برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

چهارشنبه 25 اسفند 1400 جاذبه های گردشگری
برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

سرانجام شهر ملبورن استرالیا پس از هفت سال بودن در صدر بهترین شهر‌های جهان برای زندگی کردن،از صدر پایین کشیده شد. امسال شهر وین در اتریش با نمره ۹۹٫۱ درصد و تنها ۰٫۷ درصد بیشتر از ملبورن توانست رتبه اول بهترین شهر‌های جهان برای زندگی کردن را بدست آورد.

 

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

شهر آدلاید در استرالیا

شهرهای اوزاکا و توکیو در ژاپن اکنون توانسته اند به فهرست ۱۰ کشور ابتدای این رده بندی وارد شوند که به ترتیب رتبه ای سوم و هفتم را به خود اختصاص داده اند. هر دو شهر قرار گرفتن در رتبه های بالای بهترین شهرهای جهان برای زندگی کردن را مدیون کاهش جرم و جنایت و همچنین بهبود سیستم حمل و قل عمومی خود هستند. شهر اوزاکا در ۶ ماه اخیر توانسته ۶ رتبه صعود کرده، خود را به رتبه سوم برساند و البته فاصله با شهر دوم یعنی ملبورن را به شدت کاهش دهد.

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

شهر آدلاید در استرالیا

شهر اوزاکا در ژاپن

اکنون اختلاف بین این دو شهر تنها ۰٫۷ درصد است. بهبود نمرات شهر اوزاکا در زمینه کیفیت و در دسترس بودن سیستم حمل و نقل عمومی در کنار کاهش مداوم در میزان جرم و جنایت باعث شده که رتبه این شهر در رده بندی های زیرساخت و ثبات نیز بهبود یابد.

هامبورگ و هلسینکی که رتبه های نهم و دهم فهرست را در سال گذشته در اختیار داشتند اکنون جایی در میان ۱۰ شهر برتر ندارند. رتبه نهم امسال به شهر کپنهاگن دانمارک رسیده که نمره ۹۶٫۸ درصد را دریافت کرده و بدین ترتیب این شهر تنها شهر اروپایی است که توانسته در میان ۱۰ شهر برتر در این زمینه قرار بگیرد. همچنین، در حالی که استرالیا صدر این فهرست را پس از سال ها از دست داده اما ۳ شهر آن توانسته اند در میان ۱۰ شهر اول قرار داشته باشند.

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

شهر اوزاکا در ژاپن

شهر وین در اتریش

شهرهای سیدنی با ۹۷٫۴ درصد و آدلاید با ۹۶٫۶ درصد بعد از ملبورن به ترتیب در رتبه های پنجم و دهم فهرست بهترین شهرهای جهان برای زندگی کردن قرار گرفته اند. شهرهای کانادا نیز در این عرصه عملکرد خوبی داشته اند به طوری که شهر تورنتو رتبه مشترکم هفتم را با شهر توکیو و با امتیاز ۹۷٫۲ درصد در اختیار دارد و شهرهای کلگری و ونکوور نیز با نمره های ۹۷٫۵ و ۹۷٫۳ درصد به ترتیب در رتبه های چهارم ششم قرار گرفته اند.

شیرینی اتریشی

بیشترین صعودها و سقوط ها

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

شهر وین در اتریش

بر اساس این گزارش، مراکز تجارت بین المللی قربانی موفقیت خود شده اند زیرا با افزایش زیرساخت های شهرهای هاب اقتصادی و تجاری، میزان جرم و جنایت در آن ها نیز افزایش پیدا می کند و بدین ترتیب در این فهرست شاهد سقوط رتبه می شوند.

 

 

 

 

 

برای مثال شهر نیویورک (رتبه ۵۷)، لندن (رتبه ۴۸) و پاریس (رتبه ۱۹) همگی شهرهای بزرگ و ثروتمندی هستند که از مراکز تفریحی نیز به شمار می روند اما همگی به دلیل میزان بالاتر جرم و جنایت، ازدحام و شلوغی و مشکلات در سیستم حمل و نقل عمومی نتوانسته اند از راحتی لازم برای سکونت جهت قرار گرفتن در رتبه های بالای این فهرست برخوردار باشند.

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

البته این شهرها هنوز هم رتبه خوبی در مقایسه با دیگر شهرها در این زمینه کسب کرده اند. با این وجود، شهرهای پاریس و منچستر که سال گذشته به خاطر حملات تروریستی داعش تنزل رتبه را تجربه کرده بودند در ۱۲ ماه گذشته شرایط بسیار بهتری پیدا کرده و بیشترین صعود را در این فهرست به خود اختصاص داده اند.

همچنین در این فهرست خبرهای خوبی برای ساکنان هنگ کنگ وجود دارد که در سال ۲۰۱۵ با افت رتبه شدیدی مواجه شده بود. در فهرست کنونی این شهر آسیایی با نمره ۹۱٫۳ درصد توانسته رتبه سی و پنجم بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال ۲۰۱۸ را به خود اختصاص بدهد.

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

برترین شهر‌ها برای زندگی در ۲۰۱۸

در این میان، شهرهای آسیایی مانند کوالالامپور، کاتماندو، کلمبو و داکا همگی با کاهش فاحش رتبه در میان بهترین شهرها برای زندگی مواجه شده اند. شهر سن خوان در پورتوریکو که در سال ۲۰۱۷ با مشکلات ناشی از ۲ طوفان بزرگ مواجه شد بیشترین نزول را در این فهرست تجربه کرده و با ۲۱ رتبه کاهش نسبت به سال گذشته و با نمره ۶۹٫۸ درصد در رتبه هشتاد و نهم قرار گرفته است. در مقیاس کلی، شرایط زندگی در کل جهان برای دومین سال متوالی بهبود یافته و از ۷۴٫۸درصد در سال گذشته به ۷۵٫۷ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال ۲۰۱۸

  • وین، اتریش
  • ملبورن، استرالیا
  • اوزاکا، ژاپن
  • کلگری، کانادا
  • سیدنی، استرالیا
  • ونکوور، کانادا
  • تورنتو، کانادا
  • توکیو، ژاپن
  • کپنهاگن، دانمارک
  • آدلاید، استرالیا
دریاچه اوان

دریاچه اوان

معرفی گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۸

گران ترین و ارزان ترین شهرها در ۲۰۱۸

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا