» سلامت » بیماری تیروتوکسیکوز چیست

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ - ۱۵:۲۰

علائم بیماری تیروتوکسیکوز

بیماری تیروتوکسیکوز چیست

بیماری تیروتوکسیکوز چیست

درمان بیماری تیروتوکسیکوز 

تیروتوکسیکوز یک عملکرد افزایش دهنده غده تیروئید است که در آن بدن از طریق فراوانی هورمون ها مسموم می شود. برای درمان تیروتوکسیکوز، مهم است که به طور مرتب سطح TSH، T_4 و T_3 را بررسی کرده و طبق این تنظیم، درمان را تنظیم کنید.

 

یروکسیکوز به مجموعه‌ای از یافته‌های بالینی، فیزیولوژیک، بیوشیمیایی اطلاق می‌شود که در اثر در معرض قرارگیری قرار و پاسخ بافتها به مقادیر بیش از حد طبیعی هورمون تیروئید بوجود میایند. بیماریهای مختلفی در زیر دسته تیروتوکسیکوز قرار میگیرند که از جمله آنها بیماری گریوز گواتر مولتی ندولر توکسیک را میتوان نام برد.

برای تیروتوکسیکوز یک سری علل ناشایع در نظر گرفته‌اند که عبارتند از آدنوم هیپوفیز، تومورهایی (تروفوبلاست، کوریوکارسینوما، مول هیداتیفورم)، تیروتوکسیکوز عمدی، تیروتوکسیکوز ناشی از ترشح هورمون نابجا، پدیده ‮‭Job – Basedow‬ -،‮‭T3‬ توکسیکوز ‮‭T4‬

عوارض تیروتوکسیکوزیز  که شایعترین آنها عبارتند :از عوارض قلبی، بحران تیروتوکسیکوز و اوفتالموپاتی و درموپاتی می‌باشند

 

بیشتر بخوانید:انواع تیروئید و نحوه ی تشخیص آن

 

درمان بیماری تیروتوکسیکوز

 

کارسنوم‌های تیروئید جزء مباحثی می‌باشند که در تیروتوکسیکوز مورد بررسی قرار می‌گیرند که کارسینومای تیروئید را به دو گروه کارسینومای اپی تلیوم فولیکولی و کارسینومای پرافولیکولی تقسیم می‌کنند که کارسینومای اپی تلیوم فولیکولر خود به سه زیر گروه کارسینومای پاپیلاری که شایعترین است و کارسینومای آناپلاستیک که بدخیم‌ترین است و کارسینومای فولیکولار تقسیم می‌شود و از مباحث دیگر که در مقوله تیروتوکسیکوز مورد بحث قرار می‌گیرد تیروئیدیت‌ها می‌باشند که خود تیروئیدیت را به چند نوع تقسیم می‌کنند که شامل تیروئیدیت چرکی، تیروئیدیت مزمن فیبروزان و تیروئیدیت تحت حاد و تیروئیدیت مزمن با تیروتوکسیکوز گذرا و تیروئیت هاشیموتو می‌باشد.

 

در درمان بیمارانی که با علائم تیروتوکسیکوزیر می‌آیند باید چند اصل را رعایت کرد که عبارتند از:‮

 

‭۱‬- بکار بردن درمانهای حمایتی مانند مایع درمانی، مسکن ‮

‭۲‬- دادن داروهای ضد تیروئیدی مانند پروپیل تیواوراسیل و متی‌مازول

‮‭۳‬- استفاده یدید

‮‭۴‬- ید رادیواکتیوه

‮‭۵‬- جراحی ‮

‭۶‬- دادن کورتون داروهای آنتاگونیست آدرنرژیکی.

 

در مقوله درمان باید به عوارض هر کدام از موارد توجه کرد. مثلا” در داروهای ضد تیروئید باید به لکوپنی، آگرانولوسیتو،…و در ید رادیواکتیو باید به هیپوتیروئیدی و در مورد تجویز پروپرانولول باید در خانمهای حامله همانند ید رادیواکتیو داده نشود. یا در جراحی باید به عوارض فوری مانند خونریزی تاخیری مانند عفونت، هیپوپاراتیروئیدی و هیپوتیروئیدی دقت کرد

 

علت بیماری تیروتوکسیکوز

علل افزایش هورمون‌هاى تیروئیدى عبارتند از: هیپرتیروئیدى اولیه (بیمارى گریوز، گواتر مولتى ندولر سمی، آدنوم سمی، مصرف ید زیادی)، تخریب تیروئید (تیروئیدیت تحت حاد، تیروئیدیت ساکت، آمیودارون، پرتوتابی). منابع خارج تیروئیدى هورمون (تیروتوکسیکوز ساختگى – Thyrotoxicosis factitia، استروما اوارى – Struma ovarii، کارسینوم فولیکولر داراى عملکرد) و هیپرتیروئیدى ثانویه (آدنوم هیپوفیزى مترشحه TSH، سندرم مقاوم به هورمون تیروئید، تومورهاى مترشحه hCG، تیروتوکسیکوز حاملگى).

 

علائم بیماری تیروتوکسیکوز

علائم شامل عصبى بودن، تحریک‌پذیری، عدم تحمل گرما، تعریق بیش از حد، طپش قلب، خستگى و ضعف، کاهش وزن همراه با افزایش اشتها، تشدید حرکات روده و الیگومنوره است. این بیماران مضطرب، بى‌قرار و ناآرام هستند. پوست گرم و مرطوب است و ممکن است ناخن‌ها از بستر خود جدا شوند (ناخن‌هاى پلامر – Plummer’s nail). ممکن است کشیدگى پلک (Eyelid retraction) و افتادگى پلک (Lid lag) اتفاق بیفتد. یافته‌هاى قلبى شامل تاکى‌کاردی، هیپرتانسیون سیستولیک، سوفل سیستولیک و فیبریلاسیون دهلیزى هستند. لرزش ظریف، هیپررفلکسى و ضعف عضلات پروگزیمال هم مى‌تواند عرضه گردد. تیروتوکسیکوز طول کشیده مى‌تواند موجب استئوپنى گردد.

 

درمان بیماری تیروتوکسیکوز

بیمارى گریوز را مى‌توان با داروهاى ضد تیروئیدى یا ید رادیواکتیو درمان کرد. به ندرت تیروئیدکتومى ساب‌توتال توصیه مى‌شود. داروهاى ضدّ تیروئیدى اصلى کاربى‌مازول یا متى‌مازول (۲۰ – ۱۰ mg روز ۳-۲ بار در شروع که سپس به ۱۰ – ۵/۲ mg در روز تیتر مى‌شود) یا پروپیل تیواوراسیل (۲۰۰ – ۱۰۰ mg هر ۸-۶ ساعت در شروع که به ۵۰ – ۱۰۰ mg در روز تیتر مى‌شود) هستند.

این داروها را یا براساس تیتر آنها یا به‌صورت رژیم بلوک – جایگزینى (Block – replace regimen) تجویز مى‌کنند که در مورد اخیر براى اجتناب از هیپوتیروئیدى ناشى از دارو لووتیروکسین داده مى‌شود. ۴-۳ هفته پس از شروع درمان باید عملکرد تیروئید را تست کرد و دوز را به‌منظور طبیعى نگه‌داشتن سطح T4 آزاد اصلاح کرد. عوارض جانبى شایع بثورات جلدی، کهیر، تب و آرترالژى هستند (۵-۱% بیماران) .

 


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : سلامت
ن
Bilit Arzan Bilit Kish
ارسال دیدگاه