6 بزرگترین دریاچه های در جهان

پنج‌شنبه 10 شهریور 1401 جاذبه های گردشگری
بزرگترین دریاچه های در جهان

دریاچه های بزرگتر و مهمتر در جهان

بزرگترین دریاچه های در جهان :دریاچه ها توده های آبی بزرگی هستند که توسط خشکی احاطه شده اند و بخشی از یک اقیانوس نیستند. دریاچه ها در مقایسه با رودخانه ای که آب در آن جریان دارد، حجم آبی نسبتاً ساکنی هستند. آنها می توانند حاوی نمک یا آب شیرین باشند و بزرگتر از حوضچه ها هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد زیستگاه های دریاچه، صفحه ما را در بیوم آب شیرین ببینید.

1-دریای خزر

دریای خزر از نظر مساحت بزرگترین دریاچه جهان است. آنقدر بزرگ است که گاهی به عنوان اقیانوس کوچک یا تنها دریای جهان که به اقیانوس متصل نمی شود طبقه بندی می شود. پنج کشور مختلف از جمله روسیه، ایران، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان دارای خطوط ساحلی در دریای خزر هستند. بیش از 130 رودخانه به دریای خزر می ریزند که بزرگترین آن رودخانه ولگا است.

دریای خَزَر دریای مازَندَران یا دریای کاسپین پهنه‌ای آبی است که از جنوب به ایران، از شمال به روسیه، از غرب به روسیه و جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود.

 

دریای خزر

دریای خزر

2-دریاچه های بزرگ

دریاچه‌های بزرگ یا گریت لیکس به پنج دریاچه‌ای گفته می‌شود که در مرز ایالات متحده آمریکا با کانادا قرار گرفته و چندین ایالت آمریکا را در بر می‌گیرد. این پنج دریاچه عبارت‌اند از دریاچه هیوران، دریاچه ایری، دریاچه میشیگان، دریاچه سوپریور، و دریاچه انتاریو.

آنها با هم بزرگترین دریاچه های آب شیرین روی زمین را تشکیل می دهند. بیست و یک درصد از آب شیرین سطحی جهان توسط دریاچه های بزرگ نگهداری می شود.

سطح دریاچه انتاریو از نظر ارتفاع نسبت به بقیه دریاچه های بزرگ کمی پایین تر است. تفاوت ارتفاع بیشتر در آبشار نیاگارا ایجاد می شود، جایی که سطح آب از 569 فوت در دریاچه ایری به 243 فوت در دریاچه انتاریو کاهش می یابد.

بسیاری از شهرهای بزرگ در سواحل دریاچه های بزرگ ساخته شده اند، از جمله شیکاگو (بزرگترین)، تورنتو و دیترویت.

 

دریاچه های بزرگ

دریاچه های بزرگ

3-دریاچه بایکال

دریاچه بایکال دریاچه‌ای است در جنوب سیبری در کشور روسیه، میان استان ایرکوتسک و جمهوری بوریاتیا. این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در فهرست میراث جهانی قرار دارد. دریاچه بایکال، حاصل فروافتادگی زمین است.

دریاچه بایکال با عمق 5314 فوت عمیق ترین دریاچه جهان است. در جنوب روسیه واقع شده است. این دریاچه همچنین بزرگترین دریاچه جهان از نظر حجم و دومین دریاچه طولانی در جهان است.

 

دریاچه بایکال

دریاچه بایکال

4-دریاچه تانگانیکا

دریاچه تانگانیکا دریاچه‌ای بزرگ در مرکز آفریقا و در جنوب خط استوا است. تانگانیکا دریاچه دومین دریاچه بزرگ و عمیق آب شیرین جهان پس از دریاچه بایکال در سیبری روسیه و همچنین طویل ترین دریاچه آب شیرین جهان است.

گذرگاه غول پیکر درایرلند

دریاچه تانگانیکا با طول 410 مایل طولانی ترین دریاچه جهان است. همچنین دومین عمیق ترین و دومین از نظر حجم است. دریاچه تانگانیکا در آفریقا واقع شده و دارای خط ساحلی در چهار کشور از جمله تانزانیا، زامبیا، جمهوری دموکراتیک کنگو و بوروندی است.

 

دریاچه تانگانیکا

دریاچه تانگانیکا

5-دریاچه تیتیکاکا

دریاچه تیتیکاکا دریاچه ای وسیع در مرز دو کشور پرو و بولیوی است.

سطح این دریاچه ۳۸۱۲ متر از سطح آب‌های آزاد بلندتر است و این دریاچه یکی از بلندترین دریاچه‌های بزرگ دنیا به شمار می‌رود. این دریاچه همچنین از نظر حجم آب، بزرگترین دریاچهٔ آمریکای جنوبی است.

دریاچه تیتیکاکا در ارتفاع 12500 فوتی از سطح دریا در رشته کوه های آند بین پرو و ​​بولیوی قرار دارد. این دریاچه بزرگترین دریاچه آمریکای جنوبی و همچنین مرتفع ترین دریاچه قابل کشتیرانی در جهان است.

 

دریاچه تیتیکاکا

دریاچه تیتیکاکا

6-دریاچه ویکتوریا

دریاچهٔ ویکتوریا بزرگ‌ترین دریاچه قارهٔ آفریقا است که توسط جان هنینگ اسپک جهانگرد انگلیسی کشف شد.

این دریاچه همچنین بزرگ‌ترین دریاچهٔ ناحیهٔ گرمسیری جهان و دومین دریاچهٔ بزرگ آب شیرین جهان است.

دریاچه ویکتوریا بزرگترین دریاچه از نظر سطح در آفریقا است. اولین اروپایی که این دریاچه را کشف کرد، کاشف بریتانیایی جان اسپک بود که این دریاچه را به نام ملکه ویکتوریا نامگذاری کرد. سه کشور از جمله تانزانیا، کنیا و اوگاندا در دریاچه ویکتوریا مشترک هستند.

 

دریاچهٔ ویکتوریا

دریاچهٔ ویکتوریا

حقایق جالب در مورد دریاچه ها

 1. دریای مرده در اسرائیل با 1371 فوت زیر سطح دریا، پست ترین دریاچه جهان است.
 2. بلندترین دریاچه جهان اوجوس دل سالادو با ارتفاع 20965 فوت است. این در دهانه ای در کوه های آند در مرز بین شیلی و آرژانتین واقع شده است.
 3. بزرگترین دریاچه اروپا دریاچه لادوگا در روسیه است.
 4. دریاچه زیر یخبندان به دریاچه ای گفته می شود که دائماً توسط یخ پوشیده شده است. بزرگترین آنها دریاچه وستاک در قطب جنوب است.
 5. دریاچه‌ها می‌توانند به روش‌های مختلف جالبی مانند دهانه آتشفشان‌ها، توسط فروچاله‌های روی زمین یا حتی به‌طور مصنوعی توسط سدهای ساخته شده توسط انسان شکل بگیرند.
 6. بیش از 187000 دریاچه در فنلاند وجود دارد که به این کشور لقب سرزمین هزار دریاچه داده است.
 7. -پایین ترین دریاچه در جهان دریای مرده است که درمرز اسرائیل و اردن قرار دارد.
 8. بالاترین دریاچه در جهان،دریاچه دلال سالادو در ارتفاع 6390متر از سطح دریا است.
 9. عمیقترین دریاچه در جهان دریاچه بایکال در سیبری، روسیه است.
 10. طولانی ترین دریاچه در جهان، دریاچه تنگانیکا در آفریقا در 660 کیلومتری است
 11. در مرز ایالات متحده آمریکا و کانادا دریاچه های بزرگ آمریکای شمالی است.
 12. بزرگترین دریاچه ی آب شور در جهان دریاچه خزر یا کاسپین است
 13. دریاچه سوپر یوردر آمریکای شمالی بزرگترین سطح دریاچه ی آب شیرین در جهان است
 14. فنلاند دارای نام مستعار “سرزمین هزاران دریاچه” است زیرا بیش از 187،000 دریاچه
عجایب طبیعی

25 عجیب ترین عجایب طبیعی روی زمین

طولانی ترین رودخانه جهان

10 طولانی ترین رودخانه جهان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا