بیدمشک/10فواید سلامتی بیدمشک

جمعه 30 تیر 1402 سلامت
بیدمشک

بیدمشک چیست؟

بیدمشک گیاهی است ملین و تقویت‌کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی. این گیاه داروئی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می‌دهد. بیدمشک حاوی روغن و همچنین ترکیباتی به نام تانن و استرول های گیاهی است. پزشکان نمی دانند کدام یک از اجزای این گیاه برای سلامتی مفید است

بیدمشک بومی منطقه اروپا و آسیای غربی و آسیای مرکزی است.بیدمشک درختچه‌ای برگ‌دار یا درخت کوچکی است که متعلق به خانواده بیدمشک Salicaceae است. بیدمشک منطقه کاملاً سایه را تحمل نمی‌کند و اغلب در زمین‌های باز، در حاشیه‌های جنگل یا جنگل‌های خلوت و در امتداد سواحل، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و جاده‌ها رشد می‌کند

 

بیدمشک

بیدمشک

10فواید سلامتی بیدمشک

بیدمشک برای قرن ها بخشی از طب سنتی، به ویژه طب سنتی چینی بوده است. اکنون محققان شروع به طراحی مطالعات بالینی برای ارزیابی مزایای آن کرده اند. عرق بیدمشک در کنار خوش بو و خوش عطر بودن، دارای خواص فراوانی است که از دیرباز مورد توجه پزشکان و دانشمندان زیادی مانند بقراط و بوعلی سینا بوده است. برخی از خواص دارویی و درمانی عرق بیدمشک شامل کاهش قند خون، تقویت قلب، تقویت اعصاب، رفع بی اشتهایی، کاهش دمای بدن، کاهش درد، ضد روماتیسم، ضد آرتروز، خواب آور و آرامش‌بخش، ضد یبوست، محرک قوای جنسی، تقویت دستگاه گوارش و معده، خون سازی، درمان تپش قلب، رفع افسردگی و استرس است. در ادامه  برخی از مزایای بالقوه این گیاه برای سلامتی عبارتند از:

 

1.بیدمشک به تقویت اعصاب کمک می‌کند

در صورتی که عرق بیدمشک را با آب مخلوط کنید و به صورت روزانه بنوشید، به رفع خستگی و تقویت اعصاب کمک می‌کند. اگر مشکل قند خون ندارید، می‌توانید از شربت بیدمشک شیرین شده استفاده کنید.

 

2.بیدمشک برای درمان و پیشگیری از عفونت

برای قرن ها، درمانگران سنتی استفاده از ریشه بیدمشک را برای مبارزه با سرماخوردگی، گلودرد و سایر بیماری ها توصیه کرده اند. تحقیقات علمی اکنون بینشی در مورد چگونگی مبارزه با بیدمشک با عفونت ها ارائه می دهد. برخی از مطالعات نشان داده اند که دارای خواص ضد باکتریایی است. به نظر می رسد که به ویژه برای از بین بردن بیوفیلم ها، که کلونی های بزرگ و چسبنده باکتری ها هستند، مفید باشد. پلاک دهانی که باعث ایجاد حفره می شود یکی از نمونه های بیوفیلم است. بیوفیلم ها در سراسر بدن رشد می کنند.

بیدمشک عفونت های دستگاه ادراری مربوط به بیوفیلم را درمان کند.

 

3.بیدمشک برای”تصفیه” خون

اگرچه شواهد علمی کمی در غرب برای حمایت از نیاز به سم زدایی وجود دارد، اما مدتهاست که در طب سنتی چین نقش داشته است. ارائه دهندگان سلامت جایگزین اغلب در مورد سم زدایی بدن یا تصفیه خون صحبت می کنند، و پزشکان طب سنتی می گویند که باباآدم ممکن است خون را تصفیه کند.

این اعتقاد به مزایای تصفیه بیدمشک می تواند به دلیل توانایی آن در مبارزه با برخی عفونت ها و باکتری ها باشد.

 

4.بیدمشک برای ادرار آور

ریشه بیدمشک ممکن است به عنوان یک ادرارآور نیز عمل کند. دیورتیک ها به حذف آب از بدن کمک می کنند و برای افرادی که آب را در خود نگه می دارند تسکین می دهند.

 

5. بیدمشک تب را پایین می‌آورد

از دیرباز از عرق بیدمشک و یا جوشانده آن برای پایین آوردن دمای بدن و تب استفاده می‌شده است. برای پایین آوردن تب پوست بیدمشک را به مدت ۸ ساعت خیس می‌کردند و سپس آن را صاف می‌کردند و روزی سه بار از آن می‌نوشیدند. در زمان یونان باستان نیز این خاصیت مورد توجه فیلسوف بقراط قرار گرفته بود. در ضمن بیدمشک قادر است عفونتهایی که در اثر سرماخوردگی و گلو درد به وجود آمده‌اند را برطرف کند.

فواید سلامتی بیدمشک

فواید سلامتی بیدمشک

6.بیدمشک برای آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها به مبارزه با اثرات رادیکال های آزاد کمک می کنند. رادیکال های آزاد مواد شیمیایی در بدن هستند که به سلول های بدن آسیب می رسانند و ممکن است مسئول طیف وسیعی از بیماری ها از جمله سرطان، پیری و اختلالات التهابی باشند. آنها با افزایش سن انباشته می شوند، بنابراین محققان علاقه مند هستند که چگونه آنتی اکسیدان ها می توانند روند پیری را کاهش دهند.

چندین مطالعه نشان داده اند که ریشه بیدمشک به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. مطالعه‌ای در سال 2014 در مورد دیابت در موش‌ها نشان می‌دهد که به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی، باباآدم ممکن است علائم دیابت را بهبود بخشد. تحقیقات قبلی، از جمله یک مطالعه در سال 1998، نشان داد که ریشه بیدمشک به طور فعال به دنبال رادیکال های آزاد است و آنها را از بین می برد.

 

7.بیدمشک برای کاهش التهاب

آسیب رادیکال های آزاد، اختلالات خود ایمنی و سایر شرایط پزشکی می توانند باعث التهاب مزمن شوند. التهاب با بسیاری از شرایط پزشکی از جمله آرتروز مرتبط است. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که ریشه بیدمشک به طور قابل توجهی میزان التهاب را در افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو کاهش می دهد.

 

8.بیدمشک برای درمان یا پیشگیری از سرطان

رادیکال های آزاد و التهاب هر دو با ایجاد سرطان مرتبط هستند. این بدان معناست که نقش بیدمشک به عنوان یک آنتی اکسیدان ضد التهابی ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند. تحقیقات اولیه همچنین از این ایده حمایت می کند که باباآدم می تواند به کاهش رشد سرطان کمک کند. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که بیدمشک ممکن است رشد تومورهای سرطان سینه را کاهش دهد.

 

9.بیدمشک برای درمان دیابت

جالب است بدانید که گیاه بیدمشک سرشار از مواد مغذی همچون پتاسیم، سدیم، فسفر، آهن، کلسیم، منیزیم، سلنیوم، روی و مس است. این گیاه اسیدآمینه‌هایی مثل فولیک اسید، اسید‌های چرب امگا 3، پروتئین، اسید سیتریک و آنتی‌اکسیدان دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که عرق بیدمشک قند خون را پایین می‌آورد، بنابراین افرادی که مبتلا به دیابت یا قند خون بالا هستند،

می‌توانند از خواص آن بهره ببرند. پتاسیم موجود در این گیاه به تنظیم فشارخون هم کمک می‌کند. اگر فشار بالایی دارید، خوردن بیدمشک و عرق بیدمشک برای شما مناسب است. شما می‌توانید عرق بیدمشک را به انواع شربت‌های سنتی اضافه کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید. یکی از آن‌ها شربت گل سرخ است.

 

10.بیدمشک برای پوست

خوردن بیدمشک و عرق بیدمشک حاوی مقدار زیادی کراتولیتیک است. این ماده ضایعات پوستی را ترمیم می‌کند و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. افرادی که منافذ باز بر روی صورت خوددارند، می‌توانند عرق بیدمشک را هم بنوشند و هم آن را با آب ترکیب کرده و بر روی پوست خود با یک پنبه تمیز بمالند.

ترکیبات موجود در گیاه بیدمشک، منافذ باز را کوچک می‌کند و آلودگی‌ها را از سطح پوست صورت پاک می‌کند. سالیسین موجود در عرق بیدمشک، ترشح چربی پوست را کاهش می‌دهد و جوش‌های سرسیاه را در خود حل می‌کند.

با خوردن بیدمشک و عرق بیدمشک از به وجود آمدن جوش و آکنه پیشگیری کنید و بعد از مدتی پوستی صاف و شفاف داشته باشید. سم‌زدایی و تصفیه خون یکی دیگر از خواص عرق بیدمشک برای کبد چرب و پوست صورت است.

 

بیدمشک

بیدمشک

طبع عرق بیدمشک چیست؟

طبیعت عرق بیدمشک سرد و مرطوب است، به همین دلیل خواص زیادی در فصل تابستان دارد و به رفع گرمازدگی کمک می‌کند. افرادی که مزاج گرم و خشک دارند، با مصرف آن به حفظ تعادل بدن خود کمک می‌کنند. مصرف عرق بیدمشک سردرد ناشی از گرم‌مزاجی را از بین می‌برد و مصرف آن به تسکین اعصاب و ایجاد آرامش کمک می‌کند. جالب است بدانید این عرق باعث تقویت قوای جنسی می‌شود و تب شدید را پایین می‌آورد.

کره حیوانی

آیا کره حیوانی برای سلامتی مفید است؟

روغن گل یاس

 12فوایدروغن گل یاس/روغن یاس برای روشن کردن پوست

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا