بیماری سندرم سوء جذب ، عوارض و درمان آن

سه شنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۹ سلامت

سندرم بیماری  سوء جذب چیست ؟

نقش اصلی روده‌های باریک جذب مواد مغذی، از غذاهایی است که می‌خوریم. سندرم سوء جذب به تعدادی از اختلالات گفته می‌شود که در آن، روده‌ی باریک قادر به جذب مواد مغذی و مایعات به اندازه کافی نیست. مواد مغذی‌ای که معمولاً روده‌ی باریک به سختی ممکن است بتواند آن‌ها را جذب کند درشت مغذی‌ها (پروتئین، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها)، ریزمغذی‌ها (ویتامین‌ها و مواد معدنی) و یا هر دو هستند.

علت‌های  سندرم سوء جذب

عوامل زیادی می‌توانند موجب سندرم سوء جذب شوند، از برخی بیماری‌ها گرفته تا عفونت‌ها یا نارسایی‌های حین تولد.فاکتورهایی که می‌توانند سبب سندرم سوء جذب شوند شامل موارد زیر می‌شوند:

۱: آسیب به روده در اثر عفونت، التهاب، ضربه یا عمل جراحی

۲:استفاده‌ی طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌ها

۳: سایر عوارض مانند بیماری سلیاک، بیماری کرون، التهاب مزمن پانکراس یا فیبروزکیستیک

۴:کمبود لاکتاز یا عدم تحمل لاکتوز

۵: کمبودهایی خاص که مادرزادی‌اند یا در زمان تولد وجود دارند مانند بیلیاری آترزیا که در آن، مجاری صفراوی به طور طبیعی رشد نمی‌کنند

۶: بیماری‌های انگلی.

۷:رادیوتراپی که ممکن است به دیواره‌ی روده آسیب بزند.

۸:سندرم سوء جذب می‌تواند ناشی از مشکلات گوارشی نیز باشد. معده‌ی شما ممکن است نتواند آنزیم‌های لازم برای گوارش غذاهایی خاص را تولید کند .

عوارض سندروم سوء جذب

این مشکل گوارشی می‌تواند منجر به علائمی مانند نفخ و اسهال شود و یا مهمتر از آن برای بدن مشکلاتی را به وجود آورد. در واقع اگر بدن شما ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکند ممکن است با عوارضی جدی روبرو شود، مانند:. افزایش احتمال ابتلا به عفونت. پوکی استخوان که خطر شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد کندی رشد و وزن‌گیری در کودکان

. تضعیف سیستم ایمنی بدن: برخی مواد مغذی مانند “ویتامین A” و “روی” برای یک سیستم ایمنی سالم و رشد مناسب بسیار مهم هستند. اگر بدن شما این ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم دیگر را جذب نکند، سلامتی شما به خطر می‌افتد.

بیماری سندرم سوءجذب

تشخص سندرم سوءجذب

اگر دچار اسهال مزمن یا کمبودهایی در بعضی از مواد مغذی باشید یا علی‌رغم تغذیه مناسب، وزن کم کرده باشید پزشک شما ممکن است به سندرم سوء جذب مشکوک شود. تست‌های بخصوصی برای تائید این تشخیص وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

آزمایش مدفوع:

آزمایش مدفوع می‌تواند میزان چربی را در نمونه مدفوع اندازه‌گیری کند. این آزمایشات بسیار معتبرند؛

آزمایش خون:

این آزمایشات می‌توانند میزان یک سری از مواد مغذی را در خون اندازه‌گیری کنند مانند ویتامین B۱۲، ویتامین D، اسید فولیک، آهن، کلسیم، کاروتن، فسفر، آلبومین و پروتئین. کمبود در هر یک از این مواد مغذی ممکن است لزوماً به معنی سندرم سوء جذب نباشد، بلکه ممکن است به این معنی باشد که غذاهای مصرفی‌تان را با میزان سالمی از مواد مغذی انتخاب نمی‌کنید.

 تست تنفس

تست تنفس می‌تواند برای تشخیص عدم تحمل لاکتوز به کار رود. اگر لاکتوز جذب بدنتان نشود، وارد روده بزرگ می‌شود. باکتری‌های موجود در روده بزرگ، لاکتوز را تجزیه کرده و گاز هیدروژن تولید می‌کنند. هیدروژن اضافی از طریق روده جذب شده و وارد جریان خون می‌شود، سپس به ریه‌ها می‌رود و شما این گاز را با بازدم بیرون می‌دهید.

تست‌های تصویری

تست‌های تصویری که از سیستم گوارش‌تان تصویربرداری می‌کنند می‌توانند برای تشخیص مشکلات ساختاری به کار بروند. مثلاً پزشک شما می‌تواند سی‌تی‌اسکن برایتان تجویز کند تا ضخامت دیواره‌ی روده‌ی باریک‌تان بررسی شود که یکی از علامت‌های بیماری کرون است

نمونه‌برداری

اگر پزشک شما مشکوک به وجود سلول‌های غیرنرمال در دیواره‌ی روده‌ی باریک‌تان شود، ممکن است نمونه‌برداری را تجویز کند. نمونه‌برداری یا بیوپسی ممکن است از طریق آندوسکوپی انجام شود.

درمان سندرم سوء جذب

پزشک شما با شناسایی علائمی که دارید می‌تواند روند درمان را شروع کند. داروهایی مانند لوپرامید را براز شما تجویز کند. ضمناً پزشکتان ممکن است دستور بدهد مواد مغذی و مایعاتی که بدنتان قادر به جذبشان نیست جایگزین شوند.  و اگر معلوم شود که عدم تحمل لاکتوز دارید، پزشکتان توصیه خواهند کرد از مصرف شیر و سایر محصولات لبنی خودداری کنید یا قرص‌های آنزیم لاکتاز مصرف کنید.

مکمل‌های آنزیمی یا مکمل‌های ویتامین مصرف کنید و تغییراتی در رژیم غذایی خود به وجود آورید.

آب دارچین

بعد از شام نوشیدنی آب دارچین بخورید

کولیت روده

درمان بیماری کولیت روده با رژیم غذایی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا