحصیلی تا دبیرستان را در این منطقه طی کرده است. حمید سوریان نخست، تحت تأثیر دو برادرش، محسن و مرتضی، که هر دو کشتی‌گیر بودند، به کشتی علاقه‌مند شد و سپس از سال ۱۳۷۶ و زیر نظر عبدالله زارع، به طور جدی کشتی را آغاز کرد. این روند تا مرحله شرکت درمسابقات بین‌المللی آسیایی و جهانی تحت نظر مربیانش زارع و محسن سوریان ادامه یافت.

کشتی گیری حمید سوریان

کشتی گیری حمید سوریان

زندگی ورزشی حمید سوریان

حمید سوریان در سال ۲۰۰۱ دوبنده تیم ملی نوجوانان در وزن ۴۶ کیلوگرم را پوشید و در مسابقات نوجوانان آسیا به روی تشک رفت. در سال ۱۳۸۶ قهرمان قهرمانان ورزش ایران شد. در سال ۲۰۰۵ سوریان ۲۰ ساله، توانست اولین طلایش را در مسابقات جهانی بوداپست به چنگ آورد و عنوان قهرمانی بزرگ‌سالان جهان را از آن خود کند. حمید سوریان در رقابت‌های جهانی گوانگ‌ژو سال ۲۰۰۶، در فینال روشن بایراموف را شکست داد و از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد.

حمید سوریان در مسابقات جهانی

حمید سوریان پس از آن مدال طلای خود را بار دیگر، در مسابقات جهانی ۲۰۰۷ باکو تکرار کرد. ۲۰۰۹، مدال طلای چهارم خود را پس از غلبه بر هاکان نیبلوم در رقابت‌های جهانی هرنینگ دانمارک به دست آورد. آخرین مدال طلای جهانی سوریان ارمغان رقابت‌های ۲۰۱۰ مسکو است. ۲ طلای مسابقات بزرگسالان آسیا در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ از دیگر افتخارات ورزشی سوریان است. روزهای پایانی سال ۲۰۱۰ و کل سال ۲۰۱۱ را می‌توان بدترین سال‌های زندگی ورزشی او نامید. در این سال محسن حاجی‌پور در وزن ۵۵ کیلوگرم شرکت کرد و سوریان در مسابقات جهانی شرکت نکرد.

حمید سوریان در مسابقات جهانی 

حمید سوریان در مسابقات جهانی

حمید سوریان در المپیک پکن

حمید سوریان در المپیک ۲۰۰۸ پس از برد برابر ونلین ونکوف از بلغارستان و الگین الوایس از پالائو در دور سوم مسابقات مغلوب نظیر مانکیف، ورزشکاری از روسیه شد. در ادامه او با پیروزی برابر کریستین فریس از صربستان به دیدار رده بندی رسید که با باخت برابر پارک اون چول کره‌جنوبی به مقام پنجم این رقابت‌ها رسید.

بازی‌های آسیایی گوانگ‌ژو

حمید سوریان در رقابت‌های ۲۰۱۰ گوانگ‌ژو ناکام ماند و با ۲ شکست در مسابقات وزن ۵۵ کیلوگرم کشتی فرنگی در بازی‌های ۲۰۱۰ از دور مسابقات حذف شد. کارشناسان یکی از دلایل ناکامی او را کم کردن مکرر وزن و ضعف بدنی ناشی از آن عنوان کردند.

حمید سوریان در المپیک لندن

حمید سوریان سهمیه المپیک ۲۰۱۲ را در مسابقات گزینشی قزاقستان به دست آورد. در نخستین مبارزه خود در المپیک لندن، بعد از ظهر ۵ اوت به وقت لندن با آرسن ایرالیف از قرقیزستان روبرو شد و توانست ۱–۳ او را شکست دهد. در مرحله یک چهارم نهایی پیتر موداس از مجارستان و در نیمه نهایی هاکان اریک نیبلوم از دانمارک را شکست داد.

بیوگرافی ریکاردو ساپینتو ، سرمربی جدید استقلال

سوریان در فینال با شکست دادن روشن بایرامف از جمهوری آذربایجان در ۲ وقت پیاپی و با اقتدار موفق شد مدال طلای ۵۵ کیلوگرم فرنگی مردان المپیک ۲۰۱۲ را تصاحب کند. مدال طلای حمید سوریان نخستین مدال المپیک کشتی فرنگی ایران پس از ۴۰ سال است. او پس از قهرمانی با پرچم ایران دور افتخار زد و مدالش را در روز تولد مادرش به او تقدیم کرد.حمید سوریان قبلا در سال ۱۳۸۸ مدال طلای کشتی قهرمانی جهانش را به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران تقدیم کرده بود.

حمید سوریان و مادرش

حمید سوریان و مادرش

رقابت کشتی فرنگی قهرمانی جهان در ازبکستان ۲۰۱۴

حمید سوریان با شکست ۲ بر یک مینگیان سمنوف از روسیه ششمین مدال طلای جهانی خود را در رقابت قهرمانی کشتی فرنگی قهرمانی جهان در ازبکستان کسب کرد. به این ترتیب سوریان با کسب هفتمین مدال طلا رکورد ۶ مدال طلای عبدالله موحد یکی از اسطوره‌های کشتی را شکست و از از نظر مرغوبیت تعداد مدال بهترین کشتی‌گیر تاریخ ایران نام گرفت.

حمید سوریان در المپیک ۲۰۱۶ ریو

حمید سوریان پس از ناکامی در کسب سهمیه المپیک در مسابقات جهانی لاس وگاس و دو تورنمنت گزینشی در قزاقستان و مغولستان، در آخرین شانس برای حضور در المپیک در تورنمنت استانبول شرکت کرد و با چهار پیروز پی در پی (همگی با ضربه فنی و بدون دادن حتی یک امتیاز) موفق به کسب سهمیه المپیک از مسابقات گزینشی استانبول شد. حمید سوریان در فینال کشتی‌گیر آمریکایی را ضربه فنی کرد. حمید سوریان در اولین مسابقه خود برابر حریف ژاپنی خود شکست خورد و با توجه به فینالیست شدن حریف ژاپنی به شانس مجدد رفت در رقابت بعدی با باخت در مقابل حریفی از قزاقستان از المپیک ریو حذف شد.

افتخارات ورزشی حمید سوریان

بازی‌های المپیک

  • طلا     لندن ۲۰۱۲     ۵۵ ک‌گ

مسابقات جهانی

  • طلا     بوداپست ۲۰۰۵     ۵۵ ک‌گ
  • طلا     گوانگ‌ژو ۲۰۰۶     ۵۵ ک‌گ
  • طلا     باکو ۲۰۰۷     ۵۵ ک‌گ
  • طلا     هرنینگ ۲۰۰۹     ۵۵ ک‌گ
  • طلا     مسکو ۲۰۱۰     ۵۵ ک‌گ
  • طلا     تاشکند ۲۰۱۴     ۵۹ ک‌گ

مسابقات قهرمانی آسیا

  • طلا     ۲۰۰۷ بیشکک     ۵۵ ک‌گ
  • طلا     ۲۰۰۸ ججو     ۵۵ ک‌گ

 

اهدای مدال به محمود احمدی نژاد

حمید سوریان در سال ۸۸ و سه ماه پس از انتخابات مدال طلای جهانی خود را در جلوی دوربین‌های تلویزیون دولتی به محمود احمدی‌نژاد تقدیم کرد.

اهدای مدال به محمود احمدی نژاد

اهدای مدال به محمود احمدی نژاد

کمک به زلزله زدگان آذربایجان شرقی

حمید سوریان پس از بازگشت از المپیک لندن در مراسم استقبال و جشن، پیشنهاد اهدای هدیه های خود به زلزله زدگان آذربایجان شرقی را مطرح کرد، به گفته حمید سوریان این پیشنهاد با استقبال مردم روبرو شد و او سرانجام در تاریخ هفت شهریور ۱۳۹۱ صد میلیون تومان به زلزله زدگان آذربایجان شرقی اهدا کرد. پیش از این نیز حمید سوریان و علیرضا دبیر در بازار طلافروشان تهران حضور پیدا کردند و پنج میلیارد تومان کمک برای زلزله زدگان آذربایجان شرقی جمع آوری کردند.

 

زندگینامه فریدون مشیری

بیوگرافی نیما مسیحا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا