سردرگمی در بازار بورس در12بهمن

یکشنبه 12 بهمن 1399 اقتصادی

تحلیل بورس و تلاش برای رونق بورس که بازی برد برد برای همه است درمجله دایان

سردرگمی در بازار همچنان مشاهده می‌شود، و می‌توان گفت نبود تصمیم‌گیری قاطع درباره متغیرهای کلان و تاثیرگذار بر صنایع بورسی موجب پیچیدگی‌هایی شده که روند بورس در کوتاه مدت را نوسانی کرده است.

امروز یک‌شنبه (۱۲ بهمن ماه)شاخص کل با رشد ۳۸۳۹ واحدی به عدد یک میلیون و ۲۵۰ هزار و ۹۹۲ واحد رسید و رشدی معادل ۰۳ درصد داشت، شاخص کل هم وزن نیز با افت ۴۴۷ واحدی به عدد ۴۳۱ هزار و ۵۲۱ واحد رسید که ۰.۱ درصد افت را داشته است.

 

با توجه به رشدهای خوب آخرین روز کاری هفته گذشته و ابتدای هفته جاری، انتظار می‌رفت همچنان شاهد رشد شاخص باشیم اما این موضوع محقق نشد و این رفتار برای اغلب اهالی بازار سرمایه غیر منتظره و غیرقابل پیش‌بینی بود که امیدواریم روزهای آتی اینگونه نبوده و روند خوبی را شاهد باشیم.

در ابتدای شروع معاملات امروز، شاخص کل رشد خوبی را تجربه کرد و بیشتر سهم‌ها وضعیت خوبی داشتند، اما پس از گذشت نیم ساعت، بسیاری از سهامداران حقیقی و حقوقی شروع به عرضه کردند و بازار شروع خوب را تا حدود زیادی پس گرفت و بسیاری از خریداران در حوزه رقابت عقب نشینی کردند.

شاخص‌های ذغال سنگ، زراعت، منسوجات، محصولات چوبی، فرآورده‌های نفتی، خودرو، قند و شکر، چندرشته‌ای‌های صنعتی، مواد دارویی و شیمیایی و صنعت سیمان امروز وضعیت خوبی داشته و دیگر صنایع امروز روز منفی را تجربه کردند.

همانطور که در روزهای گذشته عنوان شد، صنعت دارویی و قطعه سازان نسبت به سایر صنایع پتانسیل بیشتری داشته که این روزها نیز وضعیت بهتری نسبت به سایر صنایع دارند، توجه به صنعت حمل و نقل نیز می‌تواند برای اهالی بازار سرمایه جالب توجه باشد.

برترین گروه‌های صنعت امروز به ترتیب فراورده‌های نفتی، خودرو، چندرشته‌ای‌های صنعتی، بانک‌ها، شیمیایی، سیمان و صنعت فلزات اساسی بوده است، به طور خاص امروز فضای متفاوتی را شاهد بودیم زیرا در روزهای گذشته صنعت شیمیایی و فلزات اساسی در رتبه‌های نخست قرار داشته و امروز جای خود را به صنعت فرآورده‌های نفتی و چند رشته‌ای صنعتی داده‌اند.

نمادهای شستا، تاپیکو، شپنا، وغدیر، وتجارت، فارس و حکشتی بیشترین تأثیر مثبت را بر بازار داشته‌اند، با توجه به اینکه نماد حکشتی که یکی از نمادهای بزرگ گروه حمل و نقل است، در روزهای اخیر روند خوبی داشته، سرمایه‌گذاران می‌توانند به این نماد توجه ویژه داشته باشند.

همچنین نمادهای فولاد، کچاد، فملی، ومعادن، کگل، اخابر و کاوه بیشترین تأثیر منفی را بر بازار داشته‌اند، سردرگمی در بازار همچنان مشاهده می‌شود، و می‌توان گفت نبود تصمیم‌گیری قاطع درباره متغیرهای کلان و تأثیرگذار بر صنایع بورسی موجب پیچیدگی‌هایی شده که روند بورس در کوتاه مدت را نوسانی و پیدا کردن سهم خوب و ارزنده را برای سرمایه‌گذاران امری مشکل کرده‌است.

بیشترین حجم معاملات مربوط به نمادهای خساپا، وتجارت، خودرو، شپنا، خگستر، وبصادر و شستا و بیشترین ارزش معاملات مربوط به نمادهای پالایش، دارایکم، شستا، شپنا، وتجارت، خساپا و خودرو بوده است. امروز نماد پالایش با ارزش معاملات معادل ۱,۶۸۱ میلیارد تومان رتبه نخست در ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

بررسی و مشخصات خودوروی ایرانی ساینا

از جمله اخبار مهم این روزها بازگشت قانون اعلام پیش بینی سود توسط شرکت‌ها است که تا حدودی می‌تواند موجب روشن شدن مسیر شود، اما در گذشته این قانون چالش‌هایی ایجاد کرده بود که باید ببینیم بازگشت این قانون همراه با اقدامات اصلاحی بوده یا خیر، زیرا بسیاری از پیش‌بینی‌هایی که در گذشته اعلام می‌شد دور از واقعیت بوده و منجر به خطای محاسباتی تحلیلگران می‌شد.

از زمانی که ساختار گزارش سود تغییر کرد شرایط بهتری ایجاد شد، در صورتی که این قانون اصلاح شود بازگشت آن می‌تواند مفید واقع شده و در غیر این صورت می‌تواند همچون گذشته مشکلاتی را ایجاد کند.

از طرف دیگر سازمان مالیاتی این موضوع را اعلام کرد که دولت از محل مالیات بورس در حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان در آمد دارد که عدد بسیار جذابی است، دولت باید به این موضوع توجه داشته باشد که پر رونق بودن بورس برای تمامی فعالان آن مفید بوده و اگر بورس از رونق بیفتد همه بازیگران آن متضرر می‌شوند و رونق بورس بازی برد برد برای همه است، بنابراین نباید به بورس صرفاً به عنوان یک ابزار کوتاه مدت نگاه کرد.

از نگاه تحلیلی صنعت دارویی می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد، با توجه به گمانه زنی‌هایی که در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شده، انتظار می‌رود حذف این ارز در آینده نزدیک، ابتدا افزایش هزینه برای این شرکت‌ها رقم خورده اما در مراحل بعد با توجه به تأثیرات خوب این اتفاق بر مقدار سود شناسایی شده در شرکت‌ها که حتی با کاهش حاشیه سود نیز این مقدار جذاب خواهد بود، توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران به این صنایع توجه داشته باشند.

همچنین صنایع دارویی می‌توانند از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه داشته باشند، زیرا بسیاری از این نمادها چند سالی است دارایی‌های خود را ارزیابی نکرده و ارزش دفتری آنها با ارزش واقعی شأن اختلاف بسیاری دارد.

انمونه بارز این موارد در افزایش ارزش شرکت‌های غذایی و قندی مشهود بوده که به نظر می‌رسد به شرکت‌های دارویی نیز تسری پیدا کرده و ارزش آنها را افزایش دهد.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته این روزها بیشتر مورد توجه قرار گرفته است زیرا مشوق‌های مالیاتی این روزها برای آن در نظر گرفته شده و اگر معافیت‌های مالیاتی برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته در دستور کار قرار بگیرد، شرکت‌ها تمایل زیادی داشته و از این فرصت برای اصلاح ساختار سرمایه استفاده خواهند کرد.

شاخص بورس امروز

شاخص بورس امروز/قیمت طلا، سکه ، دلار و ارز 13 بهمن 99

چرا باید ثبت شرکت و ثبت برند خود را فوری انجام دهیم؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا