به جنگ بوی بد سیر بروید!

شنبه 16 بهمن 1400 سلامت
سیر

به جنگ بوی بد سیر بروید!

سیر جز دسته خوراکی های لذیذ است اما اکثر افراد به دلیل بوی ناخوشایند این خوراکی به سمت آن نمیروند و از مصرف آن خودداری میکنند! در اینجا چند نمونه از مواردی که بوی سیر را خنثی میکنند معرفی کرده ایم.

 

سیب حاوی آنزیم های اکسیدکننده است و به همین دلیل هنگامی که یک سیب را برش می زنید و در مجاورت هوا قرار می دهید، تغییر رنگ می دهد. این آنزیم ها می توانند به خنثی سازی بوی سیر و خلاص شدن از شر بوی بد دهان ناشی از مصرف آن کمک کنند. آیا مزه سیر در غذای خود را دوست دارید، اما از بوی بد و طولانی مدت آن نفرت دارید؟ سیر سولفوکسید سیستئین تولید می کند که بو و مزه مشخص این گیاه را موجب می شود. این ترکیبات گوگردی مشابه با ترکیبات تولید شده توسط باکتری هایی هستند که نفس بدبو را شکل می دهند.

به جنگ بوی بد سیر بروید!

به جنگ بوی بد سیر بروید!

 بدترین قسمت ماجرا این است که بوی سیر ممکن است برای 24 تا 48 ساعت پس از مصرف آن نیز باقی بماند. همچنین، دست های شما نیز می توانند هنگام تهیه غذا بوی سیر بگیرند. اما با توجه به ویژگی های دارویی و تغذیه ای بسیاری که سیر ارائه می کند، کنار گذاشتن آن چندان راحت نیست. سیر منبعی عالی برای منیزیم، ویتامین B6، ویتامین C، و سلنیم است. همچنین، این ماده غذایی از ویژگی های ضد باکتری، ضد التهاب، آنتی اکسیدانی و بسیاری خواص دارویی دیگر بهره می برد.  خوشبختانه چندین روش ساده برای پیشگیری یا برطرف کردن مشکل بوی بد سیر وجود دارند که در ادامه با برخی ازبهترین آنها آشنا می شویم.

سیب

سیب حاوی آنزیم های اکسیدکننده است و به همین دلیل هنگامی که یک سیب را برش می زنید و در مجاورت هوا قرار می دهید،تغییر رنگ می دهد. این آنزیم ها می توانند به خنثی سازی بوی سیر و خلاص شدن از شربوی بد دهان ناشی از مصرف آن کمک کنند. همچنین، ترکیبات فنلی موجوددر سیب به تخریب ترکیبات فرار در سیر که موجب بوی طولانی مدت آن می شوند، کمک میکنند.  برای خلاص شدن از بوی بددهان پس از مصرف سیر می توانید یک سیب بخورید. همچنین، نوشیدن یک لیوان آبسیب تازه می تواند نتیجه ای مشابه را رقم بزند.

شیر

مصرف شیر یکی دیگر از روش های ساده برای خنثی سازی بوی سیر است. هم شیر بدون چربی و هم شیر کامل می توانندبه کاهش غلظت ترکیبات فرار منتشر کننده بو که در سیر یافت می شوند، کمک کنند. بهواسطه محتوای چربی بالا، مصرف شیر کامل می تواند نتیجه بهتری به همراه داشته باشد.تنها کافی است پس از مصرف غذای حاوی سیر یک لیوان شیر بنوشید تا اثر بوی بد آنکاهش یابد.

به جنگ بوی بد سیر بروید!

به جنگ بوی بد سیر بروید!

نعناع

برگ نعناع اثر قابل توجهی در خنثی سازی ترکیبات فرار سیر دارد. کلروفیل موجود در برگ نعناع می تواند بوی سیر راپوشش دهد. افزون بر این، برگ نعناع دارای ویژگی های ضد عفونی کننده خفیف است که به کاهش نفس بدبوی ناشی از فعالیت باکتری ها کمک می کند. شما می توانید مقداری برگ نعناعرا بجوید تا از تازگی نفس خود بهره‌مند شوید. نوشیدن چای نعناع برایمقابله با نفس بدبوی ناشی از مصرف سیر نیز موثر است. برای تهیه این چای، یک قاشقغذاخوری برگ نعناع خرد شده را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. یک درپوش روی فنجانقرار داده و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. سپس چای را صاف کرده و پس ازافزودن اندکی عسل آن را بنوشید. برای خلاص شدن از شر بوی بد سیر روی دست های خود نیز می توانید مقداری برگ نعناع را با دست له کرده و آنها را به دست خود بمالید تا آب نعناع به کاهش بوی سیر کمک کند.

جعفری

همانند نعناع، جعفری یکی دیگر از گیاهان دارویی است که می تواند با نفس بدبوی ناشی از مصرف سیر مقابله کند و به از بین بردن بوی آن از روی دست ها کمک کند. کلروفیل موجود در جعفری بوی سیر را جذب می کند و به شکل گیری بوی تازگی کمک می کند.  چند شاخه جعفری را پس از خوردن غذای حاوی سیر بجوید.  برای تهیه چای جعفری یک مشت جعفری را خرد کرده و به دو فنجان آب اضافه کنید. دو یا سه عدد میخک به آن اضافه کرده و آب را به مدت پنج دقیقه بجوشانید. چای را صاف کرده و پیش از نوشیدن اجازه دهید خنک شود.  برای از بین بردن بوی دست ها، مقداری برگ تازه جعفری یا آب آن را بین دست های خود بمالید، سپس دست های خود را بشویید تا بوی سیر از بین برود.

خواص درمانی سیر | هلیکس

استیل ضد زنگ

ممکن است عجیب به نظر برسد،  اما استفاده از استیل ضد زنگ یکی از بهترین روش ها برای مقابله با بوی بد سیر دست  ها و همچنین دهان است.  هنگامی که پوست در تماس با شی ساخته شده از آهن قرار می گیرد، تعریق موجب می شود اتم های آهن دو الکترون دریافت کنند. سپس، اتم ها با چربی پوست واکنش نشان می دهند و موجب تجزیه آنها می شوند، که به نوبه خود بوی سیر را خنثی می کند.  دست های خود را برای چند دقیقه روی یک سطح استیل ضد زنگ بمالید، سپس آنها را با آب شستشو دهید.  برای بوی بد دهان، یک شی ساخته شده از استیل ضد زنگ، مانند یک قاشق، را در سراسر دهان خود از جمله کل زبان و کناره های دهان مالش دهید. سپس دهان خود را با آب شستشو دهید.

لیمو

یکی دیگر از ابزارهای خوب برای مقابله با بوی بد سیر لیمو ترش است. لیمو ترش دارای اسید سیتریک است که می تواند آنزیم های تولید شده توسط سیر را خنثی سازد و بر همین   اساس، از شر بوی طولانی مدت سیر خلاص شوید. همچنین، لیمو ترش به کاهش سطح pH پوست کمک می کند کهشرایط را برای باقی ماندن ترکیبات تولید کننده بو در بدن دشوار می سازد.  یک قاشق غذاخوری آبلیمو را به یک فنجان آب اضافه کنید و ترکیب کنید. از این محلول برای شستشوی دهان به منظور کاهش بوی بد سیر استفاده کنید.  همچنین، پس از مصرف غذایحاوی سیر یک لیوان آب لیمو تازه را به آرامی بنوشید.  برای از بین بردن بو از روی دست ها، پوست لیمو یا آب لیمو تازه را روی دست های خود مالش دهید.

هل

رایحه قوی هل می تواند به خوبی نفس بدبوی ناشی از مصرف سیر را پوشش دهد و حتی بوی خوبی به نفس شما ببخشد.  مقداری دانه هل سبز را پس از خوردن غذای حاوی سیر بجوید.  همچنین، شما می توانید مقداری پودر هل را در یک لیوان شیر ترکیب کرده و آن را بنوشید.  در کنار هل، دانه های رازیانه، میخک و بادیان نیز می توانند به خنثی سازی یا پوشش بوی سیر کمک کنند.

خواص درمانی شگفت انگیز سیر – سیر طلای سیاه | Black Gold Garlic

جوش شیرین

هنگامی موضوع بوی بد مطرح می شود، جوش شیرین یکی از قوی‌ترین ابزارهایی است که می توان مورد استفاده قرار داد. جوش شیرین می تواند بوی سیر را در دست ها و دهان شما خنثی کند. همچنین، این ماده به حفظ تعادل pH دهان و مهار رشد باکتری ها کمک می کند.  یک قاشق چایخوری جوش شیرین و یک قاشق چایخوری نمک دریایی را در یک لیوان آب گرم ترکیب کنید. از این ترکیب برای شستشوی دهان یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.  برای دست ها، یک قاشق غذاخوری از جوش شیرین و یک قاشق غذاخوری آب لیمو را ترکیب کنید. این ترکیب را روی دست های خود بمالید و اجازه دهید چند دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس دست ها را با آب شستشو دهید.  همچنین، شما می توانید مقداری جوش شیرین کف دست های خود ریخته و آنها را برای یک دقیقه به هم مالش دهید و سپس با آب شستشو دهید.

روغن زیتون

اگر نگران بوی طولانی مدت سیر روی دست های خود هستید، استفاده از روغن زیتون را مد نظر قرار دهید. روغن زیتون به عنوان یک سپر عمل می کند و از باقی ماندن بوی سیر روی دست ها پیشگیری می کند. چند قطره روغن زیتون روی دست های خود بریزید و دست های خود را کاملا مالش دهید. اکنون می توانید سیرها را خرد کرده یا پوست بکنید.  بیش از اندازه روغن زیتون مصرف نکنید زیرا می تواند موجب لیز شدن دست ها شده و کار با چاقو را دشوار سازد. جدا از روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن نخل نیز می توانند اثری مشابه داشته باشند.

معجزه خوردن یک حبه سیر با معده خالی+عکس - فریدونشهر

خمیردندان

یک درمان خانگی خوب دیگر برای از بین بردن بوی سیر از روی دست ها و دهان استفاده از خمیردندان است.  پس از خوردن غذای حاوی سیر، دندان های خود را یک خمیردندان نعنایی مسواک بزنید.برای خلاص شدن از شر بوی دست ها نیز اندکی خمیردندان روی آنها ریخته و به آرامی مالش دهید. سپس، دست های خود را با آب و صابون معمولی شستشو دهید.

 

کرفس و فواید آن

کرفس و فواید آن

علائم و راه های درمان بیماری سل چیست

بیماری سل

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا