مرتفع ترین شهر ایران با لقب بام ایران کجاست ؟

سه‌شنبه 2 آبان 1402 جاذبه های گردشگری
بام ایران

شاید نام چند شهر را به عنوان بام ایران شنیده باشید. اما کدام شهر مرتفع‌ترین شهر ایران است؟ در این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم. همچنین به معرفی چند شهر مرتفع ایران و ارائه اطلاعات مختصر در مورد آنها می‌پردازیم.

۱۵. شهرکرد

بام ایران

بام ایران

شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری، با ارتفاع ۲۰۶۰ متر از سطح دریا، مرتفع‌ترین مرکز استان ایران محسوب می‌شود. این شهر در رشته کوه‌های زاگرس واقع شده است و دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است.شهرکرد دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به گرداب بن، پل زمان خان، تونل و آبشار کوهرنگ، دشت لاله‌های واژگون، تالاب بین‌المللی چقاخور و تالاب گندمان اشاره کرد. برخی شهرکرد را بام ایران می‌دانند، اما این لقب به درستی به این شهر تعلق نمی‌گیرد. مرتفع‌ترین شهر ایران، فریدون‌شهر در استان اصفهان است که ارتفاع آن ۲۵۹۰ متر است.

۱۴. آشتیان

بام ایران

بام ایران

آشتیان با ارتفاع ۲۱۲۰ در ۶۷ کیلومتری شمال شرق اراک در استان مرکزی واقع شده است. آشتیان در یک منطقه سردسیر کوهستانی در کوه‌های تفرش مشرف به رشته کوه زاگرس واقع شده است و به همین دلیل زمستانی سرد و تابستان معتدلی دارد. این شهر جزو قدیمی‌ترین شهرهای ایران بوده و حتی قبل از ورود اسلام به ایران، هم آباد و پر رونق بوده است. به همین دلیل آثار تاریخی زیادی را در خود جای داده است. از مراکز تفریحی و تاریخی این شهر می‌توان به منزل پدر آقای مصدق، منزل دکتر قریب، موزه آشتیان و پارک کوهستانی تپه پشته اشاره کرد.

۱۳. چادگان

بام ایران

بام ایران

چادگان با ارتفاع ۲۱۳۰ متر در ۱۲۸ کیلومتری شرق اصفهان واقع شده است. چادگان از آب و‌ هوای معتدل و مطبوعی برخوردار است. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به دهکده تفریحی زاینده‌رود (با امکانات رفاهی و تفریحی کامل)، دریاچه سد زاینده‌رود و خانم معظم‌الملک میرپنج اشاره کرد.

۱۲. بوانات

بام ایران

بام ایران

بوانات با ارتفاع ۲۱۸۰ متر در ۲۳۰ کیلومتری شمال شرق شیراز در استان فارس واقع شده است. از معروف‌ترین جاذبه‌های دیدنی بوانات می‌توان به چشمه چهل‌چشمه، آبشار روستای منج، کاروانسرای برده شیراز و مسجد جامع سوریان اشاره کرد.

۱۱. بروجن

بام ایران

بام ایران

بروجن با ارتفاع ۲۲۲۵ متر در ۶۵ کیلومتری جنوب شهرکرد و در شرقی‌ترین قسمت استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است. بروجن که همیشه جزو سردترین شهرهای ایران بوده، تابستانی معتدل و زمستانی بسیار سرد دارد. از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به چشمه سیاسرد در پنج کیلومتری بروجن و پل تاریخی مصلی مربوط به دوران قاجار است. برخی معتقد هستند که این شهر بام ایران است؛ اما این چنین نیست و تنها در لیست مرتفع ترین شهرهای ایران قرار دارد

۱۰. اقلید

بام ایران

بام ایران

اقلید با ارتفاع ۲۲۳۰ متر از سطح دریا در ۲۰۹ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است. اقلید که دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است، یک شهر برفگیر محسوب است و مناظر برفی در ارتفاعات این شهر تا اوایل بهار قابل مشاهده هستند. این شهر دارای چند رودخانه از جمله رودخانه‌های کر و شادکام و چندین چشمه از جمله چشمه قدمگاه و چشمه جونو و یک دریاچه بزرگ آب شیرین است. در ضمن این شهر بادخیز بوده و سرعت باد در آن به ۱۶۰ کیلومتر در ساعت هم رسیده است.

۹. سپیدان

بام ایران

بام ایران

سپیدان با ارتفاعی در حدود ۲۲۴۰ کیلومتر در ۷۶ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده است. سپیدان یک شهر کوهستانی و دارای ۱۲ قله به ارتفاع ۳۰۰۰ متر است. از جاذبه‌های طبیعی این شهر می‌توان به چندین آبشار (آبشار مارگون که یکی از زیباترین آبشار‌های کشور است، بهترین جاذبه طبیعی سپیدان است) چندین تنگه و غار از جمله تنگه تیزاب اشاره کرد. در ضمن دو پیست اسکی پولادکف و پیست اسکی تربیت بدنی فارس نیز در نزدیکی این شهر وجود دارند.

۸. خوانسار

بام ایران

بام ایران

خوانسار با ارتفاع ۲۲۵۰ متر در ۱۷۱ کیلومتری شهر اصفهان واقع شده است. خوانسار یکی از شهرهای بسیار خوش آب و‌ هوای استان اصفهان است و با برخورداری از چشمه‌های متعدد، گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند. نام خوانسار از دو کلمه خوان (چشمه) و سار(متعدد) تشکیل شده است.

این شهر با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی از جمله چشمه‌های متعدد، پارک ملی سرچشمه، غارهای کوچک و بزرگ، مساجد و امامزاده‌های تاریخی، آثار تاریخی که قدمت برخی از آن‌ها به ایران باستان می‌رسد و همچنین برگزاری آیین‌های منحصر‌به‌فرد در ماه محرم و برگزاری مراسم تعذیه با قدمت ۳۰۰ سال، یکی از شهرهای توریستی مطرح استان اصفهان است.

۷. سی سخت

بام ایران

بام ایران

سی سخت با ارتفاع ۲۲۵۰ متر در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. سی‌سخت به‌دلیل قرار گرفتن در کوهستان دنا دارای آب و هوای سردسیری است و در فصل تابستان و بخشی از پاییز از برف پوشیده شده است. این شهر دارای چشمه‌های متعددی از جمله چشمه میش، چشمه سرد و چشمه توف است که تمام آن‌ها در بیشتر ایام سال آب گوارایی دارند و به‌همین دلیل سی‌سخت به عنوان یک شهر توریستی، هر ساله گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

۶. بافت

بام ایران

بام ایران

بافت، شهری در استان کرمان است که با ارتفاع ۲۲۷۰ متر از سطح دریا، یکی از مرتفع‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. البته ارتفاع این شهر در قسمت‌های شمالی به ۲۳۳۰ متر و در ارتفاعات آن به ۳۰۰۰ متر هم می‌رسد. بافت به دلیل آب و هوای سردسیری و کوهستانی، یکی از خوش آب و هواترین مناطق استان کرمان است. بافت دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به غار طرنگ، قلعه‌های تاریخی بافت و پارک ملی خبر اشاره کرد.

۵. صفاشهر

بام ایران

بام ایران

صفاشهر، شهری در استان فارس است که با ارتفاع ۲۳۰۰ متر از سطح دریا، بلندترین شهر این استان محسوب می‌شود. این شهر در ۱۸۵ کیلومتری شیراز و در محور اصلی اصفهان-شیراز واقع شده است.صفاشهر دارای آب و هوای گرم و خشک است، اما در زمستان برف‌گیر است و دمای آن حتی به منفی ۳۵ هم می‌رسد. صفاشهر دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به چشمه‌های بناب و گرداب، قصر یعقوب با صدها چشمه و تپه‌های باستانی خرمه با قدمت هزاران ساله اشاره کرد.

۴. کوهرنگ

بام ایران

بام ایران

کوهرنگ، شهری بسیار زیبا با ارتفاع ۲۳۵۰ متر در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است و یکی از خوش آب و هواترین شهرهای استان و حتی کشور محسوب می‌شود و با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی بسیار متنوع، توانسته است به یک قطب توریستی مطرح تبدیل شود. اردیبهشت بهترین زمان سفر به کوهرنگ است.

از جاذبه‌های گردشگری شاخص این شهر می‌توان به آبشار تونل اول کوهرنگ، پیست اسکی کوهرنگ، دشت لاله‌های واژگون در روستای بنواستکی، چشمه دیمه و غار یخی چما که در کشور کم نظیر است، اشاره کرد. در ضمن امکان اسکی در تابستان در کوهستان زرد کوه در نزدیکی این شهر نیز وجود دارد. این شهر در طبقه آب و‌ هوایی نیمه مرطوب و کمی سرد قرار گرفته است.

۳. داران

دارانبام ایران

بام ایران

داران، شهری در استان اصفهان است که با ارتفاع ۲۳۹۰ متر از سطح دریا، سومین شهر مرتفع ایران محسوب می‌شود. این شهر در رشته کوه زاگرس واقع شده است و دارای قدمتی ۵۰۰ ساله است.داران دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به حمام قدیمی، محوطه تاریخی تل مادر شاه، امامزادگان دامنه، آبشار پرنیکان و چشمه‌های متعدد اشاره کرد.داران دارای آب و هوای گرم و نسبتا معتدل است. زمستان‌های این شهر معتدل و تابستان‌ها گرم و خشک است.

۲. سمیرم

بام ایران

بام ایران

سمیرم، شهری در استان اصفهان است که با ارتفاع ۲۴۶۰ متر از سطح دریا، دومین شهر مرتفع ایران محسوب می‌شود. این شهر در ۱۶۵ کیلومتری جنوب شهر اصفهان و در کوه‌پایه‌های شرقی رشته‌کوه زاگرس واقع شده است.سمیرم با قدمتی نزدیک به ۷۰۰ سال، یکی از قطب‌های گردشگری استان اصفهان است. این شهر دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به آبشارهای سمیرم، آبشار 70 متری پونه‌زار، روستای تاریخی سمیرم، قلعه‌های تاریخی سمیرم و سکونتگاه‌های صخره‌ای باستانی اشاره کرد.

سمیرم دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است. زمستان‌های این شهر سرد و پر برف است و تابستان‌ها خشک و معتدل است.

۱. فریدون‌شهر

بام ایران

بام ایران

فریدون‌شهر، شهری در غرب استان اصفهان است که با ارتفاع ۲۵۳۰ متر از سطح دریا، مرتفع‌ترین شهر ایران و بام حقیقی ایران محسوب می‌شود. این شهر از سوی یونسکو به عنوان نامزد امن‌ترین شهر جهان معرفی شده است.

فریدون‌شهر در رشته‌کوه‌های زاگرس قرار گرفته است و آب و هوای معتدل کوهستانی دارد. این شهر با بارش فراوان و برخورداری از مساحت زیادی از مراتع، فاقد بیابان است.

دلایل امنیت فریدون‌شهر

امنیت بالای فریدون‌شهر به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

  • موقعیت جغرافیایی کوهستانی
  • جمعیت کم و پراکنده
  • همدلی و همکاری مردم
  • حضور نیروهای نظامی و انتظامی
زیباترین قبرستان ها

زیباترین قبرستان ها

حقایقی درباره سوئد

حقایقی درباره سوئد

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا