معرفی برج آزادی تهران، نماد پایتخت ایران

شنبه 3 مهر 1400 گوناگون
برج آزادی تهران

برج آزادی تهران

برج آزادی یکی از نمادهای شهر تهران است که در سال ۱۳۴۹ خورشیدی به دست معمار ایرانی، حسین امانت دانشجوی دانشگاه تهران طراحی و ساخته شد.

برج آزادی که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، به نام برج شهیاد شناخته می‌شد، اصلی‌ترین و یکی از نمادهای شهر تهران است و تقریباً در همه جای دنیا ایران را با این نماد می‌شناسند.

برج آزادی، به عنوان نماد «ایران مدرن» و برای یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران در میانه یکی از میدان‌های اصلی غرب تهران به نام میدان شهیاد و آزادی کنونی طراحی و ساخته شده است. معماری برج، تلفیقی از معماری هخامنشی، معماری ساسانی و معماری اسلامی است.

موقعیت جغرافیایی برج آزادی تهران بر روی نقشه

تاریخچه برج آزادی

عملیات بنای برج آزادی در یازدهم آبان ۱۳۴۸ خورشیدی آغاز شد، در شهریور ۱۳۵۰ خاتمه یافت. و در ۲۴ دیماه ۱۳۵۰ با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید.

در روز افتتاح برج این میدان، شاه به همراه همسرش در میدان شهیاد حضور یافتند و برای نخستین بار منشور کورش که نخستین نوشتار حقوق بشری جهان است در این مکان پرده برداری شد.

این اثر تاریخی حدود ۲۵۵۰ سال پیش به فرمان کوروش کتیبه شده و هم اکنون در موزه بریتانیا در لندن نگهداری می شود.

رونمایی از منشور کوروش در بنای برج ، پیوندی بود میان تاریخ باستان ایران و دنیای توسعه یافته و صنعتی که شاه ادعای آن را داشت.

گرچه وعده قرار گرفتن ایران در جمع کشورهای صنعتی محقق نشد اما دیری نگذشت که برج آزادی در ایران، نمونه‌ای از نماد و نشانه‌های شهری شد که معماری شاخص آن تلفیق طاق‌های معماری قبل و بعد از اسلام و تبدیل آن به نمادی مدرن و چشم نواز بود.
برج آزادی تهراننمایی زیبا از برج آزادی تهران در شب

معماری برج آزادی

مساحت زیر بنای این میدان، حدود ۷۸ هزار مترمربع است و بنای آن به صورت دروازه‌ای به ارتفاع حدود ۴۵ متر ساخته شده است که پنج متر آن داخل زمین فرو رفته است‌.

طاق آن از زمین، ۲۳ متر فاصله دارد و دارای هشت بخش مجزا است‌. عرض پایه این بنا ۶۶ متر است.

در محوطه میدان‌، ۶۵۰۰۰ مترمربع، به صورتی زیبا باغچه‌بندی و گل کاری شده است‌. در ساختمان آن ۲۵۰۰۰ قطعه سنگ به کار رفته و ۹۰۰ تن آهن مصرف شده‌است‌.

مجموعه فرهنگی آزادی، متشکل از چند بخش در طبقه تحتانی برج آزادی قرار دارد و شامل موزه‌، کتاب‌خانه‌، واحد سمعی و بصری‌، سالن نمایشگاه‌، سالن اجتماعات ،سالن برگزاری کنسرت و کنفرانس است‌.

مجموعه فرهنگی با ۵۰۰۰ مترمربع در بر گیرنده برج اصلی نیز هست‌.کتابخانه مجموعه، با مساحتی حدود ۲۷۱۵ مترمربع و بیش از ۵۰۰۰۰ جلد کتاب‌، بسیار مجهز است و کتاب‌خانه محققان و مؤلفان نیز، با مساحت ۲۴۳ مترمربع، مکانی است که از طریق ۳۰ دستگاه کامپیوتر به شبکه‌های اطلاع‌رسانی داخلی و خارجی متصل است‌.

یکی از ویژگی‌های موزه این بنا وجود تکه سنگی از کره ماه است که ریچارد نیکسون‌، رئیس جمهور سابق امریکا، در سفر به ایران به این موزه اهدا کرده است‌.برج آزادی تهران- عکس برج آزادی تهرانتصویری از داخل برج آزادی تهران

نکته‌های جالب درباره برج آزادی

  • برخی از کنسرت های تهران، در سالن همایش های برج آزادی تهران برگزار می شود. بلیط این نوع کنسرت ها را از سایت های فروش بلیط تهیه کنید.

  • بازدید از برج آزادی و بخش های مختلف آن، با تهیه بلیط امکان پذیر است که از طریق پرتال امکان خرید وجود ندارد.
  • یکی از بهترین نقاط تهران برای عکس برداری در ارتفاع، نوک برج آزادی تهران است که همچون قسمت فوقانی برج میلاد تهران، چشم انداز زیبایی به نقاط مختلف پایتخت دارد.
  • برج آزادی تهران، بخشی از میراث ملی کشور است و در حفظ آن همه شهروندان تهران باید بکوشند.
  • اگر مهمان خارجی در آینده خواهید داشت، بازدید از برج آزادی تهران و مشاهده نمایی هیجانی از تهران، می تواند یکی از لذت بخش ترین قسمت های گردشگری پایتخت باشد.
  • برای رفتن به برج آزادی تهران، نیازی به خودرو شخصی نیست و از خطوط مترو می توانید استفاده کنید.
  • از مجموعه های فروشگاهی و خدماتی برج آزادی تهران برای خرید آثاری که نماد تهران است، استفاده کرده و به دوستان بین المللی خود هدیه دهید.
  • محدوده برج آزادی تهران در محدوده طرح زوج و فرد تهران قرار ندارد.
  • برج آزادی تهران در طول سال، برنامه های هنری و آموزشی مختلفی را برگزار می کند که حتماً از سایت آن، اطلاعات لازم را کسب کنید.

برج آزادی تهران- عکس برج آزادی تهرانتصویری هوایی از برج آزادی تهران

یوگا

یوگا برای اضطراب / راه هایی برای غلبه بر اضطراب این7 حالت را امتحان کنید

مراقبه وجراسانا

مراقبه وجراسانا: نحوه انجام آن و مزایای سلامتی آن

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا